VM i friidrett innendørs 2010

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
VM i friidrett innendørs 2010
[[Fil:
Aspire dome Doha.jpg
|frameless|center|VM i friidrett innendørs 2010]]
Vertsby Doha
Vertsland Qatar Qatar
Arena Aspire Sports Dome
Dato 12. - 14. mars 2010.
Øvelser 26

Det 13. VM i friidrett innendørs ble arrangert fra 12. til 14. mars 2010 i Qatars hovedstad Doha.

Resultater herrer[rediger | rediger kilde]

60 m[rediger | rediger kilde]

Mike Rodgers, Dwain Chambers og Daniel Bailey ved premieutdelingen.
Plass Land Navn Tid (s)
1 GBR Dwain Chambers 6,48 (ÅB)
2 USA Michael Rodgers 6,53
3 ANT Daniel Bailey 6,57
4 USA Trell Kimmons 6,59
5 QAT Samuel Francis 6,62
6 FRA Ronald Pognon 6,65
7 JAM Nesta Carter 6,72
SLE Ibrahim Kabia DNS

Dato: 13. mars, kl. 18:50

400 m[rediger | rediger kilde]

Etter bronse ved de to foregående innendørs-VM vant Chris Brown gull i Doha.
Plass Land Navn Tid (s)
1 BAH Chris Brown 45,96 (SB)
2 CUB William Collazo 46,31 (PB)
3 USA Jamaal Torrance 46,43
4 CRC Nery Brenes 46,55 (SB)
5 IRL David Gillick 46,62
6 USA Bershawn Jackson 46,84

Dato: 13. mars, kl. 18:05

800 m[rediger | rediger kilde]

Abubaker Kaki forsvarte tittelen fra 2008.
Plass Land Navn Tid (min)
1 SUD Abubaker Kaki 1:46,23 (SB)
2 KEN Boaz Kiplagat Lalang 1:46,39
3 POL Adam Kszczot 1:46,69
4 SUD Ismail Ahmed Ismail 1:46,90
5 CZE Jakub Holuša 1:47,28
6 ESP Luis Alberto Marco 1:48,99

Dato: 14. mars, kl. 17:30

1500 m[rediger | rediger kilde]

Deresse Mekonnen forsvarte også tittelen sin fra 2008.
Plass Land Navn Tid (min)
1 ETH Deresse Mekonnen 3:41,86
2 MAR Abdalaati Iguider 3:41,96
3 KEN Haron Keitany 3:42,32
4 ETH Mekonnen Gebremedhin 3:42,42
5 MAR Amine Laâlou 3:42,42
6 RSA Juan van Deventer 3:43,77
7 USA Garrett Heath 3:43,81
8 FRA Mahiedine Mekhissi-Benabbad 3:45,22

Dato: 13. mars, kl. 17:45

3000 m[rediger | rediger kilde]

Sergio Sánchez i kvalifiseringen 12. mars.
Plass Land Navn Tid (min)
1 USA Bernard Lagat 7:37,97 (SB)
2 ESP Sergio Sánchez 7:39,55
3 KEN Sammy Alex Mutahi 7:39,90
4 ETH Tariku Bekele 7:40,10
5 USA Galen Rupp 7:42,40 (PB)
6 ESP Jesús España 7:42,82 (SB)
7 MAR Hicham Bellani 7:44,15
8 QAT James Kwalia C'Kurui 7:46,12

Dato: 13. mars, kl. 17:00

60 m hekk[rediger | rediger kilde]

Dayron Robles sikrer seieren i hekkesprint.
Plass Land Navn Tid (s)
1 CUB Dayron Robles 7,34 (CR)
2 USA Terrence Trammell 7,36 (NR)
3 USA David Oliver 7,44 (PB)
4 RUS Jewgeni Borissow 7,51 (SB)
5 CZE Petr Svoboda 7,58
6 JAM Maurice Wignall 7,60 (SB)
7 CHN Liu Xiang 7,65 (SB)
8 HUN Dániel Kiss 7,81

Dato: 14. mars, kl. 18:25

4 x 400 m stafett[rediger | rediger kilde]

Laget fra USA var favoritter, og vant stafetten.
Plass Land Navnen Tid (min)
1 USA Jamaal Torrance
Greg Nixon
Tavaris Tate
Bershawn Jackson
3:03,40 (ÅB)
2 BEL Cédric Van Branteghem
Kevin Borlée
Antoine Gillet
Jonathan Borlée
3:06,94 (NR)
3 GBR Conrad Williams
Nigel Levine
Christopher Clarke
Richard Buck
3:07,52 (SB)
DOM Arismendy Peguero
Alvin Harrison
Félix Sánchez
Yoel Tapia
DQ
BAH Micheal Mathieu
Andretti Bain
La'Sean Pickstock
Chris Brown
DNF
JAM Edino Steele
Sanjay Ayre
Lancford Davis
Ricardo Davis
DNF

