Oscar for beste scenografi

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Catherine Martin har vunnet Oscar for beste scenografi to ganger for Moulin Rouge! og Den store Gatsby.

Oscar for beste scenografi (eller også beste produksjonsdesign) er en Oscar-pris som hvert år blir gitt til filmer med den beste scenografien. På engelsk het Oscar-kategorien Best Art Direction fram til den 85. Oscar-utdelingen i 2012, da den fikk nytt navn: Best Production Design.[1] På grunn av denne endringen fikk også scenografiavdelingen ved Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS) ny tittel. Siden 1947 har prisen både gått til art directors og scenedekoratører.[2]

I listen under er filmene nevnt med sitt utgivelsesår. Oscar-utdelingen blir holdt i det påfølgende året.

Liste[rediger | rediger kilde]

1920-årene[rediger | rediger kilde]

År Interiørinnreder Film
1927/28
(den 1.)
William Cameron Menzies The Dove
Tempest
Harry Oliver Syvende himmel
Rochus Gliese Solopgang
1928/29
(den 2.)
Cedric Gibbons The Bridge of San Luis Rey
Mitchell Leisen Dynamite
William Cameron Menzies Alibi
The Awakening
Hans Dreier The Patriot
Harry Oliver Street Angel

1930-årene[rediger | rediger kilde]

År Interiørinnreder Film
1929/30
(den 3.)
Herman Rosse King of Jazz
William Cameron Menzies Bulldog Drummond
Hans Dreier Prinsgemalen
Jack Okey Sally
Hans Dreier The Vagabond King
1930/31
(den 4.)
Max Ree Cimarron
Stephen Goosson, Ralph Hammeras Just Imagine
Hans Dreier Marokko
Anton Grot Svengali
Richard Day Whoopee!
1931/32
(den 5.)
Gordon Wiles Transatlantic
Lazare Meerson À nous la liberté
Richard Day Arrowsmith
1932/33
(den 6.)
William S. Darling Cavalcade
Hans Dreier, Roland Anderson A Farewell to Arms
Cedric Gibbons When Ladies Meet
1934
(den 7.)
Cedric Gibbons, Fredric Hope The Merry Widow
Van Nest Polglase, Carroll Clark The Gay Divorcee
Richard Day The Affairs of Cellini
1935
(den 8.)
Richard Day The Dark Angel
Hans Dreier, Roland Anderson The Lives of a Bengal Lancer
Carroll Clark, Van Nest Polglase Top Hat
1936
(den 9.)
Richard Day Dodsworth
Anton Grot Anthony Adverse
Cedric Gibbons, Eddie Imazu, Edwin B. Willis The Great Ziegfeld
William S. Darling Lloyd's of London
Albert S. D'Agostino, Jack Otterson The Magnificent Brute
Cedric Gibbons, Frederic Hope, Edwin B. Willis Romeo and Juliet
Perry Ferguson Winterset
1937
(den 10.)
Stephen Goosson Lost Horizon
Cedric Gibbons, William Horning Conquest
Carroll Clark A Damsel in Distress
Richard Day Dead End
Ward Ihnen Every Day's a Holiday
Anton Grot The Life of Emile Zola
John Victor MacKay Manhattan Merry-Go-Round
Lyle Wheeler The Prisoner of Zenda
Hans Dreier, Roland Anderson Souls at Sea
Alexander Toluboff Vogues of 1938
William S. Darling, David S. Hall Wee Willie Winkie
Jack Otterson You're a Sweetheart
1938
(den 11.)
Carl J. Weyl The Adventures of Robin Hood
Lyle Wheeler The Adventures of Tom Sawyer
Bernard Herzbrun, Boris Leven Alexander's Ragtime Band
Alexander Toluboff Algiers
Van Nest Polglase Carefree
Richard Day The Goldwyn Follies
Stephen Goosson, Lionel Banks Holiday
Hans Dreier, John B. Goodman If I Were King
Jack Otterson Mad About Music
Cedric Gibbons Marie Antoinette
Charles D. Hall Merrily We Live
1939
(den 12.)
Lyle Wheeler Tatt av vinden
Hans Dreier, Robert Odell Beau Geste
Charles D. Hall Captain Fury
Jack Otterson, Martin Obzina First Love
Van Nest Polglase, Alfred Herman Love Affair
John Victor Mackay Man of Conquest
Lionel Banks Mr. Smith kommer til Washington
Anton Grot The Private Lives of Elizabeth and Essex
William S. Darling, George Dudley The Rains Came
Alexander Toluboff Stagecoach
Cedric Gibbons, William A. Horning The Wizard of Oz
James Basevi Stormfulle høyder

1940-årene[rediger | rediger kilde]

