Japan under Sommer-OL 2000

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Japan under De olympiske leker
Flag of Japan.svg
Japans flagg – Flaggbærere
IOK–kode  JPN
NOK Japans olympiske komité
Nettstedwww.joc.or.jp (jp)
Japan under Sommer-OL 2000 i Sydney
Deltakere: 266 utøvere i 28 idretter
Flaggbærer Kosei Inoue
Medaljer:
Rang: 15
Gull
5
Sølv
8
Bronse
5
Totalt
18
Olympisk historie (oversikt)
Sommerleker
1912 · 1920 · 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016
Vinterleker
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014 · 2018

Japan under Sommer-OL 2000. 266 sportsutøvere, 156 menn og 110 kvinner fra Japan deltok i tjueåtte sporter under Sommer-OL 2000 i Sydney. Japan kom på femtendeplass med fem gull-, åtte sølv- og fem bronsemedaljer. Judoka Kosei Inoue var landets flaggbærer under åpningsseremonien.

Medaljer[rediger | rediger kilde]

De olympiske ringer 2000 Sydney   Gull     Sølv   Bronse   Total  
Japan Japan 5 8 5 18

Medaljevinnerne[rediger | rediger kilde]

Japan Japan under OL 2000 i Sydney De olympiske ringer
Medaljer Utøver Sport Øvelse
Gull Kosei Inoue Judo Judo Lett tungvekt (100 kg), menn
Gull Tadahiro Nomura Judo Judo Ekstra lettvekt (60 kg), menn
Gull Naoko Takahashi Friiidrett Friidrett Maraton, damer
Gull Makoto Takimoto Judo Judo Lett mellomvekt (81 kg), menn
Gull Ryoko Tamura Judo Judo Ekstra lettvekt (48 kg), damer
Gull Katsuhiko Nagata Bryting Bryting Gresk-romersk stil, lettvekt
Sølv Mai Nakamura Svømming Svømming 100 meter rygg, damer
Sølv Noriko Narazaki Judo Judo Halv lettvekt (52 kg), damer
Sølv Shinichi Shinohara Judo Judo Tungvekt (+100 kg), menn
Sølv Yasuko Tajima Svømming Svømming 400 meter medley, damer
Sølv Reika Utsugi
Miyo Yamada
Noriko Yamaji
Haruka Saito
Juri Takayama
Hiroko Tamoto
Mariko Masubuchi
Naomi Matsumoto
Emi Naito
Kazue Ito
Yoshimi Kobayashi
Shiori Koseki
Misako Ando
Yumiko Fujii
Taeko Ishikawa
Softball Softball Softball, damer
Sølv Miya Tachibana
Miho Takeda
Synkronsvømming Synkronsvømming Duett, damer
Sølv Juri Tatsumi
Yoko Yoneda
Yuko Yoneda
Rei Jimbo
Ayano Egami
Raika Fujii
Miya Tachibana
Yoko Isoda
Miho Takeda
Synkronsvømming Synkronsvømming Lag, damer
Bronse Kie Kusakabe Judo Judo Lettvekt (57 kg), damer
Bronse Miki Nakao Svømming Svømming 200 meter rygg, damer
Sølv Yoriko Okamoto Taekwondo Taekwondo 67 kg, damer
Bronse Mayumi Yamashita Judo Judo Tungvekt (+78 kg), damer
Bronse Junko Onishi
Masami Tanaka
Sumika Minamoto
Mai Nakamura
Svømming Svømming 4 x 100 meter medley, damer

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]