Sommer-OL 2020

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Tokyo 2020
De 32. olympiske sommerleker
2020 Summer Olympics text logo.svg
VertsnasjonJapan Japan
Deltagernasjoner205 (+ EOR-laget)
Utøvere11 326
Idretter33
Øvelser339
Åpningsseremoni23. juli 2021
Avslutningsseremoni8. august 2021
Offisielt åpnet avNaruhito av Japan
Ildtenner(e)Naomi Osaka
ÅpningsstadionTokyos nye nasjonalstadion
← Forrige
Rio 2016
Neste →
Paris 2024

Sommer-OL 2020 var de 32. olympiske sommerlekene og ble arrangert fra 23. juli til 8. august 2021 i Tokyo i Japan.[1]

Lekene skulle etter planen avvikles i perioden fra 24. juli til 9. august 2020, men på grunn av koronapandemien ble arrangementet utsatt til 2021.[2] Også de paralympiske sommerleker ble utsatt.

Den internasjonale olympiske komité (IOK) annonserte Tokyo som arrangørby på sin kongress i Buenos Aires 7. september 2013.[3] Tokyo har tidligere arrangert Sommer-OL 1964, og Tokyo blir den femte byen og den første i Asia som arrangerer olympiske sommerleker mer enn én gang.

Valg av OL-by[rediger | rediger kilde]

Søkerbyer

København i Danmark vurderte en stund å søke om å bli arrangørby, og overveide senere å søke om sommer-OL i 2024 eller 2028 sammen med Malmö. København sendte imidlertid ikke inn noen offisiell søknad for noen av de tre arrangementene. Andre byer som meldte sin interesse var Delhi i India, Busan i Sør-Korea, St. Petersburg i Russland og Budapest i Ungarn. Busan trakk sitt kandidatur etter at den sørkoreanske byen Pyeongchang ble tildelt vertskapet for Vinter-OL 2018.[4]

I sitt møte i Québec i Canada 23. mai 2012, bestemte IOK at Tokyo, Madrid og Istanbul var de gjenværende kandidatene som skulle konkurrere om vertskapet. Søknadene fra Doha og Baku ble avvist,[5] mens Roma hadde trukket seg på grunn av den økonomiske situasjonen. Roma søkte om Sommer-OL 2024 i stedet, men arrangementet ble tildelt Paris.

Stemmegivningen for Sommer-OL 2020
By Land Runde 1 Omvalg Runde 2
Tokyo Japan Japan 42 60
Istanbul Tyrkia Tyrkia 26 49 36
Madrid Spania Spania 26 45

Utvikling og forberedelser[rediger | rediger kilde]

Rainbow Bridge sett fra Odaiba Marine Park
Yokohama Stadium – baseball og softball

Organisasjonskomiteen til lekene ble ledet av tidligere statsminister Yoshirō Mori.[6] I tillegg har olympisk og paralympisk minister Seiko Hashimoto det overordnede ansvaret ovenfor japanske myndigheter.[7] Mori måtte trekke seg som leder av sommerlekene i februar 2021, etter at han hadde kommet med nedsettende kommentarer om kvinner i styrer, og Seiko Hashimoto overtok denne stillingen 18. februar 2021.[8]

Tokyo byråd avsatte et fond på totalt 400 milliarder japanske yen (tilsvarende over 3,67 milliarder USD) for å dekke kostnadene ved å være vertsby. Den japanske regjeringen vurderer å øke slotkapasiteten på både Haneda lufthavn og Narita internasjonale lufthavn ved å lette på luftromsbegrensningene. En ny jernbanelinje er planlagt å knytte sammen begge flyplassene gjennom en utvidelse av Tokyo stasjon, og redusere reisetiden fra sentrum til Haneda fra 30 minutter til 18 minutter, og fra sentrum til Narita fra 55 minutter til 36 minutter. Linjen vil koste 400 milliarder yen og vil først og fremst bli finansiert av private investorer, men East Japan Railway Company (JR East) planlegger også en ny rute nær Tamachi til Haneda.[9] Det er også planlagt at finansieringen skal få fart på gjennomføringen av å pusse opp store motorveier i området, blant annet «Central Circular Route», «Tokyo Gaikan Expressway» og «Ken-Ō Expressway».[10] Det er også planer om å utvide den automatiserte transittlinjen «Yurikamome» fra sin eksisterende terminal på Toyosu stasjon til en ny terminal på Kachidoki stasjon, noe som gjør at den vil passere den olympiske landsbyen.[11]

Arenaer og infrastruktur[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Arenaer for Sommer-OL 2020

I februar 2012 ble det kunngjort at olympiastadion for Sommer-OL 1964, skulle gjennomgå en renovering for totalt 100 milliarder yen til VM i rugby union for menn 2019 og OL i 2020.[12]

I november 2012 kunngjorde «Japan Sport Council» at det ville innhente anbud på forskjellige design av stadion. Av 46 finalister ble «Zaha Hadid Architects» tildelt prosjektet, som skulle erstatte stadion med en ny stadion med totalt 80 000 seter. Stadionet ble kritisert for design (som blant annet ble sammenlignet med en sykkelhjelm) og kostnader, selv om det ble forsøkt å revidere og «optimalisere» designet i etterkant.[13]