År Interiørinnreder Film
1940
(den 13.)
Svarthvitt
Richard Day, Paul Groesse Pride and Prejudice
Hans Dreier, Robert Usher Arise, My Love
Lionel Banks, Robert Peterson Arizona
John Otterson The Boys from Syracuse
John Victor Mackay Dark Command
Alexander Golitzen Foreign Correspondent
Richard Day, Joseph C. Wright Lillian Russell
Van Nest Polglase, Mark-Lee Kirk My Favorite Wife
John DuCasse Schulze My Son, My Son
Lewis J. Rachmil Our Town
Lyle Wheeler Rebecca
Anton Grot The Sea Hawk
James Basevi The Westerner
Farge
Vincent Korda The Thief of Bagdad
Cedric Gibbons, John S. Detlie Bitter Sweet
Richard Day, Joseph C. Wright Down Argentine Way
Hans Dreier, Roland Anderson North West Mounted Police
1941
(den 14.)
Svarthvitt
Cedric Gibbons, Nathan H. Juran, Thomas Little How Green Was My Valley
Perry Ferguson, Van Nest Polglase, Al Fields, Darrell Silvera Citizen Kane
Martin Obzina, Jack Otterson, Russell A. Gausman The Flame of New Orleans
Hans Dreier, Robert Usher, Samuel M. Comer Hold Back the Dawn
Lionel Banks, George Montgomery Ladies in Retirement
Stephen Goosson, Howard Bristol Kvinnen uten hjerte
John Hughes, Fred M. MacLean Sersjant York
ukjent (trukket nominasjon) Sis Hopkins
John DuCasse Schultze, Edward G. Boyle Son of Monte Cristo
Alexander Golitzen, Richard Irvine Sundown
Vincent Korda, Julia Heron That Hamilton Woman
Cedric Gibbons, Randall Duell, Edwin B. Willis When Ladies Meet
Farge
Cedric Gibbons, Urie McCleary, Edwin B. Willis Blossoms in the Dust
Richard Day, Joseph C. Wright, Thomas Little Blood and Sand
Raoul Pene Du Bois, Stephen A. Seymour Louisiana Purchase
1942
(den 15.)
Svarthvitt
Richard Day, Joseph Wright, Thomas Little This Above All
Max Parker, Mark-Lee Kirk, Casey Roberts George Washington Slept Here
Albert S. D'Agostino, Al Fields, Darrell Silvera The Magnificent Ambersons
Perry Ferguson, Howard Bristol Yankee'enes stolthet
Cedric Gibbons, Randall Duell, Edwin B. Willis, Jack Moore Ut av skodden
Boris Leven The Shanghai Gesture
Ralph Berger, Emile Kuri Silver Queen
John B. Goodman, Jack Otterson, Russell A. Gausman, Edward Ray Robinson The Spoilers
Hans Dreier, Roland Anderson, Samuel M. Comer Take a Letter, Darling
Lionel Banks, Rudolph Sternad, Fay Babcock The Talk of the Town
Farge
Richard Day, Joseph Wright, Thomas Little My Gal Sal
Alexander Golitzen, Jack Otterson, Russell A. Gausman, Ira S. Webb Arabian Nights
Ted Smith, Casey Roberts Captains of the Clouds
Vincent Korda, Julia Heron Jungle Book
Hans Dreier, Roland Anderson, George Sawley Reap the Wild Wind
1943
(den 16.)
Svarthvitt
James Basevi, William S. Darling, Thomas Little The Song of Bernadette
Hans Dreier, Ernst Fegte, Bertram Granger Five Graves to Cairo
Albert S. D'Agostino, Carroll Clark, Darrell Silvera, Harley Miller Flight for Freedom
Cedric Gibbons, Paul Groesse, Edwin B. Willis, Hugh Hunt Madame Curie
Carl Weyl, George J. Hopkins Mission to Moscow
Perry Ferguson, Howard Bristol The North Star
Farge
Alexander Golitzen, John B. Goodman, Russell A. Gausman, Ira S. Webb Phantom of the Opera
Hans Dreier, Haldane Douglas, Bertram Granger For Whom the Bell Tolls
James Basevi, Joseph C. Wright, Thomas Little The Gang's All Here
John Hughes, George J. Hopkins This Is the Army
Cedric Gibbons, Daniel Cathcart, Edwin B. Willis, Jacques Mersereau Thousands Cheer
1944
(den 17.)
Svarthvitt
Cedric Gibbons, William Ferrari, Paul Huldschinsky, Edwin B. Willis Gaslight
Lionel Banks, Walter Holscher, Joseph Kish Address Unknown
John Hughes, Fred M. MacLean The Adventures of Mark Twain
Perry Ferguson, Julia Heron Casanova Brown
Lyle Wheeler, Leland Fuller, Thomas Little Laura
Hans Dreier, Robert Usher, Samuel M. Comer No Time for Love
Mark-Lee Kirk, Victor A. Gangelin Since You Went Away
N/A (nomination withdrawn) Song of the Open Road
Albert S. D'Agostino, Carroll Clark, Darrell Silvera, Claude Carpenter Step Lively
Farge
Wiard Ihnen, Thomas Little Wilson
John B. Goodman, Alexander Golitzen, Russell A. Gausman, Ira S. Webb The Climax
Lionel Banks, Cary Odell, Fay Babcock Cover Girl
Charles Novi, Jack McConaghy The Desert Song
Cedric Gibbons, Daniel B. Cathcart, Edwin B. Willis, Richard Pefferle Kismet
Hans Dreier, Raoul Pene du Bois, Ray Moyer Lady in the Dark
Ernst Fegte, Howard Bristol The Princess and the Pirate
1945
(den 18.)
Svarthvitt
Wiard Ihnen, A. Roland Fields Blood on the Sun
Albert S. D'Agostino, Jack Okey, Darrell Silvera, Claude Carpenter Experiment Perilous
James Basevi, William S. Darling, Thomas Little, Frank E. Hughes The Keys of the Kingdom
Hans Dreier, Roland Anderson, Samuel M. Comer, Ray Moyer Love Letters
Cedric Gibbons, Hans Peters, Edwin B. Willis, John Bonar, Hugh Hunt The Picture of Dorian Gray
Farge
Hans Dreier, Ernst Fegte, Samuel M. Comer Frenchman's Creek
Lyle Wheeler, Maurice Ransford, Thomas Little Leave Her to Heaven
Cedric Gibbons, Urie McCleary, Edwin B. Willis, Mildred Griffiths National Velvet
Ted Smith, Jack McConaghy San Antonio
Stephen Goosson, Rudolph Sternad, Frank Tuttle A Thousand and One Nights
1946
(den 19.)
Svarthvitt
William S. Darling, Lyle Wheeler, Thomas Little, Frank E. Hughes Anna and the King of Siam
Hans Dreier, Walter H. Tyler, Samuel M. Comer, Ray Moyer Kitty
Richard Day, Nathan H. Juran, Thomas Little, Paul S. Fox The Razor's Edge
Farge
Cedric Gibbons, Paul Groesse, Edwin B. Willis The Yearling
John Bryan Caesar and Cleopatra
Paul Sheriff, Carmen Dillon Henry V

Fra og med den 20. Oscar-utdelingen skulle prisene bli gitt til både art directors og scenedekoratører.

