VM i friidrett 2013

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Verdensmesterskapet i friidrett 2013
Luzjniki stadion - moskva.JPG
Luzjniki stadion
Generell informasjon
Idrettsgrenfriidrett
ArrangørDet internasjonale friidrettsforbundet
VertsbyMoskva
VertslandRussland
Arena(er)Luzjniki stadion
Dato10.18. august 2013
Utgavenummer14
Deltakernasjoner206[1]
Deltakere1784
Øvelser47
Mesterskap
Forrige – neste
2011 Daegu2015 Beijing

VM i friidrett 2013 ble arrangert fra 10. til 18. augustLuzjniki stadion i Moskva i Russland.

Program (finaler)[rediger | rediger kilde]

Klokkeslett er lokaltid Moskva.

Dato Kl. Øvelse
10.08.13 1400 Maraton kvinner
1855 10 000 meter menn
11.08.13 1700 20km kappgang menn
1900 Lengde kvinner
2015 Diskos kvinner
2035 1500 meter Tikamp menn
2105 10 000 meter kvinner
2150 100 meter menn
12.08.13 1900 Stavsprang menn
2025 Kulestøt kvinner
2030 Sleggekast menn
2115 400 meter kvinner
2130 110 meter hekk menn
2150 100 meter kvinner
13.08.13 0935 20km kappgang kvinner
1900 Diskos menn
1935 Stavsprang kvinner
2010 800 meter Syvkamp kvinner
2110 800 meter menn
2125 3000 meter hinder kvinner
2150 400 meter menn
14.08.13 0830 50km Kappgang menn
15.08.13 1900 Høyde menn
1940 Tresteg kvinner
2020 3000 meter hinder menn
2045 400 meter hekk kvinner
2100 400 meter hekk menn
2120 1500 meter kvinner
16.08.13 1900 Sleggekast kvinner
1930 Lengde menn
2010 Kulestøt menn
2045 5000 meter menn
2115 200 meter kvinner
2130 4*400 meter menn
17.08.13 1530 Maraton menn
1800 Høyde kvinner
1835 Spyd menn
1855 5000 meter kvinner
1930 100 meter hekk kvinner
1945 4*400 meter kvinner
2005 200 meter menn
18.08.13 1600 Spyd kvinner
1645 Tresteg menn
1725 1500 meter menn
1750 800 meter kvinner
1810 4*100 meter kvinner
1840 4*100 meter menn
Panoramabilde fra VM 2013.

Resultater[rediger | rediger kilde]

Øvelser ved
VM i friidrett 2013

Athletics pictogram.svg
Løpsøvelser
100 m   menn   kvinner
200 m menn kvinner
400 m menn kvinner
800 m menn kvinner
1500 m menn kvinner
5000 m menn kvinner
10 000 m menn kvinner
100 m hekk kvinner
110 m hekk menn
400 m hekk menn kvinner
3000 m
hinder
menn kvinner
4×100 m stafett menn kvinner
4×400 m stafett menn kvinner
Landeveisøvelser
Maraton menn kvinner
20 km kappgang menn kvinner
50 km kappgang menn
Tekniske øvelser
Lengdehopp menn kvinner
Tresteg menn kvinner
Høydehopp menn kvinner
Stavsprang menn kvinner
Kulestøt menn kvinner
Diskoskast menn kvinner
Spydkast menn kvinner
Sleggekast menn kvinner
Sammensatte øvelser
Sjukamp kvinner
Tikamp menn

Sprint[rediger | rediger kilde]

