NM i friidrett 1950

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk

Norgesmesterskapet i friidrett 1950 bestod av flere arrangementer som i 1950 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.

Hovedmesterskapet for menn ble arrangert på Krohnsminde Idrettsplass i Bergen i perioden 5. til 6. august. Arrangør var Bergen Friidrettskrets.[1]

Hovedmesterskapet for kvinner ble arrangert i Trondheim i perioden 5. til 6. august. Arrangører var SK Rapp og Strindheim IL.[2]

Dette var siste gang hovedmesterskapene for menn og kvinner ble arrangert adskilt.

Kongepokalvinnere ble Sverre Strandli og Kirsti Jordet.[3]

Se også NM i mangekamp 1950.

Kvinner[rediger | rediger kilde]

60 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Liv Paulsen Viking, Stavanger 7.7
Sølvmedalje Jorun Askersrud IL i BUL 7.8
Bronsemedalje Elsa Aschim IL i BUL 8.0

100 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Jorun Askersrud IL i BUL 12.9
Sølvmedalje Liv Paulsen Viking, Stavanger 12.9
Bronsemedalje Anne Lise Thoresen Tyrving 13.1

200 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Jorun Askersrud IL i BUL 27.0
Sølvmedalje Elsa Aschim IL i BUL 27.4
Bronsemedalje Liv Paulsen Viking, Stavanger 27.5

80 meter hekk[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Unni Sæther Tyrving 12.9
Sølvmedalje Anne Sofie Moen IL i BUL 13.0
Bronsemedalje Solveig Toms Oslo IL 13.5

4 x 100 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Klubb Tid
Gullmedalje Tyrving 51.1
Sølvmedalje IL i BUL 51.3
Bronsemedalje Oslo IL 52.3

Lengdehopp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Mari Forberg Verdal IL 5.14
Sølvmedalje Lilly Tønnesen Oslo IL 5.12
Bronsemedalje Aslaug Solheim Dristug 5.00

Høydehopp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Høyde
Gullmedalje Johanne Greibrok Oslo IL 1.50
Sølvmedalje Unni Sæther Tyrving 1.46
Bronsemedalje Aslaug Solheim Dristug 1.43
Bronsemedalje Kirsti Jordet Follogutane 1.43

Kulestøt[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Kirsti Jordet Follogutane 11.10
Sølvmedalje Grethe Werner Torshaug IF 11.06
Bronsemedalje Edith Todnem IF Ørnulf 10.67

Diskos[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Edith Todnem IF Ørnulf 36.62
Sølvmedalje Kirsti Jordet Follogutane 35.17
Bronsemedalje Magnhild Kjønsberg Sørskogbygda 33.01

Spydkast[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Kirsti Jordet Follogutane 39.95
Sølvmedalje Edith Todnem IF Ørnulf 34.28
Bronsemedalje Åse Kjølseth Oslo IL 32.00

Menn[rediger | rediger kilde]

100 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Henry Johansen Oslo-Ørn 10.8
Sølvmedalje Knut Moum Stavne 10.8
Bronsemedalje Hans Petter Pedersen Hind 10.9

200 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Henry Johansen Oslo-Ørn 21.9
Sølvmedalje Knut Moum Stavne 22.3
Bronsemedalje Arvid Lunde Mode 22.4

400 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Audun Boysen IK Tjalve 50.0
Sølvmedalje Ivar Espenes Strindheim IL 50.2
Bronsemedalje Kjell Børresen Sandefjord 50.8

800 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Audun Boysen IK Tjalve 1:52.7
Sølvmedalje Terje Lilleseth IL i BUL 1:53.8
Bronsemedalje Fredrik Eckhoff IK Tjalve 1:55.4

1500 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Reidar Hannestad TIF Viking 3:59.0
Sølvmedalje Olav Høiland Haugesund IL 3:59.2
Bronsemedalje Terje Lilleseth IL i BUL 4:00.2

5000 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Øistein Saksvik Ranheim IL 14:53.0
Sølvmedalje Ernst Larsen Wing 14:57.0
Bronsemedalje Sigurd Slaatten Moss IL 14:59.0

10000 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Martin Stokken Selsbakk IF 30:14.4
Sølvmedalje Knut Tveten Gjelleråsen 32:11.5
Bronsemedalje Oddvar Kilen Kjellmyra 32:17.0

