Europamesterskapet i orientering

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk

Europamesterskapet i orientering (engelsk: European Orienteering Championships, forkortet EOC) ble for første gang holdt i 1962. Den første utgaven ble arrangert på Løten i Norge. Etter den andre utgaven, i sveitsiske Le Brassus i 1964, ble ikke EM i orientering arrangert før i år 2000. Mesterskapet har blitt arrangert annet hvert år siden 2000.

Distanser[rediger | rediger kilde]

  • Langdistanse - Vinnertid ca 70-100 min
  • Mellomdistanse - Vinnertid ca 30-40 min
  • Sprint - Vinnertid ca 12-15 min
  • Stafett - 3 personer pr. lag
  • Sprintstafett - 4 personer pr. lag, to damer og to herrer. De løper i rekkefølgen D-H-H-D.

Arrangørsteder[rediger | rediger kilde]

År Dato Sted
1962 22.– 23. september Norge Løten, Norge
1964 26.– 27. september Sveits Le Brassus, Sveits
2000 30. juni - 4. juli Ukraina Truskavets, Ukraina
2002 25.– 30. september Ungarn Sümeg, Ungarn
2004 10.– 17. juli Danmark Roskilde, Danmark
2006 7.– 14. mai Estland Otepää, Estland
2008 25. mai - 1. juni Latvia Ventspils, Latvia
2010 27. mai - 6. juni Bulgaria Primorsko, Bulgaria
2012 14.– 20. mai Sverige Falun, Sverige
2014 10.- 16. april Portugal Palmela, Portugal
2016 21.- 28. mai Tsjekkia Jeseník, Tsjekkia
2018 5.- 13. mai Sveits Ticino, Sveits

Medaljevinnere[rediger | rediger kilde]

Se også: Europamesterskapet i orientering, rekorder og statistikker

Individuell/Klassisk/Langdistanse[rediger | rediger kilde]

Herrer[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse Lengde og Poster
1962 Norge Magne Lystad Sverige Bertil Norman Sverige Sivar Nordström 16.5 km og 13 poster
1964 Finland Erkki Kohvakka Sveits Alex Schwager Finland Aimo Tepsell 15.0 km og 15 poster
2000 Russland Valentin Novikov Slovakia Marian Davidik Norge Bjørnar Valstad
2002 Sveits Thomas Bührer Norge Bjørnar Valstad Sverige Emil Wingstedt 12.4 km og 23 poster
2004 Sverige Kalle Dalin Finland Mats Haldin Sverige Emil Wingstedt 14.5 km og 29 poster
2006 Finland Jani Lakanen Sveits Daniel Hubmann Estland Olle Kärner 16.2 km og 33 poster
2008 Russland Dmitrij Tsvetkov Sveits Daniel Hubmann Sverige Emil Wingstedt 16.9 km og 33 poster
2010 Sveits Daniel Hubmann Frankrike Philippe Adamski Sveits Fabian Hertner 17.3 km og 30 poster
2012 Norge Olav Lundanes Sveits Matthias Merz Russland Valentin Novikov 15.4 km og 33 poster
2014 Sveits Daniel Hubmann Norge Olav Lundanes Sverige Fredrik Johansson 20,3 km og 30 poster
2016 Sveits Daniel Hubmann Norge Magne Dæhli Sverige Martin Regborn 16,1 km og 23 poster
2018 Norge Olav Lundanes Sveits Matthias Kyburz Østerrike Gernot Kerschbaumer 14,9 km og 35 poster

Damer[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse Lengde og Poster
1962 Sverige Ulla Lindkvist Norge Marit Økern Sverige Emy Gauffin 7.5 km og 7 poster
1964 Sveits Margrit Thommen Sverige Ann-Marie Wallsten Sverige Ulla Lindkvist 8.1 km og 10 poster
2000 Norge Hanne Staff Sveits Brigitte Wolf Storbritannia Yvette Baker
2002 Sveits Simone Niggli-Luder Norge Hanne Staff Norge Birgitte Husebye 6.7 km og 17 poster
2004 Sveits Simone Niggli-Luder Sverige Emma Engstrand Russland Tatyana Riabkina 9.6 km og 21 poster
2006 Sveits Simone Niggli-Luder Finland Heli Jukkola Finland Minna Kauppi 10.9 km og 25 poster
2008 Norge Anne Margrethe Hausken Russland Tatyana Riabkina Sverige Emma Engstrand 11.0 km og 24 poster
2010 Sveits Simone Niggli-Luder Tsjekkia Dana Brožková Sverige Helena Jansson 11.0 km og 26 poster
2012 Sveits Simone Niggli-Luder Russland Tatyana Riabkina Finland Minna Kauppi 9.8 km og 24 poster
2014 Sveits Judith Wyder Russland Svetlana Mironova Storbritannia Catherine Taylor 13,3 km og 23 poster
2016 Sverige Tove Alexandersson Norge Anne Margrethe Hausken Nordberg Russland Svetlana Mironova 10,3 km og 15 poster
2018 Sverige Tove Alexandersson Russland Natalia Gemperle Sveits Julia Gross 11,3 km og 25 poster

