Hopp til innhold

Verdensmesterskapet i friidrett

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Verdensmesterskapet i friidrett
IdrettFriidrett
Første sesong1983
ForbundWorld Athletics
Offisiell nettsideworldathletics.org
Friidrett VM i friidrett 2025

Verdensmesterskapet i friidrett blir arrangert av det internasjonale friidrettsforbundet World Athletics (tidligere IAAF) for å kåre verdensmestere i de ulike friidrettsøvelsene. Det er verdens tredje største idrettsarrangement, etter olympiske leker og VM i fotball. Det første verdensmesterskapet i friidrett ble arrangert i Helsingfors i 1983.

Det ble arrangert verdensmesterskap i øvelsene som ble utelatt fra programmet i de olympiske sommerlekene i 1976 og 1980. IOK ville ikke inkludere 50 kilometer kappgang på det olympiske programmet for Sommer-OL 1976, så IAAF arrangerte verdensmesterskap i øvelsen i Malmö i Sverige i september 1976. 3000 meter og 400 meter hekk for kvinner kom ikke med på det olympiske programmet for Sommer-OL 1980, og IAAF arrangerte derfor verdensmesterskap i begge øvelsene i august 1980 i Sittard i Nederland. Ingrid Kristiansen tok bronsemedalje på 3000 meter på tiden 8.58,8 i 1980.

Fra 1983 til 1991 ble verdensmesterskapet arrangert hvert fjerde år, og fra 1991 er VM blitt arrangert annethvert år. VM i friidrett innendørs arrangeres også annenhvert år, og fra 2004 de årene utendørsmesterskapet ikke arrangeres.

Det arrangeres per VM i friidrett 2025 totalt 49 øvelser, 24 for menn og 24 for kvinner samt én miksstafett.

Øvelsene er de samme for både menn og kvinner, med unntak for de korte hekkeløpene (med 100 meter hekk for kvinner og 110 meter hekk for menn), samt mangekanp (med sjukamp for kvinner og tikamp for menn).

Løpsøvelser
Kappgang
Tekniske øvelser
Mangekap

Endringer

[rediger | rediger kilde]

Siden det første VM i Helsingfors i 1983 har det vært 24 øvelser på programmet for menn, mens antall øvelser for kvinner har blitt utvidet fra 17 til 24. Dessuten ble programmet utvidet med 4x400 stafett miksed i 2019.

Nye øvelser etter 1983:

Arrangementer

[rediger | rediger kilde]
År Vertsby Land Tidsrom Stadion Antall
utøvere
Antall
nasjoner
Antall
øvelser
—1976MalmöSveriges flagg Sverige18. september 1976Malmö stadion42201
—1980SittardNederlands flagg Nederland14.–16. august 1980De Baandert42222
11983HelsingforsFinlands flagg Finland7. august–14. august 1983Olympiastadion157215341
21987RomaItalias flagg Italia28. august–6. september 1987Olympiastadion174115743
31991TokyoJapans flagg Japan23. august–1. september 1991Olympiastadion155116443
41993StuttgartTysklands flagg Tyskland13. august–22. august 1993Gottlieb-Daimler-Stadion168918743
51995GöteborgSveriges flagg Sverige5. august–13. august 1995Ullevi180419144
61997AthenHellas’ flagg Hellas1. august–10. august 1997Olympiastadion226620044
71999SevillaSpanias flagg Spania20. august–29. august 1999Olympiastadion194420346
82001EdmontonCanadas flagg Canada3. august–12. august 2001Commonwealth Stadium176620046
92003ParisFrankrikes flagg Frankrike23. august–31. august 2003Stade de France200820346
102005HelsingforsFinlands flagg Finland6. august–14. august 2005Olympiastadion189119647
112007OsakaJapans flagg Japan24. august–2. september 2007Nagai stadion197820047
122009BerlinTysklands flagg Tyskland15. august–23. august 2009Olympiastadion210120247
132011DaeguSør-Koreas flagg Sør-Korea27. august–4. september 2011Daegu Stadium184820447
142013MoskvaRusslands flagg Russland10. august–18. august 2013Luzjniki stadion197420647
152015BeijingKinas flagg Kina22. august–30. august 2015Beijings nasjonalstadion193320747
162017LondonStorbritannias flagg Storbritannia5. august–13. august 2017Olympiastadion2036205[a]48
172019DohaQatars flagg Qatar28. september–8. oktober 2019Khalifa International Stadium1900+210[a]49
182022EugeneUSAs flagg USA15. juli–24. juli 2022Hayward Field1700+180[b]49
192023BudapestUngarns flagg Ungarn26. august–3. september 2023Nemzeti Atlétikai Központ2187202[b]49
202025TokyoJapans flagg Japan13. september–21. september 2025Nasjonalstadion2202198[b]49
212027BeijingKinas flagg Kina11. september–19. september 2027Beijings nasjonalstadion
Fotnoter

