VM i svømming 2003

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk

VM i svømming 2003 ble arrangert i Barcelona, Catalonia, Spania fra 12. juli til 27. juli. Konkurransene ble avholdt i Palau Sant Jordi, Piscinas Bernat Picornell, Piscina Municipal de Montjuïc, Club de Natación de Barcelona og i havet utenfor Barcelonas strender for svømming i åpent hav.

Resultater[rediger | rediger kilde]

Menn[rediger | rediger kilde]

Stuping[rediger | rediger kilde]

Øvelse: Gull: Poeng Sølv: Poeng Bronse: Poeng
Individuelt:
1 m Folkerepublikken Kina Xiang Xu 431.94 Folkerepublikken Kina Wang Kenan 412.41 Finland Joona Puhakka 391.26
3 m Russland Aleksandr Dobrosok 788.37 Folkerepublikken Kina Peng Bo 780.84 Russland Dmitrij Sautin 776.64
10 m Canada Alexandre Despatie 716.91 Australia Mathew Helm 697.74 Folkerepublikken Kina Tian Liang 696.06
Synkront:
3 m Russland Aleksandr Dobrosok
Russland Dmitrij Sautin
369.18 Folkerepublikken Kina Wang Tianling
Folkerepublikken Kina Wang Feng
343.29 Tyskland Andreas Wels
Tyskland Tobias Schellenberg
334.44
10 m Australia Mathew Helm
Australia Robert Newbery
384.60 Ukraina Roman Volodkov
Ukraina Anton Zakharov
372.60 Folkerepublikken Kina Tian Liang
Folkerepublikken Kina Hu Jia
367.14

Svømming på åpent hav[rediger | rediger kilde]

Øvelse: Gull: Tid Sølv: Tid Bronse: Tid
5 km Russland Jevgenij Kotsjkarov 0:53.11.9 Tyskland Christian Hein 0:53.13.9 Russland Vladimir Diatsjine 0:53.14.8
10 km Russland Vladimir Diatsjine 1:50.58.8 Tyskland Christian Hein 1:51.06.5 Spania David Meca 1:51.08.4
25 km Russland Jurij Kudinov 5:02.20.0 Spania David Meca 5:02.20.4 Bulgaria Petar Stoychev 5:02.20.6

Svømming[rediger | rediger kilde]

Øvelse: Gull: Tid Sølv: Tid Bronse: Tid
Fri:
50 m Russland Aleksandr Popov 21.92 (CR) Storbritannia Mark Foster 22.20 Nederland Pieter van den Hoogenband 22.29
100 m Russland Aleksandr Popov 48.42 Nederland Pieter van den Hoogenband 48.68 Australia Ian Thorpe 48.77
200 m Australia Ian Thorpe 1:45.14 Nederland Pieter van den Hoogenband 1:46.43 Australia Grant Hackett 1:46.85
400 m Australia Ian Thorpe 3:42.58 Australia Grant Hackett 3:45.17 Romania Dragos Coman 3:46.87
800 m Australia Grant Hackett 7:43.82 USA Larsen Jensen 7:48.09 Ukraina Igor Chervynskyi 7:53.15
1500 m Australia Grant Hackett 14:43.14 Ukraina Igor Chervynskyi 15:01.04 USA Erik Vendt 15:01.28
Rygg:
50 m Tyskland Thomas Rupprath 24.80 (VR) Australia Matthew Welsh 25.01 Sør-Afrika Johannes Zandberg 25.07
100 m USA Aaron Peirsol 53.61 (CR) Russland Arkadij Vyatsjanin &
Australia Matthew Welsh
53.92 (†)
200 m USA Aaron Peirsol 1:55.92 Kroatia Gordan Kožulj 1:57.47 Frankrike Simon Dufour 1:57.90
Bryst:
50 m Storbritannia James Gibson 27.56 Ukraina Oleg Lisogor 27.74 Ungarn Mihaly Flaskay 27.79
100 m Japan Kosuke Kitajima 59.78 (VR) USA Brendan Hansen 1:00.21 Storbritannia James Gibson 1:00.37
200 m Japan Kosuke Kitajima 2:09.42 (VR) Storbritannia Ian Edmond 2:10.92 USA Brendan Hansen 2:11.11
Butterfly:
50 m Australia Matthew Welsh 23.43 (VR) USA Ian Crocker 23.62 Russland Jevgenij Korotytsjkin 23.73
100 m USA Ian Crocker 50.98 (VR) USA Michael Phelps 51.10 Ukraina Andrei Serdinov 51.59
200 m USA Michael Phelps 1:54.35 Japan Takashi Yamamoto 1:55.52 USA Thomas Malchow 1:55.66
Individuell Medley
200 m USA Michael Phelps 1:56.04 (VR) Australia Ian Thorpe 1:59.66 Italia Massimiliano Rosolino 1:59.71
400 m USA Michael Phelps 4:09.09 (VR) Ungarn László Cseh 4:10.79 Tunisia Oussama Mellouli 4:15.36
Fri stafett
4 x 100 m Russland Russland 3:14.06 USA USA 3:14.80 Frankrike Frankrike 3:15.66
4 x 200 m Australia Australia 7:08.58 USA USA 7:10.26 Tyskland Tyskland 7:14.02
4 x 100 m Medley USA USA 3:31.54 (VR) Russland Russland 3:34.72 Japan Japan 3:36.12

