Hopp til innhold

Alf R. Jacobsen

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Alf R. Jacobsen
Født21. feb. 1950[1]Rediger på Wikidata (75 år)
Hammerfest (Finnmark)[1]
BeskjeftigelseJournalist, forfatter, biograf Rediger på Wikidata
Utdannet vedUniversitetet i Oslo
Universitetet i Bergen
NasjonalitetNorge
UtmerkelserArthur Holmeslands pris for sakprosa (2004)
Rivertonprisen (1988)
SKUP-prisen (1991) (for verk: Iskyss)

Alf Reidar Jacobsen (født 1950) er en norsk journalist og forfatter som har utgitt en rekke historiske, biografiske og dokumentariske sakprosabøker i tillegg til flere kriminalromaner.

Jacobsen har studert litteraturvitenskap og sosiologi ved Universitetet i Oslo og Universitetet i Bergen. Han har vært frilansjournalist og ansatt som journalist i Finnmark Dagblad, Alle Menn, Klassekampen, VG og Dagbladet. Han var redaktør i Økonomisk Rapport i perioden 1993–1995 og redaktør i NRKs program «Brennpunkt» fra 1995 til 2001.[2]

Jacobsens litterære debut kom i 1982 med thrilleren Stalins gull, og samme år ga han ut dokumentaren Eventyret Anders Jahre. Han har siden skrevet en rekke bøker fra norsk shipping- og finansmiljø, i tillegg til historiske sakprosabøker om dramatiske hendelser og krigsavsnitt under andre verdenskrig i Nord-Norge. Flere av hans bøker er blitt filmatisert med Knut Erik Jensen som regissør: Brent av frost fra 1997 om spionasje og U2-affæren, Iskyss fra 1991 basert på livshistorien til spionen Gunvor Galtung Haavik ble filmatisert i 2008, og romanen Tango Bacalao fra 2000 ble filmatisert med tittelen Når mørket er forbi. I 2008 utgav han en biografi om hvalfangstpioneren Svend Foyn. I de senere år har han utgitt en rekke dokumentariske historiebøker fra andre verdenskrig i Norge. Hans neste dokumentarserie om etterkrigstidens Norge er påbegynt med 1945. Hat, hevn, håp.

I 2021 ble han fristilt redaktør hos nettavisen Document.no.[3]

Han har blitt belønnet med Rivertonprisen i 1988. Han fikk SKUP-prisen i 1991 for boken Iskyss om spiontiltalte Gunvor Galtung Haavik og feilmistenkte Ingeborg Lygren.[4] I 2011 ble han tildelt Petter Dass-medaljen.[5]

Bibliografi

[rediger | rediger kilde]

Referanser

[rediger | rediger kilde]
  1. ^ a b Store norske leksikon, Store norske leksikon-ID Alf_R._Jacobsen, besøkt 20. oktober 2024[Hentet fra Wikidata]
  2. ^ Vega forlag Alf R. Jacobsen
  3. ^ Aarli-Grøndalen, Roger (4. september 2021). «Alf R. Jacobsen blir Document.no-redaktør». journalisten.no. Besøkt 4. september 2021. 
  4. ^ SKUP Metoderapport 1991 om undersøkelsesarbeidet med boka Arkivert 21. juni 2013 hos Wayback Machine.
  5. ^ «Petter Dass-medaljen til Alf R. Jacobsen», VG-nett, 6. februar 2011.
  6. ^ ISBN 978-82-8211-160-7 boken kan ha flere ISBN
  7. ^ ISBN 978-82-8211-341-0 boken kan ha flere ISBN

Eksterne lenker

[rediger | rediger kilde]
Forrige mottaker:
-
SKUP-prisen
(1991 (delt med Harald Stanghelle))
Neste mottaker:
Arne O. Holm
Forrige mottaker:
Lars Saabye Christensen
Vinner av Rivertonprisen
Neste mottaker:
Idar Lind