Kort-/Mellomdistanse[rediger | rediger kilde]

Herrer[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse Lengde og Poster
2000 Russland Valentin Novikov Ukraina Yuri Omeltchenko Norge Tore Sandvik Kortdistanse
2002 Russland Mikhail Mamleev Ukraina Yuri Omeltchenko Storbritannia Jamie Stevenson 5.2 km og 15 poster
2004 Frankrike Thierry Gueorgiou Finland Jarkko Huovila Sverige Emil Wingstedt 6.4 km og 22 poster
2006 Frankrike Thierry Gueorgiou Latvia Martins Sirmais Russland Valentin Novikov 6.7 km og 18 poster
2008 Frankrike Thierry Gueorgiou Latvia Martins Sirmais Finland Pasi Ikonen 6.7 km og 22 poster
2010 Russland Valentin Novikov Sveits Matthias Merz Sveits Daniel Hubmann 6.4 km og 22 poster
2012 Norge Olav Lundanes Russland Valentin Novikov Norge Carl Waaler Kaas 6.2 km og 23 poster
2014 Sveits Daniel Hubmann Sveits Fabian Hertner Frankrike Thierry Gueorgiou 7,9 km og 22 poster
2016 Sveits Matthias Kyburz Sverige Gustav Bergman Frankrike Lucas Basset 5,7 km og 24 poster
2018 Sveits Matthias Kyburz Sveits Florian Howald Norge Olav Lundanes 5,4 km og 19 poster

Damer[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse Lengde og Poster
2000 Sverige Jenny Johansson Sveits Simone Luder Polen Anna Górnicka-Antonowicz Kortdistanse
2002 Sverige Gunilla Svärd Sveits Brigitte Wolf Norge Birgitte Husebye 4.5 km og 13 poster
2004 Norge Hanne Staff Litauen Dainora Alšauskaitė Russland Tatyana Riabkina 5.3 km og 21 poster
2006 Finland Minna Kauppi Norge Marianne Andersen Finland Heli Jukkola 5.7 km og 15 poster
2008 Finland Heli Jukkola Finland Merja Rantanen Finland Minna Kauppi 5.2 km og 16 poster
2010 Sveits Simone Niggli-Luder Danmark Signe Søes Sverige Lena Eliasson 5.4 km og 22 poster
2012 Sveits Simone Niggli-Luder Finland Minna Kauppi Russland Tatyana Riabkina 5.2 km og 18 poster
2014 Danmark Signe Søes Danmark Maja Alm Sverige Tove Alexandersson 6,4 km og 17 poster
2016 Sverige Tove Alexandersson Sveits Judith Wyder Finland Marika Teini 5,0 km og 21 poster
2018 Finland Marika Teini Sverige Tove Alexandersson Sveits Simona Aebersold 4,3 km og 16 poster

Sprint[rediger | rediger kilde]

Herrer[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse Lengde og Poster
2002 Sverige Emil Wingstedt Sverige Håkan Pettersson Ukraina Yuri Omeltchenko 3.2 km og 10 poster
2004 Sverige Emil Wingstedt Russland Andrey Khramov Finland Mårten Boström 3.0 km og 20 poster
2006 Sverige Emil Wingstedt Storbritannia Jamie Stevenson Russland Andrey Khramov 3.1 km og 17 poster
2008 Sverige Emil Wingstedt Sveits Daniel Hubmann Russland Andrey Khramov 3.3 km og 19 poster
2010 Sveits Fabian Hertner Sveits Daniel Hubmann Sverige Emil Wingstedt 3.3 km og 24 poster
2012 Sverige Jonas Leandersson Bulgaria Kiril Nikolov Sverige Jerker Lysell
Sveits Daniel Hubmann
3.5 km og 20 poster
2014 Sverige Jonas Leandersson Sverige Jerker Lysell Sveits Martin Hubmann 2,8 km og 22 poster
2016 Sveits Matthias Kyburz Sverige Gustav Bergman Sveits Florian Howald 3,4 km og 22 poster
2018 Sveits Daniel Hubmann
Sveits Matthias Kyburz
- Storbritannia Kristian Jones 4,2 km og 27 poster

Damer[rediger | rediger kilde]