100 meter Kvinner
Utøver Tid
1 Jamaica Shelly-Ann Fraser-Pryce 10,71
2 Elfenbenskysten Murielle Ahouré + 0,22
3 USA Carmelita Jeter + 0,23
4. USA English Gardner + 0,26
5. Jamaica Kerron Stewart + 0,26
6. Nigeria Blessing Okagbare + 0,33
100 meter Menn
Utøver Tid
1 Jamaica Usain Bolt 9,77
2 USA Justin Gatlin + 0,08
3 Jamaica Nesta Carter + 0,28
4. Jamaica Kemar Bailey-Cole + 0,31
5. Jamaica Nickel Ashmeade + 0,31
6. USA Mike Rodgers + 0,37
200 meter Kvinner
Utøver Tid
1 Jamaica Shelly-Ann Fraser-Pryce 22,17
2 Elfenbenskysten Murielle Ahouré + 0,15
3 Nigeria Blessing Okagbare + 0,15
4. Bahamas Shaunae Miller + 0,67
5. USA Jeneba Tarmoh + 0,71
6. USA ChaRonda Williams + 0,74
200 meter Menn
Utøver Tid
1 Jamaica Usain Bolt 19,66
2 Jamaica Warren Weir + 0,13
3 USA Curtis Mitchell + 0,38
4. Jamaica Nickel Ashmeade + 0,39
5. Storbritannia Adam Gemili + 0,42
6. Sør-Afrika Ansao Jobodwana + 0,48
400 meter Kvinner
Utøver Tid
1 Storbritannia Christine Ohuruogu 49,41
2 Botswana Amantle Montsho + 0,0
3 Jamaica Stephenie Ann McPherson + 0,59
4. USA Natasha Hastings + 0,89
5. USA Francena Mccorory + 1,27
6. Russland Ksenija Ryzjova + 1,57
400 meter Menn
Utøver Tid
1 USA LaShawn Merritt 43,74
2 USA Tony McQuay + 0,66
3 Den dominikanske republikk Luguelín Santos + 0,78
4. Belgia Jonathan Borlée + 0,80
5. Tsjekkia Pavel Maslák + 1,17
6. Saudi-Arabia Yusef Masrahi + 1,23

Mellomdistanse[rediger | rediger kilde]

Abeba Aregawi, vinner av 1500 meter.
800 meter Kvinner
Utøver Tid
1 Kenya Eunice Jepkoech Sum 1.57.38
2 Russland Mariya Savinova + 0.42
3 USA Brenda Martinez + 0.53
4. USA Alysia Johnson Montano + 0.57
5. Russland Ekaterina Poistogova + 0.67
6. USA Ajee Wilson + 0.83
800 meter Menn
Utøver Tid
1 Etiopia Mohammed Aman 1.43.31
2 USA Nick Symmonds + 0.24
3 Djibouti Ayanleh Souleiman + 0.45
4. Polen Marcin Lewandowski + 0.37
5. Storbritannia Andrew Osagie + 0.65
6. USA Duane Solomon + 0.71
1500 meter Kvinner
Utøver Tid
1 Sverige Abeba Aregawi 4.02.67
2 USA Jennifer Simpson + 0.32
3 Kenya Hellen Onsando Obiri + 1.19
4. Storbritannia Hannah England + 2.32
5. Kenya Faith Chepngetich Kipyegon + 2.42
6. Russland Jekaterina Sjarmina + 2.83
1500 meter Menn
Utøver Tid
1 Kenya Asbel Kiprop 3.36.28
2 USA Matthew Centrowitz + 0.50
3 Sør-Afrika Johan Cronje + 0.55
4. Kenya Nixon Kiplimo Chepseba + 0.59
5. Tyskland Homiyu Tesfaye + 0.75
6. Kenya Silas Kiplagat + 0.83

Langdistanse[rediger | rediger kilde]

