NM i friidrett 2003

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk

Norgesmesterskapet i friidrett 2003 er en felles betegnelse på flere arrangementer som i løpet av kalenderåret 2003 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.

Hovedmesterskapet ble arrangert i Fredrikstad i perioden 8. til 10. august. Arrangører var Fredrikstad IF og Østfold Friidrettskrets.

Følgende øvelser ble arrangert utenfor hovedmesterskapet:

Bente Landøy tok tre NM-gull på distansene 5000 meter, 10000 meter og 6 km terrengløp. På herresiden tok Marius Bakken, Karl Johan Rasmussen og Gjøran Sørli alle 2 NM-titler hver.

Kvinner[rediger | rediger kilde]

100 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Ann Helen Rinden Åmdal IL 12.00
Sølvmedalje Inger Elisabeth Tørre IL i BUL 12.08
Bronsemedalje Elisabeth Slettum Skjalg IL 12.25


200 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Sigvor Melve SK Vidar 24.13
Sølvmedalje Elisabeth Slettum Skjalg IL 24.29
Bronsemedalje Inger Elisabeth Tørre IL i BUL 24.92


400 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Margit Katrine Strand IK Tjalve 55.37
Sølvmedalje Nina Katrine Brandt Steinkjer FIK 55.75
Bronsemedalje Sigvor Melve SK Vidar 55.83


800 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Ingvill Måkestad IL Korlevoll 2:13.09
Sølvmedalje Trine Pilskog IK Tjalve 2:13.46
Bronsemedalje Kristin Roset Gloppen FIL 2:14.14


1500 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Hanne Lyngstad IK Tjalve 4:21.68
Sølvmedalje Ingvill Måkestad IL Korlevoll 4:21.89
Bronsemedalje Ragnhild Kvarberg FIK Ren-Eng 4:27.75


5000 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Bente Landøy Haugesund IL 16:02.54
Sølvmedalje Siri Merete Alfheim IL Norna-Salhus 16:06.51
Bronsemedalje Susanne Wigene SK Vidar 16:47.75


10000 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Bente Landøy Haugesund IL 33:08.27
Sølvmedalje Stine Larsen BFG Fana 34:07.44
Bronsemedalje Brit-Helen Simmenes Osterøy IL 35:31.41


Halvmaraton[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Susanne Wigene SK Vidar 1:15:01
Sølvmedalje Brit-Helen Langeland Osterøy IL 1:18:23
Bronsemedalje Anita Håkenstad Evertsen IL Tyrving 1:20.42


Maraton[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Britt Helgesen Kvæfjord IL 3:03:44
Sølvmedalje Turid Malme Fræna FIK 3:10:10
Bronsemedalje Audhild Hestad Gaular IL 3:13:38


2 km terrengløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Susanne Wigene SK Vidar 06:22
Sølvmedalje Ingvill Måkestad IL Korlevoll 06:25
Bronsemedalje Hanne Lyngstad IK Tjalve 06:25


6 km terrengløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Bente Landøy Haugesund IL 22.37
Sølvmedalje Anita Håkenstad Evertsen IL Tyrving 22.50
Bronsemedalje Runa Bostad SK Vidar 22.50


Terrengstafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Hilde Gjessing, Susanne Wigene, Marianne Eide, Jessica Gunnarsson[1] SK Vidar 1:03:03
Sølvmedalje GTI Stavanger 1:15:38
Bronsemedalje Skjalg IL 1:20:44


100 meter hekk[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Kamilla Brandt IL Tyrving 13.87
Sølvmedalje Rannveig Kvalvik Moss IL 14.25
Bronsemedalje Thale Glomsrød Fredrikstad IF 14.27


400 meter hekk[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Margit Katrine Strand IK Tjalve 59.18
Sølvmedalje Heidi Trollsås IL Runar 59.92
Bronsemedalje Lise M. Jensen IL Norna-Salhus 61.17


