Arctic Race of Norway 2014

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til: navigasjon, søk
Arctic Race of Norway 2014 Cycling (road) pictogram.svg
Detaljer
Ritt 2. Arctic Race of Norway
Konkurranse Europatouren i landeveissykling 2014 2.1
Etapper 4
Datoer 14. – 17. august 2014
Distanse 708 km
Land NOR Norge
Startby Hammerfest
Målby Tromsø
Lag 20
Startende ryttere 117
Fullførende ryttere 97
Resultater
Vinner NED Steven Kruijswijk (Belkin)
2. plass NOR Alexander Kristoff (Katusha)
3. plass NOR Lars Petter Nordhaug (Belkin)
Poeng NOR Alexander Kristoff (Katusha)
Klatring NOR August Jensen (Øster Hus-Ridley)
Ungdom ITA Davide Villella (Cannondale)
Lagkonkurranse NED Belkin
2013 2015
Dokumentasjon Wikidata-logo S.svg

Arctic Race of Norway 2014 var den andre utgaven av Arctic Race of Norway. Rittet hadde kategori 2.1 og gikk over fire etapper i Troms og Finnmark, med blant annet målgang på Nordkapp og på Kvænangsfjellet.

Rittet ble vunnet av nederlandske Steven Kruijswijk fra Belkin, fire sekunder foran Alexander Kristoff og 18 sekunder foran Lars Petter Nordhaug.

Lagene[rediger | rediger kilde]

ProTour-lag (5)
  1. USA BMC Racing
  2. NED Giant-Shimano
  3. NED Belkin
  4. RUS Katusha
  5. USA Cannondale
Profesjonelle kontinentallag (8)
  1. SUI IAM
  2. FRA Bretagne-Séché Environnement
  3. GER NetApp-Endura
  4. FRA Cofidis
  5. BEL Topsport Vlaanderen-Baloise
  6. BEL Wanty-Groupe Gobert
  7. RSA MTN-Qhubeka
  8. USA UnitedHealthcare
Kontinentallag (7)
  1. BEL Wallonie-Bruxelles
  2. FRA Roubaix Lille Métropole
  3. NOR Sparebanken Sør
  4. NOR Joker
  5. NOR Øster Hus-Ridley
  6. NOR Ringeriks-Kraft
  7. NOR FixIT.no
Wikidata-logo S.svg

Etappene[rediger | rediger kilde]

Wikidata-logo S.svgEtappe Dato Start – Målgang type Lengde (km) Etappe­vinner Sammenlagt­leder
1. etappe  14. aug. HammerfestNordkapplatået
middels klatreetappe
204 NOR Lars Petter Nordhaug NOR Lars Petter Nordhaug
2. etappe  15. aug. HonningsvågAlta
flat etappe
207 NOR Alexander Kristoff NOR Lars Petter Nordhaug
3. etappe  16. aug. AltaKvænangsfjellet
middels klatreetappe
132 SLO Simon Špilak NED Steven Kruijswijk
4. etappe  17. aug. TromsøTromsø
flat etappe
165 NOR Alexander Kristoff NED Steven Kruijswijk

Trøyene[rediger | rediger kilde]

Vinner Ledertrøye Poengtrøye Klatretrøye Ungdomstrøye Lagkonkurranse
1 Norge Lars Petter Nordhaug Norge Lars Petter Nordhaug Norge Lars Petter Nordhaug Norge August Jensen Italia Davide Villella Belkin
2 Norge Alexander Kristoff Norge Alexander Kristoff
3 Slovenia Simon Špilak Nederland Steven Kruijswijk
4 Norge Alexander Kristoff

Resultater[rediger | rediger kilde]

Steven Kruijswijk vant rittet sammenlagt.
Wikidata-logo S.svgSammenlagtplassering
Rytter Land Lag Tid
1. Steven Kruijswijk blå trøye, sammenlagtkonkurransen NED Nederland Belkin 17t 22' 12"
2. Alexander Kristoff maillot vert de leader du classement par points NOR Norge Katusha + 4"
3. Lars Petter Nordhaug NOR Norge Belkin + 18"
4. Davide Villella maillot blanc de leader du classement du meilleur jeune ITA Italia Cannondale + 19"
5. Paul Voss GER Tyskland NetApp-Endura + 25"
6. Kévin Ledanois FRA Frankrike Bretagne-Séché Environnement + 29"
7. Martin Elmiger SUI Sveits IAM + 30"
8. Loïc Vliegen BEL Belgia BMC Development + 42"
9. Amaël Moinard FRA Frankrike BMC Racing + 45"
10. Romain Lemarchand FRA Frankrike Cofidis + 52"


Wikidata-logo S.svgPoengkonkurranse
Rytter Land Lag Poeng
1. Alexander Kristoff maillot vert de leader du classement par points NOR Norge Katusha 41 poeng
2. Steven Kruijswijk blå trøye, sammenlagtkonkurransen NED Nederland Belkin 24 poeng
3. Thor Hushovd NOR Norge BMC Racing 24 poeng
4. Lars Petter Nordhaug NOR Norge Belkin 16 poeng
5. Davide Villella maillot blanc de leader du classement du meilleur jeune ITA Italia Cannondale 16 poeng
6. Simon Špilak SLO Slovenia Katusha 15 poeng
7. Jonathan Hivert FRA Frankrike Belkin 15 poeng
8. Martin Elmiger SUI Sveits IAM 13 poeng
9. Michel Kreder NED Nederland Wanty-Groupe Gobert 11 poeng
10. Edward Theuns BEL Belgia Topsport Vlaanderen-Baloise 10 poeng


Klatretrøye
Utøver Lag Poeng
1 Norge August Jensen Øster Hus-Ridley 12
2 Slovenia Simon Spilak Katjusja 6
3 Norge Lars Petter Nordhaug Belkin 4
4 Sveits Martin Elmiger IAM 4
3 Norge Frederik Wilmann Ringeriks-Kraft 4
Ungdomstrøye
Utøver Lag Tid
1 Italia Davide Villella Cannondale 17.22.31
2 Frankrike Kevin Ledanois Bretagne-Séché + 0.10
3 Belgia Loic Vliegen BMC + 0.23
4 Østerrike Matthias Brändle IAC + 0.58
5 Norge Vegard Stake Laengen Bretagne-Séché + 1.08
Wikidata-logo S.svgLagkonkurranse
Lag Land Tid
1. Belkin NED Nederland 52t 08' 42"
2. NetApp-Endura GER Tyskland + 1' 14"
3. IAM SUI Sveits + 3' 09"
4. Topsport Vlaanderen-Baloise BEL Belgia + 3' 23"
5. Roubaix Lille Métropole FRA Frankrike + 3' 34"
6. Ringeriks-Kraft NOR Norge + 3' 42"
7. Bretagne-Séché Environnement FRA Frankrike + 4' 10"
8. Wallonie-Bruxelles BEL Belgia + 6' 36"
9. Katusha RUS Russland + 7' 16"
10. BMC Racing USA USA + 7' 51"


Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]