Verdensmesterskapet i karate

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk

Verdensmesterskapet i karate ble arrangert første gang i 1970 i Tokyo, og arrangeres annenhvert år.[1]

Mesterskapet blir arrangert av World Karate Federation (WKF). De første årene ble det kun konkurrert for menn og i øvelsen ippon, før det i 1984 ble åpnet opp for at kvinner kunne delta. Fra samme mesterskap ble det konkurrert i klassene kata og kumite.

Mesterskap[rediger | rediger kilde]

Nr. År By Nasjon Øvelser
1 1970 Tokyo Japan Japan 2
2 1972 Paris FrankrikeFrankrike Frankrike 2
3 1975 Long Beach USAUSA USA 2
4 1977 Tokyo Japan Japan 2
5 1980 Madrid Spania Spania 10
6 1982 Taipei Kinesisk TaipeiKinesisk Taipei Kinesisk Taipei 13
7 1984 Maastricht NederlandNederland Nederland 13
8 1986 Sydney AustraliaAustralia Australia 15
9 1988 Kairo EgyptEgypt Egypt 16
10 1990 Mexico by MexicoMexico Mexico 16
11 1992 Granada SpaniaSpania Spania 16
12 1994 Kota Kinabalu Malaysia Malaysia 16
13 1996 Sun City Sør-Afrika Sør-Afrika 17
14 1998 Rio de Janeiro BrasilBrasil Brasil 17
15 2000 München Tyskland Tyskland 17
16 2002 Madrid SpaniaSpania Spania 17
17 2004 Monterrey MexicoMexico Mexico 17
18 2006 Tampere FinlandFinland Finland 17
19 2008 Tokyo JapanJapan Japan 17
20 2010 Beograd Serbia Serbia 16
21 2012 Paris FrankrikeFrankrike Frankrike 16
22 2014 Bremen Tyskland Tyskland 16
23 2016 Linz ØsterrikeØsterrike Østerrike 16
24 2018 Madrid SpaniaSpania Spania 16
25 2020 Dubai De forente arabiske emirater De forente arabiske emirater 16
26 2022 Budapest UngarnUngarn Ungarn 16

Medaljestatistikk[rediger | rediger kilde]

Nr.LandGullSølvBronseTotalt
1Japan Japan905256198
2Frankrike Frankrike554567167
3Storbritannia Storbritannia24181557
4Spania Spania212769117
5Italia Italia193356108
6Tyrkia Tyrkia12103254
7Nederland Nederland10111839
8Iran Iran1082341
9Tyskland Tyskland8123252
10Aserbajdsjan Aserbajdsjan75416
11USA USA6111835
12Egypt Egypt582235
13England England54918
14Brasil Brasil45716
15Venezuela Venezuela431017
16Finland Finland43815
17Serbia Serbia41611
18Kroatia Kroatia34916
19Russland Russland34714
20Sverige Sverige34613
21Hellas Hellas34310
22Australia Australia331016
23Mexico Mexico2349
24Østerrike Østerrike22711
25Serbia og Montenegro Serbia og Montenegro2068
26Norge Norge15410
27Kinesisk Taipei Kinesisk Taipei13711
28Vietnam Vietnam1304
29Kina Kina1214
30Slovakia Slovakia11810
31Sveits Sveits1168
32De nederlandske Antiller De nederlandske Antiller1135
33Senegal Senegal1102
34Benin Benin1012
Chile Chile1012
Georgia Georgia1012
37Estland Estland1001
Polen Polen1001
Sør-Afrika Sør-Afrika1001
40Ungarn Ungarn0437
41Canada Canada0358
42Bosnia-Hercegovina Bosnia-Hercegovina0347
43Jugoslavia Jugoslavia0224
44Tunisia Tunisia0213
45Peru Peru0178
46Belgia Belgia0145
Danmark Danmark0145
Kasakhstan Kasakhstan0145
49Ukraina Ukraina0134
50Marokko Marokko0123
Malaysia Malaysia0123
52Tsjekkia Tsjekkia0112
Guatemala Guatemala0112
Luxembourg Luxembourg0112
55Paraguay Paraguay0101
Tsjekkoslovakia Tsjekkoslovakia0101
57Algerie Algerie0022
Romania Romania0022
59Argentina Argentina0011
Bulgaria Bulgaria0011
Den dominikanske republikk Den dominikanske republikk0011
Hongkong Hongkong0011
Indonesia Indonesia0011
Olympic flag.svg Individuelle olympiske utøvere0011
Kosovo Kosovo0011
Latvia Latvia0011
Nord-Makedonia Nord-Makedonia0011
Montenegro Montenegro0011
Filippinene Filippinene0011
Skottland Skottland0011
Singapore Singapore0011
Slovenia Slovenia0011
Totalt 72 land3233235981244

Referanser[rediger | rediger kilde]