Norske Samers Riksforbund

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Norske Samers Riksforbund
Norgga Sámiid Riikasearvi~Norske Samers Riksforbund.png
LandNorge
Leder(e)Beatrice Fløystad (25. september 2022)[1]
Grunnlagt30. november 1968[2]
HovedkvarterKautokeino
Antall medlemmer1 148 (2017)
Nettstedhttps://nsr.no/?lang=se, https://nsr.no/?lang=sma, https://nsr.no/?lang=smj, https://nsr.no/?lang=no
NSRs sametingsgruppe 2005-2009.

Norske Samers Riksforbund (fork. NSR, nordsamisk: Norgga Sámiid Riikasearvi, lulesamisk: Vuona sámij rijkasiebre, sørsamisk: Nøørjen Saemiej Rijhkesiebrie) er den største samiske organisasjonen i Norge.

NSR driver kultur-, samfunns- og opplysningsarbeid gjennom sine lokallag og sameforeninger, og stiller til valg til Sametinget. Tjuefire sameforeninger i hele landet er tilknyttet NSR.

NSR ble stiftet i 1968 og har bidratt til oppbyggingen og utviklingen av samisk samfunnsliv og kultur fra før Sametinget ble opprettet. NSR har som mål å forene det samiske folket på tvers av forskjellige særinteresser. Derfor er NSR en partipolitisk og religiøst uavhengig organisasjon.

NSR har hatt lederskapet i Sametinget siden etableringen i 1989, og har hatt Sametingets presidenter siden etableringen, men ble avløst av Egil Olli (Arbeiderpartiet) i 2007. De har vært Ole Henrik Magga fra Kautokeino (1989–1997), Sven-Roald Nystø fra Tysfjord (19972005) og Aili Keskitalo fra Kautokeino i 2005–2007. Keskitalo ble igjen valgt som Sametingets president den 16. oktober 2013.

Liste over ledere[rediger | rediger kilde]

Referanser[rediger | rediger kilde]

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]