Verdensmesterskapet i kunstløp

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk

Verdensmesterskapet i kunstløp (VM) er en årlig kunstløpkonkurranse arrangert av ISU (International Skating Union). Medaljer deles ut i kategoriene singel menn, singel kvinner, parløp og isdans. Mesterskapet arrangeres vanligvis i slutten av mars, og anses som den mest prestisjefylte kunstløpkonkurransen ved siden av OL. På juniornivå arrangeres tilsvarende Junior-VM, og i tillegg har formasjonsdans har sitt eget VM både på junior- og seniornivå.[1]

Kvalifisering[rediger | rediger kilde]

Løpere kan delta i mesterskapet hvis de representerer et medlemsland av ISU, og tas ut av landets skøyteforbund. De ulike medlemslandene velger ut løpere ut fra sine egne kriterier. Noen land går kun etter nasjonale mesterskap, mens andre land har mer varierte krav, som for eksempel å gjøre det bra i internasjonale konkurranser eller bestemte tekniske krav. Alle løpere må følge ISUs alderskrav og ha oppnådd minimum teknisk elementscore (TES) fastsatt av ISU.[1]

Antall deltakere per land[rediger | rediger kilde]

Hvert medlemsland får sende én deltaker per disiplin. Avhengig av resultatet i fjorårets mesterskap, kan noen land sende to eller tre deltakere.

Antall deltakere dette året For å få 3 deltakere neste år For å få 2 deltakere neste år
1 Plassering blant de to beste Plassering blant de 10 beste
2 Plasseringer totalt er under 14 Plasseringer totalt er under 29
3 To beste plasseringer er under 14 To beste plasseringer er under 29

Medaljevinnere[rediger | rediger kilde]

Menn[rediger | rediger kilde]