3000 meter hinder[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Hanne Lyngstad IK Tjalve 9:54.91
Sølvmedalje Susanne Wigene SK Vidar 10:02.39

Kun 2 utøvere deltok i øvelsen


4 x 100 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver[2] Klubb Tid
Gullmedalje Hedvig Glomsrød, Thale Glomsrød, Marie Hagle, Marlene Hjort Fredrikstad IF 48.57
Sølvmedalje Marthe Gunnerød, Vibecke Brun, Ingrid Magnus, Inger Tørre IL i BUL 48.62
Bronsemedalje Ida Camilla Hals, Tine Borge, Jessie Rank Granlund, Christine Lia IF Hellas 48.94


4 x 400 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Trondheim Friidrett 4:04.04
Sølvmedalje IK Tjalve 4:06.29

Kun 2 lag deltok i øvelsen


4 x 800 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver[2] Klubb Tid
Gullmedalje Jessica Gunnarsson, Marianne Garmann Eide, Fride Vullum, Susanne Wigene SK Vidar 1.lag 9:13.14
Sølvmedalje Hilde Gjessing Vlist, Sofie van der Vlist Spiten, Annica Gunnarsson, Catharina Bartnes SK Vidar 2.lag 9:41.16
Bronsemedalje Marianne Teigen, Tonje Vråle, Linda Engstrøm, Cecilie Gjersum IF Sturla 9:51.84


1000 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje SK Vidar 2:15.86
Sølvmedalje Trondheim Friidrett 2:15.94
Bronsemedalje Ranheim IL 2:16.07


Høydehopp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Høyde
Gullmedalje Anne Gerd Eieland Iveland IL 1.90
Sølvmedalje Thale Glomsrød Fredrikstad IF 1.76
Bronsemedalje Stine Kufaas Trondheim Friidrett 1.76


Lengdehopp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Margrethe Renstrøm Søgne IL 6.26
Sølvmedalje Cecilie Rise Gloppen FIL 6.03
Bronsemedalje Maria Høgheim Lysekloster IL 5.85


Stavsprang[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Høyde
Gullmedalje Elin Dølør IL i BUL 3.25
Sølvmedalje Margit Katrine Strand IK Tjalve 3.20
Bronsemedalje Trude Martinsen Minerva 2.90


Tresteg[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Cecilie Rise Gloppen FIL 13.26
Sølvmedalje Line F. Blekeli IL Norna-Salhus 12.58
Bronsemedalje Nina Johannessen IK Tjalve 12.48


Spydkast[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Grethe Kleggetveit Iveland IL 48.03
Sølvmedalje Bodil Hjelmeset Gloppen FIL 46.03
Bronsemedalje Merete Knudsen BFG Fana 46.00


Diskos[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Grete Etholm IK Tjalve 56.96
Sølvmedalje Elin Isane Gloppen FIL 51.76
Bronsemedalje Britt Helen Thon Skrautvål IL 45.39


Kulestøt[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Tania Longe Fredrikstad IF 13.79
Sølvmedalje Grethe Kleggetveit Iveland IL 13.27
Bronsemedalje Elin Isane Gloppen FIL 12.99


Sleggekast[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Eva Danielsen IK Tjalve 56.70
Sølvmedalje Mona Holm IL Norna-Salhus 55.75
Bronsemedalje Hanne Johannessen IL Norna-Salhus 50.38


Sjukamp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Poeng
Gullmedalje Rannveig Kvalvik Moss IL 5094
Sølvmedalje Turid Teigen IK Tjalve 4547
Bronsemedalje Kristine Marvik Sandnes IL 4232


Menn[rediger | rediger kilde]

100 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Aham Okeke IK Tjalve 10.35
Sølvmedalje Martin Rypdal IL i BUL Tromsø 10.61
Bronsemedalje Anders Kristiansen IL Gular 10.75


200 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje John Ertzgaard Raufoss IL 21.27
Sølvmedalje Morten Sand Lillehammer IF 21.33
Bronsemedalje Martin Rypdal IL i BUL Tromsø 21.91


