NM i friidrett 1950

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk

Norgesmesterskapet i friidrett 1950 bestod av flere arrangementer som i 1950 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.

Hovedmesterskapet for menn ble arrangert på Krohnsminde Idrettsplass i Bergen 5.–6. august. Arrangør var Bergen Friidrettskrets.[1] Hovedmesterskapet for kvinner ble arrangert i Trondheim 5.–6. august.. Arrangører var SK Rapp og Strindheim IL.[2]

Dette var siste gang hovedmesterskapene for menn og kvinner ble arrangert adskilt. Kongepokalvinnere ble Sverre Strandli og Kirsti Jordet.[3]

Følgende øvelser ble arrangert utenfor hovedmesterskapene:

Kvinner[rediger | rediger kilde]

60 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Liv Paulsen Viking, Stavanger 7.7
2 Jorun Askersrud IL i BUL 7.8
3 Elsa Aschim IL i BUL 8.0

100 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Jorun Askersrud IL i BUL 12.9
2 Liv Paulsen Viking, Stavanger 12.9
3 Anne Lise Thoresen Tyrving 13.1

200 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Jorun Askersrud IL i BUL 27.0
2 Elsa Aschim IL i BUL 27.4
3 Liv Paulsen Viking, Stavanger 27.5

80 meter hekk[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Unni Sæther Tyrving 12.9
2 Anne Sofie Moen IL i BUL 13.0
3 Solveig Toms Oslo IL 13.5

4 x 100 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Klubb Tid
1 Tyrving 51.1
2 IL i BUL 51.3
3 Oslo IL 52.3

Lengdehopp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
1 Mari Forberg Verdal IL 5.14
2 Lilly Tønnesen Oslo IL 5.12
3 Aslaug Solheim Dristug 5.00

Høydehopp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Høyde
1 Johanne Greibrok Oslo IL 1.50
2 Unni Sæther Tyrving 1.46
3 Aslaug Solheim Dristug 1.43
3 Kirsti Jordet Follogutane 1.43

Kulestøt[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
1 Kirsti Jordet Follogutane 11.10
2 Grethe Werner Torshaug IF 11.06
3 Edith Todnem IF Ørnulf 10.67

Diskos[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
1 Edith Todnem IF Ørnulf 36.62
2 Kirsti Jordet Follogutane 35.17
3 Magnhild Kjønsberg Sørskogbygda 33.01

Spydkast[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
1 Kirsti Jordet Follogutane 39.95
2 Edith Todnem IF Ørnulf 34.28
3 Åse Kjølseth Oslo IL 32.00

Menn[rediger | rediger kilde]

100 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Henry Johansen Oslo-Ørn 10.8
2 Knut Moum Stavne 10.8
3 Hans Petter Pedersen Hind 10.9

200 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Henry Johansen Oslo-Ørn 21.9
2 Knut Moum Stavne 22.3
3 Arvid Lunde Mode 22.4

400 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Audun Boysen IK Tjalve 50.0
2 Ivar Espenes Strindheim IL 50.2
3 Kjell Børresen Sandefjord 50.8

800 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Audun Boysen IK Tjalve 1:52.7
2 Terje Lilleseth IL i BUL 1:53.8
3 Fredrik Eckhoff IK Tjalve 1:55.4

1500 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Reidar Hannestad TIF Viking 3:59.0
2 Olav Høiland Haugesund IL 3:59.2
3 Terje Lilleseth IL i BUL 4:00.2

5000 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Øistein Saksvik Ranheim IL 14:53.0
2 Ernst Larsen Wing 14:57.0
3 Sigurd Slaatten Moss IL 14:59.0

10000 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Martin Stokken Selsbakk IF 30:14.4
2 Knut Tveten Gjelleråsen 32:11.5
3 Oddvar Kilen Kjellmyra 32:17.0

25 km landeveisløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 John Systad TIF Viking 1:25:18
2 Rolf Ødegaard Nessegutten 1:26:44
3 Viktor Olsen Charlottenlund SK 1:27:12