År Sted Gull Sølv Bronse
1896 Russland St. Petersburg Tyskland Gilbert Fuchs Østerrike Gustav Hügel Russland Georg Sanders
1897 Sverige Stockholm Østerrike Gustav Hügel Sverige Ulrich Salchow Norge Johan Lefstad
1898 Storbritannia London Sverige Henning Grenander Østerrike Gustav Hügel Tyskland Gilbert Fuchs
1899 Sveits Davos Østerrike Gustav Hügel Sverige Ulrich Salchow Storbritannia Edgar Syers
1900 Sveits Davos Østerrike Gustav Hügel Sverige Ulrich Salchow ingen andre deltakere
1901 Sverige Stockholm Sverige Ulrich Salchow Tyskland Gilbert Fuchs ingen andre deltakere
1902 Storbritannia London Sverige Ulrich Salchow Storbritannia Madge Syers (Woman) Tyskland Martin Gordan
1903 Russland St. Petersburg Sverige Ulrich Salchow Russland Nicolai Panin Kolomenkin Østerrike Max Bohatsch
1904 Tyskland Berlin Sverige Ulrich Salchow Tyskland Heinrich Burger Tyskland Martin Gordan
1905 Sverige Stockholm Sverige Ulrich Salchow Østerrike Max Bohatsch Sverige Per Thorén
1906 Tyskland München Tyskland Gilbert Fuchs Tyskland Heinrich Burger Sverige Bror Meyer
1907 Østerrike Wien Sverige Ulrich Salchow Østerrike Max Bohatsch Tyskland Gilbert Fuchs
1908 Opava Sverige Ulrich Salchow Tyskland Gilbert Fuchs Tyskland Heinrich Burger
1909 Sverige Stockholm Sverige Ulrich Salchow Sverige Per Thorén Østerrike Ernest Herz
1910 Sveits Davos Sverige Ulrich Salchow Tyskland Werner Rittberger Ungarn Andor Szende
1911 Tyskland Berlin Sverige Ulrich Salchow Tyskland Werner Rittberger Østerrike Fritz Kachler
1912 Storbritannia Manchester Østerrike Fritz Kachler Tyskland Werner Rittberger Ungarn Andor Szende
1913 Østerrike Wien Østerrike Fritz Kachler Østerrike Willy Böckl Ungarn Andor Szende
1914 Finland Helsinki Sverige Gösta Sandahl Østerrike Fritz Kachler Østerrike Willy Böckl
1915–
1921
Ikke arrangert på grunn av første verdenskrig
1922 Sverige Stockholm Sverige Gillis Grafström Østerrike Fritz Kachler Østerrike Willy Böckl
1923 Østerrike Wien Østerrike Fritz Kachler Østerrike Willy Böckl Sverige Gösta Sandahl
1924 Storbritannia Manchester Sverige Gillis Grafström Østerrike Willy Böckl Østerrike Ernst Oppacher
1925 Østerrike Wien Østerrike Willy Böckl Østerrike Fritz Kachler Østerrike Otto Preißecker
1926 Tyskland Berlin Østerrike Willy Böckl Østerrike Otto Preißecker Storbritannia John Page
1927 Sveits Davos Østerrike Willy Böckl Østerrike Otto Preißecker Østerrike Karl Schäfer
1928 Tyskland Berlin Østerrike Willy Böckl Østerrike Karl Schäfer Østerrike Hugo Distler
1929 Storbritannia London Sverige Gillis Grafström Østerrike Karl Schäfer Østerrike Ludwig Wrede
1930 USA New York City Østerrike Karl Schäfer USA Roger Turner Sveits Georges Gautschi
1931 Tyskland Berlin Østerrike Karl Schäfer USA Roger Turner Tyskland Ernst Baier
1932 Canada Montreal Østerrike Karl Schäfer Canada Montgomery Wilson Tyskland Ernst Baier
1933 Sveits Zürich Østerrike Karl Schäfer Tyskland Ernst Baier Finland Marcus Nikkanen
1934 Sverige Stockholm Østerrike Karl Schäfer Tyskland Ernst Baier Østerrike Erich Erdös
1935 Ungarn Budapest Østerrike Karl Schäfer Storbritannia Jack Dunn Ungarn Dénes Pataky
1936 Frankrike Paris Østerrike Karl Schäfer Storbritannia Graham Sharp Østerrike Felix Kaspar
1937 Østerrike Wien Østerrike Felix Kaspar Storbritannia Graham Sharp Ungarn Elemér Terták
1938 Tyskland Berlin Østerrike Felix Kaspar Storbritannia Graham Sharp Østerrike Herbert Alward
1939 Ungarn Budapest Storbritannia Graham Sharp Storbritannia Freddie Tomlins Tyskland Horst Faber
1940–
1946
Ikke arrangert på grunn av andre verdenskrig
1947 Sverige Stockholm Sveits Hans Gerschwiler USA Dick Button Storbritannia Arthur Apfel
1948 Sveits Davos USA Dick Button Sveits Hans Gerschwiler Ungarn Ede Király
1949 Frankrike Paris USA Dick Button Ungarn Ede Király Østerrike Edi Rada
1950 Storbritannia London USA Dick Button Ungarn Ede Király USA Hayes Alan Jenkins
1951 Italia Milano USA Dick Button USA James Grogan Østerrike Helmut Seibt
1952 Frankrike Paris USA Dick Button USA James Grogan USA Hayes Alan Jenkins
1953 Sveits Davos USA Hayes Alan Jenkins USA James Grogan Italia Carlo Fassi
1954 Norge Oslo USA Hayes Alan Jenkins USA James Grogan Frankrike Alain Giletti
1955 Østerrike Wien USA Hayes Alan Jenkins USA Ronnie Robertson USA David Jenkins
1956 Vest-Tyskland Garmisch-Partenkirchen USA Hayes Alan Jenkins USA Ronnie Robertson USA David Jenkins
1957 USA Colorado Springs USA David Jenkins USA Tim Brown Canada Charles Snelling
1958 Frankrike Paris USA David Jenkins USA Tim Brown Frankrike Alain Giletti
1959 USA Colorado Springs USA David Jenkins Canada Donald Jackson USA Tim Brown
1960 Canada Vancouver Frankrike Alain Giletti Canada Donald Jackson Frankrike Alain Calmat
1961 Avlyst
1962 Tsjekkoslovakia Praha Canada Donald Jackson Tsjekkoslovakia Karol Divín Frankrike Alain Calmat
1963 Italia Cortina d'Ampezzo Canada Donald McPherson Frankrike Alain Calmat Tyskland Manfred Schnelldorfer
1964 Vest-Tyskland Dortmund Tyskland Manfred Schnelldorfer Frankrike Alain Calmat Tsjekkoslovakia Karol Divín
