UEFA-cupen 1979/80

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
UEFA-cupen 1979/80
Liga UEFA-cupen
Varighet 18. september 197921. mai 1980
Vinner Tyskland Eintracht Frankfurt
2. plass Tyskland Borussia Mönchengladbach
Nettsider UEFA.com – UEFA-cupen 1979/80
Toppscorer(e)
· Harald Nickel, M. Gladback (7 mål)
· Dieter Hoeneß, Bayern M (7 mål)
Se også: Kategori:Fotballturneringer

UEFA-cupen 1979/80 ble vunnet av den tyske klubben Eintracht Frankfurt på bortemålsregelen med 3-3 sammenlagt over Borussia Mönchengladbach. Dette var UEFA-cupens niende sesong. Turneringens toppscorertittel ble delt mellom Harald Nickel fra Borussia Mönchengladbach og Dieter Hoeneß fra Bayern München med syv mål hver.

Første runde[rediger | rediger kilde]

Lag 1 Resultat Lag 2 1. kamp 2. kamp
Zbrojovka Brno Det tsjekkisk flagget 7–1 Flagget til Danmark Esbjerg fB 6–0 1–1
Aarhus Gymnastik Forening Flagget til Danmark 2–1 Flagget til Polen Stal Mielec 1–1 1–0
Aberdeen FC Flagget til Skottland 1–2 Flagget til Vest-Tyskland Eintracht Frankfurt 1–1 0–1
Aris Thessaloniki FC Flagget til Hellas 4–3 Flagget til Portugal SL Benfica 3–1 1–2
Atlético Madrid Flagget til Spania 1–5 Det østtyske flagget Dynamo Dresden 1–2 0–3
Borussia Mönchengladbach Flagget til Vest-Tyskland 4–1 Flagget til Norge Viking FK 3–0 1–1
Dinamo Bucureşti Flagget til Romania 12–0 Flagget til Kypros Alki Larnaca FC 3–0 9–0
Dundee United FC Flagget til Skottland (b) 1–1 Flagget til Belgia RSC Anderlecht 0–0 1–1
FC Bohemians Praha Det tsjekkisk flagget 2–4 Flagget til Vest-Tyskland Bayern München 0–2 2–2
FC Carl Zeiss Jena Det østtyske flagget 4–1 Flagget til England West Bromwich Albion FC 2–0 2–1
Dynamo Kiev Det sovjetiske flagget 3–2 Flagget til Bulgaria CSKA Sofia 2–1 1–1
FC Progrès Niedercorn Flagget til Luxembourg 0–6 Flagget til Sveits Grasshopper-Club Zürich 0–2 0–4
FC Shakhtar Donetsk Det sovjetiske flagget 2–3 Flagget til Frankrike AS Monaco FC 2–1 0–2
Feyenoord Rotterdam Det nederlandske flagget 2–0 Flagget til England Everton FC 1–0 1–0
Fussballclub Zürich Flagget til Sveits 2–8 Flagget til Vest-Tyskland 1. FC Kaiserslautern 1–3 1–5
Galatasaray Flagget til Tyrkia 1–3 Flagget til Den sosialistiske føderale republikken Jugoslavia Røde stjerne Beograd 0–0 1–3
Glenavon FC Flagget til Nord-Irland 0–2 Flagget til Belgia Standard Liège 0–1 0–1
Inter Flagget til Italia 3–2 Flagget til Spania Real Sociedad 3–0 0–2
Kalmar FF Flagget til Sverige 2–2 (b) Flagget til Island Keflavik IF 2–1 0–1
KPT Kuopio Flagget til Finland 1–4 Flagget til Sverige Malmö FF 1–2 0–2
SSC Napoli Flagget til Italia 2–1 Flagget til Hellas Olympiakos 2–0 0–1
Orduspor Flagget til Tyrkia 2–6 Det tsjekkisk flagget FC Baník Ostrava 2–0 0–6
Perugia Calcio Flagget til Italia 1–0 Flagget til Den sosialistiske føderale republikken Jugoslavia Dinamo Zagreb 1–0 0–0
PFC Lokomotiv Sofia Flagget til Bulgaria 3–2 Flagget til Ungarn Ferencvárosi Torna Club 3–0 0–2
SK Rapid Wien Flagget til Østerrike 2–4 Flagget til Ungarn Diósgyőri VTK Miskolc 0–1 2–3
Skeid Flagget til Norge 1–10 Flagget til England Ipswich Town FC 1–3 0–7
Sporting Clube de Portugal Flagget til Portugal 2–0 Det irske flagget Bohemian FC 2–0 0–0
Sporting de Gijón Flagget til Spania 0–1 Det nederlandske flagget PSV Eindhoven 0–0 0–1
Valletta Flagget til Malta 0–7 Flagget til England Leeds United FC 0–4 0–3
VfB Stuttgart Flagget til Vest-Tyskland (b) 2–2 Flagget til Italia Torino FC 1–0 1–2 (e.e.t.)
Widzew Łódź Flagget til Polen 2–4 Flagget til Frankrike AS Saint-Étienne 2–1 0–3
Wiener Sportclub Flagget til Østerrike 1–3 Flagget til Romania FC Universitatea Craiova 0–0 1–3

Andre runde[rediger | rediger kilde]

