Eliteserien i fotball for menn 2021

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Eliteserien 2021
Avdelinger: 1
Lag: 16
Nedrykk til: OBOS-ligaen 2022
Statistikk
Kamper: 240
Øvrige ligaer
Nivå 1: Eliteserien 2021
Nivå 2: OBOS-ligaen 2021
Nivå 3: PostNord-ligaen 2021
Nivå 4: Norsk Tipping-ligaen 2021
Nivå 5: 4. divisjon 2021
Nivå 6: 5. divisjon 2021
Nivå 7: 6. divisjon 2021
Nivå 8: 7. divisjon 2021
Nivå 9: 8. divisjon 2021
Nivå 10: 9. divisjon 2021
Sesonger
2020 2022

Eliteserien i fotball for menn 2021 er den den 77. sesongen av den norske eliteserien i fotball og den tolvte sesongen på rad med 16 deltakende lag. Ligaen består av de 13 beste lagene fra Eliteserien 2020, de to beste lagene fra 1. divisjon 2020 samt vinneren av kvalifisering til Eliteserien 2021.

Nye lag i 2021 er Tromsø og Lillestrøm som ble henholdsvis nr. 1 og 2 i OBOS-ligaen 2020. Start og Aalesund rykket ned i 2020.

Bodø/Glimt er tittelforsvarer.

De to nederste lagene rykker ned til OBOS-ligaen 2022, mens laget som ender på 14.-plass får en plass i kvalifiseringen til Eliteserien 2022.

Utsettelse[rediger | rediger kilde]

Torsdag 11. mars 2021 ble det avgjort at seriestarten ble flyttet fra 5. april til første helgen i mai.[1] Onsdag 31. mars ble det kunngjort at seriestarten ble andre helgen i mai.[2]

Tabell[rediger | rediger kilde]

Eliteserien i fotball for menn 2021
# Lag K S U T Mål ± P
1 Molde 14 9 3 2 34–13 21 30
2 Bodø/Glimt 14 7 4 3 29–15 14 25
3 Lillestrøm 13 7 3 3 20–16 4 24
4 Kristiansund 13 7 2 4 13–12 1 23
5 Rosenborg 14 6 4 4 26–19 7 22
6 Haugesund 13 6 4 3 18–12 6 22
7 Vålerenga 14 5 6 3 25–20 5 21
8 Strømsgodset 14 5 4 5 21–23 −2 19
9 Sandefjord 13 6 1 6 18–21 −3 19
10 Odd 14 5 4 5 20–24 −4 19
11 Viking 13 5 3 5 24–27 −3 18
12 Sarpsborg 08 14 3 5 6 11–19 −8 14
13 Mjøndalen 13 2 6 5 15–15 0 12
14 Tromsø 13 2 4 7 12–24 −12 10
15 Stabæk 13 2 3 8 16–28 −12 9
16 Brann 14 1 4 9 13–27 −14 7
Sist oppdatert: 28. juli 2021  · Kilde  · Rediger


Plassering etter runde[rediger | rediger kilde]

Kval til Champions League
Kval til Europa Conference League
Kval nedrykk
Nedrykk
Lag╲Runde123456789101112131415161718192021222324252627282930
Molde4511243111111
Lillestrøm5246375322222
Kristiansund1415128522445353
Bodø/Glimt1122111234634
Haugesund67651169566565
Vålerenga114811757653446
Rosenborg835963689111197
Strømsgodset283491089889108
Sandefjord96103101113111210879
Viking3101374847777810
Odd1514151515141514109101111
Sarpsborg 0810121414141312101112121212
Mjøndalen711710121214151315151313
Tromsø16131113131511131514141414
Stabæk1299128910121413131515
Brann13161616161616161616161616

Lagene[rediger | rediger kilde]


