Curling-EM 2008

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk

EM i curling 2008 for herrer og kvinner er det 34. EM i curling som arrangeres. Mesterskapet blir arrangert av European Curling Federation, og avviklet i arenaen Swedbank Arena i Örnsköldsvik, Sverige i perioden 6.13. desember 2008.

For både kvinner og menn er mesterskapet delt opp i en A- og en B-turnering. I A-turneringen spiller 10 lag om EM-tittelen. De lagene som kommer på 9. og 10. plass i A-turneringen må spille i B-turneringen i neste EM. Tilsvarende rykker de 2 beste B-lagene opp i A-EM.

I tillegg spilles det om kvalifisering til VM for damer og herrer i 2009. De syv beste lagene kvalifiseres, mens laget som kommer på 8. plass spiller mot vinneren av B-EM om den åttende VM-plassen.

Menn[rediger | rediger kilde]

A-EM[rediger | rediger kilde]

Land Skip Treer Toer Ener Reserve
Tsjekkia Jiri Snitil Jindrich Kitzberger Martin Snitil Marek Vydra Karel Uher
Danmark Ulrik Schmidt Johnny Frederiksen Bo Jensen Lars Vilandt Mikkel Poulsen
Frankrike Thomas Dufour Tony Angiboust Jan Ducroz Raphael Mathieu Richard Ducroz
Tyskland Andy Kapp Andreas Lang Uli Kapp Holger Höhne Andreas Kempf
Irland Peter Wilson Bill Gray Neil Fyfe John Furey David Smith
Norge Thomas Ulsrud Torger Nergård Christoffer Svae Håvard Vad Petersson Thomas Due
Skottland David Murdoch Ewan MacDonald Peter Smith Euan Byers Graeme Connal
Spania Antonio de Mollinedo Martin Rios Jose Manuel Sanguesa Angel Garcia
Sverige Henrik Edlund Mathias Mabergs Emil Marklund David Kallin Andreas Prytz
Sveits Stefan Karnusian Christof Schwaller Robert Hurlimann Rolf Iseli Andreas Schwaller
Tid Kamp Res.
6.12.
8:00
Skottland - Tyskland 3-6
Sveits - Sverige 8-4
Danmark - Spania 13-1
Irland - Frankrike 6-5
Norge - Tsjekkia 9-1
6.12.
16:00
Irland - Sveits 5-10
Skottland - Spania 13-1
Tyskland - Norge 12-8
Danmark - Tsjekkia 10-3
Frankrike - Sverige 8-3
7.12.
9:00
Sverige - Danmark 8-6
Norge - Frankrike 10-3
Tsjekkia - Skottland 0-9
Sveits - Tyskland 8-3
Spania - Irland 7-4
7.12.
19:00
Norge - Skottland 6-5
Danmark - Sveits 7-8
Sverige - Irland 10-4
Frankrike - Spania 10-5
Tsjekkia - Tyskland 4-9
8.12.
12:00
Tsjekkia - Irland 6-3
Spania - Tyskland 4-11
Frankrike - Sveits 10-7
Sverige - Skottland 4-8
Danmark - Norge 4-9
Tid Kamp Res.
8.12.
20:00
Danmark - Frankrike 6-3
Sverige - Tsjekkia 4-9
Irland - Tyskland 3-10
Spania - Norge 5-6
Skottland - Sveits 6-5
9.12.
14:00
Spania - Sverige 1-8
Irland - Norge 4-9
Skottland - Danmark 7-4
Tsjekkia - Sveits 8-7
Tyskland - Frankrike 5-4
10.12.
9:00
Sveits - Norge 7-4
Frankrike - Skottland 5-6
Spania - Tsjekkia 2-9
Tyskland - Sverige 10-2
Irland - Danmark 5-11
10.12.
18:30
Frankrike - Tsjekkia 5-3
Tyskland - Danmark 5-7
Norge - Sverige 7-6
Skottland - Irland 13-2
Sveits - Spania 14-4
Round robin Seire Tap
1. Tyskland Tyskland 7 2
2. Norge Norge 7 2
3. Skottland Skottland 7 2
4. Sveits  Sveits 6 3
5. Danmark Danmark 5 4
6. Frankrike Frankrike 4 5
7. Tsjekkia Tsjekkia 4 5
8. Sverige Sverige 3 6
9. Spania Spania 1 8
10. Fire provinser Irland 1 8

Sluttspill[rediger | rediger kilde]

