VM i svømming 2001

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk

VM i svømming 2001 Det niende verdensmesterskapet i svømming ble arrangert i Fukuoka i Japan mellom 16. og 29. juli 2001.

Menn[rediger | rediger kilde]

50 meter fri[rediger | rediger kilde]

Finale 23. Juli

Plass Land Utøver Tid
1. USA USA Anthony Ervin 22,09
2. Nederland NED Pieter van den Hoogenband 22,16
3. Sør-Afrika RSA Roland Mark Schoeman 22,18

100 meter fri[rediger | rediger kilde]

Finale 27. juli

Plass Land Utøver Tid
1. USA USA Anthony Ervin 48,33
2. Nederland NED Pieter van den Hoogenband 48,43
3. Sverige SWE Lars Frölander 48,79

200 meter fri[rediger | rediger kilde]

Finale 25. juli

Plass Land Utøver Tid
1. Australia AUS Ian Thorpe 1:44,06 (WR)
2. Nederland NED Pieter van den Hoogenband 1:45,81
3. USA USA Klete Keller 1:47,10

400 meter fri[rediger | rediger kilde]

Finale 22. juli

Plass Land Utøver Tid
1. Australia AUS Ian Thorpe 3:40,17 (WR)
2. Australia AUS Grant Hackett 3:42,51
3. Italia ITA Emiliano Brambilla 3:45,11

800 meter fri[rediger | rediger kilde]

Finale 24. juli

Plass Land Utøver Tid
1. Australia AUS Ian Thorpe 7:39,16 (WR)
2. Australia AUS Grant Hackett 7:40,34
3. Storbritannia GBR Graeme Smith 7:51,12

1500 meter fri[rediger | rediger kilde]

Finale 29. juli

Plass Land Utøver Tid
1. Australia AUS Grant Hackett 14:34,56 (WR)
2. Storbritannia GBR Graeme Smith 14:58,94
3. Russland RUS Alexei Filipez 15:01,43

Butterfly[rediger | rediger kilde]

50 meter butterfly[rediger | rediger kilde]

Finale 28. Juli

Plass Land Utøver Tid
1. Australia AUS Geoff Huegill 23,50
2. Sverige SWE Lars Frölander 23,57
3. Storbritannia GBR Mark Foster 23,62

100 meter butterfly[rediger | rediger kilde]

Finale 26. juli

Plass Land Utøver Tid
1. Sverige SWE Lars Frölander 52,10
2. USA USA Ian Crocker 52,25
3. Australia AUS Geoff Huegill 52,36

200 meter butterfly[rediger | rediger kilde]

Finale 24. juli

Plass Land Utøver Tid
1. USA USA Michael Phelps 1:54,58 (WR)
2. USA USA Thomas Malchow 1:55,28
3. Russland RUS Anatoli Poljakow 1:55,68


50 meter rygg[rediger | rediger kilde]

Finale 25. juli

Plass Land Utøver Tid
1. USA USA Randall Bal 25,34
2. Tyskland GER Thomas Rupprath 25,44
3. Australia AUS Matt Welsh 25,49

100 meter rygg[rediger | rediger kilde]

Finale 23. juli

Plass Land Utøver Tid
1. Australia AUS Matt Welsh 54,31
2. Island ISL Örn Arnarson 54,75
3. Tyskland GER Steffen Driesen 54,91

200 meter rygg[rediger | rediger kilde]

Finale 27. Juli

Plass Land Utøver Tid
1. USA USA Aaron Peirsol 1:57,13
2. Østerrike AUT Markus Rogan 1:58,07
3. Island Örn Arnarson 1:58,37

50 meter bryst[rediger | rediger kilde]

Finale 29. Juli

Plass Land Utøver Tid
1. Ukraina UKR Oleh Lissohor 27,52
2. Russland RUS Roman Sludnow 27,60
3. Italia ITA Domenico Fioravanti 27,72

100 meter bryst[rediger | rediger kilde]

