Sovjetunionen under Sommer-OL 1976

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til: navigasjon, søk
Sovjetunionen under De olympiske leker
Flag of the Soviet Union (1955-1980).svg
Sovjetunionens flagg – Flaggbærere
IOK–kode   URS
Sovjetunionen under Sommer-OL 1976 i Montréal
Deltakere: 410 utøvere i 22 idretter
Flaggbærer Vasilij Aleksejev
Medaljer:
Rang: 1
Gull
49
Sølv
41
Bronse
35
Totalt
125
Olympisk historie (oversikt)
Sommerleker
1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988
Vinterleker
1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988
Andre relaterte deltakelser
Olympic flag.svg Samveldet av uavhengige stater (1992)

Sovjetunionen under Sommer-OL 1976. 410 sportsutøvere fra Sovjetunionen deltok i 22 grener under Sommer-OL 1976 i Montréal. Sovjetunionen ble beste nasjon på den uoffisielle medaljestatistikken med 49 gull-, 41 sølv- og 35 bronsemedaljer. Vektløfteren Vasilj Aleksejev var Sovjetunionens flaggbærer under åpningsseremonien.

Medaljer[rediger | rediger kilde]

De olympiske ringer 1976 Montreal   Gull     Sølv   Bronse   Total  
Sovjetunionen Sovjetunionen 49 41 35 125

Medaljevinnerne[rediger | rediger kilde]

Sovjetunionen Sovjetunionen under sommer-OL 1976 i Montreal De olympiske ringer
Medaljer Utøver Sport Øvelse
Gull Vasilij Aleksejev Vektløfting Vektløfting Supertungvekt
Gull Soslan Andiev Bryting Bryting Fristil, supertungvekt
Gull Nikolaj Andrianov Turn Turn Tolvkamp, menn
Gull Nikolaj Andrianov Turn Turn Frittstående, menn
Gull Nikolaj Andrianov Turn Turn Sprang, menn
Gull Nikolaj Andrianov Turn Turn Ringer, menn
Gull Nikolaj Balbosjin Bryting Bryting Gresk-romersk stil, tungvekt
Gull Anatoli Bykov Bryting Bryting Gresk-romersk stil, weltervekt
Gull Ivan Jarygin Bryting Bryting Fristil, tungvekt
Gull Vladimir Jumin Bryting Bryting Fristil, bantamvekt
Gull Tatjana Kazankina Friidrett Friidrett 800 meter, kvinner
Gull Tatjana Kazankina Friidrett Friidrett 1500 meter, kvinner
Gull Nelli Kim Turn Turn Frittstående, damer
Gull Nelli Kim Turn Turn Sprang, damer
Gull Nikolaj Kolesnikov Vektløfting Vektløfting Fjærvekt
Gull Pjotr Korol Vektløfting Vektløfting Lettvekt
Gull Aleksandr Koltsjinski Bryting Bryting Gresk-romersk stil, supertungvekt
Gull Vitali Konstantinov Bryting Bryting Gresk-romersk stil, fluevekt
Gull Suren Nalbandjan Bryting Bryting Gresk-romersk stil, lettvekt
Gull Pavel Pynigyn Bryting Bryting Fristil, lettvekt
Gull Valeri Rezantsev Bryting Bryting Gresk-romersk stil, lett tungvekt
Gull David Rigert Vektløfting Vektløfting Mellomtungvekt
Gull Aleksandr Rogov Padling Padling C-1 500 meter, menn
Gull Viktor Sanejev Friidrett Friidrett Tresteg, menn
Gull Jurij Sedykh Friidrett Friidrett Sleggekast, menn
Gull Valeri Sjary Vektløfting Vektløfting Lett tungvekt
Gull Aleksej Sjoemakov Bryting Bryting Gresk-romersk stil, lett fluevekt
Gull Levan Tediasjvili Bryting Bryting Fristil, lett tungvekt
Gull Aleksandr Voronin Vektløfting Vektløfting Fluevekt
Gull Jurij Zajtsev Vektløfting Vektløfting Tungvekt
Gull Nina Gopova
Galina Kreft
Padling Padling K-2 500 meter, damer
Gull Sergei Nagorni
Vladimir Romanovskij
Padling Padling K-2 1000 meter, menn
Gull Sergej Petrenko
Aleksandr Vinogradov
Padling Padling C-2 500 meter, menn
Gull Sergej Petrenko
Aleksandr Vinogradov
Padling Padling C-2 1000 meter, menn
Gull Sergej Churaj
Aleksandr Degtiarev
Juri Filatov
Vladimir Morozov
Padling Padling K-2 1000 meter, menn
Gull Svetlana Grozdova
Elvira Saadi
Maria Filatova
Olga Korbut
Ludmilla Tourisjeva
Nelli Kim
Turn Turn Lagkonkurranse, damer
Sølv Anna Rostova
Ljudmila Tsjtsjetinina
Lilija Osadtsjaja
Natalja Kusjnir
Olga Kosakova
Nina Smolejeva
Ljubov Rudovskaja
Larissa Bergen
Inna Ryskal
Ljudmila Tsjtsjetinina
Zoya Jusova
Nina Muradjan
Volleyball Vollyball Volleyball, damer
Sølv Anatoli Polishsjuk
Vjatsjeslav Zajtsev
Jefim Tsjulak
Vladimir Dorosjov
Aleksander Ermilov
Pāvels Seļivanovs
Oleg Moliboga
Vladimir Kondra
Juri Starunski
Vladimir Tsjernysjov
Vladimir Ulanov
Aleksander Savin
Volleyball Vollyball Volleyball, menn

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]