Eliteserien i fotball for menn 2019

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Current sport.svg Denne artikkelen inneholder informasjon om et pågående eller nylig avsluttet sportsarrangement.
Informasjonen kan være utdatert eller komme til å endres etter hvert som arrangementet skrider fram.
Eliteserien 2019
Avdelinger: 1
Lag: 16
Nedrykk til: OBOS-ligaen 2020
Statistikk
Kamper: 240
Øvrige ligaer
Nivå 1: Eliteserien 2019
Nivå 2: OBOS-ligaen 2019
Nivå 3: PostNord-ligaen 2019
Nivå 4: Norsk Tipping-ligaen 2019
Nivå 5: 4. divisjon 2019
Nivå 6: 5. divisjon 2019
Nivå 7: 6. divisjon 2019
Nivå 8: 7. divisjon 2019
Nivå 9: 8. divisjon 2019
Nivå 10: 9. divisjon 2019
Sesonger
2018 2020

Eliteserien i fotball for menn 2019 er den 75. sesongen av den norske eliteserien i fotball og den ellevte sesongen på rad med 16 deltakende lag. Ligaen består av de 13 beste lagene fra Eliteserien 2018, de to beste lagene fra 1. divisjon 2018 samt vinneren av kvalifisering til Eliteserien 2019. Nye lag i 2019 er Viking og Mjøndalen som ble henholdsvis nr. 1 og 2 i OBOS-ligaen 2018. Sandefjord og Start rykket ned i 2018.

De to nederste lagene rykker ned til 1. divisjon 2020, mens laget som ender på 14.-plass får en plass i kvalifiseringen til Eliteserien 2020.

Tabell[rediger | rediger kilde]

# Lag K S U T Mål ± P
1 Molde 13 9 1 3 32–12 20 28
2 Odd 11 8 1 2 18–9 9 25
3 Bodø/Glimt 11 7 2 2 25–16 9 23
4 Brann 13 6 3 4 16–14 2 21
5 Vålerenga 12 5 3 4 18–17 1 18
6 Kristiansund 12 5 3 4 12–12 0 18
7 Viking 11 5 2 4 18–17 1 17
8 Haugesund 12 4 4 4 18–13 5 16
9 Rosenborg 12 4 3 5 11–15 −4 15
10 Ranheim 12 4 2 6 14–18 −4 14
11 Tromsø 12 4 1 7 12–19 −7 13
12 Lillestrøm 12 3 3 6 10–18 −8 12
13 Sarpsborg 08 11 2 5 4 10–12 −2 11
14 Mjøndalen 12 2 5 5 17–23 −6 11
15 Stabæk 10 3 1 6 7–14 −7 10
16 Strømsgodset 12 2 3 7 12–21 −9 9
Sist oppdatert: 24. juni 2019 kl 16.02  · Kilde  · Rediger
Norge-outline.png

Plassering etter runde[rediger | rediger kilde]

Kval til Champions League
Kval til Europa League
Kval nedrykk
Nedrykk
Lag╲Runde123456789101112131415161718192021222324252627282930
Molde736511111111
Odd443223222222
Vålerenga174644443475
Bodø/Glimt122132334333
Brann1211141468775544
Kristiansund1471211116556656
Viking111355667867
Haugesund12117479888788
Ranheim1115161614101212991010
Strømsgodset44881214141410121516
Mjøndalen14161191379911131314
Rosenborg1413151516151515121199
Lillestrøm76910913101013101112
Sarpsborg 0891057811111114141213
Stabæk91410121012131315151615
Tromsø6913131516161616161411

Vær obs på at mellom runde 2 og 3 så spilte 4 lag et par kamper som egentlig skulle vart spilt i runde 15. Brann - Kristiansund, 2-1 og Molde - Vålerenga, 4-1. Kampen mellom Stabæk og Vålerenga som skulle vært spilt i runde 9 20. mai er utsatt til 14. august. Tre kamper i 10. runde er utsatt til 10. juli og 14. august. Brann og Molde har spilt en kamp mer helt frem til runde 15, Odd, Bodø/Glimt, Viking og Sarpsborg 08 en mindre og Stabæk to mindre til de utsatte kampene er spilt. Det er tatt hensyn til i tabellen ovenfor.

