NM i friidrett 1971

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk

Norgesmesterskapet i friidrett 1971 bestod av flere arrangementer som i 1971 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.

Hovedmesterskapet ble arrangert på Hamar stadionHamar 23.–25. juli. Arrangører var Hamar IL og Hedmark Friidrettskrets.[1][2]

Kongepokalvinnere var Arve Olsson og Kari Karlsen.[3]

Følgende øvelser ble arrangert utenfor hovedmesterskapet:

Kvinner[rediger | rediger kilde]

100 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Eva Seim TIF Viking 12.3
Sølvmedalje Elisabeth Magnus IF Ready 12.5
Bronsemedalje Tone Rolland Fri IL 12.6


200 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Toril Husby Nidelv IL 25.5
Sølvmedalje Eva Seim TIF Viking 25.6
Bronsemedalje Tone Rolland Fri IL 25.8


400 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Annlaug Drange Fana IL 57.0
Sølvmedalje Britt Ramstad IL Tyrving 57.7
Bronsemedalje Åse Svinsholt Ivrig 58.0


800 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Grete Andersen SK Vidar 2:09.8
Sølvmedalje Heidi Vien Raufoss IL 2:11.7
Bronsemedalje Oddbjørg Helstad Veldre 2:14.1


1500 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Grete Andersen SK Vidar 4:25.0
Sølvmedalje Ingrid Christensen SK Freidig 4:27.6
Bronsemedalje Heidi Vien Raufoss IL 4:41.5


1,5 km terrengløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Oddbjørg Helstad Veldre 5:05
Sølvmedalje Torill Sarpebakken Moss 5:09
Bronsemedalje Oddrun Mollan Frosta 5:19


100 meter hekk[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Emma Grønmo Sømna 15.8
Sølvmedalje Anne Merete Pettersen IL Tyrving 15.9
Bronsemedalje Anne Helene Bjerke Holstad 16.1


4 x 100 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Kari Øyjordsbakken
Lisbeth Låstad
Annlaug Drange
Marianne Pedersen
Fana IL 49.7
Sølvmedalje Ellen Nordnes
Sidsel Kjellås
Anne Utteberg
Kirsten Røthe
IL i BUL 49.8
Bronsemedalje Nina Stikholmen
Bente Skar
Elin Bjørlie
Merete Bjørlie
Hamar IL 50.0


4 x 400 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Lisbeth Låstad
Marianne Pedersen
Kari Dallan
Annlaug Drange
Fana IL 3:53.8
Sølvmedalje Gerd von der Lippe
Marianne Skorgan
Siri Hemstad
Britt Ramstad
IL Tyrving 3:54.8
Bronsemedalje Anne Lotte Fjellhaugen
Anne Sørby
Unni Bjerke
Wenche Nystad
IF Ready 4:01.8


1000 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Maj-Lena Andersen
Gerd von der Lippe
Siri Hemstad
Britt Ramstad
IL Tyrving 2:17.0
Sølvmedalje Fana IL 2:18.4
Bronsemedalje IF Ready 2:18.8


Høydehopp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Høyde
Gullmedalje Kari Karlsen Oslo IL 1.76
Sølvmedalje Anne Lise Wærness IL i BUL 1.64
Bronsemedalje Kirsten Levik Skjalg IL 1.61


Lengdehopp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Wenche Olsen Skjalg IL 5.69
Sølvmedalje Torhild S. Pettersen Larvik Turn 5.62
Bronsemedalje Marit Rakstang Straumsnes 5.61


Spydkast[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Inger Lise Fallo IL i BUL 47.16
Sølvmedalje Elin Pentz IL Tyrving 41.04
Bronsemedalje Inger Oxlund Sortland 41.00


Diskos[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Marit Dalby Løten 38.20
Sølvmedalje Unn Andersen Stålkameratene 37.88
Bronsemedalje Valborg Tømmerås Overhalla 37.38


Kulestøt[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Inger Holter Nannestad 12.72
Sølvmedalje Emma Grønmo Sømna 12.12
Bronsemedalje Unn Andersen Stålkameratene 11.83


Menn[rediger | rediger kilde]

100 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Ole Egil Reitan Frosta 10.6
Sølvmedalje Richard Simonsen Kristiansand IF 10.6
Bronsemedalje Audun Garshol Hareid 10.7


200 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Richard Simonsen Kristiansand IF 21.6
Sølvmedalje Terje Hellesylt IL i BUL 21.9
Bronsemedalje Audun Garshol Hareid 21.9


400 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Per Rom IL i BUL 47.9
Sølvmedalje Gøte Lundblad Lambertseter IF 48.6
Bronsemedalje Steinar Mo IL i BUL 49.2


800 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Ragnar Schie IK Tjalve 1:52.7
Sølvmedalje Dagfinn Moe Lambertseter IF 1:53.1
Bronsemedalje Odd Bratland Namsen 1:53.1


1500 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Arne Hovde Ringerike 3:46.3
Sølvmedalje Rolf Olsen KFUM-kameratene 3:46.5
Bronsemedalje Knut Kvalheim IK Tjalve 3:47.0


5000 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Arne Kvalheim IK Tjalve 14:05.0
Sølvmedalje Per Halle IL Sturla 14:05.8
Bronsemedalje Arild Strøm Andersen IL Sturla 14:18.8


10000 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Arne Risa IL Gular 29:36.4
Sølvmedalje Gunnar Gisnås Oslostudentenes IK 30:22.0
Bronsemedalje Per Arild Bølla Vaaler 30:27.8