År Art directors Scenedekoratører Film
1947
(den 20.)
Svarthvitt
Wilfred Shingleton John Bryan Great Expectations
Lyle Wheeler, Maurice Ransford Thomas Little, Paul S. Fox The Foxes of Harrow
Farge
Alfred Junge Black Narcissus
Robert M. Haas George James Hopkins Life with Father
1948
(den 21.)
Svarthvitt
Carmen Dillon Roger K. Furse Hamlet
Robert Haas William O. Wallace Johnny Belinda
Farge
Arthur Lawson Hein Heckroth The Red Shoes
Richard Day Edwin Casey Roberts, Joseph Kish Joan of Arc
1949
(den 22.)
Svarthvitt
Harry Horner, John Meehan Emile Kuri The Heiress
Lyle Wheeler, Joseph C. Wright Thomas Little, Paul S. Fox Come to the Stable
Cedric Gibbons, Jack Martin Smith Edwin B. Willis, Richard A. Pefferle Madame Bovary
Farge
Cedric Gibbons, Paul Groesse Edwin B. Willis, Jack D. Moore Little Women
Edward Carrere Lyle Reifsnider Adventures of Don Juan
Jim Morahan, William Kellner Michael Relph Saraband for Dead Lovers

1950-årene[rediger | rediger kilde]

År Art directors Scenedekoratører Film
1950
(den 23.)
Svarthvitt
Hans Dreier, John Meehan Samuel M. Comer, Ray Moyer Sunset Boulevard
George W. Davis, Lyle R. Wheeler Thomas Little, Walter M. Scott All About Eve
Cedric Gibbons, Hans Peters Edwin B. Willis, Hugh Hunt The Red Danube
Farge
Hans Dreier, Walter Tyler Samuel M. Comer, Ray Moyer Samson and Delilah
Cedric Gibbons, Paul Groesse Edwin B. Willis, Richard A. Pefferle Annie Get Your Gun
Ernst Fegté George Sawley Destination Moon
1951
(den 24.)
Svarthvitt
Richard Day George James Hopkins A Streetcar Named Desire
Leland Fuller, Lyle Wheeler Thomas Little, Fred J. Rode Fourteen Hours
John DeCuir, Lyle Wheeler Paul S. Fox, Thomas Little House on Telegraph Hill
Jean d'Eaubonne La Ronde
Cedric Gibbons, Paul Groesse Edwin B. Wills, Jack D. Moore Too Young to Kiss
Farge
E. Preston Ames, Cedric Gibbons Edwin B. Willis, Keogh Gleason An American in Paris
George Davis, Lyle Wheeler Paul S. Fox, Thomas Little David and Bathsheba
Leland Fuller, Lyle Wheeler Thomas Little, Walter M. Scott On the Riviera
Edward Carfagno, Cedric Gibbons, William A. Horning Hugh Hunt Quo Vadis
Hein Heckroth The Tales of Hoffmann
1952
(den 25.)
Svarthvitt
Edward Carfagno, Cedric Gibbons Keogh Gleason, Edwin B. Willis The Bad and the Beautiful
Roland Anderson, Hal Pereira Emile Kuri Carrie
John DeCuir, Lyle Wheeler Walter M. Scott My Cousin Rachel
So Matsuyama H. Motsumoto Rashōmon
Leland Fuller, Lyle Wheeler Claude Carpenter, Thomas Little Viva Zapata!
Farge
Marcel Vertès Paul Sheriff Moulin Rouge
Clavé, Richard Day Howard Bristol Hans Christian Andersen
Cedric Gibbons, Paul Groesse Arthur Krams, Edwin B. Willis The Merry Widow
Frank Hotaling John McCarthy, Jr., Charles S. Thompson The Quiet Man
John DeCuir, Lyle Wheeler Paul S. Fox, Thomas Little The Snows of Kilimanjaro
1953
(den 26.)
Svarthvitt
Edward Carfagno, Cedric Gibbons Hugh Hunt, Edwin B. Willis Julius Caesar
Paul Markwitz, Fritz Maurischat Martin Luther
Leland Fuller, Lyle Wheeler Paul S. Fox The President's Lady
Hal Pereira, Walter Tyler Roman Holiday
Maurice Ransford, Lyle Wheeler Stuart Reiss Titanic
Farge
George Davis, Lyle Wheeler Paul S. Fox, Walter M. Scott The Robe
Alfred Junge, Hans Peters John Jarvis Knights of the Round Table
Cedric Gibbons, Paul Groesse Arthur Krams, Edwin B. Willis Lili
E. Preston Ames, Edward Carfagno, Cedric Gibbons, Gabriel Scognamillo Keogh Gleason, Arthur Krams, Jack D. Moore, Edwin B. Willis The Story of Three Loves
Cedric Gibbons, Urie McCleary Jack D. Moore, Edwin B. Willis Young Bess
1954
