Norge under Sommer-OL 2000

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
De olympiske ringer
Norge under De olympiske leker
Norge
Norges flagg – Flaggbærere
IOK–kode  NOR
NOK Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité
Nettsted www.nif.idrett.no (no)
Norge under Sommer-OL 2000 i Sydney
Deltakere: 95 (44 menn og 51 kvinner) fordelt på 15 øvelser
Flaggbærer Vebjørn Rodal
Medaljer: Gull
4
Sølv
3
Bronse
3
Totalt
10
Olympisk historie (oversikt)
Sommerleker
1896 · 1900 · 1904 · 1908 · 1912 · 1920 · 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012
Vinterleker
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014

Norge under Sommer-OL 2000. Nittifem sportsutøvere fra Norge deltok i 15 sporter under Sommer-OL 2000 i Sydney. Norge kom på 19. plass med fire gull-, tre sølv- og tre bronsemedaljer. Friidrettsutøveren Vebjørn Rodal var Norges flaggbærer under åpningsseremonien.

Medaljer[rediger | rediger kilde]

De olympiske ringer 2000 Sydney   Gull     Sølv   Bronse   Total  
Norge Norge 4 3 3 10

Medaljevinnerne[rediger | rediger kilde]

Norge Norge under sommer-OL 2000 Sydney De olympiske ringer
Medaljer Utøver Sport Øvelse Resultat
Gull Trine Hattestad Friidrett Friidrett Spydkast, damer 68,91 meter (OR)
Gull Knut Holmann Padling Padling K-1 500 meter, menn 1.57,847
Gull Knut Holmann Padling Padling K-1 1000 meter, menn 3.33,269
Gull Anita Rapp
Hege Riise
Brit Sandaune
Dagny Mellgren
Bente Nordby
Marianne Pettersen
Gøril Kringen
Bente Kvitland
Unni Lehn
Ingeborg Hovland
Silje Jørgensen
Monica Knudsen
Ragnhild Gulbrandsen
Solveig Gulbrandsen
Margunn Haugenes
Kristin Bekkevold
Christine Bøe Jensen
Gro Espeseth
Anne Tønnessen
Fotball Fotball Fotball, damer Semifinale:
1 - 0 Tyskland

Finale
3 - 2 USA
Sølv Trude Gundersen Taekwondo Taekwondo Damer, 67 kg
Sølv Kjersti Plätzer Friidrett Friidrett 20 km kappgang, damer 1.29,33
Sølv Fredrik Bekken
Olaf Tufte
Roing Roing Dobbeltsculler 6.17,98
Bronse Harald Stenvaag Skyting Skyting 50 m rifle, 3 stillinger 1268,6 poeng
Bronse Paul Davis
Herman Horn Johannessen
Espen Stokkeland
Seiling Seiling Soling
Bronse Monica Sandve
Else-Marthe Sørlie
Heidi Tjugum
Jeanette Nilsen
Marianne Rokne
Birgitte Sættem
Mia Hundvin
Tonje Larsen
Cecilie Leganger
Kjersti Grini
Trine Haltvik
Elisabeth Hilmo
Kristine Duvholt
Ann Cathrin Eriksen
Susann Goksør Bjerkrheim
Håndball Håndball Håndball, damer Kvartfinale:
28 - 16 Romania

Semifinale:
23 - 28 Ungarn

Bronsefinale
22 - 21 Sør-Korea

Piktogram bryting Bryting[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Bryting under Sommer-OL 2000

Gresk-romersk stil[rediger | rediger kilde]

Utøver Vektklasse 1.
runde
Kvartfinale Semifinale Finale Plass
Motst.
Resultat
Motst.
Resultat
Motst.
Resultat
Motst.
Resultat
Fritz Aanes Lett tungvekt Diskvalifisert

Piktogram Bueskyting Bueskyting[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Bueskyting under Sommer-OL 2000

Herrer[rediger | rediger kilde]

Utøver Rangerings-
runde
1. runde 2. runde 3. runde Kvartfinale Semifinale Finale
Bronsefinale
Plass
Poeng Plass Motst.
Resultat
Motst.
Resultat
Motst.
Resultat
Motst.
Resultat
Motst.
Resultat
Motst.
Resultat
Martinius Grov 613 47 Italia Italia
Bisiani
Tap
Utslått 41
Bård Nesteng 613 45 Nederland Nederland
Vogels
Seier
Frankrike Frankrike
Flute
Tap
Utslått 30
Lars Erik Humlekjær 613 46 Italia Italia
Frangilli
Tap
Utslått 40
Martinius Grov
Bård Nesteng
Lars Erik Humlekjær
1839 14 Kasakhstan Kasakhstan
Tap
Utslått 10