Dato: 14. mars, kl. 18:50

Høydehopp[rediger | rediger kilde]

Russiske Ivan Uhkov hoppet høyest i Doha.
Plass Land Navn Høydee (m)
1 RUS Ivan Ukhov 2,36
2 RUS Jaroslav Rybakov 2,31
3 USA Dusty Jonas 2,31
4 CYP Kyriakos Ioannou 2,28
5 USA Jesse Williams 2,28
6 BOT Kabelo Kgosiemang 2,28 (NR)
7 GBR Samson Oni 2,24
8 GER Martin Günther 2,24

Dato: 14. mars, kl. 17:00

Stavsprang[rediger | rediger kilde]

Bslgiske Kevin Rans har personlig rekord på 5,70, men 5,45 i Doha holdt bare til 14. plass.
Plass Land Navn Høyde (m)
1 AUS Steve Hooker 6,01 (CR)
2 GER Malte Mohr 5,70
3 GER Alexander Straub 5,65
4 GRE Konstadínos Filippídis 5,65
4 USA Derek Miles 5,65
6 CZE Michal Balner 5,45
6 GBR Steven Lewis 5,45
6 RUS Dmitri Starodubzew 5,45

Dato: 13. mars, kl. 16:15

Lengdehopp[rediger | rediger kilde]

Ignisious Gaisah kom på syvendeplass.
Plass Land Navn Lengde (m)
1 AUS Fabrice Lapierre 8,17
2 RSA Godfrey Khotso Mokoena 8,08 (SB)
3 AUS Mitchell Watt 8,05
4 FRA Salim Sdiri 8,01
5 GER Christian Reif 7,86
6 SEN Ndiss Kaba Badji 7,86
7 GHA Ignisious Gaisah 7,81
8 UKR Andrij Makartschew 7,65

Dato: 13. mars, kl. 17:45

Tresteg[rediger | rediger kilde]

Teddy Tamgho, Frankrikes eneste medaljevinner, satte ny verdensrekord i tresteg.
Plass Land Navn Lengde (m)
1 FRA Teddy Tamgho 17,90 (WR)
2 CUB Yoandris Betanzos 17,69 (PB)
3 CUB Arnie David Girat 17,36 (SB)
4 SWE Christian Olsson 17,23
5 ITA Fabrizio Donato 16,88
6 BRA Jadel Gregorio 16,78
7 SVK Dmitrij Valukevic 16,72
8 RUS Igor Spassowchodski 16,42

Dato: 14. mars, kl. 17:40

Kulestøt[rediger | rediger kilde]

Plass Land Navn Lengde (m)
1 USA Christian Cantwell 21,83
2 BLR Andrej Michnewitsch 21,68
3 GER Ralf Bartels 21,44 (PB)
4 CAN Dylan Armstrong 21,39 (NR)
5 POL Tomasz Majewski 21,20 (NR)
6 BLR Pawel Lyschyn 20,67
7 GER David Storl 20,40
8 AUS Scott Martin 19,76

Dato: 13. mars, kl. 16:20

Sjukamp[rediger | rediger kilde]

Bryan Clay vant med kun 20 poeng foran sin landsmann Trey Hardee.
Plass Land Navn Poeng
1 USA Bryan Clay 6204 (SB)
2 USA Trey Hardee 6184 (SB)
3 RUS Alexei Drosdow 6141
4 BLR Andrej Krautschanka 6124
5 CZE Roman Šebrle 6024 (SB)
6 UKR Oleksij Kasjanow 6019
7 CUB Leonel Suárez 5764
RUS Aleksandr Pogorelov DNF

Dato: 12./13. mars

Resultater damer[rediger | rediger kilde]

60 m[rediger | rediger kilde]

Tre ganger olympisk mester, Veronica Campbell-Brown, vant med ny personlig bestenotering.
Plass Land Navn Tid (s)
1 JAM Veronica Campbell-Brown 7,00 (PB)
2 ISV LaVerne Jones-Ferrette 7,03
3 USA Carmelita Jeter 7,05
4 GAB Ruddy Zang Milama 7,14
5 JAM Sheri-Ann Brooks 7,14 (PB)
6 BAH Chandra Sturrup 7,16 (SB)
7 IVB Tahesia Harrigan 7,17 (SB)
8 FRA Myriam Soumaré 7,29

Dato: 14. mars, kl. 18:10

400 m[rediger | rediger kilde]

