U23-EM i friidrett 2015

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk

U23-EM i friidrett 2015 var den tiende utgaven av dette toårlige friidrettsmesterskapet for europeiske utøvere under 23 år. Det ble arrangert i Tallinn i Estland fra 8. til 12. juli 2015.

Medaljevinnere[rediger | rediger kilde]

Menn[rediger | rediger kilde]

Øvelse Gull Sølv Bronse
100 meter Giovanni Galbieri
Italia Italia
10,33 PB Denis Dimitrov
Bulgaria Bulgaria
10,34 Guy-Elphège Anouman
Frankrike Frankrike
10,39
200 meter Karol Zalewski
Polen Polen
20,49 Leon Reid
Storbritannia Storbritannia
20,63 Jan Jirka
Tsjekkia Tsjekkia
20,82
400 meter Thomas Jordier
Frankrike Frankrike
45,50 PB Pavel Ivashko
Russland Russland
45,73 Luka Janežič
Slovenia Slovenia
45,73
800 meter Artur Kuciapski
Polen Polen
1:48,11 Saúl Ordóñez
Spania Spania
1:48,23 Žan Rudolf
Slovenia Slovenia
1:48,47
1500 meter Marc Alcalá
Spania Spania
3:44,54 Mohad Abdikadar Sheikh Ali
Italia Italia
3:44,91 Neil Gourley
Storbritannia Storbritannia
3:45,04
5000 meter Ali Kaya
Tyrkia Tyrkia
13:20,16 CR Isaac Kimeli
Belgia Belgia
13:54,33 Carlos Mayo
Spania Spania
13:55,19
10 000 meter Ali Kaya
Tyrkia Tyrkia
27:53,38 CR Mikhail Strelkov
Russland Russland
28:53,94 PB Yassine Rachik
Italia Italia
28:53,95 SB
110 meter hekk David Omoregie
Storbritannia Storbritannia
13,63 Javier Colomo
Spania Spania
13,73 PB Lorenzo Perini
Italia Italia
13,86 SB
400 meter hekk Patryk Dobek
Polen Polen
48,84 PB Jussi Kanervo
Finland Finland
49,66 PB Nicolai Hartling
Danmark Danmark
50,02 PB, NR, NUR
3000 meter hinder Mitko Tsenov
Bulgaria Bulgaria
8:37,79 Viktor Bakharev
Russland Russland
8:40,75 Osama Zoghlami
Italia Italia
8:42,00
4 × 100 meter stafett Frankrike Frankrike
Guy-Elphège Anouman
Mickael-Meba Zeze
Ken Romain
Stuart Dutamby
Pierre Chalus (heat)
39,36 Tsjekkia Tsjekkia
Marcel Kadlec
Michal Desenský
Jan Jirka
Zdeněk Stromšík
39,38 Russland Russland
Aleksandr Jelisejev
Dmitrij Sytsjev
Denis Ogarkov
Kirill Tsjernukhin
39,45 NUR
4 × 400 meter stafett Frankrike Frankrike
Ludvy Vaillant
Alexandre Divet
Nicolas Courbiere
Thomas Jordier
3:04,92 NUR Polen Polen
Kajetan Duszyński
Patryk Dobek
Bartłomiej Chojnowski
Karol Zalewski
3:05,35 Tyskland Tyskland
Jakob Krempin
Alexander Gladitz
Torben Junker
Marc Koch
3:05,97
20 kilometer kappgang Nikolay Markov
Russland Russland
1:23:49 Álvaro Martín
Spania Spania
1:24:51 Pavel Parshin
Russland Russland
1:25:56
Høydehopp Ilya Ivanyuk
Russland Russland
2,30 Dmitriy Kroyter
Israel Israel
2,24 Eugenio Meloni
Italia Italia
Chris Kandu
Storbritannia Storbritannia
2,21
Stavsprang Robert Renner
Slovenia Slovenia
5,55 NUR, PB Leonid Kobelev
Russland Russland
5,55 PB Adrián Vallés
Spania Spania
5,50
Lengdehopp Fabian Heinle
Tyskland Tyskland
8,14 Radek Juška
Tsjekkia Tsjekkia
8,00 Bachana Khorava
Georgia Georgia
7,97 NUR
Tresteg Dmitriy Chizhikov
Russland Russland
17,05 Georgi Tsonov
Bulgaria Bulgaria
16,77 PB Ilya Potaptsev
Russland Russland
16,46
Kulestøt Filip Mihaljević
Kroatia Kroatia
19,35 Bob Bertemes
Nederland Nederland
19,29 Andrzej Regin
Polen Polen
19,08 PB
Diskos Alin Firfirica
Romania Romania
60,64 Wojciech Praczyk
Polen Polen
58,96 Róbert Szikszai
Ungarn Ungarn
58,82
Sleggekast Nick Miller
Storbritannia Storbritannia
74,46 Valeriy Pronkin
Russland Russland
74,29 Bence Pásztor
Ungarn Ungarn
74,06
Spydkast Kacper Oleszczuk
Polen Polen
82,29 PB Maksym Bohdan
Ukraina Ukraina
81,08 Bernhard Seifert
Tyskland Tyskland
80,57 SB
Tikamp Pieter Braun
Nederland Nederland
8195 Jorge Ureña
Spania Spania
7983 PB Janek Õiglane
Estland Estland
7945 PB

