Sovjetunionen under Sommer-OL 1968

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Jump to navigation Jump to search
Sovjetunionen under De olympiske leker
Flag of the Soviet Union (1955–1980).svg
Sovjetunionens flagg – Flaggbærere
IOK–kode   URS
Sovjetunionen under Sommer-OL 1968 i Mexico by
Deltakere: 312 (246 menn, 66 kvinner)[1] utøvere i 18 idretter
Flaggbærer Leonid Zhabotinskij
Medaljer:
Rang: 2
Gull
29
Sølv
32
Bronse
30
Totalt
91
Olympisk historie (oversikt)
Sommerleker
1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988
Vinterleker
1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988
Andre relaterte deltakelser
Olympic flag.svg Samveldet av uavhengige stater (1992)

Sovjetunionen under Sommer-OL 1968. 313 sportsutøvere, 246 menn og 67 kvinner fra Sovjetunionen deltok i seksten sporter under Sommer-OL 1968 i Mexico by. Det var femte gangen som Sovjetunionen deltok i et sommer-OL, de ble nest beste nasjon med tjueni gull-, trettito sølv- og tretti bronsemedaljer. Vektløfteren Leonid Zhabotinskij var landets flaggbærer under åpningsseremonien.

Medaljer[rediger | rediger kilde]

De olympiske ringer 1968 Mexico by   Gull     Sølv   Bronse   Total  
Sovjetunionen Sovjetunionen 29 32 30 91

Medaljevinnerne[rediger | rediger kilde]

Sovjetunionen Sovjetunionen under sommer-OL 1968 i Mexico by De olympiske ringer
Medaljer Utøver Sport Øvelse Resultat
Gull Vladimir Golubnitsjij Friidrett Friidrett 20 km kappgang, menn 1.33.58,4
Gull Boris Gurevitsj Bryting Bryting Fristil, mellomvekt
Gull Ivan Kizimov
på «Igor»
Hestesport Hestesport Dressur 1572
Gull Viktor Kurentsov Vektløfting Vektløfting Mellomvekt 475,0 kg
Gull Natalija Kutsjinskaja Turn Turn Bom, damer 19,650
Gull Boris Lagutin Boksing Boksing Lett mellomvekt
Gull Jānis Lūsis Friidrett Friidrett Spydkast, menn 90,10 meter
Gull Aleksander Medved Bryting Bryting Fristil, tungvekt
Gull Larisa Petrik Turn Turn Frittstående, damer 19,675
Gull Dan Posnjak Boksing Boksing Lett tungvekt
Gull Roman Rurua Bryting Bryting Gresk-romersk stil, fjærvekt
Gull Viktor Sanejev Friidrett Friidrett Tresteg, menn 17,39 meter
Gull Boris Selitskij Vektløfting Vektløfting Lett tungvekt 485,0 kg
Gull Leonid Sjabotinskij Vektløfting Vektløfting Lett tungvekt 485,0 kg
Gull Valerij Sokolov Boksing Boksing Bantamvekt
Gull Mikhail Voronin Turn Turn Hopp, menn 19,000
Gull Mikhail Voronin Turn Turn Svingstang, menn 19,550
Gull Ljudmila Buldakova
Vera Galusjka
Vera Lantratova
Galina Leontjeva
Ljudmila Mikhailovskaja
Tatjana Ponjajeva
Inna Ryskal
Roza Salikhova
Tatjana Sarytsjeva
Nina Smolejeva
Valentina Vinogradova
Volleyball Volleyball Volleyball, damer
Gull Ivan Bugajenkov
Eduard Sibirjakov
Valerij Kravtsjenko
Vladimir Beljajev
Georgij Mondzolevskij
Jevgeni Lapinskl
Oleg Antropov
Viktor Mikhaltsjuk
Jurij Pojarkov
Boris Teresjtsjuk
Vladimir Ivanov
Vasilijus Matuševas
Volleyball Volleyball Volleyball, menn
Sølv Vladimir Bakulin Bryting Bryting Gresk-romersk stil, fluevekt
Sølv Vladimir Beljajev Vektløfting Vektløfting Supertungvekt 572,5 kg
Sølv Nikolaj Jakovenko Bryting Bryting Gresk-romersk stil, lett tungvekt
Sølv Alexei Kiselev Boksing Boksing Mellomvekt
Sølv Romuald Klim Friidrett Friidrett Sleggekast, menn 73,28 meter
Sølv Shota Lomidze Bryting Bryting Fristil, tungvekt
Sølv Antonina Okorokova Friidrett Friidrett Høydehopp, damer 1,80 meter
Sølv Valentin Olenik Bryting Bryting Gresk-romersk stil, mellomvekt
Sølv Larisa Petrik Turn Turn Bom, damer 19,250
Sølv Anatolij Rosjin Bryting Bryting Gresk-romersk stil, tungvekt
Sølv Dito Sjanidze Vektløfting Vektløfting Fjærvekt 387,5 kg
Sølv Jan Talts Vektløfting Vektløfting 507,5 kg
Sølv Ionas Tsjepulis Boksing Boksing Mellomvekt
Sølv Mikhail Voronin Turn Turn Mangekamp, menn 115,850
Sølv Mikhail Voronin Turn Turn Ringer, menn 19,325
Sølv Mikhail Voronin Turn Turn Skranke, menn 19,425
Sølv Tsinadja Voronina Turn Turn Mangekamp, damer 76,850
Sølv Jelena Petusjkova
på «Pepel»
Ivan Kizimov
på «Igor»
Ivan Kalita
på «Absent»
Hestesport Hestesport Dressur, lag 2657
Sølv Vadim Guljajev
Givi Tsjikvanaja
Boris Grisjin
Aleksandr Dolgusjin
Aleksej Barkalov
Jurij Grigorovskij
Vladimir Semjonov
Aleksandr Sjidlovskij
Vjatsjeslav Skok
Leonid Osipov
Oleg Bovin
Vannpolo Vannpolo Vannpolo, menn Semifinale:
8 - 5 Italia

Finale:
11- 13 Jugoslavia
Bronse Sergei Diomidov Turn Turn Hopp, menn 18,925
Bronse Eduard Gustsjin Friidrett Friidrett Kulestøt, menn 20,09 meter
Bronse Valentin Gavrilov Friidrett Friidrett Høydehopp, menn 2,20 meter
Bronse Vladimir Klimenko Turn Turn Hopp, menn 19,225
Bronse Ivan Kotsjergin Bryting Bryting Gresk-romersk stil, bantamvekt
Bronse Valentina Kozyr Friidrett Friidrett Høydehopp, damer 1,80 meter
Bronse Natalija Kutsjinskaja Turn Turn Mangekamp, damer 76,750
Bronse Natalija Kutsjinskaja Turn Turn Frittstående, damer 19,650
Bronse Vladimir Musalimov Boksing Boksing Weltervekt
Bronse Natalia Petsjenkina Friidrett Friidrett 400 meter, damer 52,2
Bronse Tatjana Talysjeva Friidrett Friidrett Lengdehopp, damer 6,66 meter
Bronse Nadzada Tjisjova Friidrett Friidrett Kulestøt, damer 18,90 meter
Bronse Mikhail Voronin Turn Turn Bøylehest, menn 19,200
Bronse Tsinadja Voronina Turn Turn Hopp, damer 19,500
Bronse Tsinadja Voronina Turn Turn Skranke, damer 19,425

Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ «The USSR and Olympism» (PDF). Olympic Review. International Olympic Committee (84): 530–557. 1974. Besøkt 28. mars 2008. 

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]