(den 27.)
Svarthvitt
Richard Day On the Waterfront
Roland Anderson, Hal Pereira Samuel M. Comer, Grace Gregory The Country Girl
Cedric Gibbons, Edward Carfagno Edwin B. Willis, Emile Kuri Executive Suite
Max Ophüls Le Plaisir
Hal Pereira, Walter Tyler Samuel M. Comer, Ray Moyer Sabrina
Farge
John Meehan Emile Kuri 20,000 Leagues Under the Sea
Cedric Gibbons, E. Preston Ames Edwin B. Willis, Keogh Gleason Brigadoon
Lyle Wheeler, Leland Fuller Walter M. Scott, Paul S. Fox Désirée
Hal Pereira, Roland Anderson Samuel M. Comer, Ray Moyer Red Garters
Malcolm Bert, Gene Allen Irene Sharaff, George James Hopkins En stjerne blir født
1955
(den 28.)
Svarthvitt
Hal Pereira, Tambi Larsen Samuel M. Comer, Arthur Krams The Rose Tattoo
Cedric Gibbons, Randall Duell Edwin B. Willis, Henry Grace Blackboard Jungle
Cedric Gibbons, Malcolm Brown Edwin B. Willis, Hugh B. Hunt I'll Cry Tomorrow
Joseph C. Wright Darrell Silvera The Man with the Golden Arm
Edward S. Haworth, Walter Simonds Robert Priestley Marty
Farge
William Flannery Jo Mielziner, Robert Priestley Picnic
Lyle Wheeler, John DeCuir Walter M. Scott, Paul S. Fox Daddy Long Legs
Oliver Smith, Joseph C. Wright Howard Bristol Guys and Dolls
Lyle Wheeler, George Davis Walter M. Scott, Jack Stubbs Skinnende dager
Hal Pereira, Joseph McMillan Johnson Samuel M. Comer, Arthur Krams To Catch a Thief
1956
(den 29.)
Svarthvitt
Cedric Gibbons, Malcolm F. Brown Edwin B. Willis, F. Keogh Gleason Somebody Up There Likes Me
Hal Pereira, A. Earl Hedrick Samuel M. Comer, Frank R. McKelvy The Proud and Profane
So Matsuyama Seven Samurai
Ross Bellah William R. Kiernan, Louis Diage The Solid Gold Cadillac
Lyle R. Wheeler, Jack Martin Smith Walter M. Scott, Stuart A. Reiss Teenage Rebel
Farge
Lyle R. Wheeler, John DeCuir Walter M. Scott, Paul S. Fox Kongen og jeg
James W. Sullivan, Ken Adam Ross J. Dowd Around the World in 80 Days
Boris Leven Ralph S. Hurst Giant
Cedric Gibbons, Hans Peters, E. Preston Ames Edwin B. Willis, F. Keogh Gleason Lust for Life
Hal Pereira, Walter H. Tyler, Albert Nozaki Samuel M. Comer, Ray Moyer De ti bud
1957
(den 30.)
Ted Haworth Robert Priestley Sayonara
Hal Pereira, George Davis Samuel M. Comer, Ray Moyer Funny Face
William A. Horning, Gene Allen Edwin B. Willis, Richard Pefferle Les Girls
Walter Holscher William Kiernan, Louis Diage Pal Joey
William A. Horning, Urie McCleary Edwin B. Willis, Hugh Hunt Raintree County
1958
(den 31.)
William A. Horning (posthumous award)
E. Preston Ames
Henry Grace, F. Keogh Gleason Gigi
Malcolm Bert George James Hopkins Auntie Mame
Cary Odell Louis Diage Bell, Book and Candle
Lyle R. Wheeler, John DeCuir Walter M. Scott, Paul S. Fox A Certain Smile
Hal Pereira, Henry Bumstead Samuel M. Comer, Frank McKelvy Vertigo
1959
(den 32.)
Svarthvitt
Lyle R. Wheeler, George Davis Walter M. Scott, Stuart A. Reiss The Diary of Anne Frank
Hal Pereira, Walter Tyler Samuel M. Comer, Arthur Krams Career
Carl Anderson William Kiernan The Last Angry Man
Ted Haworth Edward G. Boyle Some Like It Hot
Oliver Messel, William Kellner Scott Slimon Suddenly, Last Summer
Farge
William A. Horning (posthumous award)
Edward Carfagno
Hugh Hunt Ben-Hur
John De Cuir Julia Heron The Big Fisherman
Lyle R. Wheeler, Franz Bachelin, Herman A. Blumenthal Walter M. Scott, Joseph Kish Journey to the Center of the Earth
William A. Horning (posthumous nomination)
Robert F. Boyle, Merrill Pye
Henry Grace, Frank McKelvy North by Northwest
Richard H. Riedel (posthumous nomination) Russell A. Gausman, Ruby R. Levitt Pillow Talk

