Søndre torv (Hønefoss)
Søndre torv | |||
---|---|---|---|
Basisdata | |||
| |||
![]() Søndre torv 60°09′58″N 10°15′20″Ø | |||
Søndre torv eller Søndre torg på Sørsiden i Hønefoss er sammen med gatene rundt synonymt med Hønefoss sentrum. Søndre torv er også byens største torv, og det ble inntegnet på reguleringsplanen for byen alt i 1856. Før den tid ble området kalt «Lars Myhrenes løkke», etter sagmester Lars Hansen Myhrene som da eide grunnen der. Skrivemåten har vært forskjellig opp gjennom årene. Noen bruker torv, andre torg. Andre igjen skriver torv/torg med stor forbokstav.
Før torvet ble gågate lå det en rundkjøring der. Denne var blant de første rundkjøringene i Norge. Den ble flittig brukt i kjøreopplæringen, i noen grad også av kjøreskoler fra steder som Oslo og Drammen.
Gågatesystemet[rediger | rediger kilde]
Søndre torv og de nærmeste gatestrekningene rundt torvet ble i 1988 gågate, offisielt åpnet den 26. august samme året. Torvet er i dag brolagt og omkranset av lavere forretningsbygg, for det meste i mur eller tegl. Det finnes imidlertid fortsatt noen godt bevart trehus der. Rundt og i nær tilknytning til torvet finner man i dag en rekke banker, eiendomsmeglere og mindre forretninger, samt puber og små spisesteder. Ute på torvet har kommunen satt ut benker for publikum, og midt på torvet finnes den en liten vannfontene.
Søndre torv fungerer som byens «storstue» når det feires spesielle begivenheter, som for eksempel 1. mai og 17. mai. Det brukes også til såkalte torvdager, da det i større og mindre grad fylles med salgsboder med frukt og grønnsaker og andre ting.
Bygningsmasse[rediger | rediger kilde]
Thoresengården,
Søndre torv 1Bryggerigården 1855
Søndre torv 2aBryggerigården 1933
Søndre torv 2bHønefoss Sparebank
Søndre torv 3Wexhalgården
Søndre torv 4Tandberggården
Søndre torv 5SpareBank 1 Ringerike
Søndre torv 6Løchengården
Søndre torv 7
Narumgården
Søndre torv 8Utsyn fra torvet mot Stabells gate
Utsyn fra torvet mot
St. Olavs gateUtsyn fra Fossveien mot Søndre torv
Thistedgården
Fossveien 1Utsyn fra torvet mot Storgata
Utsyn fra torvet mot Kirkegata
Storgata 2
Fønixgården