Europeisk langbanemesterskap i svømming 2006

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
Svømmebasenget rett før finalene den 3. august 2006.

Det Europeiske langbanemestereskapet i svømming 2006 ble avholdt i byen Budapest i Ungarn, fra 26. juli6. august 2006. Det ble konkurrert i grenene svømming, stuping, synkronsvømming og svømming i åpent vann.


Svømming[rediger | rediger kilde]

Medaljetabell[rediger | rediger kilde]

Nr. Nasjon Gull Sølv Bronse Totalt
1 Russland Russland 7 1 2 10
2 Tyskland Tyskland 6 4 2 12
3 Italia Italia 5 6 4 15
4 Frankrike Frankrike 5 2 8 15
5 Polen Polen 5 2 1 8
6 Ukraina Ukraina 4 4 2 10
7 Storbritannia Storbritannia 2 5 6 13
8 Nederland Nederland 2 2 3 7
9 Ungarn Ungarn 2 1 4 7
10 Sverige Sverige 1 3 4
11 Hellas Hellas 2 3 5
12 Kroatia Kroatia 1 1 2
13 Østerrike Østerrike 1 1
13 Hviterussland Hviterussland 1 1
13 Norge Norge 1 1
13 Slovakia Slovakia 1 1
17 Danmark Danmark 1 1
17 Romania Romania 1 1
17 Slovenia Slovenia 1 1

Resultater menn[rediger | rediger kilde]

Øvelse: Gull: Tid Sølv: Tid Bronse: Tid
Fri
Menn 50 m Bartosz Kizierowski
Polen Polen
21.88
MR
Olexandr Volynets
Ukraina Ukraina
21.97 Duje Draganja
Kroatia Kroatia
22.14
Menn 100 m Filippo Magnini
Italia Italia
48.79 Stefan Nystrand
Sverige Sverige
48.91 Pieter van den Hoogenband
Nederland Nederland
48.94
Menn 200 m Pieter van den Hoogenband
Nederland Nederland
1:45.65 Massimiliano Rosolino
Italia Italia
1:47.02 Filippo Magnini
Italia Italia
1:47.57
Menn 400 m Yury Prilukov
Russland Russland
3:45.73
MR
Massimiliano Rosolino
Italia Italia
3:46.87 Nicolas Rostoucher
Frankrike Frankrike
3:47.04
Menn 1500 m Yury Prilukov
Russland Russland
14:51.93
MR
Sébastien Rouault
Frankrike Frankrike
14:55.73 Nicolas Rostoucher
Frankrike Frankrike
15:01.82
Rygg
Menn 50 m Helge Meeuw
Tyskland Tyskland
25.06 Aristeidis Grigoriadis
Hellas Hellas
25.14 Matthew Clay
Storbritannia Storbritannia
25.15
Menn 100 m Arkady Vyatchanin
Russland Russland
53.50
MR
Markus Rogan
Østerrike Østerrike
54.07 Aristeidis Grigoriadis
Hellas Hellas
54.34
Menn 200 m Arkady Vyatchanin
Russland Russland
1:55.44
ER/MR
László Cseh
Ungarn Ungarn
1:56.69 Razvan Florea
Romania Romania
1:57.83
Bryst
Menn 50 m brystsvømming Oleg Lisogor
Ukraina Ukraina
Alessandro Terrin
Italia Italia
27.48 Matjaz Markin
Slovenia
27.87
Menn 100 m Roman Sloudnov
Russland Russland
1:00.61 Alexander Dale Oen
Norge Norge
1:00.63 Oleg Lisogor
Ukraina Ukraina
1:00.64
Menn 200 m Slawomir Kuczko
Polen Polen
2:12.12 Paolo Bossini
Italia Italia
2:12.35 Kristopher Gilchrist
Storbritannia Storbritannia
2:13.21
Butterfly
Menn 50 m butterfly Sergiy Breus
Ukraina Ukraina
23.41
MR
Duje Draganja
Kroatia Kroatia
23.62 Jakob Andkjær
Danmark Danmark
23.77
Menn 100 m Andriy Serdinov
Ukraina Ukraina
51.95 Amaury Leveaux
Frankrike Frankrike
52.76 Nikolay Skvortsov
Russland Russland
52.96
Menn 200 m Pawel Korzeniowski
Polen Polen
1:55.04
MR
Ioannis Drymonakos
Hellas Hellas
1:57.03 Nikolay Skvortsov
Russland Russland
1:57.12
Individuell medley
Menn 200 m László Cseh
Ungarn Ungarn
1:58.17
MR
Alessio Boggiatto
Italia Italia
2:00.14 Tamas Kerekjarto
Ungarn Ungarn
2:00.17
Menn 400 m László Cseh
Ungarn Ungarn
4:09.86
MR
Luca Marin
Italia Italia
4:14.15 Alessio Boggiatto
Italia Italia
4:16.34
Fri stafett
Menn 4×100 m Italia Italia 3:15.23
MR
Russland Russland 3:16.47 Frankrike Frankrike 3:16.53
Menn 4×200 m Italia Italia 7:09.60
MR
Storbritannia Storbritannia 7:11.63 Hellas Hellas 7:16.67
Medley stafett
Menn 4×100 m Russland Russland 3:34.96
MR
Ukraina Ukraina 3:36.21 Storbritannia Storbritannia 3:36.61