1960-årene[rediger | rediger kilde]

År Art directors Scenedekoratører Film
1960
(den 33.)
Svarthvitt
Alexander Trauner Edward G. Boyle The Apartment
Joseph McMillan Johnson, Kenneth A. Reid Ross Dowd The Facts of Life
Joseph Hurley, Robert Clatworthy George Milo Psycho
Tom Morahan Lionel Couch Sons and Lovers
Hal Pereira, Walter Tyler Samuel M. Comer, Arthur Krams Visit to a Small Planet
Farge
Harry Horner Russell A. Gausman, Julia Heron Spartacus
George Davis, Addison Hehr Henry Grace, Hugh Hunt, Otto Siegel Cimarron
Hal Pereira, Roland Anderson Samuel M. Comer, Arrigo Breschi It Started in Naples
Ted Haworth William Kiernan Pepe
Edward Carrere George James Hopkins Sunrise at Campobello
1961
(den 34.)
Svarthvitt
Alexander Trauner Gene Callahan The Hustler
Carroll Clark Emile Kuri, Hal Gausman The Absent-Minded Professor
Fernando Carrere Edward G. Boyle The Children's Hour
Rudolf Sternad George Milo Judgment at Nuremberg
Piero Gherardi La Dolce Vita
Farge
Boris Leven Victor A. Gangelin West Side Story
Hal Pereira, Roland Anderson Samuel M. Comer, Ray Moyer Breakfast at Tiffany's
Veniero Colasanti, John Moore El Cid
Alexander Golitzen, Joseph Wright Howard Bristol Flower Drum Song
Hal Pereira, Walter Tyler Samuel M. Comer, Arthur Krams Summer and Smoke
1962
(den 35.)
Svarthvitt
Alexander Golitzen, Henry Bumstead Oliver Emert To Kill a Mockingbird
Joseph Wright George James Hopkins Days of Wine and Roses
Ted Haworth, Léon Barsacq, Vincent Korda Gabriel Bechir The Longest Day
George Davis, Edward Carfagno Henry Grace, Dick Pefferle Period of Adjustment
Hal Pereira, Roland Anderson Samuel M. Comer, Frank R. McKelvy The Pigeon That Took Rome
Farge
John Box, John Stoll Dario Simoni Lawrence of Arabia
Paul Groesse George James Hopkins The Music Man
George Davis, J. McMillan Johnson Henry Grace, Hugh Hunt Mutiny on the Bounty
Alexander Golitzen, Robert Clatworthy George Milo That Touch of Mink
George Davis, Edward Carfagno Henry Grace, Dick Pefferle The Wonderful World of the Brothers Grimm
1963
(den 36.)
Svarthvitt
Gene Callahan America America
Piero Gherardi
Hal Pereira, Tambi Larsen Samuel M. Comer, Robert R. Benton Hud
Hal Pereira, Roland Anderson Samuel M. Comer, Grace Gregory Love with the Proper Stranger
George Davis, Paul Groesse Henry Grace, Hugh Hunt Twilight of Honor
Farge
John DeCuir, Jack Martin Smith, Hilyard Brown, Herman Blumenthal, Elven Webb, Maurice Pelling, Boris Juraga Walter M. Scott, Paul S. Fox, Ray Moyer Cleopatra
Lyle Wheeler Gene Callahan The Cardinal
Hal Pereira, Roland Anderson Samuel M. Comer, James W. Payne Come Blow Your Horn
George Davis, William Ferrari (posthumous nomination)
Addison Hehr
Henry Grace, Don Greenwood Jr., Jack Mills How the West Was Won
Ralph Brinton, Ted Marshall Jocelyn Herbert, Josie MacAvin Tom Jones
1964
(den 37.)
Svarthvitt
Vassilis Fotopoulos Zorba the Greek
George Davis, Hans Peters, Elliot Scott Henry Grace, Robert R. Benton The Americanization of Emily
William Glasgow Raphael Bretton Hush… Hush, Sweet Charlotte
Stephen Grimes The Night of the Iguana
Cary Odell Edward G. Boyle Seven Days in May
Farge
Gene Allen, Cecil Beaton George James Hopkins My Fair Lady
John Bryan, Maurice Carter Patrick McLoughlin, Robert Cartwright Becket
Carroll Clark, William H. Tuntke Emile Kuri, Hal Gausman Mary Poppins
George Davis, E. Preston Ames Henry Grace, Hugh Hunt The Unsinkable Molly Brown
Jack Martin Smith, Ted Haworth Walter M. Scott, Stuart A. Reiss What a Way to Go!
1965
(den 38.)
Svarthvitt
Robert Clatworthy Joseph Kish Ship of Fools
Robert Emmet Smith Frank Tuttle King Rat
George Davis, Urie McCleary Henry Grace, Charles S. Thompson A Patch of Blue
Hal Pereira, Jack Poplin Robert R. Benton, Joseph Kish The Slender Thread
Hal Pereira, Tambi Larsen Ted Marshall, Josie MacAvin The Spy Who Came in from the Cold
Farge
John Box, Terence Marsh Dario Simoni Doctor Zhivago
John DeCuir, Jack Martin Smith Dario Simoni The Agony and the Ecstasy
Richard Day, William Creber, David S. Hall (posthumous nomination) Ray Moyer, Fred M. MacLean, Norman Rockett The Greatest Story Ever Told
Robert Clatworthy George James Hopkins Inside Daisy Clover
Boris Leven Walter M. Scott, Ruby Levitt The Sound of Music
1966
(den 39.)
Svarthvitt
Richard Sylbert George James Hopkins Hvem er redd for Virginia Woolf?
Robert Luthardt Edward G. Boyle The Fortune Cookie
Luigi Scaccianoce The Gospel According to St. Matthew
Willy Holt, Marc Frederix, Pierre Guffroy Is Paris Burning?
George Davis, Paul Groesse Henry Grace, Hugh Hunt Mister Buddwing
Farge
Jack Martin Smith, Dale Hennesy Walter M. Scott, Stuart A. Reiss Fantastic Voyage
Alexander Golitzen, George C. Webb John McCarthy, Jr., John Austin Gambit
Piero Gherardi Juliet of the Spirits
Hal Pereira, Arthur Lonergan Robert R. Benton, James W. Payne The Oscar
Boris Leven Walter M. Scott, John Sturtevant, William Kiernan The Sand Pebbles
1967
(den 40.)
John Truscott, Edward Carrere John W. Brown Camelot
Mario Chiari, Jack Martin Smith, Ed Graves Walter M. Scott, Stuart A. Reiss Doctor Dolittle
Robert Clatworthy Frank Tuttle Guess Who's Coming to Dinner
Renzo Mongiardino, John DeCuir, Elven Webb, Giuseppe Mariani Dario Simoni, Luigi Gervasi The Taming of the Shrew
Alexander Golitzen, George C. Webb Howard Bristol Thoroughly Modern Millie
1968
(den 41.)
John Box, Terence Marsh Vernon Dixon, Ken Muggleston Oliver!
George W. Davis, Edward Carfagno Fiskerens sko
Boris Leven Walter M. Scott, Howard Bristol Star!
Anthony Masters, Harry Lange, Ernie Archer 2001: En romodyssé
Mikhail Bogdanov, Gennady Myasnikov Georgi Koshelev, Vladimir Uvarov Krig og fred
1969
(den 42.)
John Decuir, Jack Martin Smith, Herman Blumenthal Walter M. Scott, George Hopkins, Raphael Bretton Hello, Dolly!
Maurice Carter, Lionel Couch Patrick McLoughlin Anne of the Thousand Days
Robert F. Boyle, George B. Chan Edward G. Boyle, Carl Biddiscombe Gaily, Gaily
Alexander Golitzen, George C. Webb Jack D. Moore Sweet Charity
Harry Horner Frank McKelvy They Shoot Horses, Don't They?

