NM i friidrett 1995

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Stampesletta Stadion, arena for hovedmesterskapet under NM 1995

Norgesmesterskapet i friidrett 1995 bestod av en rekke arrangementer som i løpet av kalenderåret 1995 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.

Hovedmesterskapet ble arrangert på Stampesletta Stadion på Lillehammer 18.20. august. Arrangør var Lillehammer IF.[1] Kongepokalvinnere var sprinteren Geir Moen og diskoskasteren Mette Bergmann.[2]

Følgende øvelser ble arrangert i tillegg til hovedmesterskapet:

Kvinner[rediger | rediger kilde]

100 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Ingvild Larsen Laksevåg TIL 11.41
2 Sølvi Meinseth Sørild FIK 11.61
3 Karin Solbakken Raufoss IL 11.62


200 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Sølvi Meinseth Sørild FIK 23.47
2 Ingvild Larsen Laksevåg TIL 23.71
3 Karin Solbakken Raufoss IL 23.92


400 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Sølvi Meinseth Sørild FIK 53.33
2 Randi Nymoen IL i BUL 55.23
3 Ingrid Lund Lillehammer IF 55.51


800 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Toril Hatling Minerva 2:06.90
2 Hanne Lyngstad FIK Orion 2:08.88
3 Veslemøy Hausken BFG Fana 2:10.14


1500 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Hilde Stavik SK Vidar 4:15.08
2 Hanne Lyngstad FIK Orion 4:21.65
3 Gunhild Halle IL Runar 4:23.06


3000 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Hilde Stavik SK Vidar 9:04.31
2 Gunhild Halle IL Runar 9:10.36
3 Brynhild Synstnes Lillehammer IF 9:13.46


10000 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Brynhild Synstnes Lillehammer IF 33:09.11
2 Grete Kirkeberg SK Vidar 33:33.96
3 Torhild Dybwad IL i BUL 34:39.77


Halvmaraton[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Ingrid Kristiansen IL i BUL 1:13:22
2 Christin Sørum IL Skjalg 1:16:53
3 Anne Bostad Hegvold IL i BUL 1:19:41


Maraton[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Marit Uglem SK Vidar 2:50:22
2 Irene Gulli Hallingdal FIK 2:55:18
3 Nina Hansteen SK Vidar 2:59:33


2 km terrengløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Christin Sørum IL Skjalg 6:20
2 Veslemøy Hausken BFG Fana 6:24
3 Grete Slettom BFG Fana 6:26


6 km terrengløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Brynhild Synstnes Lillehammer IF 20:28
2 Gunhild Halle Runar 20:49
3 Christin Sørum IL Skjalg 21:44


10 km terrengløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Grete Kirkeberg SK Vidar 35:42
2 Christin Sørum IL Skjalg 37:00
3 May Bente Weng Høybråten & Stovner 37:01


100 meter hekk[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Lena Solli SK Vidar 13.02
2 Monica Grefstad Minerva 13.20
3 Lene Espegren IK Tjalve 14.23


400 meter hekk[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Mari Bjone IL i BUL 61.78
2 Sissel Norum Steinkjer FIK 62.68
3 Camilla Isaksen IL i BUL 63.18


4 x 100 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Klubb Tid
1 Lillian Foss Breivik
Elisabeth Tollisen
Marit Nyberg Birknes
Sigvor Melve
IL i BUL 48.16

Kun ett lag fullførte.


4 x 400 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Klubb Tid
1 Thale Høyer Grimstad
Gro Hege Cleveland
Asborg Aanstad
Ingrid Lund
Lillehammer IF 4:13.55

Kun ett lag stilte til start.


4 x 800 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Ingen lag deltok.

