VM i friidrett 1987

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
VM i friidrett 1987
Stadio Olimpico 2008.JPG
Olympiastadion i Roma
Generell informasjon
VertsbyRoma
VertslandItalia
Arena(er)Olympiastadion
Dato28. august6. september 1987
Utgavenummer2
Deltakernasjoner156
Deltakere1419
Øvelser43
Mesterskap
Forrige – neste
1983 Helsingfors1991 Tokyo

VM i friidrett 1987 ble arrangert på Olympiastadion (Stadio Olimpico) i Roma, Italia i tidsrommet 28. august og 6. september. Mesterskapet hadde deltakere fra 159 nasjoner.[1]

Mesterskapet ble dominert av Øst-Tyskland og USA med ti VM-gull hver, og Sovjetunionen kom like bak med sju. De østtyske kvinnene gjorde seg spesielt bemerket og bekledde seierspallene med to utøvere i hele seks øvelser. Silke Gladisch (Möller) doblet med seier på både 100- og 200 meter, og bidro til sølv på 4 x 100 meter stafett. Blant mennene var det Carl Lewis (USA) som ble VM-konge med gull og verdensrekord på 100 meter, samt gull også i lengde og på 4 x 100 meter stafett. Stevnets andre verdensrekord var bulgarske Stefka Kostadinovas 2,09 i høydehopp.

Som under det første mesterskapet i Helsingfors 1983 fikk Norge én gullmedalje, denne gang ved Ingrid Kristiansen på 10 000 meter.

Medaljefordeling[rediger | rediger kilde]

Friidrett
Løpsøvelser
100 m   herrer   damer
200 m herrer damer
400 m herrer damer
800 m herrer damer
1500 m herrer damer
3000 m damer
5 000 m herrer
10 000 m herrer damer
100 m hekk damer
110 m hekk herrer
400 m hekk herrer damer
3000 m
hinder
herrer
4×100 m stafett herrer damer
4×400 m stafett herrer damer
Landeveisøvelser
Maraton herrer damer
10 km kappgang damer
20 km kappgang herrer
50 km kappgang herrer
Tekniske øvelser
Lengdehopp herrer damer
Tresteg herrer
Høydehopp herrer damer
Stavsprang herrer
Kulestøt herrer damer
Diskoskast herrer damer
Spydkast herrer damer
Sleggekast herrer
Sammensatte øvelser
Sjukamp damer
Tikamp herrer
Friidrett Medaljefordeling VM i friidrett 1987
 Nr.  Land    Gull       Sølv    Bronse Totalt
1. Øst-Tyskland Øst-Tyskland 10 11 10 31
2. USA USA 10 4 6 20
3. Sovjetunionen Sovjetunionen 7 12 6 25
4. Bulgaria Bulgaria 3 0 1 4
5. Kenya Kenya 3 0 0 3
6. Italia Italia 2 2 1 5
7. Storbritannia Storbritannia 1 3 4 8
8. Portugal Portugal 1 1 0 1
9. Finland Finland 1 0 0 1
Marokko Marokko 1 0 0 1
Norge Norge 1 0 0 1
Somalia Somalia 1 0 0 1
Sverige Sverige 1 0 0 1
Sveits Sveits 1 0 0 1
15. Frankrike Frankrike 0 2 1 3
16. Jamaica Jamaica 0 1 3 4
17. Tsjekkoslovakia Tsjekkoslovakia 0 1 1 2
Spania Spania 0 1 1 2
Vest-Tyskland Vest-Tyskland 0 1 1 2
20. Australia Australia 0 1 0 1
Djibouti Djibouti 0 1 0 1
Nigeria Nigeria 0 1 0 1
23. Cuba Cuba 0 0 2 2
24. Belgia Belgia 0 0 1 1
Brasil Brasil 0 0 1 1
Kina Kina 0 0 1 1
Romania Romania 0 0 1 1

Medaljevinnere[rediger | rediger kilde]

Menn[rediger | rediger kilde]

Løpsøvelser[rediger | rediger kilde]