1970-årene[rediger | rediger kilde]

År Art directors Scenedekoratører Film
1970
(den 43.)
Urie McCleary, Gil Parrondo Antonio Mateos, Pierre-Louis Thevenet Patton
Alexander Golitzen, E. Preston Ames Jack D. Moore, Mickey S. Michaels Airport
Tambi Larsen Darrell Silvera The Molly MaGuires
Terence Marsh, Bob Cartwright Pamela Cornell Scrooge
Jack Martin Smith, Yoshirō Muraki, Richard Day, Taizoh Kawashima Samuel M. Comer, Arthur Krams, Norman Rockett Tora! Tora! Tora!
1971
(den 44.)
John Box, Ernest Archer, Jack Maxsted, Gil Parrondo Vernon Dixon Nicholas and Alexandra
Boris Leven, William Tuntke Ruby Levitt The Andromeda Strain
John B. Mansbridge, Peter Ellenshaw Emile Kuri, Hal Gausman Bedknobs and Broomsticks
Robert F. Boyle, Michael Stringer Peter Lamont Fiddler on the Roof
Terence Marsh, Robert Cartwright Peter Howitt Mary, Queen of Scots
1972
(den 45.)
Rolf Zehetbauer, Jurgen Kiebach Herbert Strabel Cabaret
Carl Anderson Reg Allen Lady Sings the Blues
William Creber Raphael Bretton The Poseidon Adventure
John Box, Gil Parrondo, Robert W. Laing Travels with My Aunt
Donald M. Ashton, Geoffrey Drake John Graysmark, William Hutchinson, Peter James Young Winston
1973
(den 46.)
Henry Bumstead James W. Payne The Sting
Lorenzo Mongiardino, Gianni Quaranta Carmelo Patrono Brother Sun, Sister Moon
Bill Malley Jerry Wunderlich The Exorcist
Philip Jefferies Robert de Vestel Tom Sawyer
Stephen Grimes William Kiernan (posthumous nomination) The Way We Were
1974
(den 47.)
Dean Tavoularis, Angelo Graham George R. Nelson The Godfather Part II
Richard Sylbert, W. Stewart Campbell Ruby Levitt Chinatown
Alexander Golitzen, E. Preston Ames Frank McKelvy Earthquake
Peter Ellenshaw, John B. Mansbridge, Walter Tyler, Al Roelofs Hal Gausman The Island at the Top of the World
William Creber, Ward Preston Raphael Bretton The Towering Inferno
1975
(den 48.)
Ken Adam, Roy Walker Vernon Dixon Barry Lyndon
Edward Carfagno Frank McKelvy The Hindenburg
Alexander Trauner, Tony Inglis Peter James The Man Who Would Be King
Richard Sylbert, W. Stewart Campbell George Gaines Shampoo
Albert Brenner Marvin March The Sunshine Boys
1976
(den 49.)
George Jenkins George Gaines All the President's Men
Elliot Scott Norman Reynolds The Incredible Sarah
Gene Callahan, Jack Collis Jerry Wunderlich The Last Tycoon
Dale Hennesy Robert de Vestel Logan's Run
Robert F. Boyle Arthur Jeph Parker The Shootist
1977
(den 50.)
John Barry, Norman Reynolds, Leslie Dilley Roger Christian Star Wars
George C. Webb Mickey S. Michaels Airport '77
Joe Alves, Dan Lomino Phil Abramson Close Encounters of the Third Kind
Ken Adam, Peter Lamont Hugh Scaife The Spy Who Loved Me
Albert Brenner Marvin March The Turning Point
1978
(den 51.)
Paul Sylbert, Edwin O'Donovan George Gaines Heaven Can Wait
Dean Tavoularis, Angelo Graham George R. Nelson The Brink's Job
Albert Brenner Marvin March California Suite
Mel Bourne Daniel Robert Interiors
Tony Walton, Philip Rosenberg Edward Stewart, Robert Drumheller The Wiz
1979
(den 52.)
Philip Rosenberg, Tony Walton Edward Stewart, Gary Brink All That Jazz
Michael Seymour, Les Dilley, Roger Christian Ian Whittaker Alien
Dean Tavoularis, Angelo Graham George R. Nelson Apocalypse Now
George Jenkins Arthur Jeph Parker The China Syndrome
Harold Michelson, Joe Jennings, Leon Harris, John Vallone Linda Descenna Star Trek: The Motion Picture

1980-årene[rediger | rediger kilde]

