Norgesserien 1947–48

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til: navigasjon, søk
Norgesserien 1947–48
Avdelinger: 11
Lag: 74
Nedrykk til: 1. divisjon 1948–49
Statistikk
Kamper: 426
Mål: 1447
Mål per kamp: 3,40
Øvrige ligaer
Nivå 1: Norgesserien 1947–48
Sesonger
1939–40 1948–49

Norgesserien 1947-48 var den fjerde sesongen av Eliteserien i fotball, og den fjerde og siste sesongen som gikk under navnet Norgesserien. På grunn av annen verdenskrig var det blitt spilt en lokal kvalifiseringsliga sesongen før for å avgjøre hvem som skulle spille i Norgesserien 1947–48.

1947-48 var siste sesong Norgesserien ble spilt, før innføringen av Hovedserien fra sesongen 1948–49. Hovedserien skulle kun bestå av 16 lag, 14 plasser var fordelt mellom distriktene med fire plasser til distrikt II og IV, tre plasser til distrikt I, og en plass til hver av distrikt V, VI og VIII. Distrikt III og VII fikk ingen direkte plasser, men fikk muligheten til å spille kvalifisering om de to siste plassene.

Ett lag fra hvert distrikt kvalifiserte seg til sluttspillet. Freidig ble seriemester etter å ha slått Sparta 2-1 i finalen.

Fargekoder[rediger | rediger kilde]

Til sluttspill om seriemesterskapet
Kvalifisert til Hovedserien 1948-49
Til kvalifisering for å unngå nedrykk
Til 1. divisjon 1948–49

Distrikt I[rediger | rediger kilde]

# Lag K S U T Mål ± P
1 Sparta 12 9 1 2 34–14 20 19
2 Fredrikstad 12 8 2 2 51–20 31 18
3 Sarpsborg 12 6 2 4 26–15 11 14
4 Lisleby 12 5 2 5 22–23 −1 12
5 Selbak 12 5 2 5 16–23 −7 12
6 Sprint 12 2 1 9 13–40 −27 5
7 Rapid 12 1 2 9 9–36 −27 4

Distrikt II[rediger | rediger kilde]

Gruppe A[rediger | rediger kilde]

# Lag K S U T Mål ± P
1 Vålerengen 12 8 2 2 30–20 10 18
2 Skeid 12 8 1 3 37–14 23 17
3 Birkebeineren 12 4 4 4 19–21 −2 12
4 Drafn 12 3 4 5 24–22 2 10
5 Nydalen 12 3 4 5 17–31 −14 10
6 Strong 12 3 3 6 16–31 −15 9
7 Geithus 12 4 0 8 22–26 −4 8

Gruppe B[rediger | rediger kilde]

# Lag K S U T Mål ± P
1 Mjøndalen 12 11 0 1 32–7 25 22
2 Lyn 12 9 0 3 40–12 28 18
3 Sandaker 12 8 1 3 35–13 22 17
4 Drammens BK 12 6 0 6 20–25 −5 12
5 Frigg 12 5 1 6 21–15 6 11
6 Kongsberg 12 2 0 10 13–45 −32 4
7 Slemmestad 12 0 0 12 8–52 −44 0

Kvalifisering for sluttspill[rediger | rediger kilde]

Kvalifisering for å unngå nedrykk[rediger | rediger kilde]

Distrikt III[rediger | rediger kilde]

# Lag K S U T Mål ± P
1 Kapp 12 7 2 3 26–18 8 16
2 Raufoss 12 6 1 5 31–23 8 13
3 Gjøvik-Lyn 12 6 1 5 24–20 4 13
4 Fremad 12 4 4 4 18–17 1 12
5 Hamar 12 5 1 6 20–21 −1 11
6 HamKam 12 4 2 6 21–27 −6 10
7 Mesna 12 2 5 5 16–31 −15 9

Distrikt IV[rediger | rediger kilde]

Gruppe A[rediger | rediger kilde]

# Lag K S U T Mål ± P
1 Storm 12 9 2 1 27–13 14 20
2 Sandefjord BK 12 7 4 1 32–14 18 18
3 Skiens Grane 12 6 2 4 19–22 −3 14
4 Urædd 12 4 2 6 25–24 1 10
5 Snøgg 12 2 6 4 17–26 −9 10
6 Borg 12 4 1 7 13–18 −5 9
7 Fram Larvik 12 0 3 9 8–24 −16 3