Playoff 3/4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
Sveits Sveits 0 0 1 0 0 0 0 1 X X - 2
Skottlands flagg  Skottland Hammeren (siste sten) 2 0 0 0 0 2 2 0 X X - 6
Playoff 1/2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
Norge Norge 1 0 0 2 0 2 0 3 0 1 - 9
Tyskland Tyskland Hammeren (siste sten) 0 2 2 0 0 0 2 0 1 0 - 7
Semifinale 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
Tyskland Tyskland 0 0 0 0 2 0 0 0 X X - 2
Skottland Skottland Hammeren (siste sten) 0 2 0 0 0 3 1 1 X X - 7
Finale 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
Norge Norge Hammeren (siste sten) 2 1 0 1 0 1 0 0 1 0 0 7
Skottland Skottland 0 0 2 0 1 0 1 0 0 2 1 8

B-EM[rediger | rediger kilde]

Påmeldte lag
Finland Finland Estland Estland Kroatia Kroatia
Latvia Latvia Litauen Litauen Polen Polen
Serbia Serbia Slovakia Slovakia Ungarn Ungarn
Østerrike Østerrike Russland Russland Wales Wales
England England Island Island Ukraina Ukraina
Belgia Belgia Hviterussland Hviterussland Nederland Nederland
Bulgaria Bulgaria Hellas Hellas Italia Italia
Gjennomstrekede lag har meldt avbud.

Gruppe B1[rediger | rediger kilde]

Land Skip Treer Toer Ener Reserve
Østerrike Alois Kreidl Stefan Salinger Hubert Gründhammer Florian Lintner Max Ehammer
Hviterussland Yauhen Puchkou Dmitry Yarko Ihar Mishaniov Dmitry Kirillov Yauheni Fedchun
England Andrew Reed James Dixon Thomas Jaeggi Andrew Dixon John M. L. Brown
Estland Erkki Lill Harri Lill Jaanus Lindre Indrek Ernits Tanel Telliskivi
Finland Kalle Kiiskinen Jani Sullanmaa Teemu Salo Jari Rouvinen Juha Pekaristo
Litauen Andrius Jurkonis Arturas Smaliukas Piotras Gerasimovici Dalius Grakavinas Vygantas Zalieckas
Nederland Rob Vilain Brian Doucet Miles Maclure Erik Dijkstra Laurens Van Der Windt
Polen Krzysztof Kowalski Wojciech Woyda Przemyslaw Stachura Bartosz Klimas Tomasz Korolko
Russland Andrey Drozdov Alexey Stukalsky Artem Bolduzev Alexey Kamnev Roman Kutuzov
Tid Kamp Res.
6.12.
8:00
Østerrike - Hviterussland 12-3
England - Estland 8-5
Litauen - Finland 1-7
Polen - Nederland 6-8
6.12.
16:00
Russland - Nederland 5-8
Litauen - Polen 2-11
Hviterussland - Estland 1-14
England - Finland 3-7
7.12.
8:00
Hviterussland - Finland 2-12
Estland - Nederland 2-7
Østerrike - Polen 9-11
Litauen - Russland 2-14
7.12.
16:00
England - Polen 4-7
Østerrike - Litauen 11-3
Estland - Russland 3-8
Hviterussland - Nederland 1-16
8.12.
12:00
Estland - Østerrike 8-5
Russland - Hviterussland 13-3
England - Litauen 9-5
Finland - Polen 10-3
Tid Kamp Res.
8.12.
20:00
Nederland - Litauen 8-5
Østerrike - England 1-9
Polen - Estland 7-6
Finland - Russland 9-3
9.12.
8:00
Polen - Russland 4-9
Finland - Østerrike 9-7
Litauen - Hviterussland 12-2
Nederland - England 7-4
9.12.
20:00
Finland - Estland 10-2
Russland - England 10-3
Nederland - Østerrike 8-1
Polen - Hviterussland 14-6
10.12.
16:00
Nederland - Finland 2-5
Russland - Østerrike 8-6
Hviterussland - England 6-13
Estland - Litauen 8-2
Round robin Seire Tap
1. Finland Finland 8 0
2. Nederland Nederland 7 1
3. Russland Russland 6 2
4. Polen Polen 5 3
5. England England 4 4
6. Estland Estland 3 5
7. Østerrike Østerrike 2 6
8. Litauen Litauen 1 7
9. Hviterussland Hviterussland 0 8

Gruppe B2[rediger | rediger kilde]