År Art directors Scenedekoratører Film
1980
(den 53.)
Pierre Guffroy, Jack Stephens Tess
John W. Corso John M. Dwyer Coal Miner's Daughter
Stuart Craig, Robert Cartwright Hugh Scaife The Elephant Man
Norman Reynolds, Leslie Dilley, Harry Lange, Alan Tomkins Michael D. Ford The Empire Strikes Back
Yoshirō Muraki Kagemusha
1981
(den 54.)
Norman Reynolds, Leslie Dilley Michael D. Ford Jakten på den forsvunne skatten
Assheton Gorton Ann Mollo Den franske løytnantens kvinne
Tambi Larsen James L. Berkey Heaven's Gate
John Graysmark, Patrizia von Brandenstein, Tony Reading George DeTitta Sr., George DeTitta Jr., Peter Howitt Ragtime
Richard Sylbert Michael Seirton Reds
1982
(den 55.)
Stuart Craig, Robert W. Laing Michael Seirton Gandhi
Dale Hennesy (posthumous nomination) Marvin March Annie
Lawrence G. Paull, David L. Snyder Linda DeScenna Blade Runner
Franco Zeffirelli, Gianni Quaranta La traviata
Rodger Maus, Tim Hutchinson, William Craig Smith Harry Cordwell Victor Victoria
1983
(den 56.)
Anna Asp Susanne Lingheim Fanny and Alexander
Norman Reynolds, Fred Hole, James L. Schoppe Michael D. Ford Return of the Jedi
Geoffrey Kirkland, Richard Lawrence, W. Stewart Campbell, Peter R. Romero Jim Poynter, George R. Nelson The Right Stuff
Polly Platt, Harold Michelson Tom Pedigo, Anthony Mondell Terms of Endearment
Roy Walker, Leslie Tomkins Tessa Davies Yentl
1984
(den 57.)
Patrizia von Brandenstein Karel Černý Amadeus
Richard Sylbert George Gaines The Cotton Club
Mel Bourne, Angelo P. Graham Bruce Weintraub The Natural
John Box Hugh Scaife A Passage to India
Albert Brenner Rick Simpson 2010
1985
(den 58.)
Stephen Grimes Josie Macavin Out of Africa
Norman Garwood Maggie Gray Brazil
J. Michael Riva, Bo Welch Linda DeScenna The Color Purple
Yoshirō Muraki, Shinobu Muraki Ran
Stan Jolley John H. Anderson Witness
1986
(den 59.)
Gianni Quaranta, Brian Ackland-Snow Brian Savegar, Elio Altamura A Room with a View
Peter Lamont Crispian Sallis Aliens
Boris Leven Karen O'Hara The Color of Money
Stuart Wurtzel Carol Joffe Hannah and Her Sisters
Stuart Craig Jack Stephens The Mission
1987
(den 60.)
Ferdinando Scarfiotti Bruno Cesari, Osvaldo Desideri The Last Emperor
Norman Reynolds Harry Cordwell Empire of the Sun
Anthony Pratt Joanne Woollard Hope and Glory
Santo Loquasto Carol Joffe, Leslie Bloom, George DeTitta Jr. Radio Days
Patrizia von Brandenstein, William A. Elliott Hal Gausman The Untouchables
1988
(den 61.)
Stuart Craig Gérard James Dangerous Liaisons
Albert Brenner Garrett Lewis Beaches
Ida Random Linda DeScenna Rain Man
Dean Tavoularis Armin Ganz Tucker: The Man and His Dream
Elliot Scott Peter Howitt Who Framed Roger Rabbit
1989
(den 62.)
Anton Furst Peter Young Batman
Leslie Dilley Anne Kuljian The Abyss
Dante Ferretti Francesca Lo Schiavo The Adventures of Baron Munchausen
Bruno Rubeo Crispian Sallis Driving Miss Daisy
Norman Garwood Garrett Lewis Glory

1990-årene[rediger | rediger kilde]

Year Film Art directors Scenedekoratører
1990
(den 63.)
Dick Tracy Richard Sylbert Rick Simpson
Cyrano de Bergerac Ezio Frigerio Jacques Rouxel
Dances with Wolves Jeffrey Beecroft Lisa Dean
The Godfather Part III Dean Tavoularis Gary Fettis
Hamlet Dante Ferretti Francesca Lo Schiavo
1991
(den 64.)
Bugsy Dennis Gassner Nancy Haigh
Barton Fink Dennis Gassner Nancy Haigh
The Fisher King Mel Bourne Cindy Carr
Hook Norman Garwood Garrett Lewis
The Prince of Tides Paul Sylbert Caryl Heller
1992
(den 65.)
Howards End Luciana Arrighi Ian Whittaker
Bram Stoker's Dracula Thomas E. Sanders Garrett Lewis
Chaplin Stuart Craig Chris A. Butler
Toys Ferdinando Scarfiotti Linda DeScenna
Unforgiven Henry Bumstead Janice Blackie-Goodine
1993
(den 66.)
Schindler's List Allan Starski Ewa Braun
Addams Family Values Ken Adam Marvin March
The Age of Innocence Dante Ferretti Robert J. Franco
Orlando Ben Van Os og Jan Roelfs
The Remains of the Day Luciana Arrighi Ian Whittaker
1994
(den 67.)
The Madness of King George Ken Adam Carolyn Scott
Bullets over Broadway Santo Loquasto Susan Bode
Forrest Gump Rick Carter Nancy Haigh
Interview with the Vampire Dante Ferretti Francesca Lo Schiavo
Legends of the Fall Lilly Kilvert Dorree Cooper
1995
(den 68.)
Restoration Eugenio Zanetti
Apollo 13 Michael Corenblith Merideth Boswell
Babe Roger Ford Kerrie Brown
A Little Princess Bo Welch Cheryl Carasik
Richard III Tony Burrough
1996
(den 69.)
The English Patient Stuart Craig Stephenie McMillan
The Birdcage Bo Welch Cheryl Carasik
Evita Brian Morris Philippe Turlure
Hamlet Tim Harvey
Romeo + Juliet Catherine Martin Brigitte Broch
1997
(den 70.)
Titanic Peter Lamont Michael D. Ford
Gattaca Jan Roelfs Nancy Nye
Kundun Dante Ferretti Francesca Lo Schiavo
L.A. Confidential Jeannine Oppewall Jay Hart
Men in Black Bo Welch Cheryl Carasik
1998
(den 71.)
Shakespeare in Love Martin Childs Jill Quertier
Elizabeth John Myhre Peter Howitt
Pleasantville Jeannine Oppewall Jay Hart
Saving Private Ryan Tom Sanders Lisa Dean Kavanaugh
What Dreams May Come Eugenio Zanetti Cindy Carr
1999
(den 72.)
Sleepy Hollow Rick Heinrichs Peter Young
Anna and the King Luciana Arrighi Ian Whittaker
The Cider House Rules David Gropman Beth Rubino
The Talented Mr. Ripley Roy Walker Bruno Cesari
Topsy-Turvy Eve Stewart John Bush

2000-årene[rediger | rediger kilde]