1000 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Klubb Tid
1 Sigvor Melve
Marit Nyberg
Elisabeth Tollisen
Randi Nymoen
IL i BUL 2:11.81
2 Asborg Aanstad
Anne Mette Undlien
Ingrid Lund
Gro Hege Cleveland
Lillehammer IF 2:12.29
3 Marit Ottestad
Lene Espegren
Mona Karin Riisnes
Liv Thorseng
IK Tjalve 2:13.03


Høydehopp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Høyde
1 Hanne Haugland Minerva 1.90
2 Marianne Vikne Tønsberg FIK 1.70
3 Hanne Skei Løvstakken IK Tjalve 1.70


Lengdehopp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
1 Hanne Haugland Minerva 6.48
2 Ingvild Larsen Laksevåg TIL 6.41
3 Erina Hammer Fredrikstad IF 5.73


Tresteg[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
1 Lene Espegren IK Tjalve 13.42
2 Christine Gulbrandsen Kristiansands IF 12.72
3 Nina Johannessen Kristiansands IF 12.47


Spydkast[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
1 Anne Grethe Bæraas SK Vidar 49.28
2 Susanne Margrethe Ringdal Sunnylven IL 49.20
3 Unn Merete Lie SK Vidar 47.46


Diskos[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
1 Mette Bergmann SK Vidar 65.96
2 Elin Isane Gloppen FIL 48.00
3 Grete Etholm SK Snøgg 47.26


Kulestøt[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
1 Bjørgunn Overvik Vikvarvet IL 13.79
2 Gunn T. Johannessen FIL AKS-77 13.65
3 Grete Gjermshus Kongsvinger IL 13.41


Sjukamp[rediger | rediger kilde]

Ingen deltagere

Menn[rediger | rediger kilde]

100 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Geir Moen Moss IL 10.23
2 Erlend Sæterstøl IL Gular 10.37
3 Fernando Ramírez IL i BUL 10.41


200 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Geir Moen Moss IL 20.29
2 Per Ivar Sivle IL Skjalg 20.98
3 Erlend Sæterstøl IL Gular 21.07


400 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Atle Douglas Bergen FIK 46.98
2 Quincy Douglas IL Gular 47.42
3 Ole Kristian Alsand Sørild FIK 47.73


800 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Atle Douglas Bergen FIK 1:45.20
2 Vebjørn Rodal Oppdal FIK 1:45.45
3 Eyvind Solbu Ås IL 1:49.71


1500 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Vebjørn Rodal Oppdal FIK 3:47.16
2 Eyvind Solbu Ås IL 3:47.77
3 Per Thomas Thomassen IL Gular 3:48.46


5000 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Anders Aukland Tønsberg FIK 14:25.69
2 Svein Erik Eide IL Korlevoll 14:27.51
3 Knut Hegvold Heimdal IF 14:30.02


10000 meter[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Tesfaye Bekele IK Tjalve 29:53.64
2 Svein Erik Eide IL Korlevoll 29:58.55
3 Terje Olsen Heimdal IF 30:17.05


Halvmaraton[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Frank Bjørkli IL i BUL 1:06:43
2 Knut Hegvold Heimdal IF 1:07:40
3 Geir Lien IL i BUL 1:07:51


Maraton[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Ole Petter Hjelle IF Ready 2:25:03
2 Tor Erik Nyquist Ull-Kisa 2:25:21
3 Helge Dolsvåg Kristiansands IF 2:26:21


3 km terrengløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Per Thomas Thomassen IL Gular 8:54
2 Geir Glasø Oppdal 8:55
3 Terje Gautvik IK Tjalve 8:55


12 km terrengløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Svein Erik Eide Korlevoll 37:06
2 Frank Bjørkli IL i BUL 37:07
3 Petter Antonsen SK Vidar 37:46


20 km terrengløp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Petter Antonsen SK Vidar 1:03:17
2 Tore Bye IL i BUL 1:04:33
3 Stein Ivar Børset Rindals-Troll 1:04:36


110 meter hekk[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Gaute M. Gundersen Minerva 14.14
2 Tom Erik Olsen Ull-Kisa 14.18
3 Per Øivin Sola IL Sturla 14.36


400 meter hekk[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Atle Lunn Minerva 51.75
2 Per Øivin Sola IL Sturla 51.88
3 Atle McAdam IK Tjalve 51.89


3000 meter hinder[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Tid
1 Jim Svenøy Fræna FIK 8:37.04
2 Øyvind Fretheim BFG Fana 8:47.60
3 Bjarte Bogstad IL Gular 8:54.93