25 km landeveisløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje John Systad TIF Viking 1:25:18
Sølvmedalje Rolf Ødegaard Nessegutten 1:26:44
Bronsemedalje Viktor Olsen Charlottenlund SK 1:27:12

Maraton[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje John Systad TIF Viking 2:44:19
Sølvmedalje Rolf Ødegaard Nessegutten 2:58:46
Bronsemedalje Viktor Olsen Charlottenlund SK 3:01:31

3 km terrengløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Ragnar Haglund Degernes 13:17
Sølvmedalje Øistein Saksvik Ranheim IL 13:22
Bronsemedalje Sigurd Slaatten Moss 13:33

8 km terrengløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Martin Stokken Selsbakk 26:40
Sølvmedalje Leif Hvorup Ringsaker 28:34
Bronsemedalje Alv Kveberg BUL 28:45

Skogsløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Asbjørn Østvold Hokåsen 1:05:21
Sølvmedalje Jacob Kjersem Tresfjord 1:06:13
Bronsemedalje Knut Tveten Gjelleråsen 1:06:59

110 meter hekk[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Egil Arneberg IK Tjalve 15.5
Sølvmedalje Helge Christensen TIF Viking 15.5
Bronsemedalje Agnar Hatteland Klepp 15.7

400 meter hekk[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Reidar Nilsen Husøy & Foynland 55.8
Sølvmedalje Einar Saxhaug IK Tjalve 56.3
Bronsemedalje Thor Volla Liv 56.7

3000 meter hinder[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Martin Stokken Selsbakk IF 9:30.2
Sølvmedalje Ernst Larsen Wing 9:30.2
Bronsemedalje Sigurd Slaatten Moss IL 9:59.0

4 x 100 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Klubb Tid
Gullmedalje Mode 43.7
Sølvmedalje Gamlebyen 44.1
Bronsemedalje IK Tjalve 44.3

4 x 400 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Klubb Tid
Gullmedalje IK Tjalve 3:25.8
Sølvmedalje IK Tjalve 2. lag 3:29.6
Bronsemedalje IF Hellas 3:35.8

1000 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Klubb Tid
Gullmedalje IK Tjalve 2:00.7
Sølvmedalje Mode 2:00.8
Bronsemedalje Norrøna 2:02.5

Lengdehopp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Bjørn Langbakke Oslo Politi 6.92
Sølvmedalje Rune Nilsen IL i BUL 6.89
Bronsemedalje Hans Syversen Kristiansand IF 6.67

Høydehopp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Høyde
Gullmedalje Birger Leirud Leirsund 1.90
Sølvmedalje Erik Stai Vestheim 1.85
Bronsemedalje Eivind Wigstøl Kristiansand IF 1.80

Tresteg[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Rune Nilsen IL i BUL 14.58
Sølvmedalje Odd B. Giving KFUM-kameratene 14.21
Bronsemedalje Jacob Rypdahl Tresfjord 14.09

Stavsprang[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Høyde
Gullmedalje Erling Kaas IK Tjalve 4.05
Sølvmedalje Andreas Larsen Tønsberg-Kam. 3.40
Bronsemedalje Thoralf Rafto Norrøna 3.20

Kulestøt[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Arthur Dybing Haugesund IL 14.37
Sølvmedalje Yngvar Thoresen Oslo Politi 13.92
Bronsemedalje Lars Ulgenes Odda 13.85

Diskos[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Stein Johnson IK Tjalve 47.62
Sølvmedalje Ivar Ramstad Røra 46.00
Bronsemedalje Lars Ulgenes Odda 44.42

Spydkast[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Einar Røberg Søre Trysil 61.84
Sølvmedalje Odd Mæhlum Hamar IL 59.50
Bronsemedalje Egil Danielsen Hamar IL 59.27

Sleggekast[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Sverre Strandli Brandval 54.76
Sølvmedalje Johan Nordby Torshaug IF 44.94
Bronsemedalje Hans Borch-Jenssen Larvik Turn 42.15

Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Menn Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine.
  2. ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Kvinner Arkivert 1. februar 2014 hos Wayback Machine.
  3. ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine.

Kilder[rediger | rediger kilde]