Year Film Art directors Scenedekoratører
2000
(den 73.)
Snikende tiger, skjult drage Tim Yip
Gladiator Arthur Max Crispian Sallis
Grinchen Michael Corenblith Merideth Boswell
Quills Martin Childs Jill Quertier
Vatel Jean Rabasse Françoise Benoît-Fresco
2001
(den 74.)
Moulin Rouge! Catherine Martin Brigitte Broch
Den fabelaktige Amélie fra Montmartre Aline Bonetto Marie-Laure Valla
Gosford Park Stephen Altman Anna Pinnock
Harry Potter og de vises stein Stuart Craig Stephenie McMillan
Ringenes herre: Ringens brorskap Grant Major Dan Hennah
2002
(den 75.)
Chicago John Myhre Gordon Sim
Frida Felipe Fernández del Paso Hania Robledo
Gangs of New York Dante Ferretti Francesca Lo Schiavo
Ringenes herre: To tårn Grant Major Dan Hennah og Alan Lee
Road to Perdition Dennis Gassner Nancy Haigh
2003
(den 76.)
Ringenes herre: Atter en konge Grant Major Dan Hennah og Alan Lee
Pike med perleøredobb Ben Van Os Cecile Heideman
Den siste samurai Lilly Kilvert Gretchen Rau
Master and Commander: The Far Side of the World William Sandell Robert Gould
Seabiscuit Jeannine Oppewall Leslie Pope
2004
(den 77.)
The Aviator Dante Ferretti Francesca Lo Schiavo
Finding Neverland Gemma Jackson Trisha Edwards
En serie uheldige hendelser Rick Heinrichs Cheryl Carasik
The Phantom of the Opera Anthony Pratt Celia Bobak
En langvarig forlovelse Aline Bonetto
2005
(den 78.)
Geisha John Myhre Gretchen Rau
Good Night, and Good Luck. Jim Bissell Jan Pascale
Harry Potter og ildbegeret Stuart Craig Stephenie McMillan
King Kong Grant Major Dan Hennah og Simon Bright
Stolthet og fordom Sarah Greenwood Katie Spencer
2006
(den 79.)
Pans labyrint Eugenio Caballero Pilar Revuelta
Dreamgirls John Myhre Nancy Haigh
The Good Shepherd Jeannine Claudia Oppewall Gretchen Rau og Leslie E. Rollins
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest Rick Heinrichs Cheryl Carasik
The Prestige Nathan Crowley Julie Ochipinti
2007
(den 80.)
Sweeney Todd – Demonbarbereren fra Fleet Street Dante Ferretti Francesca Lo Schiavo
American Gangster Arthur Max Beth A. Rubino
Om forlatelse Sarah Greenwood Katie Spencer
Det gylne kompasset Dennis Gassner Anna Pinnock
There Will Be Blood Jack Fisk Jim Erickson
2008
(den 81.)
Den fantastiske historien om Benjamin Button Donald Graham Burt Victor J. Zolfo
Changeling James J. Murakami Gary Fettis
The Dark Knight Nathan Crowley Peter Lando
The Duchess Michael Carlin Rebecca Alleway
Revolutionary Road Kristi Zea Debra Schutt
2009
(den 82.)
Avatar Rick Carter og Robert Stromberg Kim Sinclair
The Imaginarium of Doctor Parnassus Dave Warren og Anastasia Masaro Caroline Smith
Nine John Myhre Gordon Sim
Sherlock Holmes Sarah Greenwood Katie Spencer
The Young Victoria Patrice Vermette Maggie Gray

2010-årene[rediger | rediger kilde]

År Film Art directors Scenedekoratører
2010
(den 83.)
Alice i Eventyrland Robert Stromberg Karen O'Hara
Harry Potter og dødstalismanene – del 1 Stuart Craig Stephenie McMillan
Inception Guy Hendrix Dyas Larry Dias og Doug Mowat
Kongens tale Eve Stewart Judy Farr
True Grit – et ekte mannfolk Jess Gonchor Nancy Haigh
2011
(den 84.)
Hugo Cabret Dante Ferretti Francesca Lo Schiavo
The Artist Laurence Bennett Robert Gould
Harry Potter og dødstalismanene – del 2 Stuart Craig Stephenie McMillan
Midnight in Paris Anne Seibel Hélène Dubreuil
War Horse Rick Carter Lee Sandales
2012
(den 85.)
Lincoln Rick Carter Jim Erickson
Anna Karenina Sarah Greenwood Katie Spencer
Hobbiten: En uventet reise Dan Hennah Ra Vincent og Simon Bright
Les Misérables Eve Stewart Anna Lynch-Robinson
Historien om Pi David Gropman Anna Pinnock
2013
(den 86.)
Den store Gatsby Catherine Martin Beverley Dunn
American Hustle Judy Becker Heather Loeffler
Gravity Andy Nicholson Rosie Goodwin og Joanne Woollard
Her K. K. Barrett Gene Serdena
12 Years a Slave Adam Stockhausen Alice Baker
2014
(den 87.)
The Grand Budapest Hotel Adam Stockhausen Anna Pinnock
The Imitation Game Maria Djurkovic Tatiana Macdonald
Interstellar Nathan Crowley Gary Fettis
Into the Woods Dennis Gassner Anna Pinnock
Mr. Turner Suzie Davies Charlotte Watts
2015
(den 88.)
Mad Max: Fury Road Colin Gibson Lisa Thompson
Bridge of Spies Adam Stockhausen Rena DeAngelo og Bernhard Henrich
Den danske piken Michael Standish Eve Stewart
The Martian Celia Bobak Arthur Max
The Revenant Jack Fisk Hamish Purdy
2016
(den 89.)
La La Land David Wasco Sandy Reynolds-Wasco
Arrival Patrice Vermette Paul Hotte
Fabeldyr og hvor de er å finne Stuart Craig Anna Pinnock
Hail, Caesar! Jess Gonchor Nancy Haigh
Passengers Guy Hendrix Dyas Gene Serdena

Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ «Music Rules Approved for 85th Academy Awards». oscars.org. Besøkt 2. mars 2017. 
  2. ^ «Academy Award for Best Art Direction». Besøkt 2. mars 2017.