25 km landeveisløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Bjarne Sletten Larvik Turn 1:21:48
Sølvmedalje Bent Natvig Oslostudentenes IK 1:22:48
Bronsemedalje Ole Bjarte Orset Tingvoll 1:23:18


Maraton[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Bjarne Sletten Larvik Turn 2:17:42
Sølvmedalje Einar Weidemann SK Freidig 2:18:26
Bronsemedalje Bent Natvig Oslostudentenes IK 2:20:35


3 km terrengløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Sverre Sørnes IL Gular 8:50
Sølvmedalje Jon Grydeland Strindheim IL 8:53
Bronsemedalje Kjell Leira IL Gular 8:54


8 km terrengløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Åge Overhalden Nordre Land 24:07
Sølvmedalje Arne Risa IL Gular 24:26
Bronsemedalje Tor Tjørnhom Kvinesdal 24:52


20 km terrengløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Gunnar Gisnås Oslostudentenes IK 1:11:19
Sølvmedalje Åge Overhalden Nordre Land 1:11:39
Bronsemedalje Kjell Botten Mo 1:13:03


110 meter hekk[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Håkon Fimland IL Gular 14.3
Sølvmedalje Ragnar Moland Urædd 14.3
Bronsemedalje Per Stubbråten Ringerike 14.8


400 meter hekk[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Harald Moi Kristiansand IF 53.1
Sølvmedalje Olav Grasbakken Gjøvik 53.3
Bronsemedalje Thorolf Krüger Mo 54.0


3000 meter hinder[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Sverre Sørnes IL Gular 8:43.2
Sølvmedalje Arne Risa IL Gular 8:43.6
Bronsemedalje Ståle Engen IL Sturla 8:48.6


4 x 100 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Håkon Fimland
Arild Tveit
Rune Tjore
Bjørn Birknes
IL Gular 41.9
Sølvmedalje Tor Mjaaland
Tomm Thorkildsen
Kristen Fløgstad
Richard Simonsen
Kristiansands IF 42.4
Bronsemedalje Asbjørn Okstad
Terje Hellesylt
Steinar Mo
Per Rom
IL i BUL 42.4
Bronsemedalje Olav Jacobsen
Harald Ekker
Knut Kjølsøy
Ole Bernt Skarstein
Stålkameratene 42.4


4 x 400 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Terje Hellesylt
Asbjørn Okstad
Steinar Mo
Per Rom
IL i BUL 3:16.8
Sølvmedalje Erik Wagner Larsen
Håkon Fimland
Rune Tjore
Bjørn Birknes
IL Gular 3:17.6
Bronsemedalje Harald Moi
Torleif Fløystveit
Kristen Fløgstad
Richard Simonsen
Kristiansands IF 3:19.8


4 x 1500 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Ole Kristensen
Kjell Leira
Arne Risa
Sverre Sørnes
IL Gular 15:37.0
Sølvmedalje Ole Petter Bjerkan
Arild Strøm Andersen
Ståle Engen
Per Halle
IF Sturla 15:40.8
Bronsemedalje Thoralf Schrøder-Nielsen
Åge Galgerud
Erik Evensen
Ragnar Schie
IK Tjalve 15:59.8


1000 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Christen Berg
Terje Hellesylt
Steinar Mo
Per Rom
IL i BUL 1:54.6
Sølvmedalje Kristen Fløgstad
Jon Fjeld
Harald Moi
Richard Simonsen
Kristiansands IF 1:55.3
Bronsemedalje Arild Tveit
Rune Tjore
Håkon Fimland
Bjørn Birknes
IL Gular 1:58.6


Høydehopp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Høyde
Gullmedalje Leif Roar Falkum IK Tjalve 2.03
Sølvmedalje Rune Gjengedal Fjellhug/Vereide 2.03
Bronsemedalje Bjarte Holmeide Tingvoll 2.03


Lengdehopp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Terje Haugland IK Tjalve 7.76
Sølvmedalje Finn Bendixen Lillesand 7.63
Bronsemedalje Kristen Fløgstad Kristiansand IF 7.35


Stavsprang[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Høyde
Gullmedalje Einar Johan Svendgård Skogn IL 4.50
Sølvmedalje Reidar Aarskog Fana IL 4.00
Bronsemedalje Ivar Bredholt Moss IL 4.00


Tresteg[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Kristen Fløgstad Kristiansand IF 15.74
Sølvmedalje Rune Wiborg Holt 15.48
Bronsemedalje Odd Bergh SK Freidig 15.24


Spydkast[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Arve Olsson Oslo IL 81.28
Sølvmedalje Jan Pedersen Trond 75.96
Bronsemedalje Bjørn Grimnes Kongsberg 75.22


Diskos[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Tormod Lislerud Ski IL 56.36
Sølvmedalje Harald Lorentzen IK Tjalve 52.56
Bronsemedalje Ragnar Skautvedt IK Tjalve 50.00


Kulestøt[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Bjørn Bang Andersen IL i BUL 17.90
Sølvmedalje Arild Busterud Løten 15.78
Bronsemedalje Harald Lorentzen IK Tjalve 15.77


Sleggekast[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Magne Føleide Florø 62.14
Sølvmedalje Arne Lothe IL Gular 62.04
Bronsemedalje Arild Busterud Løten 56.76


Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Menn Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine.
  2. ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Kvinner Arkivert 1. februar 2014 hos Wayback Machine.
  3. ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine.

Kilder[rediger | rediger kilde]