Det humanistiske fakultet (UiB)

Det humanistiske fakultet er det største fakultetet ved Universitetet i Bergen. Fakultetet er blant de beste innen sitt felt i Norden.
Fagtilbud[rediger | rediger kilde]
Fakultetet har ca. 3700 studenter og 460 ansatte. Det er 450 bachelor- og masterkandidater i året og der er registrert 127 på doktorgradsprogram i 2008. Det tilbys 12 årsstudium, 19 bachelorprogram, 27 masterprogram og 3 integrerte masterprogram. Leder for fakultetet er dekana Margareth Hagen.
Instituttene[rediger | rediger kilde]
Fakultetet er delt inn i fem institutt og to senter:
- Institutt for arkeologi, historie, kultur- og religionsvitskap
- Institutt for lingvistiske, litterære, og estetiske studium
- Institutt for framandspråk
- Institutt for filosofi og førstesemesterstudium
- Griegakademiet, institutt for musikk
- Senter for vitenskapsteori
- Senter for kvinne- og kjønnsforskning
Bygget[rediger | rediger kilde]
HF-bygget ligger ved Sydnesplassen på Sydneshaugen ved Universitetsbiblioteket i Bergen og Johanneskirken. Det benyttes auditorium og grupperom ved Sydneshaugen skole.
Studentengasjement[rediger | rediger kilde]
Det eksisterer studentdemokratiske organ på alle nivå ved HF. Det høyeste organet er Humanistisk studentutvalg (HSU) som er bindeleddet mellom alle studentene ved fakultetet og fakultetsledelsen. I tillegg eksisterer det flere instituttutvalg, og studenter er representert i alle viktige råd og utvalg ved fakultetet.