Land Skip Treer Toer Ener Reserve
Belgia Thomas Suter Marc Suter Walter Verbüken Dirk Heylen Peter Suter
Bulgaria Lubomir Velinov Stoil Georgiev Tihomir Todorov Ilian Kirilov Nickolay Runtov
Kroatia Alen Cadez Dalibor Golec Drazen Cutic Ognjen Golubic Davor Palcec
Hellas Nikolaos Zacharias Athanassios Pantios Georgios Arampatzis Dimitrios Kolonas Nicolas Sarris
Ungarn György Nagy Zsombor Rokusfalvy Balazs Nemeth Zoltan Jakab Krisztian Barna
Italia Stefano Ferronato Carlo Alessandro Zisa Gian Paolo Zandegiacomo Marco Mariani Giorgio Darin
Latvia Ritvars Gulbis Ainars Gulbis Aivars Avotins Normunds Sarsuns
Slovakia Pavol Pitonak Frantisek Pitonak Tomas Pitonak Peter Pitonak Stefan Turna
Wales Jamie Meikle Stuart Hills Andrew Tanner James Pougher Richard Pougher
Tid Kamp Res.
6.12.
8:00
Latvia - Serbia
Slovakia - Wales 7-6
6.12.
12:00
Belgia - Bulgaria 8-3
Kroatia - Hellas 9-7
Ungarn - Italia 5-6
6.12.
20:00
Slovakia - Kroatia 3-8
Italia - Wales 8-3
Belgia - Latvia 9-6
Ungarn - Bulgaria 9-4
Hellas - Serbia
7.12.
8:00
Italia - Belgia 12-4
Ungarn - Kroatia 6-5
7.12.
12:00
Serbia - Wales
Bulgaria - Latvia 3-6
Hellas - Slovakia 4-8
7.12.
20:00
Bulgaria - Hellas 8-5
Ungarn - Belgia 8-4
Kroatia - Wales 7-9
Serbia - Slovakia
Latvia - Italia 6-9
8.12.
8:00
Ungarn - Slovakia 10-6
Hellas - Italia 1-11
Bulgaria - Serbia
Kroatia - Latvia 5-7
Wales - Belgia 7-4
Tid Kamp Res.
8.12.
16:00
Wales - Latvia 8-6
Belgia - Serbia
Italia - Kroatia 7-2
Hellas - Ungarn 1-9
Bulgaria - Slovakia 2-8
9.12.
16:00
Kroatia - Belgia 4-8
Latvia - Hellas 12-1
Wales - Bulgaria 10-7
Slovakia - Italia 1-12
Serbia - Ungarn
10.12.
8:00
Italia - Serbia
Wales - Ungarn 2-8
Latvia - Slovakia 9-2
Bulgaria - Kroatia 8-6
Belgia - Hellas 7-3
10.12.
20:00
Latvia - Ungarn 3-8
Serbia - Kroatia
Slovakia - Belgia 5-7
Wales - Hellas 13-8
Italia - Bulgaria 6-2
Round robin Seire Tap
1. Italia Italia 8 0
2. Ungarn Ungarn 7 1
3. Wales Wales 5 3
4. Belgia Belgia 5 3
5. Latvia Latvia 4 4
6. Slovakia Slovakia 3 5
7. Bulgaria Bulgaria 2 6
8. Kroatia Kroatia 2 6
9. Hellas Hellas 0 8

Sluttspil[rediger | rediger kilde]

Playoff 3/4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
Nederland Nederland Hammeren (siste sten) 0 0 1 2 0 2 0 0 2 1 0 8
Ungarn Ungarn 0 1 0 0 4 0 2 1 0 0 1 9
Playoff 1/2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
Finland Finland Hammeren (siste sten) 1 4 1 1 0 0 1 0 X X - 8
Italia Italia 0 0 0 0 1 1 0 1 X X - 3
Semifinale 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
Italia Italia Hammeren (siste sten) 2 0 0 0 1 0 2 0 0 1 - 6
Ungarn Ungarn 0 1 0 1 0 1 0 1 0 0 - 4
Finale 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
Finland Finland Hammeren (siste sten) 1 2 3 1 0 0 0 2 X X - 9
Italia Italia 0 0 0 0 1 1 0 0 X X - 2

VM-kvalifisering[rediger | rediger kilde]

De syv beste lagene ved A-EM kvalifiserer seg direkte til Curling-VM 2009 for herrer i Canada. Den siste europeiske plass går til vinneren av et oppgjør i best av tre kamper mellom A-EMs nr. 8 og vinneren av B-EM. Denne plassen gikk til Finland, etter 2-1 i seire over Sverige.

