VM i friidrett 1999

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk

VM i friidrett 1999 ble arrangert på Olympiastadion i Sevilla, Spania, i tidsrommet 20. august til 29. august.

Ett av mesterskapets høydepunkt var verdensrekorden på 400 meter som ble satt av Michael Johnson fra USA på 43,18 sekunder.

Trine Hattestad besørget Norges eneste medalje, bronse i spydkast.

Friidrett
Løpsøvelser
100 m   herrer   damer
200 m herrer damer
400 m herrer damer
800 m herrer damer
1500 m herrer damer
5 000 m herrer damer
10 000 m herrer damer
100 m hekk damer
110 m hekk herrer
400 m hekk herrer damer
3000 m
hinder
herrer
4×100 m stafett herrer damer
4×400 m stafett herrer damer
Landeveisøvelser
Maraton herrer damer
20 km kappgang herrer damer
50 km kappgang herrer
Tekniske øvelser
Lengdehopp herrer damer
Tresteg herrer damer
Høydehopp herrer damer
Stavsprang herrer damer
Kulestøt herrer damer
Diskoskast herrer damer
Spydkast herrer damer
Sleggekast herrer damer
Sammensatte øvelser
Sjukamp damer
Tikamp herrer

Medaljefordeling[rediger | rediger kilde]

Friidrett Medaljefordeling VM i friidrett 1999
 Nr.  Land Gull Sølv Bronse Totalt
1. USA USA 11 3 4 19
2. Russland Russland 5 4 3 12
3. Tyskland Tyskland 3 4 4 11
4. Marokko Marokko 2 2 1 5
5= Cuba Cuba 2 2 0 4
5= Italia Italia 2 2 0 4
7. Hellas Hellas 2 1 2 5
8. Spania Spania 2 1 1 4
9. Etiopia Etiopia 2 0 3 5
10= Tsjekkia Tsjekkia 2 0 1 3
10= Romania Romania 2 0 1 3
12. Storbritannia Storbritannia 1 4 2 7
13. Kenya Kenya 1 4 1 6
14. Frankrike Frankrike 1 2 0 3
15= Australia Australia 1 1 2 4
15= Ukraina Ukraina 1 1 2 4
17. Kina Kina 1 1 0 2
19= Bahamas Bahamas 1 0 0 1
19= Danmark Danmark 1 0 0 1
19= Finland Finland 1 0 0 1
19= Nord-Korea Nord-Korea 1 0 0 1
23. Jamaica Jamaica 0 1 5 6
24. Brasil Brasil 0 2 1 3
25. Canada Canada 0 2 0 2
26= Nigeria Nigeria 0 1 1 2
26= Japan Japan 0 1 1 2
27= Bulgaria Bulgaria 0 1 0 1
27= Ecuador Ecuador 0 1 0 1
27= Ungarn Ungarn 0 1 0 1
27= Mosambik Mosambik 0 1 0 1
27= Polen Polen 0 1 0 1
27= Sør-Afrika Sør-Afrika 0 1 0 1
33. Mexico Mexico 0 0 2 2
34= Amerikansk Samoa Amerikansk Samoa 0 0 1 1
34= Algerie Algerie 0 0 1 1
34= Belgia Belgia 0 0 1 1
34= Israel Israel 0 0 1 1
34= Norge Norge 0 0 1 1
34= Slovenia Slovenia 0 0 1 1
34= Sverige Sverige 0 0 1 1
34= Sveits Sveits 0 0 1 1
34= Syria Syria 0 0 1 1

Medaljevinnere[rediger | rediger kilde]

Herrer[rediger | rediger kilde]