Vannpolo[rediger | rediger kilde]

Gull: Ungarn Ungarn
Sølv: Italia Italia
Bronse: Serbia og Montenegro Serbia og Montenegro
Finale:
Ungarn (11–9) Italia
Bronsefinale:
Hellas (3–5) Serbia og Montenegro
Kamp om 5. og 6. plass:
USA (7–9) Spania
Kamp om 7. og 8. plass:
Slovakia (8–11) Australia

Kvinner[rediger | rediger kilde]

Stuping[rediger | rediger kilde]

Øvelse: Gull: Poeng Sølv: Poeng Bronse: Poeng
Individuelt:
1 m Australia Irina Lashko 299.97 Tyskland Conny Schmalfuss 296.13 Canada Blythe Hartley 291.33
3 m Folkerepublikken Kina Guo Jingjing 617.94 Russland Julija Pakhalina 611.58 Folkerepublikken Kina Minxia Wu 589.80
10 m Canada Émilie Heymans 597.45 Folkerepublikken Kina Lao Lishi 595.56 Folkerepublikken Kina Li Na 563.43
Synkront:
3 m Folkerepublikken Kina Guo Jingjing
Folkerepublikken Kina Minxia Wu
357.30 Russland Julija Pakhalina
Russland Vera Iljina
321.24 Mexico Paola Espinosa
Mexico Laura Sanchez
299.64
10 m Folkerepublikken Kina Lao Lishi
Folkerepublikken Kina Li Ting
344.58 Australia Loudy Tourky
Australia Lynda Dackiw
323.34 Russland Jevgenija Olsjevskaja
Russland Svetlana Timosjinina
300.12

Svømming på åpent hav[rediger | rediger kilde]

Øvelse: Gull: Tid Sølv: Tid Bronse: Tid
5 km Italia Viola Valli 57.01.2 Tsjekkia Jana Pechanova 57.03.9 Tyskland Britta Kamrau 59.06.4
10 km Italia Viola Valli 1:59.49.9 Tyskland Angela Maurer 1:59.51.1 Nederland Edith Van Dijk 1:59.53.0
25 km Nederland Edith Van Dijk 5:35.43.5 Tyskland Britta Kamrau 5:35.46.1 Tyskland Angela Maurer 5:35.46.5

Svømming[rediger | rediger kilde]