Øvelse Gull Sølv Bronse
100 m USA Carl Lewis (USA) 9,93 VR Jamaica Ray Stewart (JAM) 10,08 Storbritannia Linford Christie (GBR) 10,14
200 m USA Calvin Smith (USA) 20,16 Frankrike Gilles Quénéhervé (FRA) 20,16 Storbritannia John Regis (GBR) 20,18
400 m Øst-Tyskland Thomas Schönlebe (GDR) 44,33 Nigeria Innocent Egbunike (NGR) 44,56 USA Butch Reynolds (USA) 44,80
800 m Kenya Billy Konchellah (KEN) 1.43,06 MR Storbritannia Peter Elliott (GBR) 1.43,41 Brasil José Barbosa (BRA) 1.43,76
1500 m Somalia Abdi Bile (SOM) 3.36,80 Spania José Luis González (ESP) 3.38,03 USA Jim Spivey (USA) 3.38,03
5000 m Marokko Saïd Aouita (MAR) 13.26,44 Portugal Domingos Castro (POR) 13.27,59 Storbritannia Jack Buckner (GBR) 13.27,74
10 000 m Kenya Paul Kipkoech (KEN) 27.38,63 MR Italia Francesco Panetta (ITA) 27.48,98 Øst-Tyskland Hansjörg Kunze (GDR) 27.50,98
Maraton Kenya Douglas Wakiihuri (KEN) 2.11,48 Djibouti Ahmed Salah (DJI) 2.12,30 Italia Gelindo Bordin (ITA) 2.12,40
110 m hekk USA Greg Foster (USA) 13,21 Storbritannia Jon Ridgeon (GBR) 13,29 Storbritannia Colin Jackson (GBR) 13,38
400 m hekk USA Edwin Moses (USA) 47.46 MR USA Danny Harris (USA) 47.48 Vest-Tyskland Harald Schmid (FRG) 47.48 ER
3000 m hinder Italia Francesco Panetta (ITA) 8.08,57 MR Øst-Tyskland Hagen Melzer (GDR) 8.10,32 Belgia William Van Dijck (BEL) 8.12,18
20 km kappgang Italia Maurizio Damilano (ITA) 1.20,45 MR Tsjekkoslovakia Jozef Pribilinec (TCH) 1.21,07 Spania José Marín (ESP) 1.21,24
50 km kappgang Øst-Tyskland Hartwig Gauder (GDR) 3.40,53 MR Øst-Tyskland Ronald Weigel (GDR) 3.41,30 Sovjetunionen Vjatsjeslav Ivanenko (URS) 3.44,02
4 x 100 m stafett USA USA
37,90 Sovjetunionen Sovjetunionen
38,02 ER Jamaica Jamaica
38,41
4 x 400 m stafett USA USA
2.57,29 MR Storbritannia Storbritannia
2.58,86 ER Cuba Cuba
2.59,16 NR
VR = Verdensrekord, MR = Mesterskapsrekord, ER = Europarekord, NR = Nasjonal rekord

Tekniske øvelser[rediger | rediger kilde]

Øvelse Gull Sølv Bronse
Lengdehopp USA Carl Lewis (USA) 8,67 MR Sovjetunionen Robert Emmijan (URS) 8,53 USA Larry Myricks (USA) 8,33
Tresteg Bulgaria Khristo Markov (BUL) 17,92
MR
USA Mike Conley (USA) 17,67 Sovjetunionen Oleg Sakirkin (URS) 17,43
Høydehopp Sverige Patrik Sjöberg (SWE) 2,38 MR Sovjetunionen Gennadij Avdejenko (URS)
Sovjetunionen Igor Paklin (URS)
2,38 MR
Stavsprang Sovjetunionen Serhij Bubka (URS) 5,85 MR Frankrike Thierry Vigneron (FRA) 5,80 Sovjetunionen Rodion Gataullin (URS) 5,80
Kulestøt Sveits Werner Günthör (SUI) 22,23 MR Italia Alessandro Andrei (ITA) 21,88 USA John Brenner (USA) 21,75
Diskos Øst-Tyskland Jürgen Schult (GDR) 68,74 MR USA John Powell (USA) 66,22 Cuba Luis Delís (CUB) 66,02
Sleggekast Sovjetunionen Sergej Litvinov (URS) 83,06 MR Sovjetunionen Jüri Tamm (URS) 80,84 Øst-Tyskland Ralf Haber (GDR) 80,76
Spydkast Finland Seppo Räty (FIN) 83,54 MR Sovjetunionen Viktor Jevsjukov (URS) 82,52 Tsjekkoslovakia Jan Železný (TCH) 82,20
Tikamp Øst-Tyskland Torsten Voss (GDR) 8680 Vest-Tyskland Siegfried Wentz (FRG) 8461 Sovjetunionen Pavel Tarnovetskij (URS) 8375
VR = Verdensrekord, MR = Mesterskapsrekord, ER = Europarekord, NR = Nasjonal rekord
  • Giovanni Evangelisti fra Italia ble først målt til tredjeplass i lengdehopp med 8,37 m, men det ble senere kjent at funksjonærene oppgav feil resultat for et hopp som målte 7,85 m.[2]

Kvinner[rediger | rediger kilde]

Løpsøvelser[rediger | rediger kilde]