Lagene[rediger | rediger kilde]

Klubb
Hjemkommune Fotballkrets Grunnlagt Seriemesterskap
(1937–2018)
Ligaplassering
2018 (forrige sesong)
Første sesong i
øverste divisjon
Antall sesonger i
øverste divisjon
Første sesong av
kontinuerlig spilte
i øverste divisjon
Antall sesonger
kontinuerlig spilt
i øverste divisjon
Bodø/Glimt Bodø Nordland 19. september 1916 - 11.-plass 1977 24 2018 2
Brann Bergen Hordaland 16. september 1908 3 3.-plass 1937–38 63 2016 4
Haugesund Haugesund Rogaland 28. oktober 1993 - 4.-plass 1997 13 2010 10
Kristiansund BK Kristiansund Nordmøre og Romsdal 2. september 2003 - 5.plass 2017 3 2017 3
Lillestrøm Skedsmo Akershus 2. april 1917 5 12.-plass 1937–38 56 1975 45
Mjøndalen Nedre Eiker Buskerud 22. august 1910 - 2.-plass i 1. divisjon 1937–38 20 2019 1
Molde Molde Nordmøre og Romsdal 19. juni 1911 3 2.-plass 1939–40 43 2008 12
Odd Skien Telemark 31. mars 1894 - 9.-plass 1937–38 38 2009 11
Ranheim Trondheim Trøndelag 17. februar 1901 - 7.-plass 1937–38 10 2018 2
Rosenborg Trondheim Trøndelag 19. mai 1917 26 1.-plass 1937–38 57 1979 41
Sarpsborg 08 Sarpsborg Østfold 15. januar 2008 - 8.-plass 2011 8 2013 7
Stabæk Bærum Oslo 16. mars 1912 1 14.-plass 1995 23 2014 6
Strømsgodset Drammen Buskerud 10. februar 1907 2 13.-plass 1938–39 32 2007 13
Tromsø Tromsø Troms 15. september 1920 - 10.-plass 1986 32 2015 5
Viking Stavanger Rogaland 10. august 1899 8 1.-plass i 1. divisjon 1937–38 70 2019 1
Vålerenga Oslo Oslo 29. juli 1913 5 6.-plass 1937–38 60 2002 18

Hovedtrenere[rediger | rediger kilde]

Trener Klubb Fødselsdato og fødested Hovedtrener siden
Norge Kjetil Knutsen Bodø/Glimt 2. oktober 1968 (51 år), Arna 2017-11-1717. november 2017[1]
Norge Lars Arne Nilsen Brann 6. april 1964 (55 år), Bergen 2015-05-2929. mai 2015 [2]
Norge Jostein Grindhaug Haugesund 20. februar 1973 (46 år), Haugesund 2019-01-2424. januar 2019[3]
Norge Christian Michelsen Kristiansund BK 14. mars 1976 (42 år), Kristiansund 2018-07-1313. juli 2018[4]
Sverige Jörgen Lennartsson Lillestrøm 10. mai 1965 (53 år), Växjö, Sverige 2018-07-1313. juli 2018[5]
Norge Vegard Hansen Mjøndalen 8. august 1969 (50 år) 2006[6]
Norge Erling Moe Molde 22. juli 1970 (49 år), Molde 2018-12-1919. desember 2018[7]
Norge Dag-Eilev Fagermo Odd 28. januar 1967 (51 år), Bærum 2007-12-1717. desember 2007[8]
Norge Svein Maalen Ranheim 25. februar 1978 (40 år), Trondheim 2015-10-2828. oktober 2015[9]
Norge Eirik Horneland Rosenborg 14. mars 1975 (44 år), Haugesund 2019-01-088. januar 2019[10]
Norge Geir Bakke Sarpsborg 08 23. oktober 1969 (49 år) 2014-10-2323. oktober 2014[11]
Norge Henning Berg Stabæk 1. september 1969 (49 år) 2018-07-044. juli 2018[12]
Norge Bjørn Petter Ingebretsen Strømsgodset 26. mai 1967 (51 år), Flisa 2018-06-077. juni 2018[13]
Finland Simo Valakari Tromsø 28. april 1973 (45 år), Helsingfors, Finland 2017-07-1111. juli 2017[14]
Norge Bjarne Berntsen Viking 21. desember 1956 (63 år), Figgjo 2017-12-1919. desember 2017[15]
Norge Ronny Deila Vålerenga 21. september 1975 (43 år), Porsgrunn 2017-01-011. januar 2017[16]