1965 USA Colorado Springs Frankrike Alain Calmat USA Scott Allen Canada Donald Knight
1966 Sveits Davos Østerrike Emmerich Danzer Østerrike Wolfgang Schwarz USA Gary Visconti
1967 Østerrike Wien Østerrike Emmerich Danzer Østerrike Wolfgang Schwarz USA Gary Visconti
1968 Sveits Genève Østerrike Emmerich Danzer USA Timothy Wood Frankrike Patrick Péra
1969 USA Colorado Springs USA Timothy Wood Tsjekkoslovakia Ondrej Nepela Frankrike Patrick Péra
1970 Jugoslavia Ljubljana USA Timothy Wood Tsjekkoslovakia Ondrej Nepela Øst-Tyskland Günter Zöller
1971 Frankrike Lyon Tsjekkoslovakia Ondrej Nepela Frankrike Patrick Péra Sovjetunionen Sergej Tsjetverukhin
1972 Canada Calgary Tsjekkoslovakia Ondrej Nepela Sovjetunionen Sergej Tsjetverukhin Sovjetunionen Vladimir Kovaljov
1973 Tsjekkoslovakia Bratislava Tsjekkoslovakia Ondrej Nepela Sovjetunionen Sergej Tsjetverukhin Øst-Tyskland Jan Hoffmann
1974 Vest-Tyskland München Øst-Tyskland Jan Hoffmann Sovjetunionen Sergej Volkov Canada Toller Cranston
1975 USA Colorado Springs Sovjetunionen Sergej Volkov Sovjetunionen Vladimir Kovaljov Storbritannia John Curry
1976 Sverige Göteborg Storbritannia John Curry Sovjetunionen Vladimir Kovaljov Øst-Tyskland Jan Hoffmann
1977 Japan Tokyo Sovjetunionen Vladimir Kovaljov Øst-Tyskland Jan Hoffmann Japan Minoru Sano
1978 Canada Ottawa USA Charles Tickner Øst-Tyskland Jan Hoffmann Storbritannia Robin Cousins
1979 Østerrike Wien Sovjetunionen Vladimir Kovaljov Storbritannia Robin Cousins Øst-Tyskland Jan Hoffmann
1980 Vest-Tyskland Dortmund Øst-Tyskland Jan Hoffmann Storbritannia Robin Cousins USA Charles Tickner
1981 USA Hartford USA Scott Hamilton USA David Santee Sovjetunionen Igor Bobrin
1982 Danmark København USA Scott Hamilton Tyskland Norbert Schramm Canada Brian Pockar
1983 Finland Helsinki USA Scott Hamilton Tyskland Norbert Schramm Canada Brian Orser
1984 Canada Ottawa USA Scott Hamilton Canada Brian Orser Sovjetunionen Aleksandr Fadejev
1985 Japan Tokyo Sovjetunionen Aleksandr Fadejev Canada Brian Orser USA Brian Boitano
1986 Sveits Genève USA Brian Boitano Canada Brian Orser Sovjetunionen Aleksandr Fadejev
1987 USA Cincinnati Canada Brian Orser USA Brian Boitano Sovjetunionen Aleksandr Fadejev
1988 Ungarn Budapest USA Brian Boitano Canada Brian Orser Sovjetunionen Viktor Petrenko
1989 Frankrike Paris Canada Kurt Browning USA Christopher Bowman Polen Grzegorz Filipowski
1990 Canada Halifax Canada Kurt Browning Sovjetunionen Viktor Petrenko USA Christopher Bowman
1991 Tyskland München Canada Kurt Browning Sovjetunionen Viktor Petrenko USA Todd Eldredge
1992 USA Oakland Samveldet av uavhengige stater Viktor Petrenko Canada Kurt Browning Canada Elvis Stojko
1993 Tsjekkia Praha Canada Kurt Browning Canada Elvis Stojko Russland Aleksej Urmanov
1994 Japan Chiba Canada Elvis Stojko Frankrike Philippe Candeloro Ukraina Viacheslav Zagorodniuk
1995 Storbritannia Birmingham Canada Elvis Stojko USA Todd Eldredge Frankrike Philippe Candeloro
1996 Canada Edmonton USA Todd Eldredge Russland Ilja Kulik USA Rudy Galindo
1997 Sveits Lausanne Canada Elvis Stojko USA Todd Eldredge Russland Aleksej Jagudin
1998 USA Minneapolis Russland Aleksej Jagudin USA Todd Eldredge Russland Jevgenij Pljusjtsjenko
1999 Finland Helsinki Russland Aleksej Jagudin Russland Jevgenij Pljusjtsjenko USA Michael Weiss
2000 Frankrike Nice Russland Aleksej Jagudin Canada Elvis Stojko USA Michael Weiss
2001 Canada Vancouver Russland Jevgenij Pljusjtsjenko Russland Aleksej Jagudin USA Todd Eldredge
2002 Japan Nagano Russland Aleksej Jagudin USA Timothy Goebel Japan Takeshi Honda
2003 USA Washington, D.C. Russland Jevgenij Pljusjtsjenko USA Timothy Goebel Japan Takeshi Honda
2004 Tyskland Dortmund Russland Jevgenij Pljusjtsjenko Frankrike Brian Joubert Tyskland Stefan Lindemann
2005 Russland Moskva Sveits Stéphane Lambiel Canada Jeffrey Buttle USA Evan Lysacek
2006 Canada Calgary Sveits Stéphane Lambiel Frankrike Brian Joubert USA Evan Lysacek
2007 Japan Tokyo Frankrike Brian Joubert Japan Daisuke Takahashi Sveits Stéphane Lambiel
2008 Sverige Göteborg Canada Jeffrey Buttle Frankrike Brian Joubert USA Johnny Weir
2009 USA Los Angeles USA Evan Lysacek Canada Patrick Chan Frankrike Brian Joubert
2010 Italia Torino Japan Daisuke Takahashi Canada Patrick Chan Frankrike Brian Joubert
2011 Russland Moskva Canada Patrick Chan Japan Takahiko Kozuka Russland Artur Gachinski
2012 Frankrike Nice Canada Patrick Chan Japan Daisuke Takahashi Japan Yuzuru Hanyu
2013 Canada London Canada Patrick Chan Kasakhstan Denis Ten Spania Javier Fernández
2014 Japan Saitama Japan Yuzuru Hanyu Japan Tatsuki Machida Spania Javier Fernández
2015 Kina Shanghai Spania Javier Fernández Japan Yuzuru Hanyu Kasakhstan Denis Ten
2016 USA Boston Spania Javier Fernández Japan Yuzuru Hanyu Kina Jin Boyang
2017 Finland Helsinki Japan Yuzuru Hanyu Japan Shoma Uno Kina Jin Boyang
2018 Italia Milano USA Nathan Chen Japan Shoma Uno Russland Mikhail Koljada
2019 Japan Saitama USA Nathan Chen Japan Yuzuru Hanyu USA Vincent Zhou

Kvinner[rediger | rediger kilde]