Damer[rediger | rediger kilde]

Utøver Rangerings-
runde
1. runde 2. runde 3. runde Kvartfinale Semifinale Finale
Bronsefinale
Plass
Poeng Plass Motst.
Resultat
Motst.
Resultat
Motst.
Resultat
Motst.
Resultat
Motst.
Resultat
Motst.
Resultat
Wenche-Lin Hess 613 51 Kina Kina
He
Tap
Utslått 57

Piktogram fekting Fekting[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Fekting under Sommer-OL 2000

Damer[rediger | rediger kilde]

Utøver Øvelse 1. runde 2. runde 3. runde Kvartfinale Semifinale Finalerunde
Resultat Plass Resultat Plass Resultat Plass Resultat Plass Resultat Plass Resultat Plass
Margrethe Mørch Kårde Walk-over Sveits Sveits
Romagnoli
Tap
Utslått 26
Silvia Lesoil Serbia og Montenegro Serbia og Montenegro
Šavić-Sotra
Tap
Utslått 33
Ragnhild Andenæs Walk-over Tyskland Tyskland
Bokel
Tap
Utslått 24
Margrete Mørch
Silvia Lesoil
Ragnhild Andenæs
Kårde, lag Ungarn Ungarn
Tap
Utslått 8


Piktogram fotball Fotball[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Fotball under Sommer-OL 2000

Damer[rediger | rediger kilde]

Gruppespill

14. september 2000
Norge Flag of Norway.svg 0 – 2 Flag of the United States.svg USA Melbourne Cricket Ground, Melbourne
Tilskuere: 16 043
Dommer: Im Eun-ju (KOR)
Milbrett Scoret i det 18. minutt 18'
Hamm Scoret i det 89. minutt 89'

17. september 2000
Norge Flag of Norway.svg 3 – 1 Flag of Nigeria.svg Nigeria Bruce stadion, Canberra
Tilskuere: 9 150
Dommer: Tammy Ogston (AUS)
Mellgren Scoret i det 22. minutt 22'
Riise Scoret i det 62. minutt 62' (str.)
Pettersen Scoret i det 90+. minutt 90+'
Akide Scoret i det 78. minutt 78'

20. september 2000
Norge Flag of Norway.svg 2 – 1 Flag of the People's Republic of China.svg Kina Bruce stadion, Canberra
Tilskuere: 11 532
Dommer: Sonia Denoncourt (CAN)
Pettersen Scoret i det 55. minutt 55'
Haugenes Scoret i det 78. minutt 78'
Sun Scoret i det 75. minutt 75' (str.)

Semifinale

24. september 2000
Norge Flag of Norway.svg 1 – 0 Flag of Germany.svg Tyskland Sydney Football Stadium, Sydney
Tilskuere: 16 710
Dommer: Im Eun-ju (KOR)
Wunderlich Scoret i det 80. minutt 80' (sm.)

Finale

28. september 2000
Norge Flag of Norway.svg 3 – 2 (e.e.o.) Flag of the United States.svg USA Sydney Football Stadium, Sydney
Tilskuere: 22 848
Dommer: Sonia Denoncourt (CAN)
EspesethScoret i det 44. minutt 44'
Gulbrandsen Scoret i det 78. minutt 78'
Mellgren Scoret i det 102. minutt 102' (golden goal)
Milbrett Scoret i det 5. minutt 5' Scoret i det 90+. minutt 90+'
Norges tropp
Utøvere Øvelse Plass
Bente Nordby Fotball Gullmedalje
Anita Rapp
Gro Espeseth
Gøril Kringen
Bente Kvitland
Hege Riise
Unni Lehn
Ingeborg Hovland
Marianne Pettersen
Solveig Gulbrandsen
Brit Sandaune
Silje Jørgensen
Monica Knudsen
Ragnhild Gulbrandsen
Christine Bøe Jensen
Dagny Mellgren
Kristin Bekkevold
Margunn Haugenes
Anne Tønnessen

Piktogram friidrett Friidrett[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Friidrett under Sommer-OL 2000

Herrer[rediger | rediger kilde]

