Allround-VM på skøyter 1981, menn

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Hurtigløp på skøyter Allround-VM på skøyter 1981 for menn International Skating Union
Generell informasjon
ArrangørInternational Skating Union
Tekn, arr,: Norges Skøyteforbund
VertsbyBydel St. Hanshaugen i Oslo
VertslandNorge Norge
Arena(er)Bislett stadion
Dato14.15. februar 1981
Deltakere36 herrer
fra 17 nasjoner
ØvelserAll round : Stor firkamp (menn)
Medaljeoversikt
MesterNorge Amund Sjøbrend
SølvNorge Kay Stenshjemmet
BronseNorge Jan Egil Storholt
Mesterskap
Forrige – neste
Heerenveen 1980Assen 1982

Allround-VM på skøyter 1981, menn ble arrangert den 14. og 15. februar 1981Bislett stadion i Oslo, Norge med 36 deltagere fra 17 nasjoner.

Amund Sjøbrend fra Norge ble verdensmester.

Medaljevinnere[rediger | rediger kilde]

Amund Sjøbrend med blomster fra Uniekaas trofee i nederlandske Alkmaar den 25. februar 1979.
Sammenlagtmedaljer
Verdensmester
og 1.-plass:
Poeng 2.-plass: Poeng 3.-plass: Poeng
Allround Herrer Amund Sjøbrend
Norge Norge
167.781 Kay Arne Stenshjemmet
Norge Norge
167.887 Jan Egil Storholt
Norge Norge
168.374
Distansemedaljer
Distanse
og dag:
Distansevinner
og 1.-plass:
Tid 2.-plass: Tid 3.-plass: Tid
500 meter
lørdag
Kay Arne Stenshjemmet
Norge Norge
38,72 Andreas Dietel
Øst-Tyskland Øst-Tyskland
38,73 Jan Egil Storholt
Norge Norge
38,92
5 000 meter
lørdag
Piet Kleine
Nederland Nederland
7.16,17 Dmitrij Botsjkarjov
Sovjetunionen Sovjetunionen
7.17,39 Kay Arne Stenshjemmet
Norge Norge
7.17,51
1 500 meter
søndag
Amund Sjøbrend
Norge Norge
1.58,46 Kay Arne Stenshjemmet
Norge Norge
1.58,64 Jan Egil Storholt
Norge Norge
1.58,68
10 000 meter
søndag
Sergej Berezin
Sovjetunionen Sovjetunionen
14.51,38 Hilbert van der Duim
Nederland Nederland
14.56,14 Amund Sjøbrend
Norge Norge
14.58,71

Sammenlagt[rediger | rediger kilde]