Finale 24. juli

Plass Land Utøver Tid
1. Russland RUS Roman Sludnow 1:00,16
2. Italia ITA Domenico Fioravanti 1:00,47
3. USA USA Ed Moses 1:00,61

200 meter bryst[rediger | rediger kilde]

Finale 26. juli

Plass Land Utøver Tid
1. USA USA Brendan Hansen 2:10,69
2. Østerrike AUT Maxim Podoprigora 2:11,09
3. Japan JPN Kosuke Kitajima 2:11,21

200 meter medley[rediger | rediger kilde]

Finale 26. juli

Plass Land Utøver Tid
1. Italia ITA Massimiliano Rosolino 1:59,71
2. USA USA Thomas Wilkens 2:00,73
3. Australia AUS Justin Norris 2:00,91

400 meter medley[rediger | rediger kilde]

Finale 28. juli

Plass Land Utøver Tid
1. Italia ITA Alessio Boggiatto 4:13,15
2. USA USA Erik Vendt 4:15,36
3. USA USA Thomas Wilkens 4:15,94


4 x 100 meter fri[rediger | rediger kilde]

Finale 22. juli

Plass Land Utøvere Tid
1. Australia AUS Michael Klim
Ashley Callus
Todd Pearson
Ian Thorpe
3:14,10
2. Nederland NED Mark Veens
Johan Kenkhuis
Klaas Erik Zwering
Pieter van den Hoogenband
3:14,56
3. Tyskland GER Stefan Herbst
Torsten Spanneberg
Lars Conrad
Sven Lodziewski
3:17,52

4 x 200 meter fri[rediger | rediger kilde]

Finale 27. juli

Plass Land Utøvere Tid
1. Australia AUS Grant Hackett
Michael Klim
William Kirby
Ian Thorpe
7:04,66 (WR)
2. Italia ITA Emiliano Brambilla
Matteo Pelliciari
Andrea Beccari
Massimiliano Rosolino
7:10,86
3. USA USA Scott Goldblatt
Nate Dusing
Chad Carvin
Klete Keller
7:13,69

4 x 100 meter medley[rediger | rediger kilde]

Finale 28. juli

Plass Land Utøvere Tid
1. Australia AUS Matt Welsh
Regan Harrison
Geoff Huegill
Ian Thorpe
3:35,35
2. Tyskland GER Steffen Driesen
Jens Kruppa
Thomas Rupprath
Torsten Spanneberg
3:36,34
3. Russland RUS Wladislaw Aminow
Dmitri Komornikow
Wladislaw Kulikow
Dmitri Tschernischew
3:37,77

5 kilometer[rediger | rediger kilde]

Finale 16. juli

Plass Land Utøver Tid
1. Italia ITA Luca Baldini 55:37
2. Russland RUS Jewgeni Besrutschenko 56:31
3. Italia ITA Marco Formentini 56:42

10 kilometer[rediger | rediger kilde]

Finale 18. juli

Plass Land Utøver Tid
1. Russland RUS Jewgeni Besrutschenko 2:01:04
2. 2:01:06
3. Italia ITA Fabio Venturini 2:01:11

25 kilometer[rediger | rediger kilde]

Finale 21. juli

Plass Land Utøver Tid
1. Russland RUS Juri Kudinow 5:25:32
2. Frankrike FRA Stéphane Gomez 5:26:00
3. Frankrike FRA Stéphane Lecat 5:26:36

Kvinner[rediger | rediger kilde]

Fri[rediger | rediger kilde]

50 meter fri[rediger | rediger kilde]

Finale 29. juli

Plass Land Utøvere Tid
1. Nederland NED Inge de Bruijn 24,47
2. Sverige SWE Therese Alshammar 24,88
3. Tyskland GER Sandra Völker 24,96

100 meter fri[rediger | rediger kilde]

