Hopp til innhold

Renaud Lavillenie

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Renaud Lavillenie
Lavillenie ved VM i Berlin 2009.
Født18. sep. 1986[1][2]Rediger på Wikidata (40 år)
Frankrikes flagg Barbezieux-Saint-Hilaire, Frankrike
BeskjeftigelseStavhopper, motorsykkelsportsutøver Rediger på Wikidata
SøskenValentin Lavillenie
NasjonalitetFrankrike
Medlem avDet internasjonale friidrettsforbundet
UtmerkelserRidder av Æreslegionen (2014)
Champion des champions français de L'Équipe (2014)
SportFriidrett, stavsprang
Aktiv2004 -
Høyde176 cm
TrenerPhilippe d'Encausse
Klubb(er)Envol
Nasjonale titlerUtendørs: 2010, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020
Innendørs: 2010, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016, 2018, 2020
Personlige rekorder, utendørs
Dato
22.5.11
14.9.13
23.5.10
27.7.13
20.5.12
14.9.13
15.9.13
Øvelse
100 m
400 m
110 m hekk
Stavsprang
Lengde
Kulestøt
Tikamp
Resultat
11,04 s
53,84 s
14,51 s
6,05 m
7,37 m
9,30 m
6676 p
Oppdatert 17.3.2025
Personlige rekorder, innendørs
Dato
20.12.08
20.12.08
21.12.08
20.12.08
20.12.08
20.12.08
15.2.14
21.12.08
Øvelse
60 m
60 m hekk
1000 m
Høyde
Lengde
Kulestøt
Stavsprang
Sjukamp
Resultat
7,23 s
8,41 s
3:06,25 min
1,89 m
7,22 m
9,61 m
6,16 m
5363 p
Oppdatert 17.3.2025

Medaljeoversikt
Stavsprang
Konkurrerte for Frankrikes flagg Frankrike
Olympiske leker
GullLondon 20125,97
VM i friidrett
SølvMoskva 20135,89
BronseLondon 20175,89
BronseDaegu 20115,85
BronseBerlin 20095,80
VM innendørs
GullBirmingham 20185,90
GullPortland 20166,02
GullIstanbul 20125,95
EM i friidrett
GullZürich 20145,90
GullHelsingfors 20125,97
GullBarcelona 20105,85
BronseBerlin 20185,95
Innendørs-EM
GullPraha 20156,04
GullGøteborg 20136,01
GullParis 20116,03
GullTorino 20095,81
Lag-EM i friidrett (Super League)
GullLille 20175,80
GullCheboksary 20155,85
GullBraunschweig 20145,62
GullGateshead 20135,77
GullBergen 20105,70
GullLeiria 20096,01
BronseBydgoszcz 20195,71
Diamond League
GullDiamond League 2016Stavhopp
GullDiamond League 2015Stavhopp
GullDiamond League 2014Stavhopp
GullDiamond League 2013Stavhopp
GullDiamond League 2012Stavhopp
GullDiamond League 2011Stavhopp
GullDiamond League 2010Stavhopp
European Athletics Indoor Cup
SølvEuropean Athletics Indoor Cup 20085,60
Konkurrerte for Europa
Verdenscupen i friidrett
GullMarrakech 20145,80
SølvSplit 20105,90

Renaud Lavillenie (født 1986) er en fransk friidrettsutøver som konkurrerer i stavhopp.

Lavillenies gjennombrudd kom i 2009, da han vant gull i innendørs-EM i Torino etter et hopp på 5,81. I EM for lag 2009 i Leiria hoppet han 6,01, ny personlig rekord.

Lavillenie er nåværende innehaver av både OL- og verdensrekorden med 6,16m satt i Donetsk i 2014. Dette er årsaken til at han ble kåret til årets atlet i 2014 av det internasjonale friidrettsforbundet.

Han tok sølv under Sommer-OL 2016.[3]

Internasjonale konkurranser (Ufullstendig)

[rediger | rediger kilde]
ÅrKonkurranseStedPlassKommentarRef.
Representerer  Frankrike
2025 EM i friidrett innendørs Nederlands flagg Apeldoorn, Nederland 11. 5,60 m [4]

Referanser

[rediger | rediger kilde]
  1. ↑ World Athletics Database, World Athletics utøver-ID 238646[Hentet fra Wikidata]
  2. ↑ Brockhaus Enzyklopädie, Brockhaus Online-Enzyklopädie-id lavillenie-renaud, besøkt 9. oktober 2017[Hentet fra Wikidata]
  3. ↑ «2016 Summer Olympics - Medal Tracker». espn.com. Besøkt 15. desember 2016.
  4. ↑ «European Athletics Indoor Championships 2025 – Pole vault Men Final Results». European Athletics. 9. mars 2025. Besøkt 9. mars 2025.

Eksterne lenker

[rediger | rediger kilde]