Lag Kommune Fylke
Bodø/Glimt Bodø Bodø Nordland
Brann Bergen Bergen Vestland
Haugesund Haugesund Haugesund Rogaland
Kristiansund Kristiansund Kristiansund Møre og Romsdal
Lillestrøm Lillestrøm Lillestrøm Viken
Mjøndalen Drammen Drammen Viken
Molde Molde Molde Møre og Romsdal
Odd Skien Skien Vestfold og Telemark
Rosenborg Trondheim Trondheim Trøndelag
Sandefjord Sandefjord Sandefjord Vestfold og Telemark
Sarpsborg 08 Sarpsborg Sarpsborg Viken
Stabæk Bærum Bærum Viken
Strømsgodset Drammen Drammen Viken
Tromsø Tromsø Tromsø Troms og Finnmark
Viking Stavanger Stavanger Rogaland
Vålerenga Oslo Oslo Oslo

Hovedtrenere[rediger | rediger kilde]

Klubb Trener Fødselsdato og fødested Hovedtrener siden
Bodø/Glimt Norge Kjetil Knutsen 2. oktober 1968 (52 år), Arna 2017-11-1717. november 2017[3]
Brann Norge Eirik Horneland (midlertidig) 14. mars 1975 (45 år), Haugesund 2021-07-2020. juli 2021[4]
Haugesund Norge Jostein Grindhaug 20. februar 1973 (47 år), Åkra 2019-01-2424. januar 2019[5]
Kristiansund BK Norge Christian Michelsen 14. mars 1976 (44 år), Oslo 2018-07-1313. juli 2018[6]
Lillestrøm Norge Geir Bakke 23. oktober 1969 (51 år), Hamar 2020-01-011. januar 2020[7]
Mjøndalen Norge Vegard Hansen 8. august 1969 (51 år), Drammen 2006[8]
Molde Norge Erling Moe 22. juli 1970 (50 år), Molde 2018-12-1919. desember 2018[9]
Odd NorgeJan Frode Nornes 8. januar 1973 (47 år), Tønsberg 2020-03-1111. mars 2020[10]
Rosenborg Norge Åge Hareide 23. september 1953 (67 år), Hareid 2020-09-011. september 2020[11]
Sandefjord Norge Hans Erik Ødegaard
Sverige Andreas Tegström
20. januar 1974 (46 år), Drammen
18. januar 1979 (41 år), Rogberga, Sverige
2020-12-3030. desember 2020 [12]
Sarpsborg 08 Norge Lars Bohinen 8. september 1969 (51 år) 2021-06-066. juni 2021[13]
Stabæk Norge Eirik Kjønø 2021-07-099. juli 2021[14]
Strømsgodset Norge Bjørn Petter Ingebretsen
Norge Håkon Wibe-Lund
26. mai 1967 (53 år)
5. september 1980 (40 år)
2021-04-1212. april 2021[15]
Tromsø Norge Gaute Helstrup 15. mai 1976 (44 år) 2020-05-2020. mai 2020[16]
Viking Norge Bjarte Lunde Aarsheim
Norge Morten Christoffer Jensen
14. januar 1975 (45 år), Hundvåg
9. mars 1980 (40 år), Tananger
2021-01-011. januar 2021[17]
Vålerenga Norge Dag-Eilev Fagermo 28. januar 1967 (53 år) 2020-02-011. februar 2020[18]

Trenerbytter[rediger | rediger kilde]

Klubb Avgående hovedtrener Årsak til avgang Avgangsdato Plassering Erstatter Ansettelsesdato
Viking Norge Bjarne Berntsen Gjensidig oppsigelse 2020-12-3131. desember 2020[19] Før sesong Norge Bjarte Lunde Aarsheim
Norge Morten Christoffer Jensen
2021-01-011. januar 2021[17]
Sandefjord Spania Martí Cifuentes Kontrakt utgått 2020-12-3131. desember 2020[20] Norge Hans Erik Ødegaard
Sverige Andreas Tegström
2021-01-011. januar 2021[12]
Strømsgodset Danmark Henrik Pedersen Gjensidig oppsigelse 2021-04-099. april 2021[21] Norge Bjørn Petter Ingebretsen
Norge Håkon Wibe-Lund
2021-04-1212. april 2021[15]
Sarpsborg 08 Sverige Mikael Stahre Signert av Göteborg 2021-06-022. juni 2021[22] 8 Norge Lars Bohinen 2021-06-066. juni 2021[13]
Stabæk Sverige Jan Jönsson Gjensidig oppsigelse 2021-07-044. juli 2021[23] 15 Norge Eirik Kjønø 2021-07-099. juli 2021[14]
Brann Norge Kåre Ingebrigtsen Sparket 2021-07-1919. juli 2021[24] 15 Norge Eirik Horneland (midlertidig) 2021-07-2020. juli 2021[4]