400 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Morten Sand Lillehammer IF 46.89
Sølvmedalje Einar Inge Aasen IF Hellas 48.03
Bronsemedalje Karl H. Felde IL Gular 49.04


800 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Stig Vervik Ellingsen IL Tyrving 1:51.38
Sølvmedalje Kjetil Hodnekvam FIL AKS-77 1:51.47
Bronsemedalje Tor Øivind Ødegaard Fredrikstad IF 1:51.68


1500 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Marius Bakken IL Runar 3:49.40
Sølvmedalje Bård Kvalheim IK Tjalve 3:49.62
Bronsemedalje Odd Morten Brekke Gjesdal IL 3:50.21


5000 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Marius Bakken IL Runar 13:46.74
Sølvmedalje Endre Evensen IK Tjalve 14:07.43
Bronsemedalje Karl J. Rasmussen Haugesund IL 14:08.91


10000 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Karl Johan Rasmussen Haugesund IL 30:03.63
Sølvmedalje Henrik Sandstad SK Vidar 30:44.57
Bronsemedalje Svein Inge Buhaug Gjesdal IL 31:00.29


Halvmaraton[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Henrik Sandstad SK Vidar 1:06:41
Sølvmedalje Carlos Silva de Brito SK Vidar 1:07:18
Bronsemedalje Henrik Grøseth Gjesdal IL 1:08:06


Maraton[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Kristen Aaby SK Vidar 2:29:55
Sølvmedalje Egil Skarpsno FIK Ren-Eng 2:31:11
Bronsemedalje Gudmund Høst IL Heming 2:33:03


3 km terrengløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Trond Idland Gjesdal IL 09:03
Sølvmedalje Knut Erik Rame Gjesdal IL 09:04
Bronsemedalje Kjetil Ramstad Haugesund IL 09:07


10 km terrengløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Karl Johan Rasmussen Haugesund IL 33:42
Sølvmedalje Anders Aukland Tønsberg FIK 34:04
Bronsemedalje Henrik Grøseth Gjesdal IL 34:13


Terrengstafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Gjesdal IL 51:42
Sølvmedalje Haugesund IL 51:50
Bronsemedalje IL Norna-Salhus 54:44


110 meter hekk[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Tom Erik Olsen IL Norna-Salhus 14.35
Sølvmedalje Magnus Husby Rostad Steinkjer FIK 14.51
Bronsemedalje Kjetil Myrmel IL Gular 15.10


400 meter hekk[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Ragnar Bergheim IL Norna-Salhus 51.09
Sølvmedalje Atle McAdam IK Tjalve 52.18
Bronsemedalje Michael Tomala Minerva 52.31


3000 meter hinder[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Jim Svenøy SK Vidar 8:43.95
Sølvmedalje Øyvind Sylta SK Vidar 9:11.72
Bronsemedalje Terje Aggvin Gjesdal IL 9:15.55


4 x 100 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje IK Tjalve 42.88
Sølvmedalje IF Hellas 43.20
Bronsemedalje Steinkjer FIK 66.69


4 x 400 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje IL Gular 3:16.03
Sølvmedalje IL Norna-Salhus 3:16.07
Bronsemedalje SK Vidar 3:17.59


4 x 1500 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje IL Gular 16:22.62
Sølvmedalje IL i BUL 16:22.70
Bronsemedalje IK Tjalve 16:43.90


1000 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje IL Norna-Salhus 1:53.97
Sølvmedalje IL Gular 1:54.07
Bronsemedalje IF Hellas 1:54.68


Høydehopp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Høyde
Gullmedalje Jon S. Utgårdsløkken Aurskog-Høland 2.13
Sølvmedalje Andreas Aune Viken Fredrikstad IF 2.10
Bronsemedalje Kenneth Hoffmann Nesbyen IL 2.00