4 x 100 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Klubb Tid
1 Jørn Birknes
Kennet Kjensli
John Ertzgaard
Hans Christian Alnæs
IK Tjalve 41.57
2 Knut Egil Løkling
Fernando Ramirez
Toralf Thomassen
Frode Homb
IL i BUL 41.82
3 Stig M. Løken
Magnus Gjerde
Joachim Johnsen
Marcus Karlsen
Lillehammer IF 42.50


4 x 400 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Klubb Tid
1 Erlend Sæterstøl
Bård Sandal
Karl Henrik Felde
Quincy Douglas
IL Gular 3:15.33
2 Joachim Johnsen
Espen Ramstad
Stig M. Løken
Magnus Gjerde
Lillehammer IF 3:18.15

Lambertseter gikk først over mål (3.15.29), men hadde en utenlandsk statsborger på laget (Colin Rattigan).


4 x 1500 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Klubb Tid
1 Bjørn Arild Bøhleng
Yngve Solheim
Knut Erik Rame
Abdikani Mohammed Ahmed
IL i BUL 16:14.02
2 Jon Inge Heldal
Tor Martin Lund
Ole Jakob Næss
Kjetil Røe Edvardsen
Urædd 16:29.21

Kun to lag fullførte.


1000 meter stafett[rediger | rediger kilde]

Plass Utøvere Klubb Tid
1 Mattis Barka
Trond Lindanger
Per Ivar Sivle
Kjell E. Rugland
IL Skjalg 1:53.48
2 Jørn Birknes
John Ertzgaard
John Skjelvaag
Atle McAdam
IK Tjalve 1:53.85
3 Toralf Thomassen
Fernando Ramirez
Harald Lund
Bjørn Arild Bøhleng
IL i BUL 1:53.98


Høydehopp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Høyde
1 Steinar Hoen IK Tjalve 2.25
2 Håkon Särnblom Minerva 2.23
3 Steinar Grini Spydeberg IL 2.21


Lengdehopp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
1 Gøran Moen IL Gular 7.80
2 Morten Næss IK Tjalve 7.51
3 Sigurd Njerve Norna-Salhus 7.49


Stavsprang[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Høyde
1 Trond Barthel Gjøvik FIK 5.70
2 Atle Hansen Fredrikstad IF 4.95
3 Ketil Rønneberg Fredrikstad IF 4.90


Tresteg[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
1 Sigurd Njerve Norna-Salhus 16.73
2 Ketill Hanstveit Norna-Salhus 16.14
3 Morten Næss IK Tjalve 15.55


Spydkast[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
1 Arne Indrebø Gloppen FIL 74.68
2 Pål Arne Fagernes Asker Skiklubb 74.06
3 Håvard F. Johansen Fredrikstad IF 73.72


Diskos[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
1 Svein Inge Valvik IK Tjalve 60.92
2 Olav Jenssen SK Vidar 60.06
3 Kjell Ove Hauge Gloppen FIL 56.46


Kulestøt[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
1 Georg Andersen Urædd 18.84
2 Roar Hoff IL Nybrott 18.28
3 Kjell Ove Hauge Gloppen FIL 18.10


Sleggekast[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Lengde
1 Kåre Sagedal IK Tjalve 61.18
2 Anders Halvorsen SK Vidar 60.18
3 Karl Marthiniussen SK Vidar 58.64


Tikamp[rediger | rediger kilde]

Plass Utøver Klubb Poeng
1 Trond Høiby Ski IL 6866
2 Marius Sagen Asker Skiklubb 6653
3 Birger Søyland FIK Orion 6218


Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ friidrett.no: NM-arrangører hovedmesterskapet Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine., hentet 17. november 2012
  2. ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine., hentet 17. november 2012
  3. ^ friidrett.no: Halv-Maraton Menn/Half-Marathon Men Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine., hentet 17. november 2012
  4. ^ friidrett.no: Maraton Menn/Marathon Men Arkivert 7. oktober 2014 hos Wayback Machine., hentet 17. november 2012
  5. ^ friidrett.no: NM mangekamp Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine., hentet 17. november 2012
  6. ^ friidrett.no: 6 km Terrengløp Kvinner Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine.
  7. ^ friidrett.no: 10 km Terrengløp Kvinner

Kilder[rediger | rediger kilde]