5000 meter Kvinner
Utøver Tid
1 Etiopia Meseret Defar 14.50.19
2 Kenya Mercy Cherono + 1.03
3 Etiopia Almaz Ayana + 1.14
4. Kenya Viola Jelagat Kibiwot + 1.48
5. Etiopia Buze Diriba + 5.19
6. USA Molly Huddle + 5.54
5000 meter Menn
Utøver Tid
1 Storbritannia Mohamed Farah 13.26.98
2 Etiopia Hagos Gebrhiwet + 0.28
3 Kenya Isiah Kiplangat Koech + 0.28
4. Kenya Thomas Pkemei Longosiwa + 0.69
5. Kenya Edwin Cheruiyot Soi + 2.03
6. USA Bernard Lagat + 2.26
10 000 meter Kvinner
Utøver Tid
1 Etiopia Tirunesh Dibaba 30.43.35
2 Kenya Gladys Cherono + 1.82
3 Etiopia Belaynesh Oljira + 3.63
4. Kenya Emily Chebet + 3.67
5. Japan Hitomi Niya + 13.35
6. Bahrain Shitaye Eshete + 30.44
10 000 meter Menn
Utøver Tid
1 Storbritannia Mo Farah 27.21.71
2 Etiopia Ibrahim Jeilan + 0.52
3 Kenya Paul Kipngetich Tanui + 0.92
4. USA Galen Rupp + 2.68
5. Etiopia Abera Kuma + 3.56
6. Kenya Bedan Karoki Muchiri + 5.46

Stafetter[rediger | rediger kilde]

4*100 meter Kvinner
Utøver Tid
1 Jamaica Jamaica 41.29
2 Frankrike Frankrike + 1.44
3 USA USA + 1.46
4. Storbritannia Storbritannia + 1.58
5. Tyskland Tyskland + 1.61
6. Russland Russland + 1.64
4*100 meter Menn
Utøver Tid
1 Jamaica Jamaica 37.36
2 USA USA + 0.30
3 Canada Canada + 0.56
4. Tyskland Tyskland + 0.68
5. Nederland Nederland + 1.01
6. Japan Japan + 1.03
4*400 meter Kvinner
Utøver Tid
1 Russland Russland 3.20.19
2 USA USA + 0.22
3 Storbritannia Storbritannia + 2.42
4. Frankrike Frankrike + 4.02
5. Ukraina Ukraina + 4.19
6. Nigeria Nigeria + 4.38
4*400 meter Menn
Utøver Tid
1 USA USA 2.58.71
2 Jamaica Jamaica + 1.17
3 Russland Russland + 1.19
4. Storbritannia Storbritannia + 2.17
5. Belgia Belgia + 2.31
6. Trinidad og Tobago Trinidad og Tobago + 3.03

Storbritannias herrelag løp inn til tredjeplass på 4 x 100 meter, med tiden 37,80, men ble diskvalifisert fordi den andre vekslingen, mellom Harry Aikines-Aryeetey og James Ellington, skjedde utenfor den lovlige sonen.[2] Canada rykket dermed opp fra fjerdeplass til tredjeplass.

Hekkeløp[rediger | rediger kilde]

Medaljevinnerne på 110 meter hekk.
100 meter kvinner
Utøver Tid
1 USA Brianna Rollins 12.44
2 Australia Sally Pearson + 0.06
3 Storbritannia Tiffany Porter + 0.11
4. USA Dawn Harper + 0.15
5. USA Queen Harrison + 0.29
6. Canada Angela Whyte + 0.34
110 meter Menn
Utøver Tid
1 USA David Oliver 13.00
2 USA Ryan Wilson + 0.13
3 Russland Sergej Sjubenkov + 0.24
4. USA Jason Richardson + 0.27
5. Storbritannia William Sharman + 0.30
6. USA Aries Merritt + 0.31
400 meter Kvinner
Utøver Tid
1 Tsjekkia Zuzana Hejnova 52.83
2 USA Dalilah Huhannad + 1.26
3 USA Lashinda Demus + 1.44
4. Ukraina Anna Titimets + 1.89
5. Storbritannia Eilidh Child + 2.03
6. Ukraina Anna Yaroshchuk + 2.18
400 meter Menn
Utøver Tid
1 Trinidad og Tobago Jehue Gordon 47.69
2 USA Michael Tinsley + 0.01
3 Serbia Emir Bekrić + 1.16
4. Cuba Omar Cisneros + 1.23
5. Den dominikanske republikk Félix_Sánchez + 1.33
6. Puerto Rico Javier Culson + 1.49