År Sted Gull Sølv Bronse
1906 Sveits Davos Storbritannia Madge Syers Østerrike Jenny Herz Ungarn Lily Kronberger
1907 Østerrike Wien Storbritannia Madge Syers Østerrike Jenny Herz Ungarn Lily Kronberger
1908 Tsjekkoslovakia Opava Ungarn Lily Kronberger Tyskland Elsa Rendschmidt ingen andre deltakere
1909 Ungarn Budapest Ungarn Lily Kronberger ingen andre deltakere
1910 Tyskland Berlin Ungarn Lily Kronberger Tyskland Elsa Rendschmidt ingen andre deltakere
1911 Østerrike Wien Ungarn Lily Kronberger Ungarn Opika von Méray Horváth Tyskland Ludowika Jakobsson-Eilers
1912 Sveits Davos Ungarn Opika von Méray Horváth Storbritannia Dorothy Greenhough-Smith Storbritannia Phyllis Johnson
1913 Sverige Stockholm Ungarn Opika von Méray Horváth Storbritannia Phyllis Johnson Sverige Svea Norén
1914 Sveits St. Moritz Ungarn Opika von Méray Horváth Østerrike Angela Hanka Storbritannia Phyllis Johnson
1915–
1921
Ikke arrangert på grunn av første verdenskrig
1922 Sverige Stockholm Østerrike Herma Szabo Sverige Svea Norén Norge Margot Moe
1923 Østerrike Wien Østerrike Herma Szabo Østerrike Gisela Reichmann Sverige Svea Norén
1924 Norge Oslo Østerrike Herma Szabo Tyskland Ellen Brockhöft USA Beatrix Loughran
1925 Sveits Davos Østerrike Herma Szabo Tyskland Ellen Brockhöft Tyskland Elisabeth Böckel
1926 Sverige Stockholm Østerrike Herma Szabo Norge Sonja Henie Storbritannia Kathleen Shaw
1927 Norge Oslo Norge Sonja Henie Østerrike Herma Szabo Norge Karen Simensen
1928 Storbritannia London Norge Sonja Henie USA Maribel Vinson Østerrike Fritzi Burger
1929 Ungarn Budapest Norge Sonja Henie Østerrike Fritzi Burger Østerrike Melitta Brunner
1930 USA New York City Norge Sonja Henie Canada Cecil Smith USA Maribel Vinson
1931 Tyskland Berlin Norge Sonja Henie Østerrike Hilde Holovsky Østerrike Fritzi Burger
1932 Canada Montreal Norge Sonja Henie Østerrike Fritzi Burger Canada Constance Wilson-Samuel
1933 Sverige Stockholm Norge Sonja Henie Sverige Vivi-Anne Hultén Østerrike Hilde Holovsky
1934 Norge Oslo Norge Sonja Henie Storbritannia Megan Taylor Østerrike Liselotte Landbeck
1935 Østerrike Vienna Norge Sonja Henie Storbritannia Cecilia Colledge Sverige Vivi-Anne Hultén
1936 Frankrike Paris Norge Sonja Henie Storbritannia Megan Taylor Sverige Vivi-Anne Hultén
1937 Storbritannia London Storbritannia Cecilia Colledge Storbritannia Megan Taylor Sverige Vivi-Anne Hultén
1938 Sverige Stockholm Storbritannia Megan Taylor Storbritannia Cecilia Colledge USA Hedy Stenuf
1939 Tsjekkoslovakia Praha Storbritannia Megan Taylor USA Hedy Stenuf Storbritannia Daphne Walker
1940–
1946
Ikke arrangert på grunn av andre verdenskrig
1947 Sverige Stockholm Canada Barbara Ann Scott Storbritannia Daphne Walker USA Gretchen Merrill
1948 Sveits Davos Canada Barbara Ann Scott Østerrike Eva Pawlik Tsjekkoslovakia Jiřína Nekolová
1949 Frankrike Paris Tsjekkoslovakia Alena Vrzáňová USA Yvonne Sherman Storbritannia Jeannette Altwegg
1950 Storbritannia London Tsjekkoslovakia Alena Vrzáňová Storbritannia Jeannette Altwegg USA Yvonne Sherman
1951 Italia Milan Storbritannia Jeannette Altwegg Frankrike Jacqueline du Bief USA Sonya Klopfer
1952 Frankrike Paris Frankrike Jacqueline du Bief USA Sonya Klopfer USA Virginia Baxter
1953 Sveits Davos USA Tenley Albright Vest-Tyskland Gundi Busch Storbritannia Valda Osborn
1954 Norge Oslo Vest-Tyskland Gundi Busch USA Tenley Albright Storbritannia Erica Batchelor
1955 Østerrike Wien USA Tenley Albright USA Carol Heiss Østerrike Hanna Eigel
1956 Vest-Tyskland Garmisch-Partenkirchen USA Carol Heiss USA Tenley Albright Østerrike Ingrid Wendl
1957 USA Colorado Springs USA Carol Heiss Østerrike Hanna Eigel Østerrike Ingrid Wendl
1958 Frankrike Paris USA Carol Heiss Østerrike Ingrid Wendl Østerrike Hanna Walter
1959 USA Colorado Springs USA Carol Heiss Østerrike Hanna Walter Nederland Sjoukje Dijkstra
1960 Canada Vancouver USA Carol Heiss Nederland Sjoukje Dijkstra USA Barbara Ann Roles
1961 Avlyst
1962 Tsjekkoslovakia Praha Nederland Sjoukje Dijkstra Canada Wendy Griner Østerrike Regine Heitzer
1963 Italia Cortina d'Ampezzo Nederland Sjoukje Dijkstra Østerrike Regine Heitzer Frankrike Nicole Hassler
1964 Vest-Tyskland Dortmund Nederland Sjoukje Dijkstra Østerrike Regine Heitzer Canada Petra Burka
1965 USA Colorado Springs Canada Petra Burka Østerrike Regine Heitzer USA Peggy Fleming
1966 Sveits Davos USA Peggy Fleming Øst-Tyskland Gabriele Seyfert Canada Petra Burka
1967 Østerrike Wien USA Peggy Fleming Øst-Tyskland Gabriele Seyfert Tsjekkoslovakia Hana Mašková
1968 Sveits Genève USA Peggy Fleming Øst-Tyskland Gabriele Seyfert Tsjekkoslovakia Hana Mašková
1969 USA Colorado Springs Øst-Tyskland Gabriele Seyfert Østerrike Trixi Schuba Ungarn Zsuzsa Almássy
1970 Jugoslavia Ljubljana Øst-Tyskland Gabriele Seyfert Østerrike Trixi Schuba USA Julie Lynn Holmes
1971 Frankrike Lyon Østerrike Trixi Schuba USA Julie Lynn Holmes Canada Karen Magnussen
1972 Canada Calgary Østerrike Trixi Schuba Canada Karen Magnussen USA Janet Lynn
1973 Tsjekkoslovakia Bratislava Canada Karen Magnussen USA Janet Lynn Øst-Tyskland Christine Errath
1974 Vest-Tyskland München Øst-Tyskland Christine Errath USA Dorothy Hamill Nederland Dianne de Leeuw
1975 USA Colorado Springs Nederland Dianne de Leeuw USA Dorothy Hamill Øst-Tyskland Christine Errath
1976 Sverige Göteborg USA Dorothy Hamill Øst-Tyskland Christine Errath Nederland Dianne de Leeuw
1977 Japan Tokyo USA Linda Fratianne Øst-Tyskland Anett Pötzsch Vest-Tyskland Dagmar Lurz
1978 Canada Ottawa Øst-Tyskland Anett Pötzsch USA Linda Fratianne Italia Susanna Driano
1979 Østerrike Wien USA Linda Fratianne Øst-Tyskland Anett Pötzsch Japan Emi Watanabe
1980 Vest-Tyskland Dortmund Øst-Tyskland Anett Pötzsch Vest-Tyskland Dagmar Lurz USA Linda Fratianne
1981 USA Hartford Sveits Denise Biellmann USA Elaine Zayak Østerrike Claudia Kristofics-Binder
1982 Danmark Copenhagen USA Elaine Zayak Øst-Tyskland Katarina Witt Østerrike Claudia Kristofics-Binder
1983 Finland Helsinki USA Rosalynn Sumners Vest-Tyskland Claudia Leistner Sovjetunionen Elena Vodorezova
1984 Canada Ottawa Øst-Tyskland Katarina Witt Sovjetunionen Anna Kondrashova USA Elaine Zayak
1985 Japan Tokyo Øst-Tyskland Katarina Witt Sovjetunionen Kira Ivanova USA Tiffany Chin
1986 Sveits Genève USA Debi Thomas Øst-Tyskland Katarina Witt USA Tiffany Chin
1987 USA Cincinnati Øst-Tyskland Katarina Witt USA Debi Thomas USA Caryn Kadavy
1988 Ungarn Budapest Øst-Tyskland Katarina Witt Canada Elizabeth Manley USA Debi Thomas
1989 Frankrike Paris Japan Midori Ito Vest-Tyskland Claudia Leistner USA Jill Trenary
1990 Canada Halifax USA Jill Trenary Japan Midori Ito USA Holly Cook
1991 Tyskland Munich USA Kristi Yamaguchi USA Tonya Harding USA Nancy Kerrigan
1992 USA Oakland USA Kristi Yamaguchi USA Nancy Kerrigan Kina Chen Lu
1993 Tsjekkia Prague Ukraina Oksana Bajul Frankrike Surya Bonaly Kina Chen Lu
1994 Japan Chiba Japan Yuka Sato Frankrike Surya Bonaly Tyskland Tanja Szewczenko
1995 Storbritannia Birmingham Kina Chen Lu Frankrike Surya Bonaly USA Nicole Bobek
1996 Canada Edmonton USA Michelle Kwan Kina Chen Lu Russland Irina Slutskaja
1997 Sveits Lausanne USA Tara Lipinski USA Michelle Kwan Frankrike Vanessa Gusmeroli
1998 USA Minneapolis USA Michelle Kwan Russland Irina Slutskaja Russland Maria Butyrskaja
1999 Finland Helsinki Russland Maria Butyrskaja USA Michelle Kwan Russland Julia Soldatova
2000 Frankrike Nice USA Michelle Kwan Russland Irina Slutskaja Russland Maria Butyrskaja
2001 Canada Vancouver USA Michelle Kwan Russland Irina Slutskaja USA Sarah Hughes
2002 Japan Nagano Russland Irina Slutskaya USA Michelle Kwan Japan Fumie Suguri
2003 USA Washington, D.C. USA Michelle Kwan Russland Jelena Sokolova Japan Fumie Suguri
2004 Tyskland Dortmund Japan Shizuka Arakawa USA Sasha Cohen USA Michelle Kwan
2005 Russland Moskva Russland Irina Slutskaja USA Sasha Cohen Italia Carolina Kostner
2006 Canada Calgary USA Kimmie Meissner Japan Fumie Suguri USA Sasha Cohen
2007 Japan Tokyo Japan Miki Ando Japan Mao Asada Sør-Korea Kim Yuna
2008 Sverige Gothenburg Japan Mao Asada Italia Carolina Kostner Sør-Korea Kim Yuna
2009 USA Los Angeles Sør-Korea Kim Yuna Canada Joannie Rochette Japan Miki Ando
2010 Italia Torino Japan Mao Asada Sør-Korea Kim Yuna Finland Laura Lepistö
2011 Russland Moskva Japan Miki Ando Sør-Korea Kim Yuna Italia Carolina Kostner
2012 Frankrike Nice Italia Carolina Kostner Russland Aljona Leonova Japan Akiko Suzuki
2013 Canada London Sør-Korea Kim Yuna Italia Carolina Kostner Japan Mao Asada
2014 Japan Saitama Japan Mao Asada Russland Julija Lipnitskaja Italia Carolina Kostner
2015 Kina Shanghai Russland Jelizaveta Tuktamysjeva Japan Satoko Miyahara Russland Jelena Radionova
2016 USA Boston Russland Jevgenija Medvedeva USA Ashley Wagner Russland Anna Pogorilaja
2017 Finland Helsinki Russland Jevgenija Medvedeva Canada Kaetlyn Osmond Canada Gabrielle Daleman
2018 Italia Milano Canada Kaetlyn Osmond Japan Wakaba Higuchi Japan Satoko Miyahara
2019 Japan Saitama Russland Alina Zagitova Kasakhstan Elizabet Tursynbayeva Russland Jevgenija Medvedeva