Gruppe B[rediger | rediger kilde]

# Lag K S U T Mål ± P
1 Ørn 12 8 1 3 33–21 12 17
2 Pors 12 7 1 4 24–14 10 15
3 Larvik Turn 12 7 1 4 20–12 8 15
4 Odd 12 6 2 4 20–17 3 14
5 Ulefoss 12 3 4 5 19–23 −4 10
6 Skiens BK 12 2 3 7 6–24 −18 7
7 Tønsberg 12 2 2 8 16–27 −11 6

Kvalifisering for sluttspill[rediger | rediger kilde]

  • 22. mai: Storm - Ørn 2-1
  • 31. mai: Ørn - Storm 0-2 (sammenlagt 1-4)
  • Storm til videre sluttspill om seriemesterskapet

Distrikt V[rediger | rediger kilde]

Gruppe A[rediger | rediger kilde]

# Lag K S U T Mål ± P
1 Donn 10 5 4 1 15–8 7 14
2 Grane 10 6 1 3 18–10 8 13
3 Start 10 3 4 3 13–11 2 10
4 Vigør 10 4 2 4 11–14 −3 10
5 Flekkefjord 10 4 1 5 18–15 3 9
6 Mandalskameratene 10 1 2 7 10–27 −17 4

Gruppe B[rediger | rediger kilde]

# Lag K S U T Mål ± P
1 Viking 12 9 1 2 29–8 21 19
2 Ålgård 12 8 0 4 21–12 9 16
3 Jarl 12 6 2 4 17–13 4 14
4 Stavanger 12 5 2 5 14–18 −4 12
5 Djerv 1919 12 4 2 6 12–22 −10 10
6 Vard 12 2 3 7 11–20 −9 7
7 Brodd 12 3 0 9 14–25 −11 6

Kvalifisering for sluttspill[rediger | rediger kilde]

Distrikt VI[rediger | rediger kilde]

# Lag K S U T Mål ± P
1 Brann 10 9 1 0 38–5 33 19
2 Hardy 10 6 1 3 18–18 0 13
3 Årstad 10 4 3 3 21–15 6 11
4 Djerv 10 3 3 4 18–25 −7 9
5 Voss 10 2 2 6 10–22 −12 6
6 Nymark 10 0 2 8 6–26 −20 2

Distrikt VII[rediger | rediger kilde]

# Lag K S U T Mål ± P
1 Kristiansund 10 8 1 1 30–6 24 17
2 Aalesund 10 5 1 4 24–14 10 11
3 Molde 10 5 1 4 16–13 3 11
4 Clausenengen 10 5 0 5 16–20 −4 10
5 Rollon 10 4 0 6 18–25 −7 8
6 Nordlandet 10 1 1 8 3–29 −26 3

Distrikt VIII[rediger | rediger kilde]

# Lag K S U T Mål ± P
1 Freidig 12 6 4 2 31–14 17 16
2 Ranheim 12 6 4 2 15–10 5 16
3 Kvik Trondheim 12 6 3 3 26–13 13 15
4 Falken 12 3 6 3 21–21 0 12
5 Brage 12 4 4 4 19–20 −1 12
6 Neset 12 4 2 6 18–22 −4 10
7 Nessegutten 12 0 3 9 11–41 −30 3

Sluttspill[rediger | rediger kilde]

Kvartfinaler[rediger | rediger kilde]

6. juni:

20. juni:

Omkamp 23. juni:

Semifinaler[rediger | rediger kilde]

27. juni:

Omkamp 6. juli:

Finale[rediger | rediger kilde]

9. juli:

Nedrykkssluttspill[rediger | rediger kilde]

Gruppe 1[rediger | rediger kilde]

# Lag K S U T Mål ± P
1 Ålgård 3 2 0 1 10–2 8 4
2 Lisleby 3 2 0 1 6–2 4 4
3 Hardy 3 1 0 2 3–4 −1 2
4 Donn 3 1 0 2 1–10 −9 2

Gruppe 2[rediger | rediger kilde]

# Lag K S U T Mål ± P
1 Sandaker 3 3 0 0 9–2 7 6
2 Ranheim 3 2 0 1 10–5 5 4
3 Kristiansund 3 1 0 2 3–6 −3 2
4 Kapp 3 0 0 3 5–14 −9 0

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]