Finale 25. juli

Plass Land Utøvere Tid
1. Nederland NED Inge de Bruijn 54,18
2. Tyskland GER Katrin Meissner 55,07
3. Tyskland GER Sandra Völker 55,11

200 meter fri[rediger | rediger kilde]

Finale 27. juli

Plass Land Utøvere Tid
1. Australia AUS Giaan Rooney 1:58,57
2. Kina CHN Yang Yu 1:58,78
3. Romania ROM Camelia Potec 1:58,85

400 meter fri[rediger | rediger kilde]

Finale 29. juli

Plass Land Utøvere Tid
1. Ukraina UKR Jana Klotsjkova 4:07,20
2. Costa Rica CRI Claudia Poll 4:09,15
3. Tyskland GER Hannah Stockbauer 4:09,36

800 meter fri[rediger | rediger kilde]

Finale 23. juli

Plass Land Utøvere Tid
1. Tyskland GER Hannah Stockbauer 8:24,66
2. USA USA Diana Munz 8:28,84
3. USA USA Kaitlin Sandeno 8:31,45

1500 meter fri[rediger | rediger kilde]

Finale 28. juli

Plass Land Utøvere Tid
1. Tyskland GER Hannah Stockbauer 16:01,02
2. Sveits SUI Flavia Rigamonti 16:05,99
3. USA USA Diana Munz 16:07,05

50 meter butterfly[rediger | rediger kilde]

Finale 26. Juli

Plass Land Utøvere Tid
1. Nederland NED Inge de Bruijn 25,90
2. Sverige SWE Therese Alshammar 26,18
3. Sverige SWE Anna-Karin Kammerling 26,45

100 meter butterfly[rediger | rediger kilde]

Finale 28. juli

Plass Land Utøvere Tid
1. Australia AUS Petria Thomas 58,27
2. Polen POL Otylia Jędrzejczak 58,72
3. Japan JPN Junko Onishi 58,88

200 meter butterfly[rediger | rediger kilde]

Finale 23. juli

Plass Land Utøvere Tid
1. Polen POL Otylia Jędrzejczak 2:06,73
2. Tyskland GER Annika Mehlhorn 2:06,97
3. USA USA Kaitlin Sandeno 2:08,52


50 meter rygg[rediger | rediger kilde]

Finale 24. juli

Plass Land Utøvere Tid
1. USA USA Haley Cope 28,51
2. Tyskland GER Antje Buschschulte 28,53
3. USA USA Natalie Coughlin 28,54

100 meter rygg[rediger | rediger kilde]

Finale 28. juli

Plass Land Utøvere Tid
1. USA USA Natalie Coughlin 1:00,37
2. Romania ROM Diana Mocanu 1:00,68
3. Tyskland GER Antje Buschschulte 1:01,42

200 meter rygg[rediger | rediger kilde]

Finale 26. juli

Plass Land Utøvere Tid
1. Romania ROM Diana Mocanu 2:09,94
2. Russland RUS Stanislawa Komarowa 2:10,43
3. Storbritannia GBR Joanna Fargus 2:11,05

50 meter bryst[rediger | rediger kilde]

Finale 27. Juli

Plass Land Utøvere Tid
1. Kina CHN Luo Xuejuan 30,84
2. USA USA Kristy Kowal 31,37
3. Storbritannia GBR Zoe Baker 31,40

100 meter bryst[rediger | rediger kilde]

Finale 23. juli

Plass Land Utøvere Tid
1. Kina CHN Luo Xuejuan 1:07,18
2. Australia AUS Leisel Jones 1:07,96
3. Ungarn HUN Ágnes Kovács 1:08,50

200 meter bryst[rediger | rediger kilde]

Finale 25. juli

Plass Land Utøvere Tid
1. Ungarn HUN Ágnes Kovács 2:24,90
2. Kina CHN Qi Hui 2:25,09
3. Kina CHN Luo Xuejuan 2:25,29

200 meter medley[rediger | rediger kilde]