Parløp[rediger | rediger kilde]

År Sted Gull Sølv Bronse
1908 Russland St. Petersburg Tyskland Anna Hübler / Heinrich Burger Storbritannia Phyllis Johnson / James H. Johnson Russland Lidia Popova / A. L. Fischer
1909 Sverige Stockholm Storbritannia Phyllis Johnson / James H. Johnson Sverige Valborg Lindahl / Nils Rosenius Sverige Gertrud Ström / Richard Johansson
1910 Tyskland Berlin Tyskland Anna Hübler / Heinrich Burger Tyskland Ludowika Eilers / Finland Walter Jakobsson Storbritannia Phyllis Johnson / James H. Johnson
1911 Østerrike Wien Tyskland Ludowika Eilers / Finland Walter Jakobsson ingen andre deltakere
1912 Storbritannia Manchester Storbritannia Phyllis Johnson / James H. Johnson Finland Ludowika Jakobsson-Eilers / Walter Jakobsson Norge Alexia Schøien / Yngvar Bryn
1913 Sverige Stockholm Østerrike Helene Engelmann / Karl Mejstrik Finland Ludowika Jakobsson-Eilers / Walter Jakobsson Østerrike Christa von Szabó / Leo Horwitz
1914 Sveits St. Moritz Finland Ludowika Jakobsson-Eilers / Walter Jakobsson Østerrike Helene Engelmann / Karl Mejstrik Østerrike Christa von Szabó / Leo Horwitz
1915–
1921
Ikke arrangert på grunn av første verdenskrig
1922 Sveits Davos Østerrike Helene Engelmann / Alfred Berger Finland Ludowika Jakobsson-Eilers / Walter Jakobsson Tyskland Margaret Metzner / Paul Metzner
1923 Norge Oslo Finland Ludowika Jakobsson-Eilers / Walter Jakobsson Norge Alexia Bryn-Schøien / Yngvar Bryn Sverige Elna Henrikson / Kaj af Ekström
1924 Storbritannia Manchester Østerrike Helene Engelmann / Alfred Berger Storbritannia Ethel Muckelt / John F. Page Sverige Elna Henrikson / Kaj af Ekström
1925 Østerrike Wien Østerrike Herma Szabo / Ludwig Wrede Frankrike Andreé Joly-Brunet / Pierre Brunet Østerrike Lilly Scholz / Otto Kaiser
1926 Tyskland Berlin Frankrike Andreé Joly-Brunet / Pierre Brunet Østerrike Lilly Scholz / Otto Kaiser Østerrike Herma Szabo / Ludwig Wrede
1927 Østerrike Wien Østerrike Herma Szabo / Ludwig Wrede Østerrike Lilly Scholz / Otto Kaiser Tsjekkoslovakia Else Hoppe / Oscar Hoppe
1928 Storbritannia London Frankrike Andreé Joly-Brunet / Pierre Brunet Østerrike Lilly Scholz / Otto Kaiser Østerrike Melitta Brunner / Ludwig Wrede
1929 Ungarn Budapest Østerrike Lilly Scholz / Otto Kaiser Østerrike Melitta Brunner / Ludwig Wrede Ungarn Olga Orgonista / Sándor Szalay
1930 USA New York City Frankrike Andreé Joly-Brunet / Pierre Brunet Østerrike Melitta Brunner / Ludwig Wrede USA Beatrix Loughran / Sherwin Badger
1931 Tyskland Berlin Ungarn Emília Rotter / László Szollás Ungarn Olga Orgonista / Sándor Szalay Østerrike Idi Papez / Karl Zwack
1932 Canada Montreal Frankrike Andreé Joly-Brunet / Pierre Brunet Ungarn Emília Rotter / László Szollás USA Beatrix Loughran / Sherwin Badger
1933 Sverige Stockholm Ungarn Emília Rotter / László Szollás Østerrike Idi Papez / Karl Zwack Norge Randi Bakke-Gjertsen / Christen Christensen
1934 Finland Helsinki Ungarn Emília Rotter / László Szollás Østerrike Idi Papez / Karl Zwack Tyskland Maxi Herber / Ernst Baier
1935 Ungarn Budapest Ungarn Emília Rotter / László Szollás Østerrike Ilse Pausin / Erik Pausin Ungarn Lucy Gallo / Rezso Dillinger
1936 Frankrike Paris Tyskland Maxi Herber / Ernst Baier Østerrike Ilse Pausin / Erik Pausin Storbritannia Violet Cliff / Leslie Cliff
1937 Storbritannia London Tyskland Maxi Herber / Ernst Baier Østerrike Ilse Pausin / Erik Pausin Storbritannia Violet Cliff / Leslie Cliff
1938 Tyskland Berlin, Germany Tyskland Maxi Herber / Ernst Baier Østerrike Ilse Pausin / Erik Pausin Tyskland Ilse Koch / Gunther Noack
1939 Ungarn Budapest Tyskland Maxi Herber / Ernst Baier Tyskland Ilse Pausin / Erik Pausin Tyskland Ilse Koch / Gunther Noack
1940–
1946
Ikke arrangert på grunn av andre verdenskrig
1947 Sverige Stockholm Belgia Micheline Lannoy / Pierre Baugniet USA Karol Kennedy / Peter Kennedy Belgia Suzanne Diskeuve / Edmond Verbustel
1948 Sveits Davos Belgia Micheline Lannoy / Pierre Baugniet Ungarn Andrea Kékesy / Ede Király Canada Suzanne Morrow / Wallace Diestelmeyer
1949 Frankrike Paris Ungarn Andrea Kékesy / Ede Király USA Karol Kennedy / Peter Kennedy USA Ann Davies / Carleton Hoffner
1950 Storbritannia London USA Karol Kennedy / Peter Kennedy Storbritannia Jennifer Nicks / John Nicks Ungarn Marianna Nagy / László Nagy
1951 Italia Milano Vest-Tyskland Ria Baran / Paul Falk USA Karol Kennedy / Peter Kennedy Storbritannia Jennifer Nicks / John Nicks
1952 Frankrike Paris Vest-Tyskland Ria Baran / Paul Falk USA Karol Kennedy / Peter Kennedy Storbritannia Jennifer Nicks / John Nicks
1953 Sveits Davos Storbritannia Jennifer Nicks / John Nicks Canada Frances Dafoe / Norris Bowden Ungarn Marianna Nagy / László Nagy
1954 Norge Oslo Canada Frances Dafoe / Norris Bowden Sveits Silvia Grandjean / Michel Grandjean Østerrike Sissy Schwarz / Kurt Oppelt
1955 Østerrike Vienna Canada Frances Dafoe / Norris Bowden Østerrike Sissy Schwarz / Kurt Oppelt Ungarn Marianna Nagy / László Nagy
1956 Vest-Tyskland Garmisch-Partenkirchen Østerrike Sissy Schwarz / Kurt Oppelt Canada Frances Dafoe / Norris Bowden Vest-Tyskland Marika Kilius / Franz Ningel
1957 USA Colorado Springs Canada Barbara Wagner / Robert Paul Vest-Tyskland Marika Kilius / Franz Ningel Canada Maria Jelinek / Otto Jelinek
1958 Frankrike Paris Canada Barbara Wagner / Robert Paul Tsjekkoslovakia Věra Suchánková / Zdeněk Doležal Canada Maria Jelinek / Otto Jelinek
1959 USA Colorado Springs Canada Barbara Wagner / Robert Paul Vest-Tyskland Marika Kilius / Hans-Jürgen Bäumler USA Nancy Ludington / Ronald Ludington
1960 Canada Vancouver Canada Barbara Wagner / Robert Paul Canada Maria Jelinek / Otto Jelinek Vest-Tyskland Marika Kilius / Hans-Jürgen Bäumler
1961 Avlyst
1962 Tsjekkoslovakia Praha Canada Maria Jelinek / Otto Jelinek Sovjetunionen Ljudmila Belousova / Oleg Protopopov Vest-Tyskland Margret Göbl / Franz Ningel
1963 Italia Cortina d'Ampezzo Vest-Tyskland Marika Kilius / Hans-Jürgen Bäumler Sovjetunionen Ljudmila Belousova / Oleg Protopopov Sovjetunionen Tatjana Zjuk / Aleksandr Gavrilov
1964 Vest-Tyskland Dortmund Vest-Tyskland Marika Kilius / Hans-Jürgen Bäumler Sovjetunionen Ljudmila Belousova / Oleg Protopopov Canada Debbi Wilkes / Guy Revell
1965 USA Colorado Springs Sovjetunionen Ljudmila Belousova / Oleg Protopopov USA Vivian Joseph / Ronald Joseph Sovjetunionen Tatjana Zjuk / Aleksandr Gorelik
1966 Sveits Davos Sovjetunionen Ljudmila Belousova / Oleg Protopopov Sovjetunionen Tatjana Zjuk / Aleksandr Gorelik USA Cynthia Kauffman / Ronald Kauffman
1967 Østerrike Wien Sovjetunionen Ljudmila Belousova / Oleg Protopopov Vest-Tyskland Margot Glockshuber / Wolfgang Danne USA Cynthia Kauffman / Ronald Kauffman
1968 Sveits Genève Sovjetunionen Ljudmila Belousova / Oleg Protopopov Sovjetunionen Tatjana Zjuk / Aleksandr Gorelik USA Cynthia Kauffman / Ronald Kauffman
1969 USA Colorado Springs Sovjetunionen Irina Rodnina / Aleksej Ulanov Sovjetunionen Tamara Moskvina / Aleksej Misjin Sovjetunionen Ljudmila Belousova / Oleg Protopopov
1970 Jugoslavia Ljubljana Sovjetunionen Irina Rodnina / Aleksej Ulanov Sovjetunionen Ljudmila Smirnova / Andrej Surajkin Øst-Tyskland Heidemarie Steiner / Heinz-Ulrich Walther
