NM i friidrett 1995

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Stampesletta Stadion, arena for hovedmesterskapet under NM 1995

Norgesmesterskapet i friidrett 1995 bestod av en rekke arrangementer som i løpet av kalenderåret 1995 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.

Hovedmesterskapet ble arrangert på Stampesletta Stadion på Lillehammer i perioden 18. august til 20. august. Arrangør var Lillehammer IF.[1] Kongepokalvinnere var sprinteren Geir Moen og diskoskasteren Mette Bergmann.[2]

Følgende øvelser ble arrangert i tillegg til hovedmesterskapet:

Kvinner[rediger | rediger kilde]

100 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Ingvild Larsen Laksevåg TIL 11.41
Sølvmedalje Sølvi Meinseth Sørild FIK 11.61
Bronsemedalje Karin Solbakken Raufoss IL 11.62


200 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Sølvi Meinseth Sørild FIK 23.47
Sølvmedalje Ingvild Larsen Laksevåg TIL 23.71
Bronsemedalje Karin Solbakken Raufoss IL 23.92


400 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Sølvi Meinseth Sørild FIK 53.33
Sølvmedalje Randi Nymoen IL i BUL 55.23
Bronsemedalje Ingrid Lund Lillehammer IF 55.51


800 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Toril Hatling Minerva 2:06.90
Sølvmedalje Hanne Lyngstad FIK Orion 2:08.88
Bronsemedalje Veslemøy Hausken BFG Fana 2:10.14


1500 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Hilde Stavik SK Vidar 4:15.08
Sølvmedalje Hanne Lyngstad FIK Orion 4:21.65
Bronsemedalje Gunhild Halle IL Runar 4:23.06


3000 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Hilde Stavik SK Vidar 9:04.31
Sølvmedalje Gunhild Halle IL Runar 9:10.36
Bronsemedalje Brynhild Synstnes Lillehammer IF 9:13.46


10000 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Brynhild Synstnes Lillehammer IF 33:09.11
Sølvmedalje Grete Kirkeberg SK Vidar 33:33.96
Bronsemedalje Torhild Dybwad IL i BUL 34:39.77


Halvmaraton[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Ingrid Kristiansen IL i BUL 1:13:22
Sølvmedalje Christin Sørum IL Skjalg 1:16:53
Bronsemedalje Anne Bostad Hegvold IL i BUL 1:19:41


Maraton[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Marit Uglem SK Vidar 2:50:22
Sølvmedalje Irene Gulli Hallingdal FIK 2:55:18
Bronsemedalje Nina Hansteen SK Vidar 2:59:33


2 km terrengløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Christin Sørum IL Skjalg 6:20
Sølvmedalje Veslemøy Hausken BFG Fana 6:24
Bronsemedalje Grete Slettom BFG Fana 6:26


6 km terrengløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Brynhild Synstnes Lillehammer IF 20:28
Sølvmedalje Gunhild Halle Runar 20:49
Bronsemedalje Christin Sørum IL Skjalg 21:44


10 km terrengløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Grete Kirkeberg SK Vidar 35:42
Sølvmedalje Christin Sørum IL Skjalg 37:00
Bronsemedalje May Bente Weng Høybråten & Stovner 37:01


100 meter hekk[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Lena Solli SK Vidar 13.02
Sølvmedalje Monica Grefstad Minerva 13.20
Bronsemedalje Lene Espegren IK Tjalve 14.23


400 meter hekk[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Mari Bjone IL i BUL 61.78
Sølvmedalje Sissel Norum Steinkjer FIK 62.68
Bronsemedalje Camilla Isaksen IL i BUL 63.18


4 x 100 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Lillian Foss Breivik
Elisabeth Tollisen
Marit Nyberg Birknes
Sigvor Melve
IL i BUL 48.16

Kun ett lag fullførte.


4 x 400 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Thale Høyer Grimstad
Gro Hege Cleveland
Asborg Aanstad
Ingrid Lund
Lillehammer IF 4:13.55

Kun ett lag stilte til start.


4 x 800 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Ingen lag deltok.