Finale 27. juli

Plass Land Utøvere Tid
1. USA USA Martha Bowen 2:11,93
2. Ukraina UKR Jana Klotsjkova 2:12,30
3. Kina CHN Qi Hui 2:12,46

400 meter medley[rediger | rediger kilde]

Finale 22. juli

Plass Land Utøvere Tid
1. Ukraina UKR Jana Klotschkova 4:36,98
2. USA USA Martha Bowen 4:39,06
3. Romania ROM Beatrice Caslaru 4:39,33


4 x 100 meter fri[rediger | rediger kilde]

Finale 23. juli

Plass Land Utøverenen Tid
1. Tyskland GER Petra Dallmann
Antje Buschschulte
Katrin Meissner
Sandra Völker
3:39,58
2. USA USA Colleen Lanne
Erin Phenix
Maritza Correia
Courtney Shealy
3:40,80
Storbritannia GBR Alison Sheppard
Melanie Marshall
Rosalind Brett
Karen Pickering
3:40,80

4 x 200 meter fri[rediger | rediger kilde]

Finale 25. juli

Plass Land Utøverenen Tid
1. Storbritannia GBR Nicola Jackson
Janine Belton
Karen Legg
Karen Pickering
7:58,69
2. Tyskland GER Silvia Szalai
Sarah Harstick
Hannah Stockbauer
Meike Freitag
8:01,35
3. Japan JPN Maki Mita
Tomoko Hagiwara
Tomoko Nagai
Eri Yamanoi
8:02,97

4 x 100 meter medley[rediger | rediger kilde]

Finale 29. juli

Plass Land Utøverenen Tid
1. Australia AUS Dyana Calub
Leisel Jones
Petria Thomas
Sarah Ryan
4:01,50
2. USA USA Natalie Coughlin
Megan Quann
Mary Descenza
Erin Phenix
4:01,81
3. Kina CHN Zhan Shu
Luo Xuejuan
Ruan Yi
Xu Yanwei
4:02,53

5 kilometer[rediger | rediger kilde]

Finale 16. juli

Plass Land Utøvere Tid
1. Italia ITA Viola Valli 1:00:23
2. Tyskland GER Peggy Büchse 1:00:49
3. Australia AUS Hayley Lewis 1:00:52

10 kilometer[rediger | rediger kilde]

Finale 18. juli

Plass Land Utøvere Tid
1. Tyskland GER Peggy Büchse 2:17:32
2. Russland RUS Irina Abyssova 2:17:47
3. Nederland NED Edith van Dijk 2:17:52

25 kilometer[rediger | rediger kilde]

Finale 21. juli

Plass Land Utøvere Tid
1. Italia ITA Viola Valli 5:56:51
2. Nederland NED Edith van Dijk 6:00:36
3. Tyskland GER Angela Maurer 6:06:19

Synkronsvømming[rediger | rediger kilde]

Solo[rediger | rediger kilde]

Finale 19. juli

Plass Land Utøvere Poeng
1. Russland RUS Olga Brusnikina 99,667
2. Frankrike FRA Virginie Dedieu 98,800
3. Japan JPN Miya Tachibana 97,800

Duett[rediger | rediger kilde]

Finale 20. juli

Plass Land Utøverenen Punkte
1. Japan JPN Miya Tachibana
Miho Takeda
99,400
2. Russland RUS Anastassija Dawydowa
Anastassija Jermakowa
98,600
3. Canada CAN Claire Carver-Dias
Fanny Letourneau
96,867

Lag[rediger | rediger kilde]

Finale 21. juli

Plass Land Utøverenen Punkte
1. Russland RUS Elvira Chasjanova, Anastassija Davydova, Anastassija Jermakova, Jelena Ovtschinnikova, Svetlana Petratschina, Anna Schorina, Julija Tschestakowitsch, Irina Tolkatscheva 99,500
2. Japan JPN Michiyo Fujimaru, Saho Harada, Naoko Kawashima, Satue Hokoda, Emiko Suzuki, Juri Tatsumi, Chiaki Watanabe, Yuko Yoneda 98,333
3. Canada CAN Claire Carver-Dias, Amy Caskey, Erin Chan, Jessica Chase, Cathérine Garceau, Lynn Johnson, Fanny Letourneau, Sara Petrov 97,500