I juni 2015 kunngjorde regjeringen at det som et ytterligere kostnadsbesparende tiltak ville redusere den nye stadionets faste kapasitet til 65 000 for friidrett,[14][15] i tillegg til å fjerne planene om et uttrekkbart tak.[16] På grunn av protester mot de store kostnadene til nytt stadion (som nådde over 252 milliarder yen), bestemte myndighetene til slutt å forkaste planene til Hadids arkitektbyrå, og valgte heller et design av den japanske arkitekten Kengo Kuma. Designet er inspirert av tradisjonelle templer og har en lavere profil enn Hadid-designet. Kumas design hadde et budsjett på 149 milliarder yen. På grunn av endringene av arkitekt og design, ble byggingen utsatt, og stadion ble ikke klar til rugby-VM.[17] Stadionet åpnet offisielt 21. desember 2019, med første offisielle arrangement 1. januar 2020.[18]

I oktober 2018 rapporterte revisjonsstyret at de totale kostnadene for lekene kunne overgå 25 milliarder dollar.[19]

Av de 33 arenaene som er i Tokyo, ligger 28 innen 8 kilometer fra den olympiske landsbyen. Totalt 11 nye arenaer, inkludert olympiastadion, er helt nye til OL, mens resten er enten eksisterende eller midlertidige arenaer.[20] Den 16. oktober 2019, annonserte IOK at det er planer om å relokere maraton- og kappgangøvelsene til Sapporo på grunn av de høye temperaturene som kan oppstå i Tokyo på sommeren.[21] Disse planene ble offisielle den 1. november 2019, etter at ordføreren i Tokyo, Yuriko Koike aksepterte planene noe motvillig.[22]

Frivillige[rediger | rediger kilde]

Søknader om å være frivillig til OL ble mottatt fra 26. september 2018. I januar 2019 hadde antall søknader til organisasjonskomiteen kommet opp i over 200 000.[23] Intervjuprosessen begynte i februar 2019, og opplæringen av de frivillige startet i oktober 2019.[24] De frivillige på idrettsarrangementene og i den olympiske landsbyen vil bli kalt «Field Cast» mens de frivillige i byen vil bli kalt «City Cast».

Medaljer[rediger | rediger kilde]

I februar 2017 annonserte organisasjonskomiteen at de hadde inngått en avtale med «Japan Environmental Sanitation Center» og NTT Docomo om donering av elektronisk avfall som kunne bli brukt til å lage medaljene til OL. Målet var å samle 8 tonn metall for å produsere medaljene, og donasjonsbokser ble satt opp i det offentlige i april 2017.[25][26] En designkonkurranse for medaljene startet i desember 2017.[27]

I mai 2018 rapporterte organisasjonskomiteen at de hadde fått inn halvparten av antallet kilo bronse de trengte til å lage medaljene, men de strevde med å få tak i sølv.[28][29]

Den 24. juli 2019 ble designet av medaljene avdekket.[30][31] Medaljene for både de olympiske og de paralympiske lekene er designet av Junichi Kawanishi etter en landsomfattende konkurranse.[32]

Fakkelstafett[rediger | rediger kilde]

Etter den tradisjonelle tenningen av den olympiske fakkelen i Hellas, var planen å begynne fakkelstafetten i Naraha den 26. mars 2020.[33] Den ble avlyst.[34]

Billetter[rediger | rediger kilde]

Billettene til åpningsseremonien vil koste mellom 12 000 og 300 000 yen, og friidrettsfinalene vil ha en maksimumspris på 130 000 yen.[35] Den gjennomsnittlige billettprisen for alle øvelsene er 7 700 yen, og 50 % av billettene vil koste under 8 000 yen. En symbolsk billettpris på 2020 yen vil være tilgjengelig for familier, skolebarn og grupper. Billettene vil bli solgt via over 40 000 butikker og kiosker, og på internett.[36] Personer utenfor Japan vil være nødt å besøke landet i salgsperioden, eller få billettene via en tredjepart (reisebyrå etc.).[37]

Den 20. mars ble det bestemt at på det ikke ble tillatt med tilreisende tilskuere under OL på grunn av den pågående koronaviruspandemien. Alle som hadde kjøpt billett fikk disse refundert.

Utsettelse til 2021[rediger | rediger kilde]

Den 2. mars 2020 ble det meldt fra IOC at lekene kom til å gå som planlagt, selv om koronaviruspandemien var i emning. Den 22. mars ga IOC seg selv fire uker på å avgjøre om OL skulle utsettes eller gå som planlagt. Den 23. mars besluttet Canada som første land å trekke seg fra OL om det gikk i 2020,[38][39] Australias olympiske komité fulgte etter kort tid opp, og ville ikke sende lag til OL i 2020.[40] og også Norge meldte at de ikke ville sende utøvere slik situasjonen var i mars 2020.

Dagen etter, den 24. mars 2020 bestemte IOC og Japans statsminister at lekene i Tokyo måtte utsettes til en dato etter 2020, men ikke senere enn sommeren 2021. Dette skjedde en uke etter at IOK selv mente det ikke var nødvendig å ta noen drastiske beslutninger angående sommerlekene.[41][42] Nye datoer ble offentliggjort 30. mars 2020.