1000 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Sigvor Melve
Marit Nyberg
Elisabeth Tollisen
Randi Nymoen
IL i BUL 2:11.81
Sølvmedalje Asborg Aanstad
Anne Mette Undlien
Ingrid Lund
Gro Hege Cleveland
Lillehammer IF 2:12.29
Bronsemedalje Marit Ottestad
Lene Espegren
Mona Karin Riisnes
Liv Thorseng
IK Tjalve 2:13.03


Høydehopp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Høyde
Gullmedalje Hanne Haugland Minerva 1.90
Sølvmedalje Marianne Vikne Tønsberg FIK 1.70
Bronsemedalje Hanne Skei Løvstakken IK Tjalve 1.70


Lengdehopp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Hanne Haugland Minerva 6.48
Sølvmedalje Ingvild Larsen Laksevåg TIL 6.41
Bronsemedalje Erina Hammer Fredrikstad IF 5.73


Tresteg[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Lene Espegren IK Tjalve 13.42
Sølvmedalje Christine Gulbrandsen Kristiansands IF 12.72
Bronsemedalje Nina Johannessen Kristiansands IF 12.47


Spydkast[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Anne Grethe Bæraas SK Vidar 49.28
Sølvmedalje Susanne Margrethe Ringdal Sunnylven IL 49.20
Bronsemedalje Unn Merete Lie SK Vidar 47.46


Diskos[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Mette Bergmann SK Vidar 65.96
Sølvmedalje Elin Isane Gloppen FIL 48.00
Bronsemedalje Grete Etholm SK Snøgg 47.26


Kulestøt[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Bjørgunn Overvik Vikvarvet IL 13.79
Sølvmedalje Gunn T. Johannessen FIL AKS-77 13.65
Bronsemedalje Grete Gjermshus Kongsvinger IL 13.41


Sjukamp[rediger | rediger kilde]

Ingen deltagere

Menn[rediger | rediger kilde]

100 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Geir Moen Moss IL 10.23
Sølvmedalje Erlend Sæterstøl IL Gular 10.37
Bronsemedalje Fernando Ramírez IL i BUL 10.41


200 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Geir Moen Moss IL 20.29
Sølvmedalje Per Ivar Sivle IL Skjalg 20.98
Bronsemedalje Erlend Sæterstøl IL Gular 21.07


400 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Atle Douglas Bergen FIK 46.98
Sølvmedalje Quincy Douglas IL Gular 47.42
Bronsemedalje Ole Kristian Alsand Sørild FIK 47.73


800 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Atle Douglas Bergen FIK 1:45.20
Sølvmedalje Vebjørn Rodal Oppdal FIK 1:45.45
Bronsemedalje Eyvind Solbu Ås IL 1:49.71


1500 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Vebjørn Rodal Oppdal FIK 3:47.16
Sølvmedalje Eyvind Solbu Ås IL 3:47.77
Bronsemedalje Per Thomas Thomassen IL Gular 3:48.46


5000 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Anders Aukland Tønsberg FIK 14:25.69
Sølvmedalje Svein Erik Eide IL Korlevoll 14:27.51
Bronsemedalje Knut Hegvold Heimdal IF 14:30.02


10000 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Tesfaye Bekele IK Tjalve 29:53.64
Sølvmedalje Svein Erik Eide IL Korlevoll 29:58.55
Bronsemedalje Terje Olsen Heimdal IF 30:17.05


Halvmaraton[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Frank Bjørkli IL i BUL 1:06:43
Sølvmedalje Knut Hegvold Heimdal IF 1:07:40
Bronsemedalje Geir Lien IL i BUL 1:07:51


Maraton[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Ole Petter Hjelle IF Ready 2:25:03
Sølvmedalje Tor Erik Nyquist Ull-Kisa 2:25:21
Bronsemedalje Helge Dolsvåg Kristiansands IF 2:26:21


3 km terrengløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Per Thomas Thomassen IL Gular 8:54
Sølvmedalje Geir Glasø Oppdal 8:55
Bronsemedalje Terje Gautvik IK Tjalve 8:55


12 km terrengløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Svein Erik Eide Korlevoll 37:06
Sølvmedalje Frank Bjørkli IL i BUL 37:07
Bronsemedalje Petter Antonsen SK Vidar 37:46


20 km terrengløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Petter Antonsen SK Vidar 1:03:17
Sølvmedalje Tore Bye IL i BUL 1:04:33
Bronsemedalje Stein Ivar Børset Rindals-Troll 1:04:36


110 meter hekk[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Gaute M. Gundersen Minerva 14.14
Sølvmedalje Tom Erik Olsen Ull-Kisa 14.18
Bronsemedalje Per Øivin Sola IL Sturla 14.36


400 meter hekk[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Atle Lunn Minerva 51.75
Sølvmedalje Per Øivin Sola IL Sturla 51.88
Bronsemedalje Atle McAdam IK Tjalve 51.89