Maraton[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 John Systad TIF Viking 2:44:19
2 Rolf Ødegaard Nessegutten 2:58:46
3 Viktor Olsen Charlottenlund SK 3:01:31

3 km terrengløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Ragnar Haglund Degernes 13:17
2 Øistein Saksvik Ranheim IL 13:22
3 Sigurd Slaatten Moss 13:33

8 km terrengløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Martin Stokken Selsbakk IF 26:40
2 Leif Hvorup Ringsaker 28:34
3 Alv Kveberg BUL 28:45

Skogsløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Asbjørn Østvold Hokåsen 1:05:21
2 Jakob Kjersem Tresfjord 1:06:13
3 Knut Tveten Gjelleråsen 1:06:59

110 meter hekk[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Egil Arneberg IK Tjalve 15.5
2 Helge Christensen TIF Viking 15.5
3 Agnar Hatteland Klepp IL 15.7

400 meter hekk[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Reidar Nilsen Husøy & Foynland 55.8
2 Einar Saxhaug IK Tjalve 56.3
3 Thor Volla Liv 56.7

3000 meter hinder[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Alv Kveberg IL i BUL 9:30.2
2 Ernst Larsen Wing 9:30.2
3 Sigurd Slaatten Moss IL 9:59.0

4 x 100 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Klubb Tid
1 Mode 43.7
2 Gamlebyen 44.1
3 IK Tjalve 44.3

4 x 400 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Klubb Tid
1 IK Tjalve 3:25.8
2 IK Tjalve 2. lag 3:29.6
3 IF Hellas 3:35.8

4 x 1500 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Klubb Tid
1 Leon Aasbø
Arthur Låstad
Finn Systad
Reidar Hannestad
[4]
TIF Viking 16:22.8
2 Norman Sørensen
Bjørn Bogerud
Fredrik Eckhoff
Hallgeir Brenden
[5]
IK Tjalve 16:22.8
3 IL i BUL 16:44.6

1000 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Klubb Tid
1 IK Tjalve 2:00.7
2 Mode 2:00.8
3 Norrøna 2:02.5

Lengdehopp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
1 Bjørn Langbakke Oslo Politi 6.92
2 Rune Nilsen IL i BUL 6.89
3 Hans Syversen Kristiansand IF 6.67

Høydehopp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Høyde
1 Birger Leirud Leirsund 1.90
2 Erik Stai Vestheim 1.85
3 Eivind Wigstøl Kristiansand IF 1.80

Tresteg[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
1 Rune Nilsen IL i BUL 14.58
2 Odd B. Giving KFUM-kameratene 14.21
3 Jakob Rypdal Tresfjord 14.09

Stavsprang[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Høyde
1 Erling Kaas IK Tjalve 4.05
2 Andreas Larsen Tønsberg-Kam 3.40
3 Thorolf Rafto Norrøna 3.20

Kulestøt[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
1 Arthur Dybing Haugesund IL 14.37
2 Yngvar Thoresen Oslo Politi 13.92
3 Lars Ulgenes Odda 13.85

Diskos[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
1 Stein Johnson IK Tjalve 47.62
2 Ivar Ramstad Røra 46.00
3 Lars Ulgenes Odda 44.42

Spydkast[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
1 Einar Røberg Søre Trysil 61.84
2 Odd Mæhlum Hamar IL 59.50
3 Egil Danielsen Hamar IL 59.27

Sleggekast[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
1 Sverre Strandli Brandval 54.76
2 Johan Nordby Torshaug IF 44.94
3 Hans Borch-Jenssen Larvik Turn 42.15

Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Menn Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine.
  2. ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Kvinner Arkivert 1. februar 2014 hos Wayback Machine.
  3. ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine.
  4. ^ «Norgesmesterskapet i 10-kamp», Haugesunds Avis 24. juli 1950, s. 5.
  5. ^ Arbeiderbladet 24. juli 1950, s. 8.

Kilder[rediger | rediger kilde]