Idretter[rediger | rediger kilde]

Det offisielle programmet til OL ble akseptert av IOK den 9. juni 2017. IOKs president Thomas Bach uttalte at målet for OL er å gjøre lekene mer «ungdommelige» og «urbane», i tillegg til å øke andelen kvinnelige deltakere.[43][44]

Lekene vil ha totalt 339 øvelser i 33 ulike idretter og 50 ulike disipliner. Fra OL i 2016 vil det komme 5 nye idretter i tillegg, samt 15 nye disipliner i eksisterende idretter. Nye disipliner inkluderer blant annet 3x3 basketball, BMX fristil og madison-sykling, samt en rekke nye mixed-øvelser.

Nye idretter

Som et ledd mot et mål om å kontrollere kostnadene og sikre at OL «forblir relevant for fans i alle generasjoner», vurderte IOK alle de 26 idrettene som det ble konkurrert i i Sommer-OL 2012, for å droppe en idrett og dermed beholde 25 «kjerneidretter». Sjumannsrugby og golf ble lagt til kalenderen til Sommer-OL 2016, og antall idretter var dermed i utgangspunktet 27. IOK ønsket i utgangspunktet å legge til én idrett for 2020.

Den 12. februar 2013 stemte IOK for at bryting skulle ut av programmet til 2020-lekene, noe som var en overraskende avgjørelse, siden bryting har vært på det olympiske programmet siden de antikke lekene.[45][46][47] Bryting ble lagt til listen over idretter som det var mulig å ta med i programmet til 2020, sammen med syv nye idretter som også ønsket å få innpass i kalenderen.[45]

Den 29. mai 2013 ble det annonsert at tre av de åtte idrettene på listen var tatt med videre i betraktningen: baseball/softball, squash og bryting.[48] De andre idrettene som ble nedstemt var på dette tidspunktet: karate, rullebrett, sportsklatring, wakeboarding og wushu.[49] Den 8. september 2013 på den 125. IOK-sesjonen, ble bryting valgt inn i programmet til OL 2020 og 2024. Bryting fikk 49 stemmer, mens baseball/softball og squash fikk henholdsvis 24 og 22 stemmer.[50]

Senere ble det innført ny politikk på området, og IOK ønsket nå at lekene skulle gå fra å ha et sports-basert program til å ha et øvelses-basert program. Dette gjorde at vertsnasjonen kunne foreslå nye idretter som kunne komme inn på programmet, kun for ett OL. Denne regelen ble innført for at organisasjonskomiteen kan foreslå idretter som er populære i vertsnasjonen, noe som igjen kan føre til større lokal interesse for mesterskapet.[51] Som et resultat av disse endringen, ble en liste på åtte nye idretter annonsert som interessant for organisasjonskomiteen å ta med i programmet: baseball/softball, bowling, karate, rullebrett, sportsklatring, squash, surfing og wushu.[52] Den 28. september 2015 ble listen forkortet til 5 idretter: baseball/softball, karate, sportsklatring, surfing, og rullebrett.[53] Disse fem idrettene ble akseptert av IOK den 3. august 2016, på den 129. IOK-sesjonen i Rio de Janeiro. Disse idrettene vil kun bli værende på programmet i ett OL, og det førte det totale antallet idretter til Tokyo-OL opp til 33.[54][55]

Kalender[rediger | rediger kilde]