Lag 1 Resultat Lag 2 1. kamp 2. kamp
Zbrojovka Brno Det tsjekkisk flagget 5–2 Flagget til Island Keflavik ÍF 3–1 2–1
Aarhus Gymnastik Forening Flagget til Danmark 2–5 Flagget til Vest-Tyskland Bayern München 1–2 1–3
Aris Thessaloniki FC Flagget til Hellas 4–1 Flagget til Italia Perugia Calcio 1–1 3–0
Borussia Mönchengladbach Flagget til Vest-Tyskland 4–3 Flagget til Italia Inter 1–1 3–2 (e.e.t.)
Dinamo Bucureşti Flagget til Romania 2–3 Flagget til Vest-Tyskland Eintracht Frankfurt 2–0 0–3 (e.e.t.)
Dundee United FC Flagget til Skottland 1–4 Flagget til Ungarn Diósgyőri VTK Miskolc 0–1 1–3
Dynamo Dresden Det østtyske flagget 1–1 (b) Flagget til Vest-Tyskland VfB Stuttgart 1–1 0–0
FC Baník Ostrava Det tsjekkisk flagget 1–2 Det sovjetiske flagget Dynamo Kiev 1–0 0–2
FC Universitatea Craiova Flagget til Romania 4–0 Flagget til England Leeds United FC 2–0 2–0
Feyenoord Rotterdam Det nederlandske flagget 5–1 Flagget til Sverige Malmö FF 4–0 1–1
Grasshopper-Club Zürich Flagget til Sveits (b) 1–1 Flagget til England Ipswich Town FC 0–0 1–1
PFC Lokomotiv Sofia Flagget til Bulgaria 5–4 Flagget til Frankrike AS Monaco FC 4–2 1–2
PSV Eindhoven Det nederlandske flagget 2–6 Flagget til Frankrike AS Saint-Étienne 2–0 0–6
Røde stjerne Beograd Flagget til Den sosialistiske føderale republikken Jugoslavia 6–4 Det østtyske flagget FC Carl Zeiss Jena 3–2 3–2
Sporting Clube de Portugal Flagget til Portugal 1–3 Flagget til Vest-Tyskland 1. FC Kaiserslautern 1–1 0–2
Standard Liège Flagget til Belgia 3–2 Flagget til Italia SSC Napoli 2–1 1–1

Tredje runde[rediger | rediger kilde]

Lag 1 Resultat Lag 2 1. kamp 2. kamp
AS Saint-Étienne Flagget til Frankrike 7–4 Flagget til Hellas Aris Thessaloniki F.C. 4–1 3–3
Bayern München Flagget til Vest-Tyskland 4–3 Flagget til Den sosialistiske føderale republikken Jugoslavia Røde stjerne Beograd 2–0 2–3
Borussia Mönchengladbach Flagget til Vest-Tyskland 2–1 Flagget til Romania FC Universitatea Craiova 2–0 0–1
Diósgyőri VTK Miskolc Flagget til Ungarn 1–8 Flagget til Vest-Tyskland 1. FC Kaiserslautern 0–2 1–6
Eintracht Frankfurt Flagget til Vest-Tyskland 4–2 Det nederlandske flagget Feyenoord Rotterdam 4–1 0–1
Grasshopper-Club Zürich Flagget til Sveits 0–5 Flagget til Vest-Tyskland VfB Stuttgart 0–2 0–3
PFC Lokomotiv Sofia Flagget til Bulgaria (b) 2–2 Det sovjetiske flagget Dynamo Kiev 1–0 1–2
Standard Liège Flagget til Belgia 3–5 Det tsjekkisk flagget Zbrojovka Brno 1–2 2–3

Kvartfinaler[rediger | rediger kilde]

Lag 1 Resultat Lag 2 1. kamp 2. kamp
1. FC Kaiserslautern Flagget til Vest-Tyskland 2–4 Flagget til Vest-Tyskland Bayern München 1–0 1–4
AS Saint-Étienne Flagget til Frankrike 1–6 Flagget til Vest-Tyskland Borussia Mönchengladbach 1–4 0–2
Eintracht Frankfurt Flagget til Vest-Tyskland 6–4 Det tsjekkisk flagget Zbrojovka Brno 4–1 2–3
VfB Stuttgart Flagget til Vest-Tyskland 4–1 Flagget til Bulgaria PFC Lokomotiv Sofia 3–1 1–0

Semifinaler[rediger | rediger kilde]

Lag 1 Resultat Lag 2 1. kamp 2. kamp
Bayern München Flagget til Vest-Tyskland 3–5 Flagget til Vest-Tyskland Eintracht Frankfurt 2–0 1–5 (e.e.t.)
VfB Stuttgart Flagget til Vest-Tyskland 2–3 Flagget til Vest-Tyskland Borussia Mönchengladbach 2–1 0–2

Finaler[rediger | rediger kilde]

Første finalekamp[rediger | rediger kilde]

7. mai 1980
Vest-Tyskland Borussia Mönchengladbach 3 – 2 Vest-Tyskland Eintracht Frankfurt Bökelbergstadion, Mönchengladbach
Tilskuere: 25 000
Dommer: Guruceta Muro (Spania)
Christian Kulik 37' 88'
Lothar Matthäus 77'
Harald Karger 45'
Bernd Hölzenbein 71'

Andre finalekamp[rediger | rediger kilde]

21. mai 1980
Vest-Tyskland Eintracht Frankfurt 1 – 0 Vest-Tyskland Borussia Mönchengladbach Waldstadion, Frankfurt am Main
Tilskuere: 59 000
Dommer: Alexis Ponnet (Belgia)
Fred Schaub 81'

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]