Svikt- og tårnstup menn[rediger | rediger kilde]

1 meter[rediger | rediger kilde]

Finale 27. juli

Plass Land Utøver Punkte
1. Kina CHN Wang Feng 444,03
2. Kina CHN Wang Tianling 433,14
3. Russland RUS Alexander Dobroskok 414,21

3 meter[rediger | rediger kilde]

Finale 24. juli

Plass Land Utøver Punkte
1. Russland RUS Dmitri Sautin 725,82
2. Kina CHN Wang Tianling 717,27
3. Japan JPN Ken Terauchi 712,38

10 meter[rediger | rediger kilde]

Finale 29. juli

Plass Land Utøver Punkte
1. Kina CHN Tian Liang 688,77
2. Canada CAN Alexandre Despatie 670,95
3. Australia AUS Mathew Helm 670,23

Synkronstup 3 meter[rediger | rediger kilde]

Finale 22. Juli

Plass Land Utøvere Punkte
1. Kina CHN Peng Bo
Wang Kenan
342,63
2. Mexico MEX Joel Rodríguez
Fernando Platas
338,49
3. Russland RUS Alexander Dobroskok
Dmitri Sautin
335,19

Synkronstup 10 meter[rediger | rediger kilde]

Finale 26. juli

Plass Land Utøvere Punkte
1. Kina CHN Tian Liang
Hu Jia
361,41
2. Mexico MEX Eduardo Rueda
Fernando Platas
336,63
3. Ukraina UKR Roman Wolodkow
Anton Sacharow
336,06

Svikt- og tårnstup kvinner[rediger | rediger kilde]

1 meter[rediger | rediger kilde]

Finale 23. juli

Plass Land Utøvere Punkte
1. Canada CAN Blythe Hartley 300,81
2. Kina CHN Wu Minxia 297,57
3. Kina CHN Zhang Jing 294,15

3 meter[rediger | rediger kilde]

Finale 27. juli

Plass Land Utøvere Punkte
1. Kina CHN Guo Jingjing 596,67
2. Australia AUS Irina Lashko 552,39
3. Russland RUS Julija Pachalina 543,54

10 meter[rediger | rediger kilde]

Finale 25. juli

Plass Land Utøvere Punkte
1. Kina CHN Xu Mian 532,65
2. Kina CHN Duan Qing 522,54
3. Australia AUS Loudy Tourky 511,50

Synkronstup 3 meter[rediger | rediger kilde]

Finale 26. Juli

Plass Land Utøverenen Punkte
1. Kina CHN Wu Mingxia
Guo Jingjing
347,31
2. Russland RUS Julija Pachalina
Wera Ilina
320,61
3. Tyskland GER Ditte Kotzian
Conny Schmallfuss
303,03

Synkronstup 10 meter[rediger | rediger kilde]

Finale 22. Juli

Plass Land Utøverenen Punkte
1. Kina CHN Duan Qing
Sang Xue
329,94
2. Russland RUS Jevgenija Olschevskaja
Svetlana Timoschinina
306,90
3. Japan JPN Takiri Miyazaki
Emi Otsuki
297,00

Vannpolo menn[rediger | rediger kilde]

Plass Land
1. Spania ESP
2. Serbia SRB
3. Russland RUS
4. Italia} ITA
5. Ungarn HUN
6. Hellas GRE
7. USA USA
8. Kroatia CRO



Vannpolo kvinner[rediger | rediger kilde]

Plass Land
1. Italia} ITA
2. Ungarn HUN
3. Canada CAN
4. USA USA
5. Australia AUS
6. Russland} RUS
7. Hellas GRE
8. Kasakhstan KAZ