Medaljefordeling totalt 1983–2025

[rediger | rediger kilde]

Oppdatert per VM i friidrett 2025

Nr.LandGullSølvBronseTotalt
1USAs flagg USA (USA)211139119469
2Kenyas flagg Kenya (KEN)726050182
3Russlands flagg Russland (RUS)425248142
4Jamaicas flagg Jamaica (JAM)416751159
5Tysklands flagg Tyskland (GER)403949128
6Etiopias flagg Etiopia (ETH)354033108
7Storbritannias flagg Storbritannia (GBR)334350126
8Sovjetunionens flagg Sovjetunionen (URS)23272878
9Cubas flagg Cuba (CUB)23251866
10Kinas flagg Kina (CHN)22282979
11Øst-Tysklands flagg Øst-Tyskland (GDR)21191656
12Polens flagg Polen (POL)20212566
13Australias flagg Australia (AUS)16161749
14Frankrikes flagg Frankrike (FRA)15192458
15Tsjekkias flagg Tsjekkia (CZE)155929
16Italias flagg Italia (ITA)14212358
17Canadas flagg Canada (CAN)14191851
18Sveriges flagg Sverige (SWE)147930
19Spanias flagg Spania (ESP)13191749
20Ukrainas flagg Ukraina (UKR)12151744
21Marokkos flagg Marokko (MAR)1213934
22Sør-Afrikas flagg Sør-Afrika (RSA)127928
23Norges flagg Norge (NOR)126624
24Belarus’ flagg Belarus (BLR)10111233
25Nederlands flagg Nederland (NED)9111434
26Bahamas’ flagg Bahamas (BAH)99826
27Portugals flagg Portugal (POR)97925
28Japans flagg Japan (JPN)892037
29Bahrains flagg Bahrain (BHR)84416
30New Zealands flagg New Zealand (NZL)81211
31Finlands flagg Finland (FIN)78823
32Ugandas flagg Uganda (UGA)72413
33Hellas’ flagg Hellas (GRE)681226
34Algeries flagg Algerie (ALG)63312
35Romanias flagg Romania (ROU)581225
36Bulgarias flagg Bulgaria (BUL)53816
37Qatars flagg Qatar (QAT)52512
38Sveits’ flagg Sveits (SUI)50510
39Trinidad og Tobagos flagg Trinidad og Tobago (TTO)46717
40Tsjekkoslovakias flagg Tsjekkoslovakia (TCH)44311
41Kroatias flagg Kroatia (CRO)44210
42Colombias flagg Colombia (COL)43310
43Den dominikanske republikks flagg Den dominikanske republikk (DOM)4318
44Irlands flagg Irland (IRL)4307
45Ecuadors flagg Ecuador (ECU)4228
46Venezuelas flagg Venezuela (VEN)4026
47Brasils flagg Brasil (BRA)38819
–ANAs flagg ANA (ANA)[a]38112
48Mexicos flagg Mexico (MEX)36716
49Vest-Tysklands flagg Vest-Tyskland (FRG)36312
50Litauens flagg Litauen (LTU)34310
51Botswanas flagg Botswana (BOT)3227
Grenadas flagg Grenada (GRN)3227
53Mosambiks flagg Mosambik (MOZ)3115
54Danmarks flagg Danmark (DEN)3014
55Estlands flagg Estland (EST)26210