Alle tider er Japan Standard Time (UTC+9)
OC Åpningsseremoni Øvelser 1 Gullmedaljeøvelser EG Oppvisningsgalla CC Avslutningsseremoni
Juli/August 21.
Ons
22.
Tors
23.
Fre
24.
Lør
25.
Søn
26.
Man
27.
Tirs
28.
Ons
29.
Tors
30.
Fre
31.
Lør
1.
Søn
2.
Man
3.
Tirs
4.
Ons
5.
Tors
6.
Fre
7.
Lør
8.
Søn
Øvelser
Olympic Rings Icon.svg Seremonier OC CC N/A
Badminton pictogram.svg Badminton 1 1 1 2 5
Baseball pictogram.svg Baseball 1 1
Basketball Basketball pictogram.svg Basketball 1 1 4
3x3 basketball pictogram.svg 3×3 Basketball 2
Boxing pictogram.svg Boksing 2 1 1 1 4 4 13
Table tennis pictogram.svg Bordtennis 1 1 1 1 1 5
Wrestling pictogram.svg Bryting 3 3 3 3 3 3 18
Archery pictogram.svg Bueskyting 1 1 1 1 1 5
Fencing pictogram.svg Fekting 2 2 2 1 1 1 1 1 1 12
Football pictogram.svg Fotball 1 1 2
Athletics pictogram.svg Friidrett 2 3 5 5 6 5 7 7 7 1 48
Golf pictogram.svg Golf 1 1 2
Gymnastikk Gymnastics (artistic) pictogram.svg Turn 1 1 1 1 4 3 3 EG 18
Gymnastics (rhythmic) pictogram.svg Rytmisk gymnastikk 1 1
Gymnastics (trampoline) pictogram.svg Trampoline 1 1
Equestrian Vaulting pictogram.svg Hestesport 1 1 2 1 1 6
Handball pictogram.svg Håndball 1 1 2
Judo pictogram.svg Judo 2 2 2 2 2 2 2 1 15
Karate pictogram.svg Karate 3 3 2 8
Field hockey pictogram.svg Landhockey 1 1 2
Modern pentathlon pictogram.svg Moderne femkamp 1 1 2
Padling Canoeing (slalom) pictogram.svg Slalåm 1 1 1 1 16
Canoeing (flatwater) pictogram.svg Sprint 4 4 4
Rowing pictogram.svg Roing 2 4 4 4 14
Skateboarding pictogram.svg Rullebrett 1 1 1 1 4
Sailing pictogram.svg Seiling 2 2 2 2 2 10
Rugby Sevens pictogram.svg Sjumannsrugby 1 1 2
Shooting pictogram.svg Skyting 2 2 2 2 2 1 2 2 15
Softball pictogram.svg Softball 1 1
Sport climbing pictogram.svg Sportsklatring 1 1 2
Diving pictogram.svg Stuping 1 1 1 1 1 1 1 1 8
Surfing pictogram.svg Surfing 2 2
Swimming pictogram.svg Svømming 4 4 4 5 5 4 4 5 1 1 37
Sykling Cycling (road) pictogram.svg Landevei 1 1 2 22
Cycling (track) pictogram.svg Banesykling 1 2 1 2 2 1 3
Cycling (BMX) pictogram.svg BMX 2 2
Cycling (mountain biking) pictogram.svg Terrengsykling 1 1
Synchronized swimming pictogram.svg Synkronsvømming 1 1 2
Taekwondo pictogram.svg Taekwondo 2 2 2 2 8
Tennis pictogram.svg Tennis 1 1 3 5
Triathlon pictogram.svg Triatlon 1 1 1 3
Water polo pictogram.svg Vannpolo 1 1 2
Weightlifting pictogram.svg Vektløfting 1 2 1 2 1 2 1 2 1 1 14
Volleyball Volleyball (beach) pictogram.svg Sandvolleyball 1 1 4
Volleyball (indoor) pictogram.svg Volleyball 1 1
Daglige medaljeøvelser 11 18 21 22 23 17 22 19 26 22 24 17 28 22 34 13 339
Øvelser totalt 11 29 50 72 95 112 134 153 179 201 225 242 270 292 326 339
Juli/August 21.
Ons
22.
Tors
23.
Fre
24.
Lør
25.
Søn
26.
Man
27.
Tirs
28.
Ons
29.
Tors
30.
Fre
31.
Lør
1.
Søn
2.
Man
3.
Tirs
4.
Ons
5.
Tors
6.
Fre
7.
Lør
8.
Søn
Totalt øvelser


Deltakerland[rediger | rediger kilde]

9. desember 2019 annonserte World Anti-Doping Agency (WADA) at Russland var blitt utestengt fra all internasjonal idrett i fire år etter at russiske myndigheter ble kjent skylding i å ha manipulert dopingtester de hadde gitt til WADA i januar 2019. Den internasjonale voldgiftsretten for sport (CAS) opprettholdt dommen, men justerte utestengelsesperioden til to år. Som et resultat av utestengelsen vil WADA kun godta individuelt klarerte russiske utøvere til å delta i lekene, akkurat som i Vinter-OL 2018, men de vil ikke få lov til å delta i lagidretter.[56][57][58] Russiske utøvere vil delta som nøytrale utøvere under den russiske nasjonale olympiske komités flagg.[59]

6. april 2021 meddelte Nord-Korea at de ikke ville delta i lekene i Tokyo på grunn av smittefarehensyn i forbindelse med koronaviruspandemien.[60]

Guinea valgte 21. juli å trekke seg fra lekene.[61], men deltok likevel etter å ha fått bekreftelse på at det var trygt å delta.

Som i Sommer-OL 2016 godkjente IOK et særskilt lag sammensatt av flyktninger, det olympiske flyktninglaget. 29 utøvere fra Syria, Republikken Kongo, Den demokratiske republikken Kongo, Sudan, Sør-Sudan, Eritrea, Iran, Venezuela, Afghanistan og Kamerun ble valgt ut til å delta for flyktninglaget.[62]

Deltakerland
Per 11. juni 2021 (2021 -06-11) er følgende 182 nasjoner kvalifisert:

Medaljetabell[rediger | rediger kilde]

      Vertsnasjon (Japan)