År Gull Sølv Bronse Lengde og Poster
2002 Sveits Vroni König-Salmi Norge Elisabeth Ingvaldsen Norge Anne Margrethe Hausken 2.9 km og 11 poster
2004 Sveits Simone Niggli-Luder Sverige Jenny Johansson Sverige Emma Engstrand 2.5 km og 16 poster
2006 Sveits Simone Niggli-Luder Norge Marianne Andersen Finland Minna Kauppi 2.7 km og 14 poster
2008 Norge Anne Margrethe Hausken Finland Heli Jukkola Sverige Helena Jansson 2.5 km og 14 poster
2010 Sverige Helena Jansson Sveits Simone Niggli-Luder Danmark Maja Alm 2.8 km og 21 poster
2012 Sveits Simone Niggli-Luder Sverige Lena Eliasson Danmark Maja Alm 3.2 km og 16 poster
2014 Sveits Judith Wyder Ukraina Nadiya Volynska Sveits Julia Gross 2,3 km og 19 poster
2016 Sveits Judith Wyder Ukraina Nadiya Volynska Danmark Maja Alm
Russland Galina Vinogradova
3,0 km og 18 poster
2018 Sverige Tove Alexandersson Sveits Judith Wyder Russland Natalia Gemperle 3,8 km og 23 poster

Stafett[rediger | rediger kilde]

Herrer[rediger | rediger kilde]

Mesterskap Gull Sølv Bronse
1962

(ikke en del av mesterskapet)

Finland Finland
Sverige Sverige
Norge Norge
1964 Finland Finland
Norge Norge
Sverige Sverige
2000 Sveits Sveits
Tsjekkia Tsjekkia
Sverige Sverige
2002 Finland Finland
Sverige Sverige
Danmark Danmark
2004 Finland Finland
Danmark Danmark
Sverige Sverige
2006 Sverige Sverige
Frankrike Frankrike
Norge Norge
2008 Russland Russland
Sveits Sveits
Finland Finland
2010 Sveits Sveits
Frankrike Frankrike
Norge Norge
2012 Sveits Sveits
Sverige Sverige
Frankrike Frankrike
2014 Sverige Sverige
Tsjekkia Tsjekkia
Frankrike Frankrike
2016 Sveits Sveits
Norge Norge
Tsjekkia Tsjekkia
2018 Norge Norge
Sveits Sveits
Frankrike Frankrike

Damer[rediger | rediger kilde]

Mesterskap Gull Sølv Bronse
1962

(ikke en del av mesterskapet)

Sverige Sverige
Norge Norge
Sveits Sveits
1964 Sverige Sverige
Sveits Sveits
Danmark Danmark
2000 Norge Norge
Sverige Sverige
Storbritannia Storbritannia
2002 Norge Norge
Sveits Sveits
Litauen Litauen
2004 Sverige Sverige
Norge Norge
Russland Russland
2006 Finland Finland
Sveits Sveits
Sverige Sverige
2008 Sverige Sverige
Russland Russland
Finland Finland
2010 Sverige Sverige
Finland Finland
Sveits Sveits
2012 Russland Russland
Finland Finland
Sverige Sverige
2014 Sveits Sveits
Sverige Sverige
Russland Russland
2016 Finland Finland
Sverige Sverige
Russland Russland
2018 Sveits Sveits
Sverige Sverige
Danmark Danmark

Sprintstafett[rediger | rediger kilde]

Mesterskap Gull Sølv Bronse
2016 Russland Russland
Danmark Danmark
Sveits Sveits
2018 Sveits Sveits
Sverige Sverige
Norge Norge

Medaljeoversikt[rediger | rediger kilde]

  • Inkludert medaljer i både individuelle løp og stafetter.
  • Stafettene fra 1962 er ikke inkludert ettersom dette ikke var offisielle EM-øvelser.

Oppdatert etter EM i Sveits i 2018.

Menn[rediger | rediger kilde]

Nasjonsvis medaljefordeling for menn, 1962–2018
 Nr.  Land    Gull       Sølv    Bronse Totalt
1 Sveits Sveits 15 12 5 32
2 Sverige Sverige 9 7 12 28
3 Russland Russland 6 2 4 12
4 Norge Norge 5 5 6 16
5 Finland Finland 5 2 4 11
6 Frankrike Frankrike 3 3 5 11
7 Tsjekkia Tsjekkia 0 2 1 3
Ukraina Ukraina 0 2 1 3
9 Latvia Latvia 0 2 0 2
10 Storbritannia Storbritannia 0 1 2 3
11 Danmark Danmark 0 1 1 2
12 Bulgaria Bulgaria 0 1 0 1
Slovakia Slovakia 0 1 0 1
14 Estland Estland 0 0 1 1
Østerrike Østerrike 0 0 1 1