3000 meter hinder[rediger | rediger kilde]

Kvinner
Utøver Tid
1 Kenya Milcah Chemos Cheywa 9.11.65
2 Kenya Lidya Chepkurui + 0.90
3 Etiopia Sofia Assefa + 1.19
4. Etiopia Hiwot Ayalew + 3.60
5. Etiopia Etenesh Diro + 5.32
6. Kenya Hyvin Kiyeng Jepkemoi + 10.45
Menn
Utøver Tid
1 Kenya Ezekiel Kemboi 8.06.01
2 Kenya Conselus Kipruto + 0.36
3 Frankrike Mahiedine Mekhissi-Benabbad + 1.85
4. Kenya Paul Kipsiele Koech + 2.61
5. USA Evan Jager + 2.66
6. Canada Matthew Hughes + 5.63

Maraton[rediger | rediger kilde]

Kvinner
Utøver Tid
1 Kenya Edna Kiplagat 2.25.44
2 Italia Valeria Straneo + 0.14
3 Japan Kayoko Fukushi + 2.01
4. Japan Ryoko Kizaki + 4.44
5. Spania Alessandra Aguilar + 5.54
6. Italia Emma Quaglia + 8.32
Menn
Utøver Tid
1 Uganda Stephen Kiprotich 2.09.51
2 Etiopia Lelisa Desisa + 0.21
3 Etiopia Tadese Tola + 0.33
4. Etiopia Tsegay Kebede + 0.57
5. Japan Keptaro Nakamoto + 0.59
6. Brasil Solonei Da Silva + 1.49

Kappgang[rediger | rediger kilde]

20km kvinner
Utøver Tid
1 Russland Elena Lashmanova 1.27.08
2 Russland Anisya Kirdyapkina + 0.03
3 Kina Hong Liu + 1.02
4. Kina Huanhuan Sun + 1.24
5. Italia Elisa Rigaudo + 1.33
6. Spania Beatriz Pascual + 1.52
20km menn
Utøver Tid
1 Russland Aleksandr Ivanov 1.20.58
2 Kina Chen Ding + 0.11
3 Spania Miguel Ángel López + 0.23
4. Portugal João Vieira + 1.07
5. Russland Denis Sterlkov + 1.08
6. Japan Takumi Saito + 1.11
50km menn
Utøver Tid
1 Irland Robert Heffernan 3.37.56
2 Russland Mikhail Ryzhov + 1.02
3 Australia Jared Tallent + 2.07
4. Ukraina Ihor Hlavan + 2.43
5. Slovakia Matej Tóth + 3.10
6. Polen Grzegorz Sudol + 3.23

Høyde[rediger | rediger kilde]

Kvinner
Utøver Høyde
1 Russland Swetlana Shkolina 2.03
2 USA Brigetta Barrett 2.00
3 Spania Ruth Beitia 1.97
3 Russland Anna Tsjitsjerova 1.97
5. Sverige Emma Green Tregaro 1.97
6. Polen Justyna Kasprzycka 1.97
Menn
Utøver Høyde
1 Ukraina Bohdan Bondarenko 2.41
2 Qatar Mutaz Essa Barshim 2.38
3 Canada Derek Drouin 2.38
4. Russland Ivan Ukhov 2.35
5. USA Erik Kynard 2.32
6. Bahamas Donald Thomas 2.32

Stav[rediger | rediger kilde]

Kvinner
Utøver Høyde
1 Russland Jelena Isinbajeva 4.89
2 USA Jennifer Suhr 4.82
3 Cuba Yarisley Silva 4.82
4. Tyskland Silke Spiegelburg 4.75
5. Russland Fabiana Murer 4.65
5. Russland Anastasia Savchenko 4.65
Menn
Utøver Høyde
1 Tyskland Raphael Holzdeppe 5.89
2 Frankrike Renaud Lavillenie 5.89
3 Tyskland Björn Otto 5.82
4. USA Brad Walker 5.82
5. Tyskland Malte Mohr 5.82
6. Japan Seito Yamamoto 5.78