Trenerbytter[rediger | rediger kilde]

Klubb Avgående hovedtrener Årsak til avgang Avgangsdato Plassering Erstatter Ansettelsesdato
Molde Ole Gunnar Solskjær Signert av Manchester United 2018-12-1919. desember 2018[7] Før sesongstart Erling Moe 2018-12-1919. desember 2018[7]
Rosenborg Rini Coolen Endt periode som midlertidig trener 2019-01-011. januar 2019[17] Før sesongstart Eirik Horneland 2019-01-088. januar 2019[10]
Haugesund Eirik Horneland Signert av Rosenborg 2019-01-088. januar 2019[10] Før sesongstart Jostein Grindhaug 2019-01-2424. januar 2019[3]

Stadioner[rediger | rediger kilde]

Dommere[rediger | rediger kilde]

Norges Fotballforbund satte før seongen opp 13 dommerne som skulle dømme i Eliteserien 2019.[33]

Dommer Fødselsdato Fotballkrets Klubb Kamper Gule kort Røde kort Straffer
Trond Ivar Døvle 19. august 1975 (44 år) Akershus Fjellhammer IL
Espen Eskås 24. juni 1988 (31 år) Oslo Bækkelaget SK
Dag Vidar Hafsås 26. juni 1973 (46 år) Trøndelag Kolstad Fotball
Tom Harald Hagen 1. april 1978 (41 år) Indre Østland Grue IL
Kristoffer Hagenes 9. mai 1990 (29 år) Hordaland Hovding TIL
Tore Hansen 6. februar 1978 (41 år) Agder Feda IL
Trygve Kjensli 26. januar 1972 (47 år) Oslo Nesodden IF
Sigurd Kringstad 28. desember 1987 (32 år) Sunnmøre Valder IL
Svein Oddvar Moen 22. januar 1979 (40 år) Rogaland SK Haugar
Ola Hobber Nilsen 20. februar 1986 (33 år) Oslo Nordstrand IF
Rohit Saggi 31. januar 1992 (27 år) Buskerud Drafn, SBK
Tommy Skjerven 25. juli 1975 (44 år) Sogn og Fjordane Kaupanger IL
Kai Erik Steen 6. mai 1985 (34 år) Hordaland Gneist IL

Kilde statistikk: NIFS.no[34]

Terminliste[rediger | rediger kilde]

Terminlisten for Eliteserien 2019 ble annonsert den 19. Desember 2018. Samtidig ble kamptidspunktene for 1. til 15. serierunde annonsert.[35]

1. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 30. mars

Søndag 31. mars

Mandag 1. april

2. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 6. april

Søndag 7. april

Mandag 8. april

3. serierunde[rediger | rediger kilde]

Fredag 12. april

Lørdag 13. april

Søndag 14. april

4. serierunde[rediger | rediger kilde]

Mandag 22. april

Tirsdag 23. april


5. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 27. april

Søndag 28. april

Mandag 29. april

6. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 4. mai

Søndag 5. mai

Mandag 6. mai

7. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 11. mai

Søndag 12. mai

Mandag 13. mai

8. serierunde[rediger | rediger kilde]

