Verdensmesterskapet i kortbaneløp på skøyter

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk

Verdensmesterskapet i kortbaneløp på skøyter ble arrangert første gang i 1976 i Champaign, og arrangeres hvert år.[1]

Mesterskap[rediger | rediger kilde]

År By Nasjon
1976 Champaign USAUSA USA
1977 Grenoble FrankrikeFrankrike Frankrike
1978 Solihull StorbritanniaStorbritannia Storbritannia
1979 Québec CanadaCanada Canada
1980 Milano ItaliaItalia Italia
1981 Meudon FrankrikeFrankrike Frankrike
1982 Moncton CanadaCanada Canada
1983 Tokyo JapanJapan Japan
1984 Peterborough StorbritanniaStorbritannia Storbritannia
1985 Amsterdam NederlandNederland Nederland
1986 Chamonix FrankrikeFrankrike Frankrike
1987 Montréal CanadaCanada Canada
1988 St. Louis USAUSA USA
1989 Solihull StorbritanniaStorbritannia Storbritannia
1990 Amsterdam NederlandNederland Nederland
1991 Sydney AustraliaAustralia Australia
1992 Denver USAUSA USA
1993 Beijing KinaKina Kina
1994 Guildford StorbritanniaStorbritannia Storbritannia
1995 Gjøvik NorgeNorge Norge
1996 Haag NederlandNederland Nederland
1997 Nagano JapanJapan Japan
1998 Wien ØsterrikeØsterrike Østerrike
1999 Sofia BulgariaBulgaria Bulgaria
2000 Sheffield StorbritanniaStorbritannia Storbritannia
2001 Jeonju Sør-KoreaSør-Korea Sør-Korea
2002 Montréal CanadaCanada Canada
2003 Warszawa PolenPolen Polen
2004 Göteborg SverigeSverige Sverige
2005 Beijing KinaKina Kina
2006 Minneapolis USAUSA USA
2007 Milano ItaliaItalia Italia
2008 Gangneung Sør-KoreaSør-Korea Sør-Korea
2009 Wien ØsterrikeØsterrike Østerrike
2010 Sofia BulgariaBulgaria Bulgaria
2011 Sheffield StorbritanniaStorbritannia Storbritannia
2012 Shanghai KinaKina Kina
2013 Debrecen UngarnUngarn Ungarn
2014 Montréal CanadaCanada Canada
2015 Moskva RusslandRussland Russland
2016 Seoul Sør-KoreaSør-Korea Sør-Korea
2017 Rotterdam NederlandNederland Nederland
2018 Montréal CanadaCanada Canada
2019 Sofia Bulgaria Bulgaria

Medaljestatistikk[rediger | rediger kilde]

Nr.LandGullSølvBronseTotalt
1Sør-Korea Sør-Korea (KOR)1007465239
2Canada Canada (CAN)647463201
3Kina Kina (CHN)644543152
4USA USA (USA)16163062
5Japan Japan (JPN)13192153
6Nederland Nederland (NED)10141135
7Storbritannia Storbritannia (GBR)7102037
8Italia Italia (ITA)5132038
9Russland Russland (RUS)33511
10Australia Australia (AUS)25310
11Ungarn Ungarn (HUN)1315
12Polen Polen (POL)0101
Totalt 12 land285277282844

Referanser[rediger | rediger kilde]