Sovjetunionen under Vinter-OL 1960

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til: navigasjon, søk
Sovjetunionen under De olympiske leker
Flag of the Soviet Union (1955-1980).svg
Sovjetunionens flagg – Flaggbærere
IOK–kode   URS
Sovjetunionen under Vinter-OL 1960 i Squaw Valley
Deltakere: 62 (49 menn, 13 kvinner)[1] utøvere i 8 idretter
Flaggbærer Nikolaj Sologubov
Medaljer:
Rang: 1
Gull
7
Sølv
5
Bronse
9
Totalt
21
Olympisk historie (oversikt)
Sommerleker
1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988
Vinterleker
1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988
Andre relaterte deltakelser
Olympic flag.svg Samveldet av uavhengige stater (1992)

Sovjetunionen under Vinter-OL 1960. Sekstito sportsutøvere, førtiåtte menn og fjorten kvinner, fra Sovjetunionen deltok i åtte sporter, alpint, kunstløp, langrenn, kombinert, hurtigløp på skøyter, skihopping, skiskyting og ishockey under Vinter-OL 1960 i Squaw Valley i California. Sovjetunionen, som deltok før andre gang i et vinter-OL, ble beste nasjon med sju gull-, fem sølv- og ni bronsemedaljer. Ishockeyspilleren Nikolaj Sologubov var Sovjetunionens flaggbærer under åpningsseremonien.

Medaljer[rediger | rediger kilde]

De olympiske ringer 1960 Squaw Valley   Gull     Sølv   Bronse   Total  
Sovjetunionen Sovjetunionen 7 5 9 21

Medaljevinnerne[rediger | rediger kilde]

Sovjetunionen Sovjetunionen under Vinter-OL 1960 Squaw Valley De olympiske ringer
Medaljer Utøvere Sport Øvelse Resultat
Gull Jevgenij Grisjin Skøyter hurtigløp Skøyter 500 meter 40,2
Gull Jevgenij Grisjin Skøyter hurtigløp Skøyter 1 500 meter 2.10,4
Gull Marija Gusakova Langrenn Langrenn 10 km, damer 39.46,6
Gull Klara Guseva Skøyter hurtigløp Skøyter 1 000 meter, damer 1.34,1
Gull Viktor Kositsjkin Skøyter hurtigløp Skøyter 5 000 meter 7.51,3
Gull Lidija Skoblikova Skøyter hurtigløp Skøyter 1 500 meter, damer 2.25,2
Gull Lidija Skoblikova Skøyter hurtigløp Skøyter 3 000 meter, damer 5.14,3
Sølv Ljubov Baranova Langrenn Langrenn 10 km, damer 40.04,2
Sølv Natalja Dontsjenko Skøyter hurtigløp Skøyter 500 meter, damer 46,0
Sølv Viktor Kositsjkin Skøyter hurtigløp Skøyter 10 000 meter 15.49,2
Sølv Valentina Stenina Skøyter hurtigløp Skøyter 3 000 meter, damer 5.16,9
Sølv Radja Jerosjina
Marija Gusakova
Ljubov Baranova
Langrenn Langrenn 3 x 5 km stafett, damer 57.51,0
Bronse Nikolaj Anikin Langrenn Langrenn 30 km, menn 1.52.28,2
Bronse Rafael Gratsj Skøyter hurtigløp Skøyter 500 meter 40,4
Bronse Nikolaj Gusakov Kombinert Kombinert normalbakke/15 km 452,0
Bronse Radja Jerosjina Langrenn Langrenn 10 km, damer 40.06,0
Bronse Aleksandr Privalov Skiskyting Skiskyting 20 km 1.34.54,2 (3)
Bronse Tamara Rylova Skøyter hurtigløp Skøyter 1 000 meter, damer 1.34,8
Bronse Boris Stenin Skøyter hurtigløp Skøyter 1 500 meter 2.11,5
Bronse Anatolij Sjeljukhin
Gennadij Vaganov
Aleksej Kuznetsov
Nikolaj Anikin
Langrenn Langrenn 4 x 10 km stafett 2.21.21,6
Bronse Jurij Tsitsinov
Vladimir Grebennikov
Mikhail Bytsjkov
Viktor Prjazjnikov
Nikolaj Karpov
Nikolaj Putsjkov
Jevgenij Grosjev
Viktor Jakusjev
Stanislav Petukhov
Jevgenij Jorkin
Nikolaj Sologubov
Jurij Baulin
Aleksandr Almetov
Konstantin Loktev
Veniamin Aleksandrov
Genrikh Sidorenkov
Alfred Kutsjevskij
Ishockey Ishockey ishockey Finalerunden:
Sovjetunionen Sovjetunionen:

8-5 Tsjekkoslovakia TCH
2-2Sverige SWE
7-1Tyskland GER
2-3USA USA
5-8Canada CAN

Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ «The USSR and Olympism» (PDF). Olympic Review. International Olympic Committee (84): 530–557. 1974. Besøkt 28. mars 2008. 

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]