Kvinner[rediger | rediger kilde]

Øvelse Gull Sølv Bronse
100 meter Rebekka Haase
Tyskland Tyskland
11,47 Alexandra Burghardt
Tyskland Tyskland
11,54 Stella Akakpo
Frankrike Frankrike
11,55
200 meter Rebekka Haase
Tyskland Tyskland
23,16 Anna-Lena Freese
Tyskland Tyskland
23,22 PB Brigitte Ntiamoah
Frankrike Frankrike
23,49
400 meter Bianca Razor
Romania Romania
51,31 =PB Yekaterina Renzhina
Russland Russland
51,51 PB Patrycja Wyciszkiewicz
Polen Polen
51,63
800 meter Renelle Lamote
Frankrike Frankrike
2:00,19 Anastasiya Tkachuk
Ukraina Ukraina
2:00,43 Christina Hering
Tyskland Tyskland
2:00,88 PB
1500 meter Amela Terzić
Serbia Serbia
4:04,77 CR, NR, PB Sofia Ennaoui
Polen Polen
4:04,90 PB Nataliya Pryshchepa
Ukraina Ukraina
4:06,29 PB
5000 meter Liv Westphal
Frankrike Frankrike
15:30,61 NUR, PB Louise Carton
Belgia Belgia
15:32,75 NUR, PB Viktoriya Kalyuzhna
Ukraina Ukraina
15:38,38 NUR, PB
10 000 meter Jip Vastenburg
Nederland Nederland
32:18,69 Rhona Auckland
Storbritannia Storbritannia
32:22,79 PB Alice Wright
Storbritannia Storbritannia
32:46,57 PB
100 meter hekk Noemi Zbären
Sveits Sveits
12,71 PB Karolina Kołeczek
Polen Polen
12,92 Nadine Visser
Nederland Nederland
13,01
400 meter hekk Elise Malmberg
Sverige Sverige
55,88 PB Stina Troest
Danmark Danmark
56,01 Aurelie Chaboudez
Frankrike Frankrike
56,04
3000 meter hinder Tuğba Güvenç
Tyrkia Tyrkia
9:36,14 Maeva Danois
Frankrike Frankrike
9:40,89 NUR, PB Emma Oudiou
Frankrike Frankrike
9:44,74 PB
4 × 100 meter stafett Tyskland Tyskland
Amelie-Sophie Lederer
Alexandra Burghardt
Rebekka Haase
Anna-Lena Freese
43,47 Italia Italia
Martina Favaretto
Irene Siragusa
Anna Bongiorni
Johanelis Herrera Abreu
44,06 Sveits Sveits
Lena Weiss
Sarah Atcho
Charlène Keller
Noemi Zbären
44,24 NUR
4 × 400 meter stafett Storbritannia Storbritannia
Seren Bundy-Davies
Zoey Clark
Victoria Ohuruogu
Kirsten McAslan
3:30,07 NUR Polen Polen
Małgorzata Curyło
Martyna Dąbrowska
Adrianna Janowicz
Patrycja Wyciszkiewicz
3:30,24 Russland Russland
Jana Glotova
Julia Spiridonova
Tatjana Zotova
Jekaterina Renzhina
3:30,78
20 kilometer kappgang Mariya Ponomaryova
Russland Russland
1:27:17 PB Anezka Drahotova
Tsjekkia Tsjekkia
1:27:25 Lyudmyla Olyanovska
Ukraina Ukraina
1:28:41
Høydehopp Alessia Trost
Italia Italia
1,90 Nafissatou Thiam
Belgia Belgia
1,87 Iryna Heraschenko
Ukraina Ukraina
1,87
Stavsprang Angelica Bengtsson
Sverige Sverige
4,55 Michaela Meijer
Sverige Sverige
4,50 Natalya Demidenko
Russland Russland
4,35 SB
Lengdehopp Malaika Mihambo
Tyskland Tyskland
6,73 Jazmin Sawyers
Storbritannia Storbritannia
6,71 PB Alina Rotaru
Romania Romania
6,69
Tresteg Dovilė Dzindzaletaitė
Litauen Litauen
14,23 PB, NR Elena Andreea Panţuroiu
Romania Romania
14,13 PB Tetyana Ptashkina
Ukraina Ukraina
14,05
Kulestøt Viktoriya Kolb
Hviterussland Hviterussland
17,47 PB Shanice Craft
Tyskland Tyskland
17,29 SB Sara Gambetta
Tyskland Tyskland
16,99 PB
Diskos Shanice Craft
Tyskland Tyskland
63,83 SB Anna Rüh
Tyskland Tyskland
61,27 Kristin Pudenz
Tyskland Tyskland
59,94
Sleggekast Alexandra Tavernier
Frankrike Frankrike
72,50 Alena Sobaleva
Hviterussland Hviterussland
71,20 Malwina Kopron
Polen Polen
68,57
Spydkast Christin Hussong
Tyskland Tyskland
65,60 PB, NUR Kateryna Derun
Ukraina Ukraina
58,60 SB Liveta Jasiūnaitė
Litauen Litauen
55,77 SB
Sjukamp Xenia Krizsan
Ungarn Ungarn
6303 SB Lyubov Tkach
Russland Russland
6055 PB, NR Ivona Dadic
Østerrike Østerrike
6033 PB