Tatjana Firowa (venstre) og Debbie Dunn (høyre) kvalifiserer seg til finalen.
Plass Land Navn Tid (s)
1 USA Debbie Dunn 51,04
2 RUS Tatjana Firova 51,13 (PB)
3 BUL Vanja Stambolova 51,50 (SB)
4 BOT Amantle Montsho 52,53
5 GUY Aliann Pompey 52,75
JAM Novlene Williams-Mills DNF

Dato: 13. mars, kl. 17:30

800 m[rediger | rediger kilde]

Plass Land Navn Tid (min)
1 RUS Maria Savinova 1:58,26 (ÅB)
2 GBR Jennifer Meadows 1:58,43 (NR)
3 USA Alysia Johnson 1:59,60 (PB)
4 USA Anna Pierce 2:00,53 (PB)
5 LTU Egle Balciünaité 2:01,37 (NR)
6 RUS Jevgenia Zinurova 2:01,68

Dato: 14. mars, kl. 17:15

1500 m[rediger | rediger kilde]

Irene Jelagat (høyre) og Gelete Burka (venstre) leder an feltet.
Plass Land Navn Tid (min)
1 ETH Kalkidan Gezahegne 4:08,14
2 ESP Natalia Rodríguez 4:08,30
3 ETH Gelete Burka 4:08,39
4 POL Sylwia Ejdys 4:09,24
5 KEN Irene Jelagat 4:09,57 (PB)
6 USA Erin Donohue 4:09,59 (PB)
7 RUS Anna Alminova 4:09,81
8 GBR Helen Clitheroe 4:10,38

Dato: 14. mars, kl. 16:45

3000 m[rediger | rediger kilde]

Meseret Defar vant 3000 meter.
Plass Land Navn Tid (min)
1 ETH Meseret Defar 8:51,17
2 KEN Vivian Cheruiyot 8:51,85
3 ETH Sentayehu Ejigu 8:52,08
4 KEN Sylvia Jebiwott Kibet 8:52,16
5 TUR Alemitu Bekele 8:53,78
6 POR Sara Moreira 8:55,34
7 AZE Layes Abdullayeva 8:57,59
8 POR Jéssica Augusto 9:01,71

Dato: 13. mars, kl. 16:55

60 m hekk[rediger | rediger kilde]

LoLo Jones vant på ny mesterskapsrekord.
Plass Land Navn Tid (s)
1 USA LoLo Jones 7,72 (CR)
2 CAN Perdita Felicien 7,86 (SB)
3 CAN Priscilla Lopes-Schliep 7,87
4 CUB Anay Tejeda 7,91 (SB)
5 USA Ginnie Powell 7,97
6 JAM Vonette Dixon 7,99
7 JAM Lacena Golding-Clarke 8,02
8 RUS Tatjana Dektjareva 8,05

Dato: 13. mars, kl. 18:25

4 x 400 m stafett[rediger | rediger kilde]

Russlands lange seiersrekke på 4 x 400 meter stafett i innendørs-VM (8 seire på rad) ble brutt.
Plass Land Navnen Tid (min)
1 USA Debbie Dunn
DeeDee Trotter
Natasha Hastings
Allyson Felix
3:27,34 (ÅB)
2 RUS Svetlana Pospelova
Natalja Nazarova
Ksenija Vdovina
Tatjana Firova
3:27,44 (SB)
3 JAM Bobby-Gaye Wilkins
Clora Williams
Davita Prendagast
Novlene Williams-Mills
3:28,49 (NR)
4 CZE Denisa Rosolová
Jitka Bartonicková
Zuzana Bergrová
Zuzana Hejnová
3:30,05 (SB)
5 GBR Kim Wall
Vicki Barr
Perri Shakes-Drayton
Lee McConnell
3:30,29 (SB)

Dato: 14. mars, kl. 17:45

Høydehopp[rediger | rediger kilde]

Chaunté Howard vant bronse i høyde, med sesongbeste.
Plass Land Navn Høyde (m)
1 CRO Blanka Vlašić 2,00
2 ESP Ruth Beitia 1,98
3 USA Chaunté Howard 1,98 (SB)
4 RUS Svetlana Sjkolina 1,96
5 CHN Zheng Xingjuan 1,94 (NR)
5 SWE Emma Green 1,94
7 KAZ Marina Aitowa 1,91
7 UZB Nadija Dussanowa 1,91

Dato: 13. mars, kl. 17:05

Stavsprang[rediger | rediger kilde]

Fabiana Murer slo bl.a. den dobbelte olympiske mesteren Jelena Issinbajeva.
Plass Land Navn Høyde (m)
1 BRA Fabiana Murer 4,80
2 RUS Svetlana Feofanova 4,80 (SB)
3 POL Anna Rogowska 4,70
4 RUS Jelena Issinbajeva 4,60
5 CZE Jirina Ptácniková 4,60 (PB)
6 CAN Kelsie Hendry 4,50
7 GER Kristina Gadschiew 4,40
GRE Nikoléta Kiriakopoúlou NM

