Friidrett under Sommer-OL 1920 – 4 × 100 meter stafett menn

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Friidrett under
Sommer-OL 1920
Athletics pictogram.svg
Løpsøvelser
100 m   menn
200 m   menn
400 m menn
800 m menn
1 500 m menn
5 000 m   menn
10 000 m   menn
110 m hekk menn
400 m hekk menn
3000 m hinder menn
3 000 meter lag menn
4x100 meter stafett menn
4x400 meter stafett menn
Landeveisøvelser
Maraton menn
Kappgang 3 km menn
Kappgang 10 km menn
Terrengløp inviduelt menn
Terrengløp lag menn
Tekniske øvelser
Lengdehopp menn
Tresteg menn
Høydehopp menn
Stavsprang menn
Kulestøt menn
Diskoskast menn
Sleggekast menn
Spydkast menn
Vektkasting menn
Sammensatte øvelser
Femkamp menn
Tikamp menn

4 x 100 meter stafett for menn var en av løpøvelsene i friidrett under Sommer-OL 1920 i Antwerpen. Det var andre gangen den korte stafetten var med på det olympiske programmet, første gangen var under OL 1912 i Stockholm. Femtito deltakere fra tretten nasjoner deltok på 4 x 100 meter stafett som ble avviklet 21. og 22. august 1920. Tre forsøksheat (21. august) der de to beste lagene gikk til finalen.

Rekorder[rediger | rediger kilde]

Gjeldende rekorder før lekene i 1920:

Verdensrekord 42,3 Tyskland Otto Röhr
Tyskland Max Herrmann
Tyskland Erwin Kern
Tyskland Richard Rau
Stockholm (SWE) 8. juli 1912
Olympisk rekord 42,3 Tyskland Otto Röhr
Tyskland Max Herrmann
Tyskland Erwin Kern
Tyskland Richard Rau
Stockholm (SWE) 8. juli 1912

I finalen satte USA ny olympisk- og verdensrekord med tiden 42,2 sekunder.

Resultater[rediger | rediger kilde]

Forsøksheat[rediger | rediger kilde]

Forsøksheaten ble avviklet lørdag 21. august 1920.

Heat 1

Plassering Utøvere Tid Kvalifisert
1. Flag of the United States (1912-1959).svg Charlie Paddock
Jackson Scholz
Loren Murchison
Morris Kirksey (USA)
43,0 Q
2. Flag of Luxembourg.svg Jean Colbach
Paul Hammer
Jean Proess
Alex Servais (LUX)
44,4 Q
3. Flag of Spain (1785–1873, 1875–1931).svg Félix Mendizábal
Diego Ordóñez
Carlos Botín
Federico Reparez (ESP)
44,6
Flag of Norway.svg Bjarne Guldager
Asle Bækkedal
Rolf Stenersen
Erling Aastad (NOR)
DQ
Flag of Italy (1861–1946).svg Vittorio Zucca
Giovanni Orlandi
Giorgio Croci
Mario Riccobono (ITA)
DQ

Heat 2

Plassering Utøvere Tid Kvalifisert
1. Flag of France.svg René Lorain
René Tirard
René Mourlon
Émile Ali-Khan (FRA)
43,0 Q
2. Flag of the United Kingdom.svg William Hill
Harold Abrahams
Denis Black
Victor d'Arcy (GBR)
43,3 Q
3. Flag of the Netherlands.svg Albert Heijnneman
Jan de Vries
Harry van Rappard
Cor Wezepoel (NED)
43.5
4. Flag of Belgium.svg Max Houben
Julien Lehouck
Omer Smet
Paul Brochart (BEL)
43.7

Heat 3

Plassering Utøvere Tid Kvalifisert
1. Flag of Sweden.svg Agne Holmström
William Pettersson
Sven Malm
Nils Sandström (SWE)
43.4 Q
2. Flag of Denmark.svg Henri Thorsen
Fritiof Andersen
August Sørensen
Marinus Sørensen (DEN)
43.8 Q
3. Red Ensign of South Africa (1912–1951).svg Jack Oosterlaak
Willie Bukes
Henry Dafel
Frank Irvine (RSA)
44.4
4. Flag of Switzerland.svg August Waibel
Walter Leibundgut
Adolf Rysler
Josef Imbach (SUI)
44.2

Finale[rediger | rediger kilde]

Plassering Utøvere Tid
1. Flag of the United States (1912-1959).svg Charlie Paddock
Jackson Scholz
Loren Murchison
Morris Kirksey (USA)
42,2 WR
2. Flag of France.svg René Lorain
René Tirard
René Mourlon
Émile Ali-Khan (FRA)
42,5
3. Flag of Sweden.svg Agne Holmström
William Pettersson
Sven Malm
Nils Sandström (SWE)
42,8
4. Flag of the United Kingdom.svg William Hill
Harold Abrahams
Denis Black
Victor d'Arcy (GBR)
43,0
5. Flag of Denmark.svg Henri Thorsen
Fritiof Andersen
August Sørensen
Marinus Sørensen (DEN)
43,3
6. Flag of Luxembourg.svg Jean Colbach
Paul Hammer
Jean Proess
Alex Servais (LUX)
43,6

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]