Lengde[rediger | rediger kilde]

Kvinner
Utøver Meter
1 USA Brittney Reese 7.01
2 Nigeria Blessing Okagbare 6.99
3 Serbia Ivana Španović 6.82
4. Hviterussland Volha Sudarava 6.82
5. Russland Olga Kucherenko 6.81
6. Storbritannia Shara Proctor 6.79
Menn
Utøver Meter
1 Russland Aleksandr Menkov 8.56
2 Nederland Ignisious Gaisah 8.29
3 Mexico Luis Rivera 8.27
4. Spania Eusebio Caceres 8.26
5. Brasil Mauro Vincius Da Silva 8.24
6. Tyskland Christian Reif 8.22

Tresteg[rediger | rediger kilde]

Kvinner
Utøver Meter
1 Colombia Caterine Ibargüen 14.85
2 Russland Ekaterina Koneva 14.81
3 Ukraina Olha Saladuha 14.65
4. Jamaica Kimberly Williams 14.62
5. Cuba Mabel Gay 14.45
6. Israel Hanna Knayazyeva-Minenko 14.33
Menn
Utøver Meter
1 Frankrike Teddy Tamgho 18.04
2 Cuba Pedro Pablo Pichardo 17.68
3 USA Will Claye 17.52
4. USA Christian Taylor 17.20
5. Russland Aleksey Fedorov 16.90
6. Romania Marian Opera 16.82

Spyd[rediger | rediger kilde]

Kvinner
Utøver Meter
1 Tyskland Christina Obergföll 69.05
2 Australia Kimberley Mickle 66.60
3 Russland Maria Abakumova 65.09
4. Tyskland Linda Stahl 64.78
5. Australia Kathryn Mitchell 63.77
6. Sør-Afrika Sunette Viljoen 63.58
Menn
Utøver Meter
1 Tsjekkia Vítězslav Veselý 87.17
2 Finland Tero Pitkämäki 87.07
3 Russland Dmitri Tarabin 86.23
4. Kenya Julius Yego 85.40
5. Ukraina Roman Avramenko 82.05
6. Finland Antti Ruuskanen 81.44

Kule[rediger | rediger kilde]

Kvinner
Utøver Meter
1 New Zealand Valerie Adams 20.88
2 Tyskland Christina Schwanitz 20.41
3 Kina Lijiao Gong 19.95
4. USA Michelle Carter 19.94
5. Russland Evgenia Kolodko 19.81
6. Kina Ling Li 18.39
Menn
Utøver Meter
1 Tyskland David Storl 21.73
2 USA Ryan Whiting 21.57
3 Canada Dylan Armstrong 21.34
4. USA Reese Hoffa 21.12
5. Tsjekkia Ladislav Pasil 20.98
6. Polen Tomasz Majewski 20.98

Diskos[rediger | rediger kilde]

Kvinner
Utøver Meter
1 Kroatia Sandra Perkovic 67.99
2 Frankrike Mélina Robert-Michon 66.28
3 Cuba Yarelis Barrios 64.96
4. Tyskland Nadine Müller 64.47
5. USA Gia Lewis-Smallwood 64.23
6. Kina Jian Tan 63.34
Menn
Utøver Meter
1 Tyskland Robert Harting 69.11
2 Polen Piotr Małachowski 68.36
3 Estland Gerd Kanter 65.19
4. Tyskland Martin Wierig 65.02
5. Sør-Afrika Victor Hogan 64.35
6. Polen Robert Urbanek 64.32

Slegge[rediger | rediger kilde]

Kvinner
Utøver Meter
1 Russland Tatyana Lysenko 78.80
2 Polen Anita Wlodarczyk 78.46
3 Kina Zhang Wenxiu 75.58
4. Kina Zheng Wang 74.90
5. Russland Anna Bulgakova 74.62
6. Cuba Yipsi Moreno 74.16
Menn
Utøver Meter
1 Polen Paweł Fajdek 81.97
2 Ungarn Krisztián Pars 80.30
3 Tsjekkia Lukáš Melich 79.36
4. Slovenia Primoz Kozmus 79.22
5. Tadsjikistan Dishod Nazarov 78.31
6. Japan Koji Murofushi 78.03