1971 Frankrike Lyon Sovjetunionen Irina Rodnina / Aleksej Ulanov Sovjetunionen Ljudmila Smirnova / Andrej Surajkin USA JoJo Starbuck / Kenneth Shelley
1972 Canada Calgary Sovjetunionen Irina Rodnina / Aleksej Ulanov Sovjetunionen Ljudmila Smirnova / Andrej Surajkin USA JoJo Starbuck / Kenneth Shelley
1973 Tsjekkoslovakia Bratislava Sovjetunionen Irina Rodnina / Aleksandr Zajtsev Sovjetunionen Ljudmila Smirnova / Aleksej Ulanov Øst-Tyskland Manuela Groß / Uwe Kagelmann
1974 Vest-Tyskland München Sovjetunionen Irina Rodnina / Aleksandr Zajtsev Sovjetunionen Ljudmila Smirnova / Aleksej Ulanov Øst-Tyskland Romy Kermer / Rolf Österreich
1975 USA Colorado Springs Sovjetunionen Irina Rodnina / Aleksandr Zajtsev Øst-Tyskland Romy Kermer / Rolf Österreich Øst-Tyskland Manuela Groß / Uwe Kagelmann
1976 Sverige Göteborg Sovjetunionen Irina Rodnina / Aleksandr Zajtsev Øst-Tyskland Romy Kermer / Rolf Österreich Sovjetunionen Irina Vorobjova / Aleksandr Vlasov
1977 Japan Tokyo Sovjetunionen Irina Rodnina / Aleksandr Zajtsev Sovjetunionen Irina Vorobjova / Aleksandr Vlasov USA Tai Babilonia / Randy Gardner
1978 Canada Ottawa Sovjetunionen Irina Rodnina / Aleksandr Zajtsev Øst-Tyskland Manuela Mager / Uwe Bewersdorff USA Tai Babilonia / Randy Gardner
1979 Østerrike Wien USA Tai Babilonia / Randy Gardner Sovjetunionen Marina Tsjerkasova / Sergej Sjakhraj Øst-Tyskland Sabine Baeß / Tassilo Thierbach
1980 Vest-Tyskland Dortmund Sovjetunionen Marina Tsjerkasova / Sergej Sjakhraj Øst-Tyskland Manuela Mager / Uwe Bewersdorff Sovjetunionen Marina Pestova / Stanislav Leonovich
1981 USA Hartford Sovjetunionen Irina Vorobjova / Igor Lisovskij Øst-Tyskland Sabine Baeß / Tassilo Thierbach Vest-Tyskland Christina Riegel / Andreas Nischwitz
1982 Danmark København Øst-Tyskland Sabine Baeß / Tassilo Thierbach Sovjetunionen Marina Pestova / Stanislav Leonovich USA Caitlin Carruthers / Peter Carruthers
1983 Finland Helsinki Sovjetunionen Jelena Valova / Oleg Vasiljev Øst-Tyskland Sabine Baeß / Tassilo Thierbach Canada Barbara Underhill / Paul Martini
1984 Canada Ottawa Canada Barbara Underhill / Paul Martini Sovjetunionen Jelena Valova / Oleg Vasiljev Øst-Tyskland Sabine Baeß / Tassilo Thierbach
1985 Japan Tokyo Sovjetunionen Jelena Valova / Oleg Vasiljev Sovjetunionen Larisa Seleznjova / Oleg Makarov Canada Katherina Matousek / Lloyd Eisler
1986 Sveits Genève Sovjetunionen Jekaterina Gordejeva / Sergej Grinkov Sovjetunionen Jelena Valova / Oleg Vasiljev Canada Cynthia Coull / Mark Rowsom
1987 USA Cincinnati Sovjetunionen Jekaterina Gordejeva / Sergej Grinkov Sovjetunionen Jelena Valova / Oleg Vasiljev USA Jill Watson / Peter Oppegard
1988 Ungarn Budapest Sovjetunionen Jelena Valova / Oleg Vasiljev Sovjetunionen Jekaterina Gordejeva / Sergej Grinkov Sovjetunionen Larisa Seleznjova / Oleg Makarov
1989 Frankrike Paris Sovjetunionen Jekaterina Gordejeva / Sergej Grinkov Canada Cindy Landry / Lyndon Johnston Sovjetunionen Jelena Betsjke / Denis Petrov
1990 Canada Halifax Sovjetunionen Jekaterina Gordejeva / Sergej Grinkov Canada Isabelle Brasseur / Lloyd Eisler Sovjetunionen Natalja Misjkutjonok / Artur Dmitrijev
1991 Tyskland München Sovjetunionen Natalja Misjkutjonok / Artur Dmitrijev Canada Isabelle Brasseur / Lloyd Eisler USA Natasha Kuchiki / Todd Sand
1992 USA Oakland Samveldet av uavhengige stater Natalja Misjkutjonok / Artur Dmitrijev Tsjekkoslovakia Radka Kovaříková / René Novotný Canada Isabelle Brasseur / Lloyd Eisler
1993 Tsjekkia Praha Canada Isabelle Brasseur / Lloyd Eisler Tyskland Mandy Wötzel / Ingo Steuer Russland Jevgenija Shishkova / Vadim Naumov
1994 Japan Chiba Russland Jevgenija Shishkova / Vadim Naumov Canada Isabelle Brasseur / Lloyd Eisler Russland Marina Eltsova / Andrej Bushkov
1995 Storbritannia Birmingham Tsjekkia Radka Kovaříková / René Novotný Russland Jevgenija Shishkova / Vadim Naumov USA Jenni Meno / Todd Sand
1996 Canada Edmonton Russland Marina Eltsova / Andrej Bushkov Tyskland Mandy Wötzel / Ingo Steuer USA Jenni Meno / Todd Sand
1997 Sveits Lausanne Tyskland Mandy Wötzel / Ingo Steuer Russland Marina Eltsova / Andrej Bushkov Russland Oksana Kazakova / Artur Dmitrijev
1998 USA Minneapolis Russland Jelena Berezjnaja / Anton Sikharulidze USA Jenni Meno / Todd Sand Tyskland Peggy Schwarz / Mirko Müller
1999 Finland Helsinki Russland Jelena Berezjnaja / Anton Sikharulidze Kina Shen Xue / Zhao Hongbo Polen Dorota Zagórska / Mariusz Siudek
2000 Frankrike Nice Russland Maria Petrova / Aleksej Tikhonov Kina Shen Xue / Zhao Hongbo Frankrike Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis
2001 Canada Vancouver Canada Jamie Salé / David Pelletier Russland Jelena Berezjnaja / Anton Sikharulidze Kina Shen Xue / Zhao Hongbo
2002 Japan Nagano Kina Shen Xue / Zhao Hongbo Russland Tatjana Totmjanina / Maksim Marinin USA Kyoko Ina / John Zimmerman
2003 USA Washington D.C Kina Shen Xue / Zhao Hongbo Russland Tatjana Totmjanina / Maksim Marinin Russland Maria Petrova / Aleksej Tikhonov
2004 Tyskland Dortmund Russland Tatjana Totmjanina / Maksim Marinin Kina Shen Xue / Zhao Hongbo Kina Pang Qing / Tong Jian
2005 Russland Moskva Russland Tatjana Totmjanina / Maksim Marinin Russland Maria Petrova / Aleksej Tikhonov Kina Zhang Dan / Zhang Hao
2006 Canada Calgary Kina Pang Qing / Tong Jian Kina Zhang Dan / Zhang Hao Russland Maria Petrova / Aleksej Tikhonov
2007 Japan Tokyo Kina Shen Xue / Zhao Hongbo Kina Pang Qing / Tong Jian Tyskland Aliona Savchenko / Robin Szolkowy
2008 Sverige Göteborg Tyskland Aliona Savchenko / Robin Szolkowy Kina Zhang Dan / Zhang Hao Canada Jessica Dubé / Bryce Davison
2009 USA Los Angeles Tyskland Aliona Savchenko / Robin Szolkowy Kina Zhang Dan / Zhang Hao Russland Yuko Kavaguti / Aleksandr Smirnov
2010 Italia Torino Kina Pang Qing / Tong Jian Tyskland Aliona Savchenko / Robin Szolkowy Russland Yuko Kavaguti / Aleksandr Smirnov
2011 Russland Moskva Tyskland Aliona Savchenko / Robin Szolkowy Russland Tatjana Volosozjar / Maksim Trankov Kina Pang Qing / Tong Jian
2012 Frankrike Nice Mal:Flagg Aliona Savchenko / Robin Szolkowy Mal:Flagg Tatjana Volosozjar / Maksim Trankov Mal:Flagg Narumi Takahashi / Mervin Tran
2013 Mal:Flagg London Mal:Flagg Tatjana Volosozjar / Maksim Trankov Mal:Flagg Aliona Savchenko / Robin Szolkowy Mal:Flagg Meagan Duhamel / Eric Radford
2014 Mal:Flagg Saitama Mal:Flagg Aliona Savchenko / Robin Szolkowy Mal:Flagg Ksenija Stolbova / Fjodor Klimov Mal:Flagg Meagan Duhamel / Eric Radford
2015 Mal:Flagg Shanghai Mal:Flagg Meagan Duhamel / Eric Radford Mal:Flagg Sui Wenjing / Han Cong Mal:Flagg Pang Qing / Tong Jian
2016 Mal:Flagg Boston Mal:Flagg Meagan Duhamel / Eric Radford Mal:Flagg Sui Wenjing / Han Cong Mal:Flagg Aliona Savchenko / Bruno Massot
2017 Mal:Flagg Helsinki Mal:Flagg Sui Wenjing / Han Cong Mal:Flagg Aliona Savchenko / Bruno Massot Mal:Flagg Jevgenija Tarasova / Vladimir Morozov
2018 Mal:Flagg Milano Mal:Flagg Aliona Savchenko / Bruno Massot Mal:Flagg Jevgenija Tarasova / Vladimir Morozov Mal:Flagg Vanessa James / Morgan Ciprès
2019 Mal:Flagg Saitama Mal:Flagg Sui Wenjing / Han Cong Mal:Flagg Jevgenija Tarasova / Vladimir Morozov Mal:Flagg Natalja Zabijako / Alexander Enbert