Dato Kamp Res.
12.12. Sverige - Finland 5-6
13.12. Sverige - Finland 6-1
13.12. Finland - Sverige 7-5

Kvinner[rediger | rediger kilde]

A-EM[rediger | rediger kilde]

Land Skip 3. 2. Lead Reserve
Tsjekkia Katerina Urbanova Lenka Cernovska Jana Safarikova Jana Simmerova Zuzana Hajkova
Danmark Madeleine Dupont Denise Dupont Angelina Jensen* Camilla Jensen Ane Hansen
England Kirsty Balfour Caroline Reed Claire Greenwood Sarah McVey Suzie Law
Tyskland Andrea Schöpp Monika Wagner Melanie Robillard Stella Heiss Christina Haller
Italia Diana Gaspari Giorgia Appolonio Violetta Caldart Elettra de Col Lucrezia Salvai
Nederland Shari Leibbrandt-Demmon Margrietha Voskuilen Ester Romijn Idske de Jong Marianne Neeleman
Russland Ludmila Privivkova Olga Jarkova Nkeiruka Ezekh Ekaterina Galkina Margarita Fomina
Skottland Kelly Wood Jackie Lockhart Lorna Vevers Lindsay Wood Eve Muirhead
Sverige Anette Norberg Eva Lund Cathrine Lindahl Anna Svärd Kajsa Bergström
Sveits Mirjam Ott Carmen Schäfer Valeria Spälty Janine Greiner Carmen Küng

*Jensen skippet og kastet toer stenene; D. Dupont kastet treer stenene og M. Dupont kastet siste stenene

Tid Kamp Res.
6.12.
12:00
Sverige - Danmark 8-2
Russland - Italia 8-7
Tsjekkia - Skottland 3-10
Sveits - Tyskland 6-7
England - Nederland 6-7
6.12.
20:00
Russland - Skottland 4-9
Danmark - Sveits 5-10
Sverige - Nederland 12-2
Italia - England 9-6
Tsjekkia - Tyskland 3-7
7.12.
14:00
Tsjekkia - Nederland 6-7
England - Tyskland 8-3
Italia - Sveits 7-4
Sverige - Skottland 9-8
Danmark - Russland 8-1
8.12.
8:00
Danmark - Italia 6-5
Sverige - Tsjekkia 6-3
Nederland - Tyskland 3-6
England - Russland 2-9
Skottland - Sveits 4-7
8.12.
16:00
England - Sverige 1-10
Nederland - Russland 6-9
Skottland - Danmark 9-5
Tsjekkia - Sveits 3-5
Tyskland - Italia 5-6
Tid Kamp Res.
9.12.
9:00
Sveits - Russland 9-4
Italia - Skottland 9-7
England - Tsjekkia 8-3
Tyskland - Sverige 13-4
Nederland - Danmark 3-7
9.12.
18:30
Italia - Tsjekkia 7-8
Tyskland - Danmark 6-7
Russland - Sverige 5-8
Skottland - Nederland 10-3
Sveits - England 12-1
10.12.
14:00
Skottland - Tyskland 6-9
Sveits - Sverige 7-4
Danmark - England 7-5
Nederland - Italia 5-7
Russland - Tsjekkia 10-9
11.12.
8:00
Nederland - Sveits 3-8
Skottland - England 9-4
Tyskland - Russland 6-4
Danmark - Tsjekkia 5-4
Italia - Sverige 2-9
Tiebreaker
11.12. Nederland - England 6-7
Round robin Seire Tap
1. Sveits  Sveits 7 2
2. Sverige Sverige 7 2
3. Danmark Danmark 6 3
4. Tyskland Tyskland 6 3
5. Italia Italia 5 4
6. Skottland Skottland 5 4
7. Russland Russland 4 5
8. England England 2 7
9. Nederland Nederland 2 7
10. Tsjekkia Tsjekkia 1 8

Sluttspil[rediger | rediger kilde]

Playoff 3/4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
Danmark Danmark Hammeren (siste sten) 1 0 1 0 3 0 0 1 1 0 1 8
Tyskland Tyskland 0 2 0 2 0 2 0 0 0 1 0 7
Playoff 1/2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
Sverige Sverige 0 0 0 1 0 2 1 0 0 0 - 4
Sveits  Sveits Hammeren (siste sten) 0 0 2 0 1 0 0 2 1 2 - 8
Semifinale 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
Sverige Sverige Hammeren (siste sten) 2 0 0 1 0 0 1 0 4 0 - 8
Danmark Danmark 0 2 0 0 2 1 0 1 0 1 - 7
Finale 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
Sverige Sverige 0 1 0 1 1 0 0 1 0 0 - 4
Sveits  Sveits Hammeren (siste sten) 2 0 1 0 0 1 0 0 0 1 - 5

B-EM[rediger | rediger kilde]

Påmeldte lag
Finland Finland Estland Estland
Kroatia Kroatia Latvia Latvia
Litauen Litauen Polen Polen
Serbia Serbia Slovakia Slovakia
Ungarn Ungarn Østerrike Østerrike
Norge Norge Frankrike Frankrike
Spania Spania
Gjennemstrekede lag har meldt avbud.