Kvinner[rediger | rediger kilde]

Nasjonsvis medaljefordeling for kvinner, 1962–2018
 Nr.  Land    Gull       Sølv    Bronse Totalt
1 Sveits Sveits 17 9 4 30
2 Sverige Sverige 12 9 9 30
3 Norge Norge 6 7 3 16
4 Finland Finland 5 6 7 18
5 Russland Russland 1 5 9 15
6 Danmark Danmark 0 2 5 7
7 Ukraina Ukraina 0 2 0 2
8 Litauen Litauen 0 1 1 2
9 Tsjekkia Tsjekkia 0 1 0 1
10 Storbritannia Storbritannia 0 0 3 3
11 Polen Polen 0 0 1 1

Totalt[rediger | rediger kilde]

Inkludert individuelle løp, stafetter og sprintstafetter

Nasjonsvis medaljefordeling totalt, 1962–2018

Nr. Land Gull
Gull
Sølv
Sølv
Bronse
Bronse
Totalt
1 Sveits Sveits 33 21 10 64
2 Sverige Sverige 21 17 21 59
3 Norge Norge 11 12 10 33
4 Finland Finland 10 8 11 29
5 Russland Russland 8 7 13 28
6 Frankrike Frankrike 3 3 5 11
7 Danmark Danmark 0 4 6 10
8 Ukraina Ukraina 0 4 1 5
9 Tsjekkia Tsjekkia 0 3 1 4
10 Latvia Latvia 0 2 0 2
11 Storbritannia Storbritannia 0 1 5 6
12 Litauen Litauen 0 1 1 2
13 Bulgaria Bulgaria 0 1 0 1
Slovakia Slovakia 0 1 0 1
15 Estland Estland 0 0 1 1
Polen Polen 0 0 1 1
Østerrike Østerrike 0 0 1 1

Mestvinnende utøvere[rediger | rediger kilde]

  • Inkludert medaljer i både individuelle løp og stafetter.
  • Løpere markert med fet skrift er pr 2017 aktive på landslagsnivå.

Oppdatert etter EM i Sveits 2018

Menn  
 Nr.  Utøvere    Gull       Sølv    Bronse Totalt
1 Sveits Daniel Hubmann 5 6 2 13
2 Sveits Matthias Kyburz 5 2 0 7
3 Sverige Emil Wingstedt 4 1 6 11
4 Norge Olav Lundanes 4 1 2 7
Russland Valentin Novikov 4 1 2 7
6 Frankrike Thierry Gueorgiou 3 2 2 7
7 Sverige Jonas Leandersson 3 2 0 5
8 Sveits Martin Hubmann 3 0 2 5
9 Sveits Florian Howald 2 2 1 5
10 Russland Andrey Khramov 2 1 2 5
11 Finland Mats Haldin 2 1 1 4
Sveits Fabian Hertner 2 1 1 4
13 Finland Pasi Ikonen 2 0 2 4
14 Sveits Thomas Bührer 2 0 0 2
Finland Erkki Kohvakka 2 0 0 2
Finland Jani Lakanen 2 0 0 2
Sveits Matthias Müller 2 0 0 2
Russland Dmitrij Tsvetkov 2 0 0 2
19 Sveits Matthias Merz 1 3 0 4
20 Sverige Gustav Bergman 1 2 0 3
Norge Magne Dæhli 1 2 0 3

Kvinner
 Nr.  Utøvere    Gull       Sølv    Bronse Totalt
1 Sveits Simone Niggli 10 4 1 15
2 Sveits Judith Wyder 6 2 1 9
3 Sverige Tove Alexandersson 4 2 2 8
4 Norge Hanne Staff 4 2 0 6
5 Sverige Helena Bergman 3 0 2 5
6 Finland Minna Kauppi 2 3 5 10
7 Finland Heli Jukkola 2 2 1 5
8 Norge Elisabeth Ingvaldsen 2 2 0 4
Sverige Jenny Johansson 2 2 0 4
Norge Anne Margrethe Hausken Nordberg 2 2 0 4
11 Sveits Julia Gross 2 0 2 4
Norge Birgitte Husebye 2 0 2 4
13 Sverige Ulla Lindkvist 2 0 1 3
Sverige Karolina A. Højsgaard 2 0 1 3
Finland Marika Teini 2 0 1 3
16 Sverige Gunilla Svärd 2 0 0 2
Sveits Elena Roos 2 0 0 2
18 Russland Tatiana Ryabkina 1 3 4 8
19 Finland Merja Rantanen 1 3 1 5
20 Sveits Vroni König-Salmi 1 2 1 4

Se også[rediger | rediger kilde]

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]