Dato: 14. mars, kl. 16:20

Lengdehopp[rediger | rediger kilde]

Etter VM-seieren utendørs i 2009 vant Brittney Reese også VM innendørs.
Plass Land Navn Lengde (m)
1 USA Brittney Reese 6,70
2 POR Naide Gomes 6,67
3 BRA Keila Costa 6,63 (SB)
4 EST Ksenija Balta 6,63 (SB)
5 RUS Daria Klisjkina 6,62
6 RUS Anna Nasarova 6,61
7 UZB Julija Tarassova 6,54
8 UKR Viktorija Rybalko 6,28

Dato: 14. mars, kl. 16:00

Tresteg[rediger | rediger kilde]

Plass Land Navn Lengde (m)
1 KAZ Olga Rypakova 15,14 (AR, WL)
2 CUB Yargelis Savigne 14,86 (SB)
3 RUS Anna Pjatykh 14,64 (SB)
4 RUS Anastasia Taranoa-Potapova 14,40
5 CUB Mabel Gay 14,30 (SB)
6 SVK Dana Veldáková 14,18
7 CHN Xie Limei 14,03 (SB)
8 BEL Svetlana Bolsjakova 14,02

Dato: 13. mars, kl. 16:00

Kulestøt[rediger | rediger kilde]

Nadine Kleinert kom på femteplass.
Plass Land Navn Lengde (m)
1 BLR Nadezjda Ostaptsjuk 20,85 (CR)
2 NZL Valerie Vili 20,49 (AR)
3 BLR Natalja Mikhnevitsj 20,42 (SB)
4 RUS Anna Avdejeva 19,47 (SB)
5 GER Nadine Kleinert 19,34 (SB)
6 USA Jillian Camarena-Williams 19,34 (PB)
7 ROU Anca Heltne 18,86
8 CUB Misleydis González 18,77

Dato: 14. mars, kl. 16:35

Femkamp[rediger | rediger kilde]

Plass Land Navn Poeng
1 GBR Jessica Ennis 4937 (CR)
2 UKR Natalija Dobrynska 4851 (NR)
3 RUS Tatjana Tsjernova 4762
4 USA Hyleas Fountain 4753 (AR)
5 FRA Antoinette Nana Djimou Ida 4618
6 POL Karolina Tyminska 4575
7 RUS Marina Gontsjarova 4416
8 LAT Aiga Grabuste 4013 (SB)

Dato: 13./14. mars

Forkortinger[rediger | rediger kilde]

  • WR: Verdensrekord
  • AR: Kontinentalrekord
  • NR: Nasjonal rekord
  • CR: Mesterskapsrekord
  • ÅB: Årsbeste i verden
  • PB: Personlig rekord
  • SB: Sesongbestenotering
  • DNF: Utøver fullførte ikke
  • DNS: Utøver startet ikke
  • DQ: Diskvalifisert
  • NM: Ingen gyldige forsøk

Medaljeoversikt[rediger | rediger kilde]

Medaljeoversikt
Sluttstilling etter 26 øvelsre
Plass Land Gull Sølv Bronse Gesamt
1 USA USA 8 3 6 17
2 Etiopia Etiopia 3 2 5
3 Russland Russland 2 4 3 9
4 Storbritannia Storbritannia 2 1 1 4
5 Australia Australia 2 1 3
6 Cuba Cuba 1 3 1 5
7 Hviterussland Hviterussland 1 1 1 3
8 Brasil Brasil 1 1 2
8 Jamaica Jamaica 1 1 2
10 Bahamas Bahamas 1 1
10 Frankrike Frankrike 1 1
10 Kasakhstan Kasakhstan 1 1
10 Kroatia Kroatia 1 1
10 Sudan Sudan 1 1
15 Spania Spania 3 3
16 Kenya Kenya 2 2 4
17 Tyskland Tyskland 1 2 3
18 Canada Canada 1 1 2
19 De amerikanske Jomfruøyene De amerikanske Jomfruøyene 1 1
19 Belgia Belgia 1 1
19 Marokko Marokko 1 1
19 New Zealand New Zealand 1 1
19 Portugal Portugal 1 1
19 Sør-Afrika Sør-Afrika 1 1
19 Ukraina Ukraina 1 1
26 Polen Polen 2 2
27 Antigua og Barbuda Antigua og Barbuda 1 1
27 Bulgaria Bulgaria 1 1

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]

Commons Commons: Category:2010 IAAF World Indoor Championships in Athletics – bilder, video eller lyd