Idrettsgallaen 2016

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk

Idrettsgallaen 2016 var en seremoni hvor Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité hedret de største idrettsnavnene og de beste prestasjonene, samt andre som gjorde en stor innsats for norsk idrett, i sportsåret 2015.

Hovedjuryen bestod av toppidrettssjef Tore Øvrebø (leder), Karen-Marie Ellefsen, Hanne Haugland, Lise Klaveness, Jan-Erik Aalbu og Kjetil André Aamodt.[1]

Prisutdelingen ble avholdt i Håkons Hall den 9. januar 2016 og ble direktesendt på NRK med Anne Rimmen som programleder.

Petter Northug ble årets navn og vant i tillegg pris som Årets mannlige utøver. Mats Zuccarello Aasen vant også to priser, årets lagspiller og utøvernes pris. Håndballjentenes VM-seier rett før jul i 2015 ga nominasjoner i tre forskjellige kategorier; årets lag, årets lagspiller (Heidi Løke) og årets trener (Þórir Hergeirsson). De endte opp med en pris, årets lag.

Den tidligere kvinnelige fotballspilleren Hege Riise fikk årets hederspris for å ha vært i verdenstoppen og frontet fotball for kvinner, som har blitt en stor jenteidrett i Norge.

Blant kulturelle, musikalske innslag var Maria Mittet som åpnet gallaen, Zara Larsson, Mo og Zirius, folkrockbandet Staut og Atle Pettersen.

Årets navn[rediger | rediger kilde]

Prisen ble delt ut etter avstemning blant folket, en folkejury.

Vinner: Andre nominerte Prisutdeler(e)
Petter Northug Marit Bjørgen, langrenn

Kjetil Jansrud, alpint
Therese Johaug, langrenn
Norges kvinnelandslag i håndball
Martin Johnsrud Sundby, langrenn
Mats Zuccarello Aasen, ishockey
Anders Fannemel, skihopp
Alexander Kristoff, sykling
Sarah Louise Rung, svømming
Aksel Lund Svindal, alpint
Rune Velta, skihopp

Inge Andersen og
Kjetil Andrè Aamodt

Kategorier, prisvinnere og nominerte[rediger | rediger kilde]

Det er hovedjuryen som valgte ut samtlige vinnere, bortsett fra «utøvernes pris», som ble stemt frem blant øvrige toppidrettsutøvere, og «årets ildsjel», som har en egen jury.

Klasse Vinner Andre nominerte[2] Prisutdeler(e)
Årets kvinnelige utøver Therese Johaug, langrenn Marit Bjørgen, langrenn

Gunn-Rita Dahle Flesjå, terrengsykling
Suzann Pettersen, golf
Silje Norendal, snowboard

Petter Northug
Overrakt i Val di Fiemme
Årets mannlige utøver Petter Northug, langrenn Kjetil Jansrud, alpint

Alexander Kristoff, sykling
Martin Johnsrud Sundby, langrenn
Mats Zuccarello Aasen, ishockey
Rune Velta, skihopp

Jan Åge Fjørtoft og Bjørn Maaseide
Overrakt i Val di Fiemme
Årets lagspiller Mats Zuccarello Aasen, ishockey
Overrakt i New York
Patrick Thoresen, ishockey

Ada Stolsmo Hegerberg, fotball
Heidi Løke, håndball

Susann Goksør Bjerkrheim
Årets gjennombrudd Henrik Christiansen, svømming Kristian Blummenfelt, triatlon

Kenneth Gangnes, skihopp
Aleksander Aamodt Kilde, alpin
Isabelle Pedersen, friidrett, 100 m hekk
Jarl Magnus Riiber, kombinert

Anders Baasmo Christiansen og Trond Espen Seim
Årets trener Alexander Stöckl, skihopp Daimi Akin

Morten Eklund
Thorir Hergeirsson, håndball
Stein Ørn, sykkel

Casper Ruud og Christian Ruud
Årets teamprestasjon Norges herrelag i skihopp
Anders Bardal, Anders Jacobsen, Rune Velta og Anders Fannemel
Norges kvinnelag i langrenn

Norges herrelag i langrenn

Juni Arnekleiv (16 år skiskyttertalent) og Anne Rimmen
Årets lag Norges kvinnelandslag i håndball
Mottatt av Thorir Hergeirsson
Molde Fotballklubb, fotball

Norges herrelandslag i curling
Norges herrelandslag i undervannsrugby

Dag Erik Pedersen og Anne Rimmen
Årets kvinnelige funksjonshemmede utøver Sarah Louise Rung, svømming Aida Dahlen, bordtennis

Helle Sofie Sagøy, badminton
Birgit Skarstein, roing

Kjetil Jansrud og Aksel Lund Svindal
Årets mannlige funksjonshemmede utøver Tommy Urhaug, bordtennis Andreas Bjørnstad, svømming

Eirik Bye, langrenn og skiskyting
Bjørnar Erikstad, seiling

Isabelle Pedersen og Olaf Tufte
Åpen klasse Thea Næss, kickboksing Thorbjørn Urskog/Flora Bouchereau dans

Magnus Carlsen, sjakk
Andreas Mikkelsen, rally
Robert Paulsbyen, kickboksing
Bartosz Piasecki, fekting
Petter Solberg, rallycross

Tarjei Bø, Johannes Thingnes Bø og Anne Rimmen
Årets ildsjel Sajandan Rutthira, Furuset og Høybråten og Stovner IL Av de nominerte er det valgt fem finalekandidater
Sara Stokken Rott, Kalandseid
Even Røysheim, Søre Ål
Adrian Viken, Inderøy
Trygve Kjærland Olsen, Alta Turnforening
Kronprins Haakon
Årets forbilde Kjetil Jansrud, alpint (juryens beslutning) Andreas Mikkelsen og Thea Næss
Utøvernes pris Mats Zuccarello Aasen
Overrakt i New York
(avstemning blant toppidrettsutøvere) Erik Thorstvedt og Tiril Sjåstad Christiansen
Hedersprisen Hege Riise (juryens beslutning) Linda Hofstad Helleland og Tom Tvedt

Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ «Zuccarello kan vinne tre priser på Idrettsgallaen» (norsk). VG. Besøkt 23. desember 2015. 
  2. ^ Sporten.com: Se alle nominasjonene til Idrettsgallaen 2016 Arkivert 23. desember 2015 hos Wayback Machine., hentet 23. desember 2015