Gullruten 2015

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Gullruten 2015
Erlend Loe - beste manus drama Foto: Jarle Vines
Erlend Loe - beste manus drama
StedChristiania Theater og Grieghallen
Dato22. april og 9. mai 2015
ProgramlederGaute Grøtta Grav, Cecilie Steinmann Neess og Jakob Schøyen Andersen
KringkasterTV 2
Antall priser36
Flest priserKampen om tungtvannet (6)
Utdelinger
2014 Gullruten 2016

Gullruten 2015 var den 18. utgaven av Gullruten og var den norske TV-bransjens prisutdeling for TV-produksjoner i perioden 16. mars 2014 og 15. mars 2015. Hovedutdelingen fant sted i Grieghallen i Bergen lørdag 9. mai 2015 og ble direkteoverført på TV 2. Utdelingen ble ledet av Cecilie Steinmann Neess og Jakob Schøyen Andersen. Gullrutens fagpriser ble delt ut i Christiania Theater i Oslo onsdag 22. april 2015 og ble ledet av Gaute Grøtta Grav.

NRKs dramaserie Kampen om tungtvannet vant totalt seks priser mens Oddgeir Bruaset fikk hedersprisen. Aftenposten TV vant prisen for beste reality med Sweatshop – dødsbillig mote og ble dermed den første vinneren som ikke er en tradisjonell TV-kanal.

Vinnere[rediger | rediger kilde]

Klasse vinner produsert av produsert for
Beste underholdningsprogram Trygdekontoret NRK NRK
Beste konkurransedrevne reality The Biggest Loser Norge Rubicon TV TVNorge
Beste reality Sweatshop – dødsbillig mote Hacienda film Aftenposten TV
Beste dokusåpe Jul i Tangerudbakken Zacapa film TVNorge
Beste TV-drama Kampen om tungtvannet Filmkameratene NRK
Beste humorprogram Karl Johan Norsk fjernsyn NRK
Beste barne- eller ungdomsprogram MK-X NRK NRK
Beste magasin- eller livsstilsprogram Folkeopplysningen Teddy TV NRK
Beste nyhetssending eller aktualitetsprogram Operasjon konspirasjon Norsk fjernsyn TV 2
Beste TV-dokumentar Brennpunkt: Den siste reisen NRK NRK
Beste dokumentar- eller faktaserie Født i feil kropp Merkur film TV 2
Beste kvinnelige skuespiller Ida Elise Broch i Lilyhammer Rubicon TV NRK
Beste mannlige skuespiller Dennis Storhøi i Kampen om tungtvannet Filmkameratene NRK
Beste kvinnelige programleder Anne Lindmo i Lindmo NRK NRK
Beste mannlige programleder Thomas Numme i Senkveld med Thomas og Harald Monster TV 2
Årets deltaker Enok Groven Anno Strix NRK
Beste nye programserie Sofa Strix NRK
Beste event eller sportssending Gullruten 2014 Monster TV 2
Årets nyskapning #dumpa NRK NRK
Årets TV-øyeblikk Nakenyoga i Senkveld med Thomas og Harald Monster TV 2
Publikumsprisen Truls Svendsen
Hedersprisen Oddgeir Bruaset

Vinnere fagprisene[rediger | rediger kilde]

Klasse vinner produsert av produsert for
Beste foto - drama Lars Vestergaard for Øyevitne NRK NRK
Beste foto - enkamera Susann Østogaard for Light Fly, Fly High Fri film NRK
Beste foto - flerkamera Øyvind Granborg, Bjørnar Aarnes for Skal vi danse Monster TV 2
Beste grafikk/vignett/VFK Torgeir Bush Kampen om tungtvannet Filmkameratene NRK
Beste klipp / redigering Siv Lamark for Glade jul Monster NRK
Beste kostyme/sminke Karen Fabritius Gram for Kampen om tungtvannet Filmkameratene NRK
Beste lyddesign Stian Gulli for Alliert og alene Ekkofilm NRK
Beste lys/sceno/prod design Karl Juliusson Kampen om tungtvannet Filmkameratene NRK
Beste manus - drama Erlend Loe, Per Screiner, Bjørn Olaf Johannessen for Kampen for tilværelsen NRK NRK
Beste original musikk Henrik Skram for Ballettguttene Indie Film NRK
Beste regi - drama Per Olav Sørensen for Kampen om tungtvannet Filmkameratene NRK
Beste regi - enkamera Fridtjof Kjæreng for En prest og en plage f(X) produksjoner NRK
Beste regi - flerkamera Nicolai Sørensen for P3 Gull NRK NRK
Årets innovasjon TV 2 grafikk for Tour of Norway OB-team TV 2

Nominerte[rediger | rediger kilde]

Beste underholdningsprogram

Beste konkurransedrevne reality

Beste reality

Beste dokusåpe

Beste TV-drama

Beste humorprogram

Beste barne- eller ungdomsprogram

Beste magasin- eller livsstilsprogram

Beste nyhetssending eller aktualitetsprogram

Beste TV-dokumentar

Beste dokumentar- eller faktaserie

  • Drømmen om Europa, produsert av NRK for NRK
  • Alliert og alene, produsert av Ekkofilm for NRK
  • Født i feil kropp, produsert av Merkur film for TV 2
  • Lille Norge og stormaktene, produsert av Pandora film for NRK

Beste kvinnelige skuespiller

Beste mannlige skuespiller

Beste kvinnelige programleder

Beste mannlige programleder

Årets deltaker

Beste nye programserie

  • På bortebane, produsert av Monkberry for NRK
  • Hvem bryr seg, produsert av Monster for TV 2
  • Tjukken og Lillemor, produsert av Plan-B TV for TV 2
  • Sofa, produsert av Strix for NRK

Beste event eller sportssending

Årets nyskapning

  • Hvem bryr seg, produsert av Monster for TV 2
  • Mellom bakkar og berg, produsert av Seefood TV for TVNorge
  • Bertrands metode, produsert av Bertrand media for TV3
  • #dumpa, produsert av NRK for NRK

Publikumsprisen Vinner av publikumsprisen stemmes fram av publikum.

Nominerte fagprisene[rediger | rediger kilde]

Årets innovasjon

Beste foto - drama

Beste foto - enkamera

Beste foto - flerkamera

Beste grafikk/vignett/VFK

Beste klipp / redigering

Beste kostyme/sminke

Beste lyddesign

  • Frode Løes Hvatum, Håkon Lammetun for En prest og en plage, produsert av f(X) produksjoner for NRK
  • Peter Clausen, Erling Rein for Frikjent, produsert av Miso film for TV 2
  • Stian Gulli for Alliert og alene, produsert av Ekkofilm for NRK

Beste lys/sceno/prod design

Beste manus - drama

Beste original musikk

Beste regi - drama

Beste regi - enkamera

  • Fridtjof Kjæreng for En prest og en plage, produsert av f(X) produksjoner for NRK
  • Stian Trovik for Alliert og alene, produsert av Ekkofilm for NRK
  • Beathe Hofseth, Susann Østigaard for Light Fly, Fly high, produsert av Fri film for NRK

Beste regi - flerkamera

Kilder[rediger | rediger kilde]