Isdans[rediger | rediger kilde]

År Sted Gull Sølv Bronse
1952 Mal:Flagg Paris Mal:Flagg Jean Westwood / Lawrence Demmy Mal:Flagg Joan Dewhirst / John Slater Mal:Flagg Carol Ann Peters / Daniel Ryan
1953 Mal:Flagg Davos Mal:Flagg Jean Westwood / Lawrence Demmy Mal:Flagg Joan Dewhirst / John Slater Mal:Flagg Carol Ann Peters / Daniel Ryan
1954 Mal:Flagg Oslo Mal:Flagg Jean Westwood / Lawrence Demmy Mal:Flagg Nesta Davies / Paul Thomas Mal:Flagg Carmel Bodel / Edward Bodel
1955 Mal:Flagg Wien Mal:Flagg Jean Westwood / Lawrence Demmy Mal:Flagg Pamela Weight / Paul Thomas Mal:Flagg Barbara Radford / Raymond Lockwood
1956 Mal:Flagg Garmisch-Partenkirchen Mal:Flagg Pamela Weight / Paul Thomas Mal:Flagg June Markham / Courtney Jones Mal:Flagg Barbara Thompson / Gerard Rigby
1957 Mal:Flagg Colorado Springs Mal:Flagg June Markham / Courtney Jones Mal:Flagg Geraldine Fenton / William McLachlan Mal:Flagg Sharon McKenzie / Bert Wright
1958 Mal:Flagg Paris Mal:Flagg June Markham / Courtney Jones Mal:Flagg Geraldine Fenton / William McLachlan Mal:Flagg Andree Anderson / Donald Jacoby
1959 Mal:Flagg Colorado Springs Mal:Flagg Doreen Denny / Courtney Jones Mal:Flagg Andree Anderson / Donald Jacoby Mal:Flagg Geraldine Fenton / William McLachlan
1960 Mal:Flagg Vancouver Mal:Flagg Doreen Denny / Courtney Jones Mal:Flagg Virginia Thompson / William McLachlan Mal:Flagg Christiane Guhel / Jean Paul Guhel
1961 Avlyst
1962 Mal:Flagg Praha Mal:Flagg Eva Romanová / Pavel Roman Mal:Flagg Christiane Guhel / Jean Paul Guhel Mal:Flagg Virginia Thompson / William McLachlan
1963 Mal:Flagg Cortina d'Ampezzo Mal:Flagg Eva Romanová / Pavel Roman Mal:Flagg Linda Shearman / Michael Phillips Mal:Flagg Paulette Doan / Kenneth Ormsby
1964 Mal:Flagg Dortmund Mal:Flagg Eva Romanová / Pavel Roman Mal:Flagg Paulette Doan / Kenneth Ormsby Mal:Flagg Janet Sawbridge / David Hickinbottom
1965 Mal:Flagg Colorado Springs Mal:Flagg Eva Romanová / Pavel Roman Mal:Flagg Janet Sawbridge / David Hickinbottom Mal:Flagg Lorna Dyer / John Carrell
1966 Mal:Flagg Davos Mal:Flagg Diane Towler / Bernard Ford Mal:Flagg Kristin Fortune / Dennis Sveum Mal:Flagg Lorna Dyer / John Carrell
1967 Mal:Flagg Wien Mal:Flagg Diane Towler / Bernard Ford Mal:Flagg Lorna Dyer / John Carrell Mal:Flagg Yvonne Suddick / Malcolm Cannon
1968 Mal:Flagg Genève Mal:Flagg Diane Towler / Bernard Ford Mal:Flagg Yvonne Suddick / Malcolm Cannon Mal:Flagg Janet Sawbridge / Jon Lane
1969 Mal:Flagg Colorado Springs Mal:Flagg Diane Towler / Bernard Ford Mal:Flagg Ljudmila Pakhomova / Aleksandr Grosjkov Mal:Flagg Judy Schwomeyer / James Sladky
1970 Mal:Flagg Ljubljana Mal:Flagg Ljudmila Pakhomova / Aleksandr Grosjkov Mal:Flagg Judy Schwomeyer / James Sladky Mal:Flagg Angelika Buck / Erich Buck
1971 Mal:Flagg Lyon Mal:Flagg Ljudmila Pakhomova / Aleksandr Grosjkov Mal:Flagg Angelika Buck / Erich Buck Mal:Flagg Judy Schwomeyer / James Sladky
1972 Mal:Flagg Calgary Mal:Flagg Ljudmila Pakhomova / Aleksandr Grosjkov Mal:Flagg Angelika Buck / Erich Buck Mal:Flagg Judy Schwomeyer / James Sladky
1973 Mal:Flagg Bratislava Mal:Flagg Ljudmila Pakhomova / Aleksandr Grosjkov Mal:Flagg Angelika Buck / Erich Buck Mal:Flagg Hilary Green / Glyn Watts
1974 Mal:Flagg München Mal:Flagg Ljudmila Pakhomova / Aleksandr Grosjkov Mal:Flagg Hilary Green / Glyn Watts Mal:Flagg Natalja Linitsjuk / Gennadij Karponosov
1975 Mal:Flagg Colorado Springs Mal:Flagg Irina Moisejeva / Andrej Minenkov Mal:Flagg Colleen O'Connor / James Millns Mal:Flagg Hilary Green / Glyn Watts
1976 Mal:Flagg Göteborg Mal:Flagg Ljudmila Pakhomova / Aleksandr Grosjkov Mal:Flagg Irina Moisejeva / Andrej Minenkov Mal:Flagg Colleen O'Connor / James Millns
1977 Mal:Flagg Tokyo Mal:Flagg Irina Moisejeva / Andrej Minenkov Mal:Flagg Janet Thompson / Warren Maxwell Mal:Flagg Natalja Linitsjuk / Gennadij Karponosov
1978 Mal:Flagg Ottawa Mal:Flagg Natalja Linitsjuk / Gennadij Karponosov Mal:Flagg Irina Moisejeva / Andrej Minenkov Mal:Flagg Krisztina Regőczy / András Sallay
1979 Mal:Flagg Vienna Mal:Flagg Natalja Linitsjuk / Gennadij Karponosov Mal:Flagg Krisztina Regőczy / András Sallay Mal:Flagg Irina Moisejeva / Andrej Minenkov
1980 Mal:Flagg Dortmund Mal:Flagg Krisztina Regőczy / András Sallay Mal:Flagg Natalja Linitsjuk / Gennadij Karponosov Mal:Flagg Irina Moisejeva / Andrej Minenkov
1981 Mal:Flagg Hartford Mal:Flagg Jayne Torvill / Christopher Dean Mal:Flagg Irina Moisejeva / Andrej Minenkov Mal:Flagg Natalja Bestemjanova / Andrej Bukin
1982 Mal:Flagg København Mal:Flagg Jayne Torvill / Christopher Dean Mal:Flagg Natalja Bestemjanova / Andrej Bukin Mal:Flagg Irina Moisejeva / Andrej Minenkov
1983 Mal:Flagg Helsinki Mal:Flagg Jayne Torvill / Christopher Dean Mal:Flagg Natalja Bestemjanova / Andrej Bukin Mal:Flagg Judy Blumberg / Michael Seibert
1984 Mal:Flagg Ottawa Mal:Flagg Jayne Torvill / Christopher Dean Mal:Flagg Natalja Bestemjanova / Andrej Bukin Mal:Flagg Judy Blumberg / Michael Seibert
1985 Mal:Flagg Tokyo Mal:Flagg Natalja Bestemjanova / Andrej Bukin Mal:Flagg Marina Klimova / Sergej Ponomarenko Mal:Flagg Judy Blumberg / Michael Seibert
1986 Mal:Flagg Genève Mal:Flagg Natalja Bestemjanova / Andrej Bukin Mal:Flagg Marina Klimova / Sergej Ponomarenko Mal:Flagg Tracy Wilson / Robert McCall
1987 Mal:Flagg Cincinnati Mal:Flagg Natalja Bestemjanova / Andrej Bukin Mal:Flagg Marina Klimova / Sergej Ponomarenko Mal:Flagg Tracy Wilson / Robert McCall
