Eurovision Song Contest 1975
| Eurovision Song Contest 1975 | |
|---|---|
| Dato: | 22. mars 1975 |
| Sted: | Stockholm, Sverige |
| Programleder: | Karin Falck |
| Kringkasting: | |
| Deltagere: | 19 |
| Vinner: | |
| Deltagelse | |
| Debuterte: | |
| Tilbake: | |
| Trakk seg: | |
Eurovision Song Contest 1975 ble arrangert i Stockholm i Sverige den 22. mars 1975 ettersom ABBA hadde vunnet året før. Programleder var Karin Falck. Dette var den 20. Eurovision Song Contest i rekken. Nederlandske Teach-In vant med sangen «Ding-A-Dong». Dette var Nederlands fjerde og foreløpig siste seier i konkurransen.
Flere land benyttet seg av muligheten til ikke å synge på nasjonalspråket, deriblant Norge, Sverige og Nederland. Land som Portugal og Jugoslavia sang på engelsk under prøvene som ble vist for juryene, for deretter å synge på nasjonalspråket under fjernsynssendingen. Det portugisiske bidraget «Madrugada» var en hyllest til nellikrevolusjonen, hvor sangen hadde spilt en nøkkelrolle. Ifølge historiker John Kennedy O'Connor skal den portugisiske artisten ha måttet blitt overtalt til ikke å ha på seg militæruniform, samt til ikke å ha med seg våpen på scenen.[1]
Poengsystemet hvor hvert lands jury avgir poeng i valørene 12, 10 og 8–1 til sine favorittbidrag, ble innført i 1975, og dette systemet blir fremdeles brukt i konkurransen. Forslaget kom fra finsk TV, og målet var å forhindre at bidrag skulle få null poeng. Stemmene ble presentert i den rekkefølgen bidragene hadde blitt fremført, ikke i stigende rekkefølge, slik som i dag. Dette ble innført først i 1980.
Tyrkia deltok for første gang i Eurovision Song Contest dette året, og Hellas trakk seg fra konkurransen som følge av Tyrkias invasjon av Nord-Kypros. Frankrike og Malta kom tilbake til konkurransen. Totalt 19 bidrag deltok i konkurransen, hvilket var ny rekord. Det norske bidraget dette året var Ellen Nikolaysen og «Touch My Life With Summer», som fikk elleve poeng og til slutt ble nummer 18.
Resultater [rediger]
| Nr. | Land | Språk | Artist | Sang | Plassering | Poeng |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Engelsk | Teach-In | Ding-A-Dong | 1 | 152 | |
| 2 | Engelsk | The Swarbriggs | That's what Friends are for | 9 | 68 | |
| 3 | Fransk | Nicole Rieu | Et bonjour à toi l'artiste | 4 | 91 | |
| 4 | Tysk, engelsk | Joy Fleming | Ein Lied kann eine Brücke sein | 17 | 15 | |
| 5 | Fransk | Geraldine Branigan | Toi | 5 | 84 | |
| 6 | Engelsk | Ellen Nikolaysen | Touch my Life with Summer | 18 | 11 | |
| 7 | Tysk | Simone Drexel | Mikado | 6 | 77 | |
| 8 | Slovensk | Pepel in kri | Dan ljubezni | 13 | 22 | |
| 9 | Engelsk | The Shadows | Let me be the One | 2 | 138 | |
| 10 | Engelsk | Renato | Singing this Song | 12 | 32 | |
| 11 | Nederlandsk / engelsk | Ann Christy | Gelukkig zijn | 15 | 17 | |
| 12 | Hebraisk | Shlomo Artzi | At va'ani | 11 | 40 | |
| 13 | Tyrkisk | Semiha Yankı | Seninle bir dakika | 19 | 3 | |
| 14 | Fransk | Sophie | Une chanson c'est une lettre | 13 | 22 | |
| 15 | Engelsk | Pihasoittajat | Old Man Fiddle | 7 | 74 | |
| 16 | Portugisisk | Duarte Mendes | Madrugada | 16 | 16 | |
| 17 | Spansk | Sergio and Estibaliz | Tú volverás | 10 | 53 | |
| 18 | Engelsk | Lasse Berghagen | Jennie, Jennie | 8 | 72 | |
| 19 | Italiensk | Wess Ghezzi & Dori Ghezzi | Era | 3 | 115 |
Referanser [rediger]
- ^ O'Connor, John Kennedy. The Eurovision Song Contest – The Official History. Carlton Books, UK. 2007 ISBN 978-1-84442-994-3
|
|||||