Stadioner[rediger | rediger kilde]



Dommere[rediger | rediger kilde]

Norges Fotballforbund satte før seongen opp 14 dommerne som skulle dømme i Eliteserien 2021.[40] Oppdatert 20. juli 2021

Dommer Fødselsdato Fotballkrets Klubb Kamper Gule kort Røde kort Straffer
Dag Vidar Hafsås 26. juni 1973 (47 år) Trønderlag Kolstad 4 10 0 1
Espen Eskås 24. juni 1988 (32 år) Oslo Bækkelaget 10 24 0 1
Kai Erik Steen 6. mai 1985 (35 år) Hordaland Østsiden Askøy 8 17 0 4
Kristoffer Hagenes 9. mai 1990 (30 år) Hordaland Hovding 9 32 0 2
Marius Hansen Grøtta Nordmøre og Romsdal Malmefjorden 6 25 1 5
Ola Hobber Nilsen 20. februar 1986 (34 år) Oslo Nordstrand 7 15 0 1
Rohit Saggi 31. januar 1992 (28 år) Buskerud Drafn 9 24 1 3
Sigurd Kringstad 28. desember 1987 (33 år) Sunnmøre Valder 6 16 0 2
Sivert Amland 17. januar 1993 (27 år) Hordaland Fana 7 28 0 2
Svein Oddvar Moen 22. januar 1979 (41 år) Rogaland Haugar 9 21 1 4
Tom Harald Hagen 1. april 1978 (42 år) Indre Østland Brandval 7 22 1 1
Tommy Skjerven 25. juli 1975 (45 år) Sogn og Fjordane Kaupanger 0 0 0 0
Tore Hansen 6. februar 1978 (42 år) Agder Feda 10 27 1 1
Mohamad Usman Aslam Buskerud Lier 8 28 0 2
Christian Moen Akershus Løvenstad 1 4 0 0

Kilde statistikk: NIFS.no[41]

Terminliste[rediger | rediger kilde]

Terminlisten for Eliteserien 2021 ble annonsert den 20. januar 2021.[42] 11. mars 2021 ble det annonsert at seriestart ble utsatt til første helgen i mai.[43] 1. april kom kampoppsettet for de ti første rundene,[44] og 14. april kom hovedterminlisten for menn 2021.[45]

1. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 9. mai

Onsdag 21. juli

2. serierunde[rediger | rediger kilde]

Onsdag 12. mai

Torsdag 13. mai

Onsdag 28. juli

3. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 16. mai

Onsdag 19. mai

4. serierunde[rediger | rediger kilde]

Mandag 24. mai


5. serierunde[rediger | rediger kilde]

Torsdag 27. mai

6. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 30. mai

7. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 12. juni

Søndag 13. juni

Mandag 14. juni

8. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 19. juni

Søndag 20. juni


9. serierunde[rediger | rediger kilde]

Torsdag 24. juni

Fredag 25. juni

10. serierunde[rediger | rediger kilde]

Onsdag 30. juni

Torsdag 1. juli

11. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 3. juli

Søndag 4. juli

Mandag 5. juli

12. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 27. juni

Lørdag 10. juli

Søndag 11. juli


13. serierunde[rediger | rediger kilde]

Lørdag 17. juli

Søndag 18. juli

14. serierunde[rediger | rediger kilde]

Torsdag 20. mai

Onsdag 16. juni

Søndag 8. august

15. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 15. august

16. serierunde[rediger | rediger kilde]