Utøver Øvelse Heat
Kvalifisering
Kvartfinale Semifinale Finale
Resultat Plass Resultat Plass Resultat Plass Resultat Plass
Ketill Hanstveit Tresteg 16,75 m 13 Utslått
Pål Arne Fagernes Spydkast 86,74 m Q 86,04 m 9
Geir Moen 200 m 20,76 4 20,65 6 Utslått
John Ertzgaard 21,00 4 Utslått
Vebjørn Rodal 800 m 1.46,76 2 1.48,73 7 Utslått
Marius Bakken 5 000 m 13.44,80 11 Utslått
Jim Svenøy 3 000 m hinder 8.23,61 7 8.27,20 9
Trond Høiby Tikamp Fullførte ikke
Q: Kvalifisert for finalen

Damer[rediger | rediger kilde]

Utøver Øvelse Heat
Kvalifisering
Kvartfinale Semifinale Finale
Resultat Plass Resultat Plass Resultat Plass Resultat Plass
Hanne Haugland Høydehopp 1,89 m 18 Utslått
Trine Hattestad Spydkast 65,44 m Q 68,91 m OR Gullmedalje
Gunhild Halle Haugen 10 000 m Fullførte ikke Utslått
Kjersti Tysse Plätzer 20 km kappgang 1.29.33 Sølvmedalje
Q: Kvalifisert for finalen

Piktogram Håndball Håndball[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Håndball under Sommer-OL 2000

Damer[rediger | rediger kilde]

Dato Kamptype Håndball OL 2000
Norges kamper
Resultat
17. september Gruppespill Norge NorgeDanmark Danmark 19 – 17
19. september Gruppespill Norge NorgeAustralia Australia 28 – 18
23. september Gruppespill Norge NorgeBrasil Brasil 30 – 16
28. september Kvartfinale Norge NorgeRomania Romania 28 – 16
29. september Semifinale Norge NorgeUngarn Ungarn 23 – 28
1. oktober Bronsefinale Norge NorgeSør-Korea Sør-Korea 22 – 21
Norges tropp Øvelse Plass
Tonje Larsen Håndball Bronsemedalje
Kjersti Grini
Heidi Tjugum
Kristine Duvholt
Elisabeth Hilmo
Mia Hundvin
Ann Cathrin Eriksen
Cecilie Leganger
Trine Haltvik
Jeanette Nilsen
Marianne Rokne
Susann Goksør
Birgitte Sættem
Monica Sandve
Else-Marthe Sørlie

Piktogram padling Padling[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Padling under Sommer-OL 2000

Herrer[rediger | rediger kilde]

Utøver Øvelse 1. runde Semifinale Finale
Tid Plass Tid Plass Tid Plass
Knut Holmann K1-500 m 1.40,990 2 1.39,964 2 1.57,847 Gullmedalje
K1-1000 m 3.36,565 1 3.36,425 1 3.33,269 Gullmedalje
Eirik Verås Larsen
Nils Olav Fjeldheim
K2-500 m 1.35,619 6 1.34,712 7 Utslått
K2-1000 m 3.15,483 4 3.17,288 2 3.20,515 9
Christian Frederiksen C1-500 m 1.54,366 6 1.53,661 5 Utslått
C1-1000 m 3.55,378 3 3.58,159 5

Piktogram roing Roing[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Roing under Sommer-OL 2000

Herrer[rediger | rediger kilde]

Utøver Øvelse 1. runde Oppsaml.
heat
Plass.
heat
Semi
finale
Finaler
Tid Plass Tid Plass Tid Plass Tid Plass Finaletype Tid Plass
totalt
Olaf Tufte
Fredrik Bekken
Dobbeltsculler 6.25,63 1 6.23,50 1 Finale 6.17,98 Sølvmedalje
Kjetil Undset
Sture Bjørvig
Steffen Skår Størseth
Nito Simonsen
Firer uten styrmann 6.13,14 3 6.08,55 4 B-finale 6.08,28 9

Piktogram sandvolleyball Sandolleyball[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Volleyball under Sommer-OL 2000

Herrer[rediger | rediger kilde]

Utøvere 1. runde 2. runde 3. runde 8. delsfinale Kvartfinale Semifinale Finale Plass
Motst.
Resultat
Motst.
Resultat
Motst.
Resultat
Motst.
Resultat
Motst.
Resultat
Motst.
Resultat
Motst.
Resultat
Jan Kvalheim
Bjørn Maaseide
Portugal Portugal
Tap
Australia Australia
Tap
Utslått 19
Jørre Kjemperud
Vegard Høidalen
Østerrike Østerrike
Seier
Walk-over USA USA
Tap
Utslått 9