Resultater damer[rediger | rediger kilde]

Øvelse: Gull: Tid Sølv: Tid Bronse: Tid
Fri
Damer 50 m Britta Steffen
Tyskland Tyskland
24.72 Therese Alshammar
Sverige Sverige
24.87 Marleen Veldhuis
Nederland Nederland
24.89
Damer 100 m Britta Steffen
Tyskland Tyskland
53.30
VR/ER/MR
Marleen Veldhuis
Nederland Nederland
54.32 Nery-Madey Niangkoura
Hellas Hellas
54.48
Damer 200 m Otylia Jedrzejczak
Polen Polen
1:57.25 Annika Liebs
Tyskland Tyskland
1:57.48 Laure Manaudou
Frankrike Frankrike
1:58.48
Damer 400 m Laure Manaudou
Frankrike Frankrike
4:02.13
VR/ER/MR
Joanne Jackson
Storbritannia Storbritannia
4:07.76 Caitlin McClatchey
Storbritannia Storbritannia
4:08.13
Damer 800 m Laure Manaudou
Frankrike Frankrike
8:19.29
ER/MR
Rebecca Adlington
Storbritannia Storbritannia
8:27.88 Rebecca Cooke
Storbritannia Storbritannia
8:28.40
Rygg
Damer 50 m Janine Pietsch
Tyskland Tyskland
28.36
MR
Aleksandra Herasimenia
Hviterussland Hviterussland
28.72 Antje Buschschulte
Tyskland Tyskland
28.73
Damer 100 m Laure Manaudou
Frankrike Frankrike
1:00.88 Antje Buschschulte
Tyskland Tyskland
1:01.40 Janine Pietsch
Tyskland Tyskland
1:01.55
Damer 200 m Esther Baron
Frankrike Frankrike
2:10.07 Iryna Amshennikova
Ukraina Ukraina
2:12.13 Melanie Marshall
Storbritannia Storbritannia
2:12.17
Bryst
Damer 50 m Elena Bogomazova
Russland Russland
31.69 Kate Haywood
Storbritannia Storbritannia
31.71 Agnes Kovacs
Ungarn Ungarn
31.95
Damer 100 m Ganna Khlystunova
Ukraina Ukraina
1:07.55
MR
Kirsty Balfour
Storbritannia Storbritannia
1:07.95 Agnes Kovacs
Ungarn Ungarn
1:08.60
Damer 200 m Kirsty Balfour
Storbritannia Storbritannia
2:25.66 Yuliya Pidlisna
Ukraina Ukraina
2:28.42 Agnes Kovacs
Ungarn Ungarn
2:28.90
Butterfly
Damer 50 m Therese Alshammar
Sverige Sverige
26.06 Anna-Karin Kammerling
Sverige Sverige
26.23 Chantal Groot
Nederland Nederland
26.49
Damer 100 m Inge Dekker
Nederland Nederland
58.35 Martina Moravcova
Slovakia
58.98 Alena Popchanka
Frankrike Frankrike
59.06
Damer 200 m Otylia Jedrzejczak
Polen Polen
2:07.09 Francesca Segat
Italia Italia
2:08.96 Caterina Giacchetti
Italia Italia
2:09.01
Individuell medley
Damer 200 m Laure Manaudou
Frankrike Frankrike
2:12.69 Katarzyna Baranowska
Polen Polen
2:13.36 Alessia Filippi
Italia Italia
2:13.75
Damer 400 m Alessia Filippi
Italia Italia
4:35.80 Nicole Hetzer
Tyskland Tyskland
4:37.97 Katarzyna Baranowska
Polen Polen
4:40.02
Fri stafett
Damer 4×100 m Tyskland Tyskland 3:35.22
VR/ER/MR
Nederland Nederland 3:37.04 Frankrike Frankrike 3:38.83
Damer 4×200 m Tyskland Tyskland 7:50.82
VR/ER/MR
Polen Polen 7:56.32 Frankrike Frankrike 7:56.44
Medley stafett
Damer 4×100 m medley relay Storbritannia Storbritannia 4:02.24 Tyskland Tyskland 4:02.35 Frankrike Frankrike 4:03.64