Onsdag 16. juni

Søndag 22. august


17. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 29. august

18. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 12. september

19. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 19. september

20. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 26. september


21. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 3. oktober

22. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 17. oktober

23. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 24. oktober

24. serierunde[rediger | rediger kilde]

Onsdag 27. oktober


25. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 31. oktober

26. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 7. november

27. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 21. november

28. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 28. november


29. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 5. desember

30. serierunde[rediger | rediger kilde]

Søndag 12. desember

Resultattabell[rediger | rediger kilde]

Hjemme \ Borte B/G BRA HAU KBK LSK MIF MOL ODD RBK SAN SRP STB STT TIL VIK VÅL
Bodø/Glimt 2–0 2–0 0–2 2–2 4–1 7–2 3–0 2–2
Brann 1–2 1–1 1–1 1–3 3–0 1–1 0–3
Haugesund 1–0 3–0 0–0 2–1 3–0 4–2 3–1
Kristiansund 0–2 3–2 1–0 1–1 2–0 2–0 1–0
Lillestrøm 2–1 2–1 1–1 1–0 2–0 2–0 1–3
Mjøndalen 3–0 0–0 1–2 1–2 1–1 1–1
Molde 4–0 2–0 5–0 4–1 2–1 3–0 2–3
Odd 1–0 2–2 2–3 1–1 3–0 3–2
Rosenborg 3–2 1–0 2–3 0–0 0–1 4–2 5–0
Sandefjord 1–0 1–1 0–3 1–3 1–2 2–0 3–0
Sarpsborg 08 2–2 0–0 0–0 0–1 1–1 1–0 1–2
Stabæk 2–0 2–3 2–2 0–2 0–3 0–2
Strømsgodset 3–1 3–0 2–1 4–0 2–1 1–1 1–1
Tromsø 0–0 1–2 3–3 1–3 1–3 0–2
Viking 3–1 2–1 3–3 1–1 0–1 4–1
Vålerenga 1–1 1–2 2–2 1–1 1–1 3–1 4–1
Oppdatert med kamper spilt til og med 28. juli. Kilde: nifs.no
Farger: Blå = hjemmeseier; Gul = uavgjort; Rød = borteseier.

Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ «Seriestart utsettes til første helgen i mai». fotball.no. 
  2. ^ Thomas Brekke Sæteren (31. mars 2021). «Plan for oppstart av toppfotballen». fotball.no. Besøkt 6. april 2021. 
  3. ^ «JUSTERING I TRENERTEAMET». FK Bodø/Glimt. 
  4. ^ a b «Eirik Horneland leder laget mot Bjarg på lørdag». SK Brann. 
  5. ^ «FKHS NYE HOVEDTRENER». FK Haugesund. 24. januar 2019. Besøkt 29. mars 2019. 
  6. ^ «Christian Michelsen blir hovedtrener i KBK». Tidens Krav. 6. februar 2014. Besøkt 1. juni 2018. 
  7. ^ «Geir Bakke ansatt som ny LSK-trener». Lillestrøm SK. 31. desember 2019. 
  8. ^ Fange, Per Øyvind; Håby, Mads (2. november 2014). «Sover på stadion i jakten på opprykk». NRK. Besøkt 11. april 2015. 
  9. ^ «OLE GUNNAR TAR OVER SOM VIKARIERENDE MANAGER I MANCHESTER UNITED». Molde Fotballklubb. 19. desember 2018. Besøkt 29. mars 2019. 
  10. ^ «Fagermos erstatter er klar: Nornes blir ny Odd-trener». Verdens Gang. 
  11. ^ «Åge er tilbake». Rosenborg. 
  12. ^ a b «Ødegaard og Tegström ansatt som hovedtrenere». Sandefjord. 
  13. ^ a b «Lars Bohinen er ny Sarpsborg 08-trener». Sarpsborg 08. 
  14. ^ a b «Eirik Kjønø er Stabæks nye hovedtrener». Stabæk. 
  15. ^ a b «Nytt fungerende trenerteam i Strømsgodset». Strømsgodset. 
  16. ^ «Gaute Helstrup presentert som ny Tromsø-trener: – Kan bli «jævlig bra»». VG. 
  17. ^ a b Nilssen, Stig; Flygind, Kjetil (26. november 2020). «Jensen og «Batty» overtar som likestilte hovedtrenere». Stavanger Aftenblad. Besøkt 10. mai 2021. 
  18. ^ «Fagermo ny VIF-trener: - Jeg var sikkert femtevalget». Verdens Gang. 
  19. ^ «Bjarne Berntsen har fått sparken i Viking». Stavanger Aftenblad. 
  20. ^ «Cifuentes ferdig i Sandefjord». Eurosport. 
  21. ^ «Henrik Pedersen forlater Strømsgodset». Strømsgodset. 
  22. ^ «Micke Stahre forlater Sarpsborg 08». Sarpsborg 08. 
  23. ^ «Pressemelding: Jan Jönsson slutter som hovedtrener i Stabæk Fotball». Stabæk. 
  24. ^ «Pressemelding: Avslutter samarbeidet med Kåre Ingebrigtsen». Brann. 
  25. ^ Mal:Kielde www
  26. ^ «FAKTA OM STADION». Sportsklubben Brann. 29. mars 2019. Besøkt 29. mars 2019. 
  27. ^ «KRISTIANSUND STADION». Kristiansund Ballklubb. 17. februar 2019. Besøkt 29. mars 2019. 
  28. ^ «Åråsen Stadion - historikk». Lillestrøm Sportsklubb. 4. desember 2016. Besøkt 29. mars 2019. 
  29. ^ «CONSTO ARENA». Mjøndalen Toppfotball. Besøkt 29. mars 2019. 
  30. ^ «RASK FAKTA:». Molde Fotballklubb. Besøkt 29. mars 2019. 
  31. ^ «SKAGERAK ARENA». Odds Ballklubb. 21. januar 2017. Besøkt 29. mars 2019. 
  32. ^ «Lerkendal stadion». Rosenborg Ballklub. Besøkt 29. mars 2019. 
  33. ^ «Sandefjord Arena». Sandefjord Fotball. Besøkt 3. desember 2017. 
  34. ^ «Sarpsborg stadion». Sarpsborg 08 Fotballforening. 28. november 2018. Besøkt 29. mars 2019. 
  35. ^ «NADDERUD STADION». Stabæk Fotball. 13. juli 2017. Besøkt 29. mars 2019. 
  36. ^ «MARIENLYST STADION». Strømsgodset Idrettsforening. 28. januar 2019. Arkivert fra originalen 29. mars 2019. Besøkt 29. mars 2019. 
  37. ^ «ALFHEIM STADION». Tromsø Idrettslag. 5. desember 2018. Besøkt 29. mars 2019. 
  38. ^ «FAKTA OM SR-BANK ARENA». Viking Fotballklubb. Arkivert fra originalen 29. mars 2019. Besøkt 29. mars 2019. 
  39. ^ «FAKTA OM INTILITY ARENA». Vålerenga Idrettsforening. 22. juli 2018. Arkivert fra originalen 25. oktober 2017. Besøkt 29. mars 2019. 
  40. ^ «Dommerrangering for 2021-sesongen». Norges Fotballforbund. 17. desember 2020. 
  41. ^ «Dommerstatistikk». NIFS.no. 
  42. ^ Madsen, Christer (20. januar 2021). «Slik spilles Eliteserien 2021». Norges Fotballforbund. Besøkt 22. januar 2021. 
  43. ^ Madsen, Christer (11. mars 2021). «Seriestart utsettes til første helgen i mai». Norges Fotballforbund. 
  44. ^ Sæteren, Thomas Brekke (1. april 2021). «Eliteserien: Slik spilles de ti første rundene». Norges Fotballforbund. 
  45. ^ Waagaard, Mari Stanisic (14. april 2021). «Ny hovedterminliste menn 2021». Norges Fotballforbund. 

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]