Herrer (36 deltagere fra 17 nasjoner)
Plass Navn Land 1. dag (14. feb.) 2. dag (15. feb.) Poeng
500 m Pl. 5 000 m Pl. 1 500 m Pl. 10 000 m Pl.
Gull Gull Amund Sjøbrend Norge Norge 39,54 11 7.18,20 4 1.58,46 1 14.58,71 3 167.781
Sølv Sølv Kay Arne Stenshjemmet Norge Norge 38,72 1 7.17,51 3 1.58,64 2 15.17,40 12 167.887
Bronse Bronse Jan Egil Storholt Norge Norge 38,92 3 7.23,13 11 1.58,68 3 15.11,62 8 168.374
4 Dmitrij Botsjkarjov Sovjetunionen Sovjetunionen 39,82 16 7.17,39 2 2.00,27 8 15.02,4 6 168.770
5 Andreas Ehrig Øst-Tyskland Øst-Tyskland 39,81 15 7.19,25 5 2.00,94 11 15.00,79 4 169.087
6 Tomas Gustafson Sverige Sverige 39,47 10 7.23,10 10 1.59,14 4 15.12,27 9 169.106
7 Øyvind Tveter Norge Norge 40,21 21 7.19,34 7 2.00,98 13 15.00,82 5 169.511
8 Frits Schalij Nederland Nederland 39,23 8 7.26,75 13 2.00,05 6 15.15,13 10 169.677
9 Jan Junell Sverige Sverige 40,12 20 7.19,79 8 2.00,50 9 15.15,43 11 170.036
10 Piet Kleine Nederland Nederland 40,72 27 7.16,17 1 2.00,98 12 15.08,35 7 170.080
11 Sergej Berezin Sovjetunionen Sovjetunionen 41,32 30 7.19,25 5 2.02,00 16 14.51,38 1 170.480
12 Andreas Dietel Øst-Tyskland Øst-Tyskland 38,73 2 7.27,54 15 1.59,61 5 15.43,46 15 170.527
13 Ulf Mademann Øst-Tyskland Øst-Tyskland 39,61 13 7.27,43 14 2.01,19 14 15.31,47 14 171.322
14 Yasuhiro Shimizu Japan Japan 40,70 26 7.28,75 16 2.02,58 19 15.25,89 13 172.729
15 Ulf Ekstrand Sverige Sverige 40,53 24 7.25,39 12 2.03,46 21 15.44,45 16 173.444
16 Hilbert van der Duim Nederland Nederland 39,09 6 7.21,17 9 2.17,76 f 33 14.56,14 2 173.934
NC17 Gaétan Boucher Canada Canada 38,95 4 7.35,43 21 2.00,55 10 Ikke
kvalifisert
for siste
distanse.
124.676 (12)
NC18 Sergej Balasjov Sovjetunionen Sovjetunionen 39,63 14 7.30,99 17 2.00,20 7 124.795 (14)
NC19 Masahiko Yamamoto Japan Japan 39,26 9 7.35,64 22 2.02,20 17 125.557 (15)
NC20 Jevgenij Solunskij Sovjetunionen Sovjetunionen 40,51 23 7.31,45 18 2.01,67 15 126.211 (17)
NC21 Hans Magnusson Sverige Sverige 39,82 16 7.39,45 24 2.02,33 18 126.541 (20)
NC22 Yep Kramer Nederland Nederland 40,28 22 7.33,15 19 2.03,22 20 126.668 (21)
NC23 Fritz Gawenus Vest-Tyskland Vest-Tyskland 40,09 18 7.40,46 26 2.03,82 22 127.409 (22)
NC24 Jukka Ala-Louko Finland Finland 39,05 5 7.50,78 31 2.04,11 23 127.498 (23)
NC25 Pertti Niittylä Finland Finland 40,78 28 7.34,39 20 2.04,85 25 127.835 (24)
NC26 Nick Thometz USA USA 39,57 12 7.47,59 29 2.04,58 24 127.855 (25)
NC27 Pat Moore USA USA 39,15 7 7.46,05 28 2.06,77 29 128.011 (26)
NC28 Colin Coates Australia Australia 41,42 31 7.39,80 25 2.05,80 26 129.333 (28)
NC29 Kent Thometz USA USA 40,09 18 7.54,16 32 2.06,12 27 129.546 (29)
NC30 Maurizio Marchetto Italia Italia 42,16 33 7.37,17 23 2.06,46 28 130.030 (30)
NC31 Mike Plant USA USA 40,89 29 8.00,36 33 2.07,71 30 131.496 (31)
NC32 Marc Vernier Frankrike Frankrike 40,67 25 8.06,45 34 2.08,01 31 131.985 (32)
NC33 Alan Luke Storbritannia Storbritannia 43,35 34 7.49,49 30 2.09,31 32 133.402 (33)
NC34 Gary Wilson New Zealand New Zealand 45,54 35 9.15,81 f 35 2.23,04 34 148.801 (34)
NC35 Antonio Gómez Spania Spania 50,89 36 9.29,85 36 2.37,47 35 160.365 (35)
DNS3 Werner Jäger Østerrike Østerrike 41,70 32 7.41,48 27 dns (87.848)

Kilder[rediger | rediger kilde]

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]

Videoer på YouTube