Øvelse Gull Sølv Bronse
100 m USA Maurice Greene, USA Canada Bruny Surin, Canada Storbritannia Dwain Chambers, Storbritannia
110 m hekk Storbritannia Colin Jackson, Storbritannia Cuba Anier García, Cuba USA Duane Ross, USA
200 m USA Maurice Greene, USA Brasil Claudinei da Silva, Brasil Nigeria Francis Obikwelu, Nigeria
400 m USA Michael Johnson, USA Brasil Sanderlei Parrela, Brasil Mexico Alejandro Cárdenas, Mexico
400 m hekk Italia Fabrizio Mori, Italia Frankrike Stéphane Diagana, Frankrike Sveits Marcel Schelbert, Sveits
800 m Danmark Wilson Kipketer, Danmark Sør-Afrika Hezekiél Sepeng, Sør-Afrika Algerie Djabir Saïd-Guerni, Algerie
1500 m Marokko Hicham El Guerrouj, Marokko Kenya Noah Ngeny, Kenya Spania Reyes Estévez, Spania
3000 m hinder Kenya Christopher Kosgei, Kenya Kenya Wilson Boit Kipketer, Kenya Marokko Ali Ezzine, Marokko
5000 m Marokko Salah Hissou, Marokko Kenya Benjamin Limo, Kenya Belgia Mohammed Mourhit, Belgia
10 000 m Etiopia Haile Gebrselassie, Etiopia Kenya Paul Tergat, Kenya Etiopia Assefa Mezegebu, Etiopia
Maraton Spania Abel Antón, Spania Italia Vincenzo Modica, Italia Japan Nobuyuki Sato, Japan
20 km kappgang Russland Ilja Markov, Russland Ecuador Jefferson Pérez, Ecuador Mexico Daniel García, Mexico
50 km kappgang Italia Ivano Brugnetti, Italia Russland Nikolay Matyukhin, Russland USA Curt Clausen, USA
4 x 100 m stafett USA USA Storbritannia Storbritannia Brasil Brasil
4 x 400 m USA USA Polen Polen Jamaica Jamaica
Lengdehopp Cuba Iván Pedroso, Cuba Spania Yago Lamela, Spania Slovenia Gregor Cankar, Slovenia
Tresteg Tyskland Charles Friedek, Tyskland Bulgaria Rostislav Dimitrov, Bulgaria Storbritannia Jonathan Edwards, Storbritannia
Høydehopp Russland Vjatsjeslav Voronin, Russland Canada Mark Boswell, Canada Tyskland Martin Buss, Tyskland
Stavsprang Russland Maksim Tarasov, Russland Australia Dmitri Markov, Australia Israel Aleksandr Averbukh, Israel
Spydkast Finland Aki Parviainen, Finland Hellas Kostas Gatsioudis, Hellas Tsjekkia Jan Zelezný, Tsjekkia
Diskos USA Anthony Washington, USA Tyskland Jürgen Schult, Tyskland Tyskland Lars Riedel, Tyskland
Sleggekast Tyskland Karsten Kobs, Tyskland Ungarn Zsolt Németh, Ungarn Ukraina Vladislav Piskunov, Ukraina
Kulestøt USA C.J. Hunter, USA Tyskland Oliver-Sven Buder, Tyskland Ukraina Aleksandr Bagach, Ukraina
Tikamp Tsjekkia Tomáš Dvořák, Tsjekkia Storbritannia Dean Macey, Storbritannia USA Chris Huffins, USA

Damer[rediger | rediger kilde]

Øvelse Gull Sølv Bronse
100 m USA Marion Jones, USA USA Inger Miller, USA Hellas Ekaterini Thanou, Hellas
100 m hekk USA Gail Devers, USA Nigeria Glory Alozie, Nigeria Sverige Ludmila Engquist, Sverige
200 m USA Inger Miller, USA Jamaica Beverly McDonald, Jamaica Jamaica Merlene Frazer, Jamaica & Tyskland Andrea Philipp, Tyskland (delt)
400 m Australia Cathy Freeman, Australia Tyskland Anja Rücker, Tyskland Jamaica Lorraine Graham, Jamaica
400 m hekk Cuba Daimí Pernía, Cuba Mexico Nezha Bidouane, Marokko Jamaica Deon Hemmings, Jamaica
800 m Tsjekkia Ludmila Formanová, Tsjekkia Mosambik Maria Mutola, Mosambik Russland Svetlana Masterkova, Russland
1500 m Russland Svetlana Masterkova, Russland USA Regina Jacobs, USA Etiopia Kutre Dulecha, Etiopia
5000 m Romania Gabriela Szabo, Romania Marokko Zahra Ouaziz, Marokko Etiopia Ayelech Worku, Etiopia
10 000 m Etiopia Gete Wami, Etiopia Storbritannia Paula Radcliffe, Storbritannia Kenya Tegla Loroupe, Kenya
Maraton Nord-Korea Jong Song-ok, Nord-Korea Japan Ari Ichihashi, Japan Romania Lidia Simon, Romania
20 km kappgang Kina Liu Hongyu, Kina Kina Wang Yan, Kina Australia Kerry Saxby-Junna, Australia
4 x 100 m Bahamas Bahamas Frankrike Frankrike Jamaica Jamaica
4 x 400 m Russland Russland USA USA Tyskland Tyskland
Lengdehopp Spania Niurka Montalvo, Spania Italia Fiona May, Italia USA Marion Jones, USA
Tresteg Hellas Paraskevi Tsiamita, Hellas Cuba Yamilé Aldama, Cuba Hellas Olga Vasdeki, Hellas
Høydehopp Ukraina Inha Babakova, Ukraina Russland Jelena Jelesina, Russland Russland Svetlana Lapina, Russland
Spydkast Hellas Mirela Tzelili, Hellas Russland Tatjana Sjikolenko, Russland Norge Trine Hattestad, Norge
Diskos Tyskland Franka Dietzsch, Tyskland Hellas Anastasia Kelesidou, Hellas Romania Nicoleta Grasu, Romania
Sleggekast Romania Mihaela Melinte, Romania Russland Olga Kuzenkova, Russland Amerikansk Samoa Lisa Misipeka, Amerikansk Samoa
Kulestøt Tyskland Astrid Kumbernuss, Tyskland Tyskland Nadine Kleinert, Tyskland Russland Svetlana Kriveljova, Russland
Stavsprang USA Stacy Dragila, USA Ukraina Anzhela Balakhonova, Ukraina Australia Tatjana Grigorijeva, Australia
Sjukamp Frankrike Eunice Barber, Frankrike Storbritannia Denise Lewis, Storbritannia Syria Ghada Shouaa, Syria

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]