Øvelse Gull Sølv Bronse
100 m Øst-Tyskland Silke Gladisch (Möller) (GDR) 10,90 MR Øst-Tyskland Heike Drechsler (GDR) 11,00 Jamaica Merlene Ottey (JAM) 11,04
200 m Øst-Tyskland Silke Gladisch (Möller) (GDR) 21,74 MR USA Florence Griffith(-Joyner) (USA) 21,96 Jamaica Merlene Ottey (JAM) 22,06
400 m Sovjetunionen Olga Bryzgina (URS) 49,3 Øst-Tyskland Petra Müller (Schersing) (GDR) 49,94 Øst-Tyskland Kirsten Emmelmann (GDR) 50,20
800 m Øst-Tyskland Sigrun Wodars (GDR) 1.55,26 NR Øst-Tyskland Christine Wachtel (GDR) 1.55,32 Sovjetunionen Ljubov Gurina (URS) 1.55,56
1500 m Sovjetunionen Tatjana Samolenko (Dorovskikh) (URS) 3.58,56 MR Øst-Tyskland Hildegard Körner (GDR) 3.58,67 Romania Doina Melinte (ROM) 3.59,27
3 000 m Sovjetunionen Tatjana Samolenko (Dorovskikh) (URS) 8.38,73 Romania Maricica Puică (ROM) 8.39,45 Øst-Tyskland Ulrike Bruns (GDR) 8.40,30
10 000 m Norge Ingrid Kristiansen (NOR) 31.05,85 Sovjetunionen Jelena Zjupijeva (URS) 31.09,40 Øst-Tyskland Kathrin Ullrich (GDR) 31.11,34
Maraton Portugal Rosa Mota (POR) 2.25.17 MR Sovjetunionen Zoja Ivanova (URS) 2.32.38 Frankrike Jocelyne Villeton (FRA) 2.32.53
100 m hekk Bulgaria Ginka Zagortsjeva (BUL) 12,34 MR Øst-Tyskland Gloria Uibel (GDR) 12,44 Øst-Tyskland Cornelia Oschkenat (GDR) 12,46
400 m hekk Øst-Tyskland Sabine Busch (GDR) 53,62 MR Australia Debbie Flintoff(-King) (AUS) 54,19 Øst-Tyskland Cornelia Feuerbach(-Ullrich) (GDR) 54,31
10 km kappgang Sovjetunionen Irina Strakhova (URS) 44.12MR Australia Kerry Saxby (AUS) 44.23 Kina Yan Hong (CHN) 44.42
4 x 100 m stafett USA USA
41,58 MR Øst-Tyskland Øst-Tyskland
41,95 Sovjetunionen Sovjetunionen
42,33
4 x 400 m stafett Øst-Tyskland Øst-Tyskland
3.18,63 MR Sovjetunionen Sovjetunionen
3.19,50 USA USA
3.21,04
VR = Verdensrekord, MR = Mesterskapsrekord, ER = Europarekord, NR = Nasjonal rekord

Tekniske øvelser[rediger | rediger kilde]

Øvelse Gull Sølv Bronse
Lengdehopp USA Jackie Joyner-Kersee (USA) 7,36 MR Sovjetunionen Jelena Belevskaja (URS) 7,14 Øst-Tyskland Heike Drechsler (GDR) 7,13
Høydehopp Bulgaria Stefka Kostadinova (BUL) 2,09 VR Sovjetunionen Tamara Bykova (URS) 2,04 Øst-Tyskland Susanne Beyer (GDR) 1,99
Kulestøt Sovjetunionen Natalija Lisovskaja (URS) 21,24 MR Øst-Tyskland Kathrin Neimke (GDR) 21,21 Øst-Tyskland Ines Müller (GDR) 20,76
Diskos Øst-Tyskland Martina Hellmann (GDR) 71,62 MR Øst-Tyskland Diana Gansky (GDR) 70,12 Bulgaria Tsvetanka Khristova (BUL) 68,82
Spydkast Storbritannia Fatima Whitbread (GBR) 76,64 MR Øst-Tyskland Petra Felke (GDR) 71,76 Vest-Tyskland Beate Peters (FRG) 68,82
Sjukamp USA Jackie Joyner-Kersee (USA) 7128 MR Sovjetunionen Larisa Nikitina (URS) 6564 USA Jane Frederick (USA) 6502
VR = Verdensrekord, MR = Mesterskapsrekord, ER = Europarekord, NR = Nasjonal rekord

Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ «Arkivert kopi». Arkivert fra originalen 26. august 2007. Besøkt 9. august 2013. 
  2. ^ «Anti doping: The Fraud Behind the Stage» hos PlaytheGame.org

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]