Syvkamp/Tikamp[rediger | rediger kilde]

Tikampvinner Ashton Eaton.
Syvkamp Kvinner
Utøver Poeng
1 Ukraina Hanna Melnytsjenko 6586
2 Canada Brianne Theisen-Eaton 6530
3 Nederland Dafne Schippers 6477
4. Tyskland Claudia Rath 6462
5. Storbritannia Katarina Johnson-Thompson 6449
6. USA Sharon Day 6407
Tikamp Menn
Utøver Poeng
1 USA Ashton Eaton 8809
2 Tyskland Michael Schrader 8670
3 Canada Damian Warner 8512
4. Frankrike Kevin Mayer 8446
5. Nederland Eelco Sintnicolaas 8391
6. Brasil Carlos Chinin 8388

Medaljestatistikk[rediger | rediger kilde]

Friidrett Medaljefordeling VM i friidrett 2013
 Nr.  Land    Gull       Sølv    Bronse Totalt
1 USA USA 7 13 5 25
2 Russland Russland 6 2 4 12
3 Jamaica Jamaica 6 2 2 10
4 Kenya Kenya 5 4 3 12
5 Tyskland Tyskland 4 2 1 7
6 Etiopia Etiopia 3 3 4 10
7 Storbritannia Storbritannia 3 0 3 6
8 Tsjekkia Tsjekkia 2 0 1 3
Ukraina Ukraina 2 0 1 3
10 Frankrike Frankrike 1 2 1 4
11 Polen Polen 1 2 0 3
12 Irland Irland 1 0 0 1
Colombia Colombia 1 0 0 1
Sverige Sverige 1 0 0 1
Trinidad og Tobago Trinidad og Tobago 1 0 0 1
Uganda Uganda 1 0 0 1
New Zealand New Zealand 1 0 0 1
Kroatia Kroatia 1 0 0 1
19 Australia Australia 0 2 1 3
20 Elfenbenskysten Elfenbenskysten 0 2 0 2
21 Canada Canada 0 1 4 5
22 Kina Kina 0 1 3 4
23 Cuba Cuba 0 1 2 3
24 Nederland Nederland 0 1 1 2
Nigeria Nigeria 0 1 1 2
26 Botswana Botswana 0 1 0 1
Qatar Qatar 0 1 0 1
Ungarn Ungarn 0 1 0 1
Finland Finland 0 1 0 1
Italia Italia 0 1 0 1
31 Serbia Serbia 0 0 2 2
Spania Spania 0 0 2 2
33 Mexico Mexico 0 0 1 1
Djibouti Djibouti 0 0 1 1
Den dominikanske republikk Den dominikanske republikk 0 0 1 1
Estland Estland 0 0 1 1
Japan Japan 0 0 1 1
Sør-Afrika Sør-Afrika 0 0 1 1

Norske utøvere[rediger | rediger kilde]

Utøver Øvelse Plass
Ezinne Okparaebo 100 meter 20 / Semifinale
Ida Marcussen 7-kamp 18
Håvard Haukenes 50km Kappgang DSQ
Erik Tysse 50km Kappgang DNF
Isabelle Pedersen 100 meter hekk 30 / Forsøksheat
Sindre Buraas 5000 meter 13
Andreas Thorkildsen Spyd 7
Karoline Bjerkeli Grøvdal 5000 meter 13
Jaysuma Saidy Ndure 200 meter 8
Henrik Ingebrigtsen 1500 meter 8

Kandidater[rediger | rediger kilde]

Göteborg søkte, men trakk søknaden tilbake på grunn av manglende støtte fra den svenske staten.

Moskva ble valgt den 27. mars 2007.

Referanser[rediger | rediger kilde]

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]