Torsdag 16. mai


9. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 19. mai

Mandag 20. mai

Onsdag 14. august

10. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 25. mai

Søndag 26. mai

Onsdag 10. juli

Onsdag 14. august

11. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 15. juni

Søndag 16. juni

Mandag 17. juni

12. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 22. juni

Søndag 23. juni


13. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 29. juni

Søndag 30. juni

Mandag 1. juli

14. serierunde[rediger | rediger kilde]

Torsdag 4. juli

Fredag 5. juli

15. serierunde[rediger | rediger kilde]

Onsdag 10. april

Lørdag 13. juli

Søndag 14. juli

Mandag 15. juli

16. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 4. august


17. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 21. juli

Søndag 11. august

18. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 18. august

19. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 25. august

20. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 1. september


21. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 15. september

22. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 22. september

23. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 29. september

24. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 6. oktober


25. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 20. oktober

26. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 27. oktober

27. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 3. oktober

28. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 10. november


29. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 24. november

30. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 30. november

Resultattabell[rediger | rediger kilde]

Hjemme \ Borte[1] B/G SKB FKH KBK LSK MIF MFK ODD RAN RBK S08 STB SIF TIL VIK VIF
Bodø/Glimt 1–2 4–0 3–2 2–0 1–1 2–0
Brann 2–1 1–0 0–1 0–1 2–1 1–1 1–1
Haugesund 1–1 1–1 0–0 1–2 1–1 3–0
Kristiansund 3–2 0–0 0–1 1–0 2–0
Lillestrøm 1–0 0–2 0–3 2–1 1–1 0–2
Mjøndalen 4–5 1–4 1–1 2–2 1–0 1–1
Molde 1–0 2–0 3–0 3–0 5–1 4–1
Odd 3–2 3–1 2–0 1–0 2–1 1–0
Ranheim 0–2 1–1 1–0 1–2 5–2 1–5
Rosenborg 0–2 3–2 1–1 1–0 0–0 3–0
Sarpsborg 08 0–1 1–0 1–1 1–1 2–0 1–3
Stabæk 2–0 0–1 1–1 3–1 0–1
Strømsgodset 3–2 2–3 2–3 0–4 3–1 0–0
Tromsø 1–2 1–2 2–1 1–2 1–0 0–2
Viking 3–4 2–1 2–0 3–0 1–1
Vålerenga 0–3 2–0 1–0 1–1 2–0 4–1

Oppdatert til og med kamper spilt 26. mai.
Kilde: NIFS.no
^ Hjemmelag er listet i den venstre kolonnen.
Farger: Blå = hjemmeseier; Gul = uavgjort; Rød = borteseier.

Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ «JUSTERING I TRENERTEAMET». FK Bodø/Glimt. 17. november 2017. Besøkt 11. mars 2018. 
  2. ^ Pamer, Anders; Bøyum, Mads (29. mai 2015). «Lars Arne Nilsen har signert for Brann: - Jeg er ydmyk og stolt». BT.no. Besøkt 14. mars 2016. 
  3. ^ a b «FKHS NYE HOVEDTRENER». FK Haugesund. 24. januar 2019. Besøkt 29. mars 2019. 
  4. ^ «Christian Michelsen blir hovedtrener i KBK». Tidens Krav. 6. februar 2014. Besøkt 1. juni 2018. 
  5. ^ «LENNARTSSON NY LSK-TRENER: - UTROLIG MOTIVERT OG SULTEN». Lillestrøm Sportsklubb. 13. juli 2018. Besøkt 19. juli 2018. 
  6. ^ Fange, Per Øyvind; Håby, Mads (2. november 2014). «Sover på stadion i jakten på opprykk». NRK. Besøkt 11. april 2015. 
  7. ^ a b c «OLE GUNNAR TAR OVER SOM VIKARIERENDE MANAGER I MANCHESTER UNITED». Molde Fotballklubb. 19. desember 2018. Besøkt 29. mars 2019. 
  8. ^ Bohnhorst Hoff, Jørgen (17. desember 2007). «Fagermo ny Odd-trener». Dagbladet. Besøkt 4. august 2013. 
  9. ^ «Ny hovedtrener på plass». Ranheim Fotball. 28. oktober 2015. Arkivert fra originalen 13. mars 2016. Besøkt 30. april 2016. 
  10. ^ a b c «ENIGHET MED HAUGESUND». Rosenborg Ballklub. 8. januar 2019. Besøkt 29. mars 2019. 
  11. ^ «Det nye trenerteamet». Sarpsborg 08 Fotballforening. 23. oktober 2014. Arkivert fra originalen 24. oktober 2014. Besøkt 6. april 2015. 
  12. ^ «HENNING BERG NY STABÆK-TRENER». Stabæk Fotball. 4. juli 2018. Besøkt 19. juli 2018. 
  13. ^ «BP TILBAKE SOM HOVEDTRENER». Strømsgodset Toppfotball. 30. juli 2018. Besøkt 30. juli 2018. 
  14. ^ «Valakari har signert - er Tromsøs nye trener ut sesongen». iTromsø. 11. juli 2017. Besøkt 11. juli 2017. 
  15. ^ «BJARNE BERNTSEN NY TRENER I VIKING». Viking Fotballklubb. 19. desember 2017. Besøkt 29. mars 2019. 
  16. ^ «Deila tar over VIF med umiddelbar virkning». NRK. 21. oktober 2016. Besøkt 24. mai 2017. 
  17. ^ «AKADEMISJEF FRA NYTTÅR». Rosenborg Ballklub. 18. desember 2018. Besøkt 29. mars 2019. 
  18. ^ «Informasjon». Bodø/Glimt. Besøkt 29. mars 2019. 
  19. ^ «FAKTA OM STADION». Sportsklubben Brann. 29. mars 2019. Besøkt 29. mars 2019. 
  20. ^ «KRISTIANSUND STADION». Kristiansund Ballklubb. 17. februar 2019. Besøkt 29. mars 2019. 
  21. ^ «Åråsen Stadion - historikk». Lillestrøm Sportsklubb. 4. desember 2016. Besøkt 29. mars 2019. 
  22. ^ «CONSTO ARENA». Mjøndalen Toppfotball. Besøkt 29. mars 2019. 
  23. ^ «RASK FAKTA:». Molde Fotballklubb. Besøkt 29. mars 2019. 
  24. ^ «SKAGERAK ARENA». Odds Ballklubb. 21. januar 2017. Besøkt 29. mars 2019. 
  25. ^ «EXTRA ARENA». Ranheim IL Fotball. 4. mai 2017. Besøkt 3. desember 2017. 
  26. ^ «Lerkendal stadion». Rosenborg Ballklub. Besøkt 29. mars 2019. 
  27. ^ «Sarpsborg stadion». Sarpsborg 08 Fotballforening. 28. november 2018. Besøkt 29. mars 2019. 
  28. ^ «NADDERUD STADION». Stabæk Fotball. 13. juli 2017. Besøkt 29. mars 2019. 
  29. ^ «MARIENLYST STADION». Strømsgodset Idrettsforening. 28. januar 2019. Besøkt 29. mars 2019. 
  30. ^ «ALFHEIM STADION». Tromsø Idrettslag. 5. desember 2018. Besøkt 29. mars 2019. 
  31. ^ «FAKTA OM SR-BANK ARENA». Viking Fotballklubb. Besøkt 29. mars 2019. 
  32. ^ «FAKTA OM INTILITY ARENA». Vålerenga Idrettsforening. 22. juli 2018. Besøkt 29. mars 2019. 
  33. ^ «Toppdommere sesongen 2019». Norges Fotballforbund. 4. desember 2018. Besøkt 29. mars 2019. 
  34. ^ «Dommerstatistikk». NIFS.no. 
  35. ^ Madsen, Christer (19. desember 2019). «Slik spilles Eliteserien 2019». Norges Fotballforbund. Besøkt 29. mars 2019. 

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]