Øvelse: Gull: Tid Sølv: Tid Bronse: Tid
Fri:
50 m Nederland Inge de Bruijn 24.47 Australia Alice Mills 25.07 Australia Libby Lenton 25.08
100 m Finland Hanna-Maria Seppälä 54.37 Australia Jodie Henry 54.58 USA Jenny Thompson 54.65
200 m Hviterussland Alena Popchanka 1:58.32 Slovakia Martina Moravcová 1:58.44 Folkerepublikken Kina Yang Yu 1:58.54
400 m Tyskland Hannah Stockbauer 4:06.75 Ungarn Eva Risztov 4:07.24 USA Diana Munz 4:07.67
800 m Tyskland Hannah Stockbauer 8:23.66 (CR) USA Diana Munz 8:24.19 Storbritannia Rebecca Cooke 8:28.45
1500 m Tyskland Hannah Stockbauer 16:00.18 (CR) USA Hayley Peirsol 16:09.64 Tyskland Jana Henke 16:10.13
Rygg:
50 m Spania Nina Zhivanevskaya 28.48 (CR) Tsjekkia Ilona Hlaváčková 28.50 Japan Noriko Inada 28.62
100 m Tyskland Antje Buschschulte 1:00.50 Danmark Louise Ørnstedt
Storbritannia Katy Sexton
1:00.86 (†)
200 m Storbritannia Katy Sexton 2:08.74 USA Margaret Hoelzer 2:09.24 Russland Stanislava Komarova 2:10.17
Bryst:
50 m Folkerepublikken Kina Xuejuan Luo 30.67 Australia Brooke Hanson 31.13 Storbritannia Zoe Baker 31.37
100 m Folkerepublikken Kina Xuejuan Luo 1:06.80 USA Amanda Beard 1:07.42 Australia Leisel Jones 1:07.47
200 m USA Amanda Beard 2:22.99 (VR) Australia Leisel Jones 2:24.33 Folkerepublikken Kina Hui Qi 2:25.78
Butterfly:
50 m Nederland Inge de Bruijn 25.84 (CR) USA Jenny Thompson 26.00 Sverige Anna-Karin Kammerling 26.06
100 m USA Jenny Thompson 57.96 Polen Otylia Jędrzejczak 58.22 Slovakia Martina Moravcová 58.24
200 m Polen Otylia Jędrzejczak 2:07.56 Ungarn Eva Risztov 2:07.68 Japan Yuko Nakanishi 2:08.08
Individuell Medley:
200 m Ukraina Jana Klotsjkova 2:10.75 Australia Alice Mills 2:12.75 Folkerepublikken Kina Zhou Yafei 2:12.92
400 m Ukraina Jana Klotsjkova 4:36.74 Ungarn Eva Risztov 4:37.39 Romania Beatrice Caslaru 4:41.86
Fri stafett:
4 x 100 m USA USA 3:38.09 Tyskland Tyskland 3:38.73 Australia Australia 3:38.83
4 x 200 m USA USA 7:55.70 (CR) Australia Australia 7:58.42 Folkerepublikken Kina Kina 7:58.53
4 x 100 m Medley Folkerepublikken Kina Kina 3:59.89 (CR) USA USA 4:00.83 Australia Australia 4:01.37

Synkronsvømming[rediger | rediger kilde]

Øvelse: Gull: Poeng Sølv: Poeng Bronse: Poeng
Solo Frankrike Virginie Dedieu 99.251 Russland Anastasija Jermakova 97.417 Spania Gemma Mengual 97.334
Duett Russland Anastasija Davydova
Russland Anastasija Jermakova
99.084 Japan Miya Tachibana
Japan Miho Takeda
98.084 Spania Gemma Mengual
Spania Paola Tirados
96.667
Lag Russland Russland 99.500 Japan Japan 98.333 USA USA 97.500

Vannpolo[rediger | rediger kilde]

Gull: USA USA
Sølv: Italia Italia
Bronse: Russland Russland
Finale:
Italia (6–8) USA
Bronsefinale:
Canada (7–9) Russland
Kamp om 5. og 6. plass:
Nederland (7–8) Ungarn
Kamp om 7. og 8. plass:
Spania (3–7) Australia

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]