Verdensmesterskapet i friidrett

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
(Omdirigert fra VM i friidrett)
Hopp til navigering Hopp til søk
Verdensmesterskapet i friidrett
IdrettFriidrett
Første sesong1983
ForbundWorld Athletics
Offisiell nettsideworldathletics.org
Friidrett VM i friidrett 2022

Verdensmesterskapet i friidrett blir arrangert av det internasjonale friidrettsforbundet IAAF for å kåre verdensmestre i de ulike friidrettsøvelsene. Det er verdens tredje største idrettsarrangement, etter olympiske leker og VM i fotball.

Fra 1983 til 1991 ble verdensmesterskapet arrangert hvert fjerde år, og fra 1991 er VM blitt arrangert annethvert år. VM i friidrett innendørs arrangeres også annenhvert år, og fra 2004 de årene utendørsmesterskapet ikke arrangeres.

Endringer - øvelser[rediger | rediger kilde]

Siden det første VM i Helsingfors i 1983 har det vært 24 øvelser på programmet for menn, mens antall øvelser for kvinner har blitt utvidet fra 17 til 24. Dessuten ble programmet utvidet med 4x400 stafett miksed i 2019.

Nye øvelser etter 1983:

I 2022 ble de lengste kappgangøvelsene for kvinner og menn redusert fra 50 til 35 km.

Arrangementer[rediger | rediger kilde]

År Vertsby Land Tidsrom Stadion Antall
utøvere
Antall
nasjoner
1 1983 Helsingfors Finland Finland 7. august14. august 1983 Olympiastadion 1572 153
2 1987 Roma Italia Italia 28. august6. september 1987 Olympiastadion 1741 157
3 1991 Tokyo Japan Japan 23. august1. september 1991 Olympiastadion 1551 164
4 1993 Stuttgart Tyskland Tyskland 13. august22. august 1993 Gottlieb-Daimler-Stadion 1689 187
5 1995 Göteborg Sverige Sverige 5. august13. august 1995 Ullevi 1804 191
6 1997 Athen Hellas Hellas 1. august10. august 1997 Olympiastadion 2266 200
7 1999 Sevilla Spania Spania 20. august29. august 1999 Olympiastadion 1944 203
8 2001 Edmonton Canada Canada 3. august12. august 2001 Commonwealth Stadium 1766 200
9 2003 Paris Frankrike Frankrike 23. august31. august 2003 Stade de France 2008 203
10 2005 Helsingfors Finland Finland 6. august14. august 2005 Olympiastadion 1891 196
11 2007 Osaka Japan Japan 24. august2. september 2007 Nagai stadion 1978 200
12 2009 Berlin Tyskland Tyskland 15. august23. august 2009 Olympiastadion 2101 202
13 2011 Daegu Sør-Korea Sør-Korea 27. august4. september 2011 Daegu Stadium 1848 204
14 2013 Moskva Russland Russland 10. august18. august 2013 Luzjniki stadion 1974 206
15 2015 Beijing Kina Kina 22. august30. august 2015 Beijings nasjonalstadion 1933 207
16 2017 London Storbritannia Storbritannia 5. august13. august 2017 Olympiastadion 2036 205
17 2019 Doha Qatar Qatar 28. september8. oktober 2019 Khalifa International Stadium 1900+ 210[1][2]
18 2022 Eugene USA USA 15. juli - 24. juli 2022 Hayward Field 1700+ 180
19 2023 Budapest Ungarn Ungarn 26. august3. september 2023 Nemzeti Atlétikai Központ
20 2025 Tokyo Japan Japan Nasjonalstadion

Medaljefordeling totalt 1983–2022[rediger | rediger kilde]