Lengdehopp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Thomas Mellin-Olsen IL Gular 7.68
Sølvmedalje Bjarte Holmelid IL Gular 7.43
Bronsemedalje Hans Olav Uldal IK Grane 7.33


Stavsprang[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Høyde
Gullmedalje Ketil Rønneberg IL i BUL 5.10
Sølvmedalje Tom Erik Olsen IL Norna-Salhus 5.00
Bronsemedalje Geir O. Rasmussen Fredrikstad IF 4.80


Tresteg[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Trond Erik Nilsen Ask IL 15.48
Sølvmedalje Lars Ytterhaug IK Tjalve 15.32
Bronsemedalje Arjan Bos IK Tjalve 15.20


Spydkast[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Andreas Thorkildsen SK Vidar 76.04
Sølvmedalje Ronny Nilsen IL Norna-Salhus 74.71
Bronsemedalje Paul Solberg IL Norna-Salhus 68.81


Diskos[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Gjøran Sørli IK Tjalve 60.75
Sølvmedalje Gaute Myklebust IL Norna-Salhus 58.03
Bronsemedalje Svein Inge Valvik IK Tjalve 56.12


Kulestøt[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Gjøran Sørli IK Tjalve 19.11
Sølvmedalje Gaute Myklebust IL Norna-Salhus 18.24
Bronsemedalje Jan Sagedal IK Tjalve 17.16


Sleggekast[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Bjørn Henning Bøe Vestre Slidre IL 60.27
Sølvmedalje Bjørnar Halvorsen Fri IL 59.47
Bronsemedalje Anders Halvorsen IL Norna-Salhus 58.81


Tikamp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Ove Lindekleiv Sandnes IL 6479
Sølvmedalje Lukas Udelhoven Søgne IL 6082
Bronsemedalje Jon Olav Bjorhusdal Sandnes IL 5264


Medaljeoversikt[rediger | rediger kilde]

Hovedmesterskap     Stafetter       Mangekamp   Maratonøvelser     Terrengløp       Sammenlagt  
Klubb Gull Sølv Bronse Gull Sølv Bronse Gull Sølv Bronse Gull Sølv Bronse Gull Sølv Bronse Gull Sølv Bronse
IK Tjalve 9 6 4 1 1 1 0 1 0 0 0 0 0 0 1 10 8 6
SK Vidar 3 3 2 1 0 1 0 0 0 3 1 0 2 0 0 9 4 3
IL Norna-Salhus 2 7 4 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 3 8 5
Haugesund IL 3 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 1 1 5 1 2
IL Gular 1 1 3 2 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 2 3
IL i BUL 2 1 1 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 3 1
Fredrikstad IF 1 2 3 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 2 3
Gjesdal IL 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 1 2 1 1 2 1 5
Gloppen FIL 1 3 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 3 2
IL Runar 2 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 1 0
Iveland IL 2 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 1 0
IL Tyrving 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 2 0 1
IL Korlevoll 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1 2 0
IF Hellas 0 1 0 0 1 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 2
Trondheim Friidrett 0 0 1 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 1
Lillehammer IF 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0
Søgne IL 1 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0
Steinkjer FIK 0 2 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 1
Moss IL 0 1 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0
Sandnes IL 0 0 0 0 0 0 1 0 2 0 0 0 0 0 0 1 0 2
Skjalg IL 0 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1 2
Ask IL 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
Raufoss IL 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
Vestre Slidre IL 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
Aurskog-Høland 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
BFG Fana 0 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1
IL i BUL Tromsø 0 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1
Osterøy IL 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1 1
FIK Ren-Eng 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1 1
Kvæfjord IL 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0 0
Fri IL 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
FIL AKS-77 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Minerva 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
Fræna FIK 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0
GTI Stavanger 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0
Tønsberg FIK 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0
Lysekloster IL 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Skrautvål IL 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
IK Grane 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Nesbyen IL 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
IF Sturla 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Gaular IL 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1
IL Heming 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1
Ranheim IL 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1

Referanser[rediger | rediger kilde]

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]