Nr.TeamGullSølvBronseTotalt
1Flag of the United States.svg USA (USA)394133113
2Flag of the People's Republic of China.svg Kina (CHN)38321888
3Flag of Japan.svg Japan (JPN)27141758
4Flag of the United Kingdom.svg Storbritannia (GBR)22212265
5Russiske utøvere Russiske utøvere (ROC)20282371
6Flag of Australia.svg Australia (AUS)1772246
7Flag of the Netherlands.svg Nederland (NED)10121436
8Flag of France.svg Frankrike (FRA)10121133
9Flag of Germany.svg Tyskland (GER)10111637
10Flag of Italy.svg Italia (ITA)10102040
11Flag of Canada.svg Canada (CAN)761124
12Flag of Brazil.svg Brasil (BRA)76821
13Flag of New Zealand.svg New Zealand (NZL)76720
14Flag of Cuba.svg Cuba (CUB)73515
15Flag of Hungary.svg Ungarn (HUN)67720
16Flag of South Korea.svg Sør-Korea (KOR)641020
17Flag of Poland.svg Polen (POL)45514
18Flag of the Czech Republic.svg Tsjekkia (CZE)44311
19Flag of Kenya.svg Kenya (KEN)44210
20Flag of Norway (ef2b2d for red & 002868 for blue).svg Norge (NOR)4228
21Flag of Jamaica.svg Jamaica (JAM)4149
22Flag of Spain.svg Spania (ESP)38617
23Flag of Sweden.svg Sverige (SWE)3609
24Flag of Switzerland.svg Sveits (SUI)34613
25Flag of Denmark.svg Danmark (DEN)34411
26Flag of Croatia.svg Kroatia (CRO)3328
27Flag of Iran.svg Iran (IRI)3227
28Flag of Serbia.svg Serbia (SRB)3159
29Flag of Belgium.svg Belgia (BEL)3137
30Flag of Bulgaria.svg Bulgaria (BUL)3126
31Flag of Slovenia.svg Slovenia (SLO)3115
32Flag of Uzbekistan.svg Usbekistan (UZB)3025
33Flag of Georgia.svg Georgia (GEO)2518
34Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Kinesisk Taipei (TPE)24612
35Flag of Turkey.svg Tyrkia (TUR)22913
36Flag of Greece.svg Hellas (GRE)2114
Flag of Uganda.svg Uganda (UGA)2114
38Flag of Ecuador.svg Ecuador (ECU)2103
39Flag of Ireland.svg Irland (IRL)2024
Flag of Israel.svg Israel (ISR)2024
41Flag of Qatar.svg Qatar (QAT)2013
42Flag of the Bahamas.svg Bahamas (BAH)2002
Flag of Kosovo.svg Kosovo (KOS)2002
44Flag of Ukraine.svg Ukraina (UKR)161219
45Flag of Belarus.svg Hviterussland (BLR)1337
46Flag of Romania.svg Romania (ROU)1304
Flag of Venezuela.svg Venezuela (VEN)1304
48Flag of India.svg India (IND)1247
49Flag of Hong Kong.svg Hongkong (HKG)1236
50Flag of the Philippines.svg Filippinene (PHI)1214
Flag of Slovakia.svg Slovakia (SVK)1214
52Flag of South Africa.svg Sør-Afrika (RSA)1203
53Flag of Austria.svg Østerrike (AUT)1157
54Flag of Egypt.svg Egypt (EGY)1146
55Flag of Indonesia.svg Indonesia (INA)1135
56Flag of Ethiopia.svg Etiopia (ETH)1124
Flag of Portugal.svg Portugal (POR)1124
58Flag of Tunisia.svg Tunisia (TUN)1102
59Flag of Estonia.svg Estland (EST)1012
Flag of Fiji.svg Fiji (FIJ)1012
Flag of Latvia.svg Latvia (LAT)1012
Flag of Thailand.svg Thailand (THA)1012
63Flag of Bermuda.svg Bermuda (BER)1001
Flag of Morocco.svg Marokko (MAR)1001
Flag of Puerto Rico.svg Puerto Rico (PUR)1001
66Flag of Colombia.svg Colombia (COL)0415
67Flag of Azerbaijan.svg Aserbajdsjan (AZE)0347
68Flag of the Dominican Republic.svg Den dominikanske republikk (DOM)0325
69Flag of Armenia.svg Armenia (ARM)0224
70Flag of Kyrgyzstan.svg Kirgisistan (KGZ)0213
71Flag of Mongolia.svg Mongolia (MGL)0134
72Flag of Argentina.svg Argentina (ARG)0123
Flag of San Marino.svg San Marino (SMR)0123
74Flag of Jordan.svg Jordan (JOR)0112
Flag of Malaysia.svg Malaysia (MAS)0112
Flag of Nigeria.svg Nigeria (NGR)0112
77Flag of Bahrain.svg Bahrain (BHR)0101
Flag of Saudi Arabia.svg Saudi-Arabia (KSA)0101
Flag of Lithuania.svg Litauen (LTU)0101
Flag of North Macedonia.svg Nord-Makedonia (MKD)0101
Flag of Namibia.svg Namibia (NAM)0101
Flag of Turkmenistan.svg Turkmenistan (TKM)0101
83Flag of Kazakhstan.svg Kasakhstan (KAZ)0088
84Flag of Mexico.svg Mexico (MEX)0044
85Flag of Finland.svg Finland (FIN)0022
86Flag of Botswana.svg Botswana (BOT)0011
Flag of Burkina Faso.svg Burkina Faso (BUR)0011
Flag of Cote d'Ivoire.svg Elfenbenskysten (CIV)0011
Flag of Ghana.svg Ghana (GHA)0011
Flag of Grenada.svg Grenada (GRN)0011
Flag of Kuwait.svg Kuwait (KUW)0011
Flag of Moldova.svg Moldova (MDA)0011
Flag of Syria.svg Syria (SYR)0011
Totalt 93 land3403384021080

Markedsføring[rediger | rediger kilde]

Maskot[rediger | rediger kilde]

