Hopp til innhold

Paralympiske sommerleker 2008

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Se også: Sommer-OL 2008
De 13. paralympiske sommerleker
VertsbyFolkerepublikken Kinas flagg Beijing, Kina
Deltakernasjoner148
Åpnet avPresident Hu Jintao
Ildtenner(e)Hou Bin

De paralympiske sommerleker 2008, de 13. paralympiske leker, ble avholdt fra 6. september til 17. september 2008 i Kinas hovedstad Beijing. Åpningen fant sted knappe to uker etter avslutningsseremonien for Sommer-OL 2008 på samme sted. 4.005 utøvere fra 148 nasjoner deltok. President i Den internasjonale paralympiske komité (IPC) Philip Craven erklærte lekene «de beste paralympiske leker noensinne».

Sportsgrener under paralympiske sommerleker 2008

[rediger | rediger kilde]

20 sportsgrener ble representert ved de paralympiske sommerlekene 2008.

Roing fikk sin debut som paralympisk sportsgren.

Norges tropp i paralympiske sommerleker 2008

[rediger | rediger kilde]

Norge stilte med 24 utøvere, ingen blinde eller svaksynte, i Beijing-Paralympics. De deltok i ni ulike grener og 39 øvelser. Målet var å vinne flere medaljer enn i Aten i 2004, da Norge vant tre gull, en sølv samt en bronse, i alt en 38.-plass på medaljestatistikken.

Flesteparten av Norges utøvere deltar i hestesport samt svømming. Kun tre norske utøvere deltar i friidrett.

Sammenlikningsvis hadde Sverige en tropp på nesten åtti utøvere. Til forskjell fra Norge stilte Sverige med flere lag.

Åpningsseremoni

[rediger | rediger kilde]

Åpningsseremonien ble avholdt 6. september 2008. På samme måte som med åpningsseremonien for OL marsjerte de forskjellige deltakernasjonene inn sammen med en flaggbærer. Blant flaggbærerne var:

Cecilie Drabsch Norland (Svømming)
Silvio Velo (5-manns-fotball)
Robinson Méndez (Tennis)
Ranjesh Prakash (Friidrett, sprint)
Assia El Hannouni (Friidrett, sprint)
Patrice Dockery (Friidrett)
Yizhar Cohen (Svømming)
Desiree Lim (Seiling)
David Casinos (Friidrett)

Konkurransene under de paralympiske sommerlekene ble avholdt som skjemaet viser:

   Åpningsseremoni   Innledende konkurranser   Finaler   Avslutningsseremoni
September6.
Lør
7.
Søn
8.
Man
9.
Tirs
10.
Ons
11.
Tors
12.
Fre
13.
Lør
14.
Søn
15.
Man
16.
Tirs
17.
Ons
5-manns-fotball
7-manns-fotball
Friidrett
Boccia
Bordtennis
Bueskyting
Sykling
Goalball
Judo
Rullestolbasketball
Rullestolfekting
Rullestolrugby
Rullestoltennis
Riding
Roing
Seilsport
Skyting
Styrkeløft
Svømming
Volleyball
Seremonier
September6.
Lør
7.
Søn
8.
Man
9.
Tirs
10.
Ons
11.
Tors
12.
Fre
13.
Lør
14.
Søn
15.
Man
16.
Tirs
17.
Ons

Deltakernasjoner

[rediger | rediger kilde]
Klikk for mer informasjon

Medaljefordeling

[rediger | rediger kilde]


 Nr.  Nasjon/lag    Gull       Sølv    Bronse Totalt
1Kinas flagg Kina897052211
2Storbritannias flagg Storbritannia422931102
3USAs flagg USA36352899
4Ukrainas flagg Ukraina24183274
5Australias flagg Australia23292779
6Sør-Afrikas flagg Sør-Afrika213630
7Canadas flagg Canada19102150
8Russlands flagg Russland18232263
9Brasils flagg Brasil16141747
10Spanias flagg Spania15212258
11Tysklands flagg Tyskland14252059
12Frankrikes flagg Frankrike12211952
13Sør-Koreas flagg Sør-Korea1081331
14Mexicos flagg Mexico103720
15Tunisias flagg Tunisia99321
16Tsjekkias flagg Tsjekkia631827
17Japans flagg Japan514827
18Polens flagg Polen5121330
19Nederlands flagg Nederland510722
20Hellas’ flagg Hellas591024
21Belarus’ flagg Belarus57113
22Irans flagg Iran56314
23Cubas flagg Cuba53614
24New Zealands flagg New Zealand53412
24Sveriges flagg Sverige53412
26Hongkongs flagg Hongkong53311
27Kenyas flagg Kenya5319
28Italias flagg Italia47718
29Egypts flagg Egypt44412
30Nigerias flagg Nigeria4419
31Algeries flagg Algerie43815
32Marokkos flagg Marokko4127
33Østerrikes flagg Østerrike4116
34Sveits’ flagg Sveits32611
35Danmarks flagg Danmark3249
36Irlands flagg Irland3115
37Kroatias flagg Kroatia3104
38Aserbajdsjans flagg Aserbajdsjan23510
39Slovakias flagg Slovakia2316
40Finlands flagg Finland2226
41Thailands flagg Thailand15713
42Portugals flagg Portugal1427
43Norges flagg Norge1337
44Kypros’ flagg Kypros1214
45Latvias flagg Latvia1203
46Singapores flagg Singapore1124
46Venezuelas flagg Venezuela1124
48Saudi-Arabias flagg Saudi-Arabia1102
49Ungarns flagg Ungarn1056
50Kinesisk Taipeis flagg Kinesisk Taipei1012
50Tyrkias flagg Tyrkia1012
52Mongolias flagg Mongolia1001
53Israels flagg Israel0516
54Angolas flagg Angola0303
55Jordans flagg Jordan0224
56Litauens flagg Litauen0202
56Serbias flagg Serbia0202
58Argentinas flagg Argentina0156
59Slovenias flagg Slovenia0123
60Bulgarias flagg Bulgaria0112
60Iraks flagg Irak0112
60Colombias flagg Colombia0112
63Bosnia-Hercegovinas flagg Bosnia-Hercegovina0101
63Pakistans flagg Pakistan0101
63Papua Ny-Guineas flagg Papua Ny-Guinea0101
63Romanias flagg Romania0101
63De forente arabiske emiraters flagg De forente arabiske emirater0101
68Libyas flagg Libya0022
69Belgias flagg Belgia0011
69Estlands flagg Estland0011
69Jamaicas flagg Jamaica0011
69Laos’ flagg Laos0011
69Malaysias flagg Malaysia0011
69Namibias flagg Namibia0011
69Puerto Ricos flagg Puerto Rico0011
69Syrias flagg Syria0011
Total4734714871431

Eksterne lenker

[rediger | rediger kilde]