Oppdatert per VM i friidrett 2022

Nr.LandGullSølvBronseTotalt
1USA USA (USA)183126105414
2Kenya Kenya (KEN)625544161
3Russland Russland (RUS)425248142
4Tyskland Tyskland (GER)393648123
5Jamaica Jamaica (JAM)375644137
6Etiopia Etiopia (ETH)33342895
7Storbritannia Storbritannia (GBR)313743111
8Sovjetunionen Sovjetunionen (URS)23272878
9Kina Kina (CHN)22262573
10Cuba Cuba (CUB)22241460
11Øst-Tyskland Øst-Tyskland (GDR)21191656
12Polen Polen (POL)20182563
13Tsjekkia Tsjekkia (CZE)155626
14Frankrike Frankrike (FRA)14182355
15Australia Australia (AUS)14141139
16Italia Italia (ITA)12161947
17Sør-Afrika Sør-Afrika (RSA)127827
18Ukraina Ukraina (UKR)11141641
19Marokko Marokko (MAR)1112831
20Belarus Belarus (BLR)10111233
21Sverige Sverige (SWE)106824
22Norge Norge (NOR)105520
23Bahamas Bahamas (BAH)99826
24Spania Spania (ESP)7181641
25Canada Canada (CAN)7161740
26Japan Japan (JPN)791733
27Finland Finland (FIN)78722
28Portugal Portugal (POR)77923
29Bahrain Bahrain (BHR)73313
30Algerie Algerie (ALG)62311
31New Zealand New Zealand (NZL)6118
32Romania Romania (ROU)581124
33Nederland Nederland (NED)581023
34Hellas Hellas (GRE)571123
35Bulgaria Bulgaria (BUL)53816
36Uganda Uganda (UGA)52411
37Qatar Qatar (QAT)52310
38Tsjekkoslovakia Tsjekkoslovakia (TCH)44311
39Kroatia Kroatia (CRO)44210
40Colombia Colombia (COL)4228
41Irland Irland (IRL)4206
42Sveits Sveits (SUI)4059
43ANA ANA (ANA)[1]38112
44Vest-Tyskland Vest-Tyskland (FRG)36312
45Trinidad og Tobago Trinidad og Tobago (TTO)35715
46Mexico Mexico (MEX)34714
47Litauen Litauen (LTU)3328
48Den dominikanske republikk Den dominikanske republikk (DOM)3216
49Ecuador Ecuador (ECU)3115
Grenada Grenada (GRN)3115
Mosambik Mosambik (MOZ)3115
52Danmark Danmark (DEN)3014
Venezuela Venezuela (VEN)3014
54Brasil Brasil (BRA)26715
55Estland Estland (EST)26210
56Belgia Belgia (BEL)22711
57Slovenia Slovenia (SLO)2136
58Tadsjikistan Tadsjikistan (TJK)2103
59Peru Peru (PER)2002
60Nigeria Nigeria (NGR)15511
61Namibia Namibia (NAM)1416
62Kasakhstan Kasakhstan (KAZ)1359
63Tyrkia Tyrkia (TUR)1304
64Zambia Zambia (ZAM)1203
65Tunisia Tunisia (TUN)1113
66Botswana Botswana (BOT)1102
Eritrea Eritrea (ERI)1102
Panama Panama (PAN)1102
69Saint Kitts og Nevis Saint Kitts og Nevis (SKN)1045
70Slovakia Slovakia (SVK)1034
71Syria Syria (SYR)1023
72Barbados Barbados (BAR)1012
Senegal Senegal (SEN)1012
Somalia Somalia (SOM)1012
75Nord-Korea Nord-Korea (PRK)1001
76Ungarn Ungarn (HUN)07714
77Elfenbenskysten Elfenbenskysten (CIV)0415
78Israel Israel (ISR)0224
79Burundi Burundi (BDI)0213
Djibouti Djibouti (DJI)0213
Puerto Rico Puerto Rico (PUR)0213
82Kamerun Kamerun (CMR)0202
83Østerrike Østerrike (AUT)0134
84Bosnia-Hercegovina Bosnia-Hercegovina (BIH)0112
Burkina Faso Burkina Faso (BUR)0112
Kypros Kypros (CYP)0112
Ghana Ghana (GHA)0112
India India (IND)0112
Sør-Korea Sør-Korea (KOR)0112
Latvia Latvia (LAT)0112
Sri Lanka Sri Lanka (SRI)0112
Surinam Surinam (SUR)0112
Tanzania Tanzania (TAN)0112
94Bermuda Bermuda (BER)0101
Egypt Egypt (EGY)0101
Sudan Sudan (SUD)0101
97Serbia Serbia (SRB)0033
98Amerikansk Samoa Amerikansk Samoa (ASA)0011
Caymanøyene Caymanøyene (CAY)0011
Dominica Dominica (DMA)0011
Haiti Haiti (HAI)0011
Iran Iran (IRI)0011
Saudi-Arabia Saudi-Arabia (KSA)0011
Filippinene Filippinene (PHI)0011
Zimbabwe Zimbabwe (ZIM)0011
Totalt 105 land8288368302494

Se også[rediger | rediger kilde]

Fotnoter og referanser[rediger | rediger kilde]

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]