1988 Mal:Flagg Budapest Mal:Flagg Natalja Bestemjanova / Andrej Bukin Mal:Flagg Marina Klimova / Sergej Ponomarenko Mal:Flagg Tracy Wilson / Robert McCall
1989 Mal:Flagg Paris Mal:Flagg Marina Klimova / Sergej Ponomarenko Mal:Flagg Maja Usova / Aleksandr Zjulin Mal:Flagg Isabelle Duchesnay / Paul Duchesnay
1990 Mal:Flagg Halifax Mal:Flagg Marina Klimova / Sergej Ponomarenko Mal:Flagg Isabelle Duchesnay / Paul Duchesnay Mal:Flagg Maja Usova / Aleksandr Zjulin
1991 Mal:Flagg München Mal:Flagg Isabelle Duchesnay / Paul Duchesnay Mal:Flagg Marina Klimova / Sergej Ponomarenko Mal:Flagg Maja Usova / Aleksandr Zjulin
1992 Mal:Flagg Oakland Mal:Flagg Marina Klimova / Sergej Ponomarenko Mal:Flagg Maja Usova / Aleksandr Zjulin Mal:Flagg Pasja Grisjtsjuk / Jevgenij Platov
1993 Mal:Flagg Praha Mal:Flagg Maja Usova / Aleksandr Zjulin Mal:Flagg Pasja Grisjtsjuk / Jevgenij Platov Mal:Flagg Anjelika Krylova / Vladimir Fedorov
1994 Mal:Flagg Chiba Mal:Flagg Oksana Grisjtsjuk / Jevgenij Platov Mal:Flagg Sophie Moniotte / Pascal Lavanchy Mal:Flagg Susanna Rahkamo / Petri Kokko
1995 Mal:Flagg Birmingham Mal:Flagg Oksana Grisjtsjuk / Jevgenij Platov Mal:Flagg Susanna Rahkamo / Petri Kokko Mal:Flagg Sophie Moniotte / Pascal Lavanchy
1996 Mal:Flagg Edmonton Mal:Flagg Oksana Grisjtsjuk / Jevgenij Platov Mal:Flagg Anjelika Krylova / Oleg Ovsiannikov Mal:Flagg Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz
1997 Mal:Flagg Lausanne Mal:Flagg Oksana Grisjtsjuk / Jevgenij Platov Mal:Flagg Anjelika Krylova / Oleg Ovsiannikov Mal:Flagg Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz
1998 Mal:Flagg Minneapolis Mal:Flagg Anjelika Krylova / Oleg Ovsiannikov Mal:Flagg Marina Anissina / Gwendal Peizerat Mal:Flagg Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz
1999 Mal:Flagg Helsinki Mal:Flagg Anjelika Krylova / Oleg Ovsiannikov Mal:Flagg Marina Anissina / Gwendal Peizerat Mal:Flagg Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz
2000 Mal:Flagg Nice Mal:Flagg Marina Anissina / Gwendal Peizerat Mal:Flagg Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio Mal:Flagg Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas
2001 Mal:Flagg Vancouver Mal:Flagg Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio Mal:Flagg Marina Anissina / Gwendal Peizerat Mal:Flagg Irina Lobatsjova / Ilja Averbukh
2002 Mal:Flagg Nagano Mal:Flagg Irina Lobatsjova / Ilja Averbukh Mal:Flagg Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz Mal:Flagg Galit Chait / Sergej Sakhnovski
2003 Mal:Flagg Washington D.C. Mal:Flagg Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz Mal:Flagg Irina Lobatsjova / Ilja Averbukh Mal:Flagg Albena Denkova / Maxim Staviski
2004 Mal:Flagg Dortmund Mal:Flagg Tatjana Navka / Roman Kostomarov Mal:Flagg Albena Denkova / Maxim Staviski Mal:Flagg Kati Winkler / René Lohse
2005 Mal:Flagg Moskva Mal:Flagg Tatjana Navka / Roman Kostomarov Mal:Flagg Tanith Belbin / Benjamin Agosto Mal:Flagg Elena Grushina / Ruslan Goncharov
2006 Mal:Flagg Calgary Mal:Flagg Albena Denkova / Maxim Staviski Mal:Flagg Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon Mal:Flagg Tanith Belbin / Benjamin Agosto
2007 Mal:Flagg Tokyo Mal:Flagg Albena Denkova / Maxim Staviski Mal:Flagg Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon Mal:Flagg Tanith Belbin / Benjamin Agosto
2008 Mal:Flagg Göteborg Mal:Flagg Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder Mal:Flagg Tessa Virtue / Scott Moir Mal:Flagg Jana Khokhlova / Sergej Novitskij
2009 Mal:Flagg Los Angeles Mal:Flagg Oksana Domnina / Maxim Shabalin Mal:Flagg Tanith Belbin / Benjamin Agosto Mal:Flagg Tessa Virtue / Scott Moir
2010 Mal:Flagg Torino Mal:Flagg Tessa Virtue / Scott Moir Mal:Flagg Meryl Davis / Charlie White Mal:Flagg Federica Faiella / Massimo Scali
2011 Mal:Flagg Moskva Mal:Flagg Meryl Davis / Charlie White Mal:Flagg Tessa Virtue / Scott Moir Mal:Flagg Maia Shibutani / Alex Shibutani
2012 Mal:Flagg Nice Mal:Flagg Tessa Virtue / Scott Moir Mal:Flagg Meryl Davis / Charlie White Mal:Flagg Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat
2013 Mal:Flagg London Mal:Flagg Meryl Davis / Charlie White Mal:Flagg Tessa Virtue / Scott Moir Mal:Flagg Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev
2014 Mal:Flagg Saitama Mal:Flagg Anna Cappellini / Luca Lanotte Mal:Flagg Kaitlyn Weaver / Andrew Poje Mal:Flagg Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat
2015 Mal:Flagg Shanghai Mal:Flagg Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron Mal:Flagg Madison Chock / Evan Bates Mal:Flagg Kaitlyn Weaver / Andrew Poje
2016 Mal:Flagg Boston Mal:Flagg Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron Mal:Flagg Maia Shibutani / Alex Shibutani Mal:Flagg Madison Chock / Evan Bates
2017 Mal:Flagg Helsinki Mal:Flagg Tessa Virtue / Scott Moir Mal:Flagg Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron Mal:Flagg Maia Shibutani / Alex Shibutani
2018 Mal:Flagg Milano Mal:Flagg Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron Mal:Flagg Madison Hubbell / Zachary Donohue Mal:Flagg Kaitlyn Weaver / Andrew Poje
2019 Mal:Flagg Saitama Mal:Flagicon Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron Mal:Flagicon Viktorija Sinitsina / Nikita Katsalapov Mal:Flagicon Madison Hubbell / Zachary Donohue

Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ a b http://www.isu.org/en/home Mal:Wayback, International Skating Union

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]

Mal:VM i kunstløp