56Belgias flagg Belgia (BEL)23813
57Slovenias flagg Slovenia (SLO)2248
58Perus flagg Peru (PER)2103
Tadsjikistans flagg Tadsjikistan (TJK)2103
60Nigerias flagg Nigeria (NGR)16512
61Namibias flagg Namibia (NAM)1416
62Kasakhstans flagg Kasakhstan (KAZ)1359
63Tyrkias flagg Tyrkia (TUR)1304
64Zambias flagg Zambia (ZAM)1203
65Burkina Fasos flagg Burkina Faso (BUR)1113
Indias flagg India (IND)1113
Tanzanias flagg Tanzania (TAN)1113
Tunisias flagg Tunisia (TUN)1113
69Eritreas flagg Eritrea (ERI)1102
Panamas flagg Panama (PAN)1102
71Saint Kitts og Nevis’ flagg Saint Kitts og Nevis (SKN)1045
Serbias flagg Serbia (SRB)1045
Slovakias flagg Slovakia (SVK)1045
74Barbados’ flagg Barbados (BAR)1023
Syrias flagg Syria (SYR)1023
76Senegals flagg Senegal (SEN)1012
Somalias flagg Somalia (SOM)1012
78Nord-Koreas flagg Nord-Korea (PRK)1001
79Ungarns flagg Ungarn (HUN)07916
80Elfenbenskystens flagg Elfenbenskysten (CIV)0415
Puerto Ricos flagg Puerto Rico (PUR)0415
82Israels flagg Israel (ISR)0325
83Burundis flagg Burundi (BDI)0213
Djiboutis flagg Djibouti (DJI)0213
Latvias flagg Latvia (LAT)0213
Sør-Koreas flagg Sør-Korea (KOR)0213
87Kameruns flagg Kamerun (CMR)0202
88Østerrikes flagg Østerrike (AUT)0134
89Bosnia-Hercegovinas flagg Bosnia-Hercegovina (BIH)0112
Dominicas flagg Dominica (DMA)0112
Filippinenes flagg Filippinene (PHI)0112
Ghanas flagg Ghana (GHA)0112
Kypros’ flagg Kypros (CYP)0112
Sri Lankas flagg Sri Lanka (SRI)0112
Surinams flagg Surinam (SUR)0112
96Bermudas flagg Bermuda (BER)0101
De britiske Jomfruøyers flagg De britiske Jomfruøyer (IVB)0101
Egypts flagg Egypt (EGY)0101
Pakistans flagg Pakistan (PAK)0101
Sudans flagg Sudan (SUD)0101
101Amerikansk Samoas flagg Amerikansk Samoa (ASA)0011
Caymanøyenes flagg Caymanøyene (CAY)0011
Haitis flagg Haiti (HAI)0011
Irans flagg Iran (IRI)0011
Saint Lucias flagg Saint Lucia (LCA)0011
Samoas flagg Samoa (SAM)0011
Saudi-Arabias flagg Saudi-Arabia (KSA)0011
Uruguays flagg Uruguay (URU)0011
Zimbabwes flagg Zimbabwe (ZIM)0011
Totalt (109 land)9279339312791

Kilde: World Athletics [4][5][6]

Fotnoter
  1. ↑ Godkjente utøvere fra Russland deltok som ANAs flagg ANA under VM i friidrett 2017 og VM i friidrett 2019. Disse medaljene regnes ikke inn i de offisielle medaljestatistikkene.[2][3]

Referanser

[rediger | rediger kilde]

Eksterne lenker

[rediger | rediger kilde]