Medaljeoversikt[rediger | rediger kilde]

      Vertsland

 Nr.  Land    Gull       Sølv    Bronse Totalt
1 Tyskland Tyskland 7 4 5 16
2 Frankrike Frankrike 6 1 5 12
3 Russland Russland 4 7 5 16
4 Polen Polen 4 5 3 12
5 Storbritannia Storbritannia 3 3 3 9
6 Tyrkia Tyrkia 3 0 0 3
7 Italia Italia 2 2 4 8
8 Romania Romania 2 1 1 4
9 Sverige Sverige 2 1 0 3
10 Nederland Nederland 2 0 1 3
11 Spania Spania 1 4 2 7
12 Bulgaria Bulgaria 1 2 0 3
13 Hviterussland Hviterussland 1 1 0 2
=14 Ungarn Ungarn 1 0 2 3
Slovenia Slovenia 1 0 1 2
=16 Litauen Litauen 1 0 1 2
Sveits Sveits 1 0 1 2
=18 Kroatia Kroatia 1 0 0 1
Serbia Serbia 1 0 0 1
20 Ukraina Ukraina 0 3 5 8
21 Tsjekkia Tsjekkia 0 3 1 4
22 Belgia Belgia 0 3 0 3
23 Danmark Danmark 0 1 1 2
=24 Finland Finland 0 1 0 1
Israel Israel 0 1 0 1
Luxembourg Luxembourg 0 1 0 1
=27 Østerrike Østerrike 0 0 1 1
Estland Estland 0 0 1 1
Georgia Georgia 0 0 1 1
Total 44 44 45 133

Deltakere[rediger | rediger kilde]

934 utøvere fra 45 land deltok i mesterskapet.

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]