Piktogram seiling Seiling[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Seiling under Sommer-OL 2000

Mixed[rediger | rediger kilde]

Utøvere Båtklasse Regattaer Totalt
1
plass
2
plass
3
plass
4
plass
5
plass
6
plass
7
plass
8
plass
9
plass
10
plass
11
plass
Plass
Peer Moberg Laser 12 7 11 32 7 6 24 4 10 22 15 10
Utøvere Båtklasse Regattaer Totalt
1
plass
2
plass
3
plass
4
plass
5
plass
6
plass
7
plass
8
plass
9
plass
10
plass
11
plass
12
plass
13
plass
14
plass
15
plass
16
plass
Plass
Christoffer Sundby
Vegard Arnhoff
49'er 16 17 2 2 10 14 7 10 16 10 13 6 17 5 14 13
Utøvere Båtklasse Innledende
regattaer
Matchracing Totalt
Poeng Plass Kvartfinale Semifinale Finalerunde Plass
Herman Horn Johannessen
Paul Davis
Espen Stokkeland
Soling 16 1 2 seire, 3 tap Danmark Danmark
Tap
Bronsefinale
Nederland Nederland
Seier
Bronsemedalje

Damer[rediger | rediger kilde]

Utøvere Båtklasse Regattaer Totalt
1
plass
2
plass
3
plass
4
plass
5
plass
6
plass
7
plass
8
plass
9
plass
10
plass
11
plass
Plass
Siren Sundby Europajolle 9 4 15 20 3 19 12 21 16 1 2 7
Carolina Toll
Jeanette Lunde
470 12 11 8 16 5 9 12 6 9 14 9 10

Piktogram skyting Skyting[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Skyting under Sommer-OL 2000

Herrer[rediger | rediger kilde]

Utøver Øvelse Resultat
Poeng Plass
Leif Steinar Rolland 10 m luftgevær 692,2 7
Harald Stenvaag 50 m rifle, tre stillinger 1268,6 Bronsemedalje
50 m rifle, liggende 594 13
Espen Berg-Knutsen 10 m luftgevær 585 34
50 m rifle, tre stillinger 1162 12
50 m rifle, liggende 593 19
Harald Jensen Skeet 119 23

Damer[rediger | rediger kilde]

Utøver Øvelse Resultat
Poeng Plass
Lindy Hansen 10 m luftgevær 393 9
50 m rifle, tre stillinger 579 9

Piktogram sykling Sykling[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Sykling under Sommer-OL 2000

Herrer[rediger | rediger kilde]

Utøver Øvelse Finale
Tid Plass
Bjørnar Vestøl 239,4 km landeveisritt +7.06 78
Kurt Asle Arvesen Fullførte ikke
Svein Gaute Hølestøl Fullførte ikke
Thor Hushovd Fullførte ikke
Temporitt 59.00,015 7
Tom Larsen Terrengsykling + 1 runde 35
Rune Høydal Fullførte ikke

Damer[rediger | rediger kilde]

Utøver Øvelse Finale
Tid Plass
Monica Valvik Valen 119,7 km landeveisritt +1,31 29
Ingunn Bollerud +4,02 35
Solrun Flatås +4,33 38
Temporitt 45.01,575 20
Ragnhild Kostøl Terrengsykling +12.26,68 22

Piktogram taekwondo Taekwondo[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Taekwondo under Sommer-OL 2000

Utøver Vektklasse 1. runde Oppsamlingsrunde Kvartfinale Semifinale Finale Plass
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Trude Gundersen Weltervekt Walk-over Japan Japan
Okamoto
Seier
Storbritannia Storbritannia
Stevenson
Seier
Sør-Korea Sør-Korea
Lee
Tap
Sølvmedalje

Piktogram tennis Tennis[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Tennis under Sommer-OL 2000

Utøver Øvelse 1. runde 2. runde 3. runde Kvartfinale Semifinale Finale Plass
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Christian Ruud Singel Sverige Sverige
Vinciguerra
Tap
Utslått 33


Piktogram turn Turn[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Turn under Sommer-OL 2000

Herrer[rediger | rediger kilde]

Utøver Mangekamp Frittstående Hopp Skranke Svingstang Ringer Bøylehest
Poeng Plass Poeng Plass Poeng Plass Poeng Plass Poeng Plass Poeng Plass Poeng Plass
Flemming Solberg 53,975 46 8,300 69 9,400 36 9,325 42 9,450 51 8,625 70 8,875 67