Maskoten for Sommer-OL 2020 er Miraitowa. Navnet er en kombinasjon av de japanske ordene for «fremtid» og «evighet».[63]

Åpnings- og avslutningsseremoni[rediger | rediger kilde]

Mansai Nomura, en kyōgen-skuespiller, er blitt utnevnt til kreativ direktør for alle de fire seremoniene (inkluderer de paralympiske leker).[64] Takashi Yamazaki, en filmregissør, er blitt utnevnt til å kreativ direktør for åpnings- og avslutningsseremoniene av de olympiske leker,[64] mens Hiroshi Sasaki er blitt utnevnt i tilsvarende rolle for åpnings- og avslutningsseremoniene av de paralympiske leker.[64]

Det er også blitt utnevnt fem såkalte kreative direktører for seremoniene: forfatteren og produsenten Genki Kawamura, produsenten Yoshie Kris, sangeren Sheena Ringo teknologisten Kaoru Sugano og koreografen MIKIKO.[64]

De dyreste billettene til åpningsseremonien koster 300 000 yen (2 680 USD per mai 2019), mens de dyreste billettene for avslutningsseremonien koster 220 000 yen (2 012 amerikanske dollar (per mai 2019).[65]

Kringkasting[rediger | rediger kilde]

29. juni 2015 annonserte Den internasjonale olympiske komité at Discovery Communications hadde fått tildelt OL-rettighetene i Europa fra 2018 til 2024.[66]

Norge[rediger | rediger kilde]

I Norge ble OL-sendingene vist på Discovery Norways kanaler Eurosport og TVNorge, samt strømmetjenesten discovery+. Øvelsene ble sendt direkte fra midnatt til kl. 16 med Carsten Skjelbreid og Anne Sturød som prorgamledere, etterfulgt av oppsummeringen «OL i dag» fra kl. 16 til 19 med Susanne Jørstad Wergeland og Tom Stiansen som programledere. «OL-kveld» ble sendt fra 21.30 til kl. 23, med Anne Rimmen og Henrik Elvestad som programledere.[67] Åpnings- og avslutningsseremonien ble kommentert av Jørn Sundby og Asbjørn Myhre.

Gren Kommentator(er) Ekspert(er) Reporter
Badminton Badminton Stig Moen
Basketball Basketball Henning Bergh Baard Stoller
Boksing Boksing Erik Nilsen Thomas Hansvoll
Bordtennis Bordtennis Stig Moen
Sverre Krogh Sundbø
Bueskyting Bueskyting Stig Moen
Fotball Fotball Robin Berntsen
Jørgen Klem
Friidrett Friidrett Jørn Sundby
Jan Christian Bjørn
Arve Fuglum (kappgang/maraton)
Ingvill Måkestad Bovim
Sindre Buraas (maraton)
Kjersti Tysse Plätzer (kappgang)
Jonas Bergh-Johnsen
Golf Golf Per Haugsrud (menn)
Sverre Krogh Sundbø (kvinner)
Henrik Bjørnstad (menn)
Suzann Pettersen (kvinner)
Hestesport Hestesport Anton Granhus
Heude Skar
Jonas Elvebakk
Tony André Hansen
Håndball Håndball Asbjørn Myhre
Lars Martin Andresen
Geir Oustorp
Ida Alstad
Ole Gustav Gjekstad
Gunnhild Toldnes
Landhockey Landhockey Thoralf Hognestad
Jørgen Klem
Padling Padling Knut Holmann (kajakk)
Thoralf Hognestad (kano)
Roing Roing Nito Simonsen Stian Kjennvold
BMX Rullebrett Jonas Greve
Seiling Seiling Bjørnar Erikstad Tiril Bue
Skyting Skyting Henrik Jonassen Vebjørn Berg
Klatring Sportsklatring Stig Moen Ida Marie Eriksdotter Høiaas
Stup Stuping Timo Klami Lina Galaasen Lund
Svømming Svømming Frank Pedersen Elin Austevoll
Sykling Sykling Jonas Greve (BMX)
Jørn Sundby (landevei)
Theis Magelssen (bane/terreng)
Kurt Asle Arvesen (landevei)
Emilie Moberg (landevei)
Taekwondo Taekwondo Rehman Moghal
Tennis Tennis Ola Bentzen
Christer Francke
Øivind Sørvald
Triathlon Triatlon Arve Fuglum
Turn Turn Espen Røtterud
Flemming Solberg
Sofie Bråten
Vannpolo Vannpolo Thoralf Hognestad
Vektløfting Vektløfting Johan Thonerud
Volleyball Volleyball Jan Kvalheim (sandvolleyball)

Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ NEWS, KYODO. «Tokyo Olympics to be held from July 23 to Aug. 8 in 2021». Kyodo News+. Besøkt 30. mars 2020. 
  2. ^ «JOINT STATEMENT FROM THE INTERNATIONAL OLYMPIC COMMITTEE AND THE TOKYO 2020 ORGANISING COMMITTEE» (engelsk). IOC. 24. mars 2020. Arkivert fra originalen 24. mars 2020. Besøkt 24. mars 2020. 
  3. ^ Tokyo får arrangere sommer-OL i 2020 – NRK/NTB, 7. september 2013, lest 24. mars 2020
  4. ^ «S.Korea's Busan pulls plug on 2020 Games bid» Reuters 7. juli 2011 Lest 26. mai 2012
  5. ^ Tre byer kjemper om OL i 2020, NRK 24. mai 2012 Lest 26. mai 2012
  6. ^ PST (24. januar 2014). «Mori heads Tokyo 2020 organizing committee». Sports.yahoo.com. Besøkt 4. februar 2014. 
  7. ^ «List of Ministers (The Cabinet) | Prime Minister of Japan and His Cabinet» (engelsk). Besøkt 5. oktober 2018. 
  8. ^ Nettavisen (18. februar 2021). «Bekreftet: Japansk minister tok jobben som OL-sjef». Besøkt 18. februar 2021. 
  9. ^ JR東日本、東京五輪を前に都心部と羽田空港結ぶ新路線整備をYouTube
  10. ^ «羽田・成田発着を拡大、五輪へインフラ整備急ぐ». 日本経済新聞 (Nihon Keizai Shimbun). 10. september 2013. Besøkt 10. september 2013. 
  11. ^ «五輪で東京に1000万人 過密都市ゆえの課題多く». 日本経済新聞. 10. september 2013. Besøkt 10. september 2013. 
  12. ^ Himmer, Alastair (5. februar 2012). «Rugby-Tokyo stadium set for billion dollar facelift». Reuters. Besøkt 17. september 2017. 
  13. ^ Wainwright, Oliver (6. november 2014). «Zaha Hadid's Tokyo Olympic stadium slammed as a 'monumental mistake' and a 'disgrace to future generations'». The Guardian (engelsk). ISSN 0261-3077. 
  14. ^ «新国立、整備費2500億円 従来デザイン維持で決着». Nihon Keizai Shimbun. 24. juni 2015. Besøkt 27. juni 2015. 
  15. ^ «国立競技場将来構想有識者会議». Besøkt 11. juli 2015. 
  16. ^ «Government drops plan to build retractable roof on Olympic stadium as costs soar». The Japan Times Online (engelsk). 29. juli 2015. ISSN 0447-5763. 
  17. ^ «Tokyo Olympic stadium gets new, cheaper design». BBC News (engelsk). 22. desember 2015. 
  18. ^ «Tokyo Olympic year kicks off with first sporting event inside new National Stadium». Olympic Channel. Besøkt 23. mars 2020. 
  19. ^ «Tokyo 2020 costs skyrocket to US$25 billion» (engelsk). 
  20. ^ «Tokyo 2020 candidature file – section 8 – Sports and Venues» (PDF). Tokyo 2020. Arkivert fra originalen (PDF) 5. april 2013. Besøkt 10. september 2013. 
  21. ^ «IOC planning to move Tokyo Olympic marathon north to Sapporo in bid to avoid heat». The Japan Times Online (engelsk). 16. oktober 2019. ISSN 0447-5763. 
  22. ^ Denyer, Simon; Kashiwagi, Akiko (1. november 2019). «Cool runnings: After heated dispute, Tokyo agrees to shift Olympic marathons to more clement climes». Washington Post. Besøkt 1. november 2019. 
  23. ^ «More than 200,000 Applications Received for Tokyo 2020 Volunteer Programme». TOCOG. Besøkt 1. februar 2019. 
  24. ^ «Tokyo 2020: 180,000 apply to be volunteers». IPC. 9. januar 2019. 
  25. ^ Palmer, Dan (1. februar 2017). «Tokyo 2020 urge public to help create recycled medals». 
  26. ^ «Project to recycle old mobile phones for Olympic medals gets off to slow start». The Japan Times (engelsk). 2. januar 2018. ISSN 0447-5763. 
  27. ^ Etchells, Daniel (22. desember 2017). «Tokyo 2020 launches Olympic and Paralympic medal design competition». 
  28. ^ «Japan struggles for silver for Tokyo 2020 medals». Besøkt 10. februar 2019. 
  29. ^ Pavitt, Michael (25. november 2018). «Bach donates to project recycling metals for Tokyo 2020 medals». 
  30. ^ «Tokyo 2020 Olympic Medal Design Unveiled». TOCOG. 24. juli 2019. 
  31. ^ «Tokyo 2020 Olympic Games Medal». TOCOG. Besøkt 24. juli 2019. 
  32. ^ Hitti, Natashah (25. juli 2019). «Olympic committee unveils 2020 medals made from recycled smartphones». Dezeen. Besøkt 26. juli 2019. 
  33. ^ Gillen, Nancy (4. januar 2019). «Recycled aluminium from temporary housing in Fukushima to be used for Tokyo 2020 Olympic Torches». 
  34. ^ NEWS, KYODO. «Tokyo Olympic torch relay cancelled following postponement of games». Kyodo News+. Besøkt 30. mars 2020. 
  35. ^ «Tokyo 2020 Announces Outline of Olympic Games Ticket Prices». TOCOG. 20. juli 2018. Besøkt 27. juli 2018. 
  36. ^ «Tickets for Olympic Games / Tokyo Olympic Japan 2020». Besøkt 30. august 2016. 
  37. ^ «How To Buy Tokyo Olympic Tickets». TrulyTokyo. Besøkt 3. mai 2018. 