3000 meter hinder[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Jim Svenøy Fræna FIK 8:37.04
Sølvmedalje Øyvind Fretheim BFG Fana 8:47.60
Bronsemedalje Bjarte Bogstad IL Gular 8:54.93


4 x 100 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Jørn Birknes
Kennet Kjensli
John Ertzgaard
Hans Christian Alnæs
IK Tjalve 41.57
Sølvmedalje Knut Egil Løkling
Fernando Ramirez
Toralf Thomassen
Frode Homb
IL i BUL 41.82
Bronsemedalje Stig M. Løken
Magnus Gjerde
Joachim Johnsen
Marcus Karlsen
Lillehammer IF 42.50


4 x 400 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Erlend Sæterstøl
Bård Sandal
Karl Henrik Felde
Quincy Douglas
IL Gular 3:15.33
Sølvmedalje Joachim Johnsen
Espen Ramstad
Stig M. Løken
Magnus Gjerde
Lillehammer IF 3:18.15

Lambertseter gikk først over mål (3.15.29), men hadde en utenlandsk statsborger på laget (Colin Rattigan).


4 x 1500 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Bjørn Arild Bøhleng
Yngve Solheim
Knut Erik Rame
Abdikani Mohammed Ahmed
IL i BUL 16:14.02
Sølvmedalje Jon Inge Heldal
Tor Martin Lund
Ole Jakob Næss
Kjetil Røe Edvardsen
Urædd 16:29.21

Kun to lag fullførte.


1000 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Mattis Barka
Trond Lindanger
Per Ivar Sivle
Kjell E. Rugland
IL Skjalg 1:53.48
Sølvmedalje Jørn Birknes
John Ertzgaard
John Skjelvaag
Atle McAdam
IK Tjalve 1:53.85
Bronsemedalje Toralf Thomassen
Fernando Ramirez
Harald Lund
Bjørn Arild Bøhleng
IL i BUL 1:53.98


Høydehopp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Høyde
Gullmedalje Steinar Hoen IK Tjalve 2.25
Sølvmedalje Håkon Särnblom Minerva 2.23
Bronsemedalje Steinar Grini Spydeberg IL 2.21


Lengdehopp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Gøran Moen IL Gular 7.80
Sølvmedalje Morten Næss IK Tjalve 7.51
Bronsemedalje Sigurd Njerve Norna-Salhus 7.49


Stavsprang[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Høyde
Gullmedalje Trond Barthel Gjøvik FIK 5.70
Sølvmedalje Atle Hansen Fredrikstad IF 4.95
Bronsemedalje Ketil Rønneberg Fredrikstad IF 4.90


Tresteg[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Sigurd Njerve Norna-Salhus 16.73
Sølvmedalje Ketill Hanstveit Norna-Salhus 16.14
Bronsemedalje Morten Næss IK Tjalve 15.55


Spydkast[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Arne Indrebø Gloppen FIL 74.68
Sølvmedalje Pål Arne Fagernes Asker Skiklubb 74.06
Bronsemedalje Håvard F. Johansen Fredrikstad IF 73.72


Diskos[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Svein Inge Valvik IK Tjalve 60.92
Sølvmedalje Olav Jenssen SK Vidar 60.06
Bronsemedalje Kjell Ove Hauge Gloppen FIL 56.46


Kulestøt[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Georg Andersen Urædd 18.84
Sølvmedalje Roar Hoff IL Nybrott 18.28
Bronsemedalje Kjell Ove Hauge Gloppen FIL 18.10


Sleggekast[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Kåre Sagedal IK Tjalve 61.18
Sølvmedalje Anders Halvorsen SK Vidar 60.18
Bronsemedalje Karl Marthiniussen SK Vidar 58.64


Tikamp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Poeng
Gullmedalje Trond Høiby Ski IL 6866
Sølvmedalje Marius Sagen Asker Skiklubb 6653
Bronsemedalje Birger Søyland FIK Orion 6218


Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ friidrett.no: NM-arrangører hovedmesterskapet Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine., hentet 17. november 2012
  2. ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine., hentet 17. november 2012
  3. ^ friidrett.no: Halv-Maraton Menn/Half-Marathon Men Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine., hentet 17. november 2012
  4. ^ friidrett.no: Maraton Menn/Marathon Men Arkivert 7. oktober 2014 hos Wayback Machine., hentet 17. november 2012
  5. ^ friidrett.no: NM mangekamp Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine., hentet 17. november 2012

Kilder[rediger | rediger kilde]