Gruppe B1[rediger | rediger kilde]

Land Skip 3. 2. Lead Reserve
Østerrike Karina Toth Constanze Hummelt Jasmin Seidl Alexandra Bruckmiller Verena Hagenbuchner
Kroatia Katarina Radonic Nikolina Petric Marta Muzdalo Zrinka Muhek Slavica Roso
Ungarn Ildiko Szekeres Alexandra Beres Gyöngyi Nagy Gyöngyi Nagy
Latvia Iveta Staša-Šaršūne Ieva Krusta Una Grava-Germane Zanda Bikše Dace Munča
Norge Marianne Rørvik Henriette Løvar Ingrid Stensrud Kristin Skaslien Kristin Løvseth
Tid Kamp Res.
6.12. Latvia - Ungarn 7-10
Østerrike - Kroatia 8-6
Serbia - Norge
7.12. Serbia - Østerrike
Latvia - Norge 3-6
Kroatia - Ungarn 4-11
8.12. Ungarn - Østerrike 9-8
Kroatia - Norge 5-12
Latvia - Serbia
Tid Kamp Res.
9.12. Norge - Østerrike 7-6
Ungarn - Serbia
Kroatia - Latvia 5-9
10.12. Serbia - Kroatia
Østerrike - Latvia 5-7
Norge - Ungarn 7-4
Round robin Seire Tap
1. Norge Norge 4 0
2. Ungarn Ungarn 3 1
3. Latvia Latvia 2 2
4. Østerrike Østerrike 1 3
5. Kroatia Kroatia 0 4

Gruppe B2[rediger | rediger kilde]

Tid Kamp Res.
6.12. Spania - Estland 4-12
Frankrike - Finland 6-7
Slovakia - Polen 3-5
7.12. Estland - Finland 3-7
Frankrike - Polen 5-7
Slovakia - Spania 8-4
8.12. Finland - Spania 1-11
Slovakia - Frankrike 9-1
Estland - Polen 6-3
Tid Kamp Res.
9.12. Finland - Slovakia 8-3
Estland - Frankrike 2-9
Polen - Spania 9-3
10.12. Polen - Finland 5-6
Slovakia - Estland 4-9
Spania - Frankrike 7-8
Tiebreaker
10.12. Estland - Polen
Round robin Seire Tap
1. Finland Finland 4 1
2. Estland Estland 3 2
3. Polen Polen 3 2
4. Slovakia Slovakia 2 3
5. Frankrike Frankrike 2 3
6. Spania Spania 1 4

Sluttspill[rediger | rediger kilde]

Playoff 3/4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
Ungarn Ungarn Hammeren (siste sten) 0 2 0 1 0 1 0 0 2 X - 6
Polen Polen 0 0 1 0 2 0 0 1 0 X - 4
Playoff 1/2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
Finland Finland 0 0 0 2 0 1 1 2 0 X - 6
Norge Norge Hammeren (siste sten) 0 4 1 0 3 0 0 0 2 X - 10
Semifinale 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
Finland Finland Hammeren (siste sten) 1 0 2 1 1 0 0 1 0 1 - 7
Ungarn Ungarn 0 1 0 0 0 1 2 0 1 0 - 5
Finale 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
Norge Norge Hammeren (siste sten) 2 2 0 0 1 0 2 2 X X - 9
Finland Finland 0 0 0 1 0 2 0 0 X X - 3

VM-kvalifisering[rediger | rediger kilde]

De syv beste lagene ved A-EM kvalifiserer seg direkte til Curling-VM 2009 for damer i Canada. Den siste europeiske plass gikk til vinneren av et oppgjør i best av tre kamper mellom A-EMs nr. 8 og vinneren av B-EM. I dette oppgjøret vant Norge over England, og ble dermed sikret plass i VM i 2009.

Dato Kamp Res.
12.12. Norge - England 10-1
13.12. England - Norge 7-4
13.12. Norge - England 10-9

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]