  38. ^ «Coronavirus: Olympic doubts grow as Canada withdraws athletes» (engelsk). www.bbc.com. 23. mars 2020. Besøkt 23. mars 2020. «The 2020 Olympic and Paralympic Games in Tokyo have been thrown into further doubt after Canada became the first major country to withdraw. … They then "urgently called" on the IOC, International Paralympic Committee and World Health Organization, to postpone the games for a year. "While we recognise the inherent complexities around a postponement, nothing is more important than the health and safety of our athletes and the world community," their statement said.» 
  39. ^ «Team Canada will not send athletes to Games in summer 2020 due to COVID-19 risks» (engelsk). olympic.ca. 22. mars 2020. Besøkt 23. mars 2020. 
  40. ^ «'Untenable situation': Australia's shock withdrawal from 2020 Olympics». Yahoo! Sports Australia (engelsk). Australian Associated Press. Besøkt 24. mars 2020. 
  41. ^ «Sommer-OL i Tokyo utsettes». Nettavisen.no. 20. mars 2020. 
  42. ^ «IOC og Japan enige om å utsette OL til 2021». VG.no. 24. mars 2020. 
  43. ^ «3-on-3 basketball officially added to Tokyo Olympics». Besøkt 9. juni 2017. 
  44. ^ «Tokyo 2020: Mixed-gender events added to Olympic Games». BBC Sport. 9. juni 2017. Besøkt 9. juni 2017. 
  45. ^ a b Hamilton, Tracee (8. september 2013). «Wrestling, IOC make right moves in getting sport back on 2020 Olympics program». Washington Post (engelsk). ISSN 0190-8286. 
  46. ^ Longman, Jeré (12. februar 2013). «Olympics Moves to Drop Wrestling in 2020». The New York Times (engelsk). ISSN 0362-4331. 
  47. ^ «Wrestling to be dropped from 2020 Olympic Games». BBC Sport. 12. februar 2013. Besøkt 26. mai 2018. 
  48. ^ «Baseball/softball, squash and wrestling make cut for IOC Session vote in Buenos Aires». IOC: Olympic.org. 7. juni 2013.  Arkivert 2013-06-07 hos Wayback Machine
  49. ^ «Wrestling, baseball/softball and squash shortlisted by IOC for 2020 as five fail to make cut». Besøkt 12. august 2015. 
  50. ^ «Wrestling added to Olympic programme for 2020 and 2024 Games». IOC. 8. september 2013. Besøkt 8. september 2013. 
  51. ^ «Olympic Agenda 2020 Recommendations» (PDF). IOC. Besøkt 23. juni 2015. 
  52. ^ «Baseball, softball among 8 sports proposed for 2020 Games». ESPN.com. Besøkt 12. august 2015. 
  53. ^ «Olympics: Skateboarding & surfing among possible Tokyo 2020 sports». 28. september 2015. Besøkt 29. mars 2016. 
  54. ^ «IOC approves five new sports for Olympic Games Tokyo 2020». 3. august 2016. Besøkt 3. august 2016. 
  55. ^ «You're in! Baseball/softball, 4 other sports make Tokyo cut». 3. august 2016. Besøkt 18. august 2016. 
  56. ^ MacInnes, Paul (9. desember 2019). «Russia banned from Tokyo Olympics and football World Cup». The Guardian (engelsk). ISSN 0261-3077. 
  57. ^ «Russia banned for four years to include 2020 Olympics and 2022 World Cup». BBC Sport (engelsk). 9. desember 2019. 
  58. ^ «WADA lawyer defends lack of blanket ban on Russia». The Japan Times. 13. desember 2019. Besøkt 17. desember 2019. 
  59. ^ «Russia's new team name of ROC and flag OK'd for next 2 Olympic Games». espn.com. 19. februar 2021. Besøkt 7. mars 2021. 
  60. ^ «North Korea reportedly won't participate in Tokyo Olympic Games». CNN.com. 6. april 2021. Besøkt 10. juni 2021. 
  61. ^ NTB (21. juli 2021). «Guinea trekker seg fra OL – splid om årsaken». Nettavisen (norsk). Besøkt 22. juli 2021. 
  62. ^ «IOC Refugee Olympic Team Tokyo 2020». Den internasjonale olympiske komité. Besøkt 8. juni 2021. 
  63. ^ «OLYMPICS/ Tokyo 2020 official mascots unveiled at ceremony:The Asahi Shimbun». The Asahi Shimbun (engelsk). Besøkt 22. juli 2018. 
  64. ^ a b c d «Tokyo 2020 reveals Creative Directors for Opening and Closing Ceremonies - Olympic News». International Olympic Committee (engelsk). 2. august 2018. Besøkt 3. august 2018. 
  65. ^ «OLYMPICS/ Japan scrambles for tickets, rest of world waits:The Asahi Shimbun». The Asahi Shimbun (engelsk). Besøkt 29. mai 2019. 
  66. ^ «OL 2018 til 2024 til Discovery, TVNorge og Eurosport». Eurosport. 30. juni 2015. Besøkt 3. november 2017. 
  67. ^ «Slik blir OL i Tokyo på Discovery, TVNorge og discovery+». Eurosport. 22. juli 2021. Besøkt 10. august 2021. 

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]