Stuping[rediger | rediger kilde]

Medaljetabell[rediger | rediger kilde]

Nr. Nasjon Gull Sølv Bronse Totalt
1 Russland Russland 4 4 8
2 Tyskland Tyskland 2 4 1 7
3 Sverige Sverige 2 2
4 Ukraina Ukraina 1 3 4
5 Finland Finland 1 1 2
6 Østerrike Østerrike 1 1
7 Italia Italia 4 4
8 Ungarn Ungarn 1 1

Resultater menn[rediger | rediger kilde]

Øvelse: Gull: Poeng Sølv: Poeng Bronse: Poeng
Springbrett
Herrer 1 m Joona Puhakka
Finland Finland
425.00 Alexander Dobroskok
Russland Russland
416.60 Christopher Sacchin
Italia Italia
415.70
Herrer 3 m Dmitri Sautin
Russland Russland
496.10 Alexander Dobroskok
Russland Russland
479.95 Joona Puhakka
Finland Finland
464.60
Tårn
Herrer 10 m Gleb Galperin
Russland Russland
472.90 Heiko Meyer
Tyskland Tyskland
459.45 Konstyantyn Milyayev
Ukraina Ukraina
436.50
Springbrett synkron
Herrer 3 m Tobias Schellenberg
Andreas Wels
Tyskland Tyskland
403.86 Yury Kunakov
Dmitri Sautin
Russland Russland
401.46 Nicola Marconi
Tommaso Marconi
Italia Italia
394.68
Tårn synkron
Herrer 10 m Dmitry Dobroskok
Gleb Galperin
Russland Russland
469.38 Sascha Klein
Heiko Meyer
Tyskland Tyskland
447.96 Michele Benedetti
lenkesco Dell'Uomo
Italia Italia
435.12

Resultater damer[rediger | rediger kilde]

Øvelse: Gull: Poeng Sølv: Poeng Bronse: Poeng
Springbrett
Damer 1 m Anna Lindberg
Sverige Sverige
291.90 Ditte Kozian
Tyskland Tyskland
279.30 Maria Marconi
Italia Italia
267.35
Damer 3 m Anna Lindberg
Sverige Sverige
330.60 Ditte Kozian
Tyskland Tyskland
324.90 Nóra Barta
Ungarn Ungarn
319.85
Tårn
Damer 10 m Iulia Prokopchuk
Ukraina Ukraina
338.00 Anja Richter
Østerrike Østerrike
332.35 Christin Steuer
Tyskland Tyskland
330.40
Springbrett synkron
Damer 3 m Nataliya Umyskova
Nadezhda Bazhina
Russland Russland
314.55 Heike Fischer
Ditte Kozian
Tyskland Tyskland
298.60 Olena Fedorova
Kristina Ishchenko
Ukraina Ukraina
292.17
Tårn synkron
Damer 10 m Anett Gamm
Nora Subschinski
Tyskland Tyskland
325.92 Natalia Goncharova
Yulia Koltunova
Russland Russland
306.24 Iulia Prokopchuk
Kateryna Zhuk
Ukraina Ukraina
297.21

Synkronsvømming[rediger | rediger kilde]

Medaljetabell[rediger | rediger kilde]

Nr. Nasjon Gull Sølv Bronse Totalt
1 Russland Russland 4 4
2 Spania Spania 4 4
3 Italia Italia 2 2
3 Hellas Hellas 2 2

Resultater[rediger | rediger kilde]

Øvelse: Gull: Poeng Sølv: Poeng Bronse: Poeng
Solo friprogram Natalia Ishchenko
Russland Russland
98.4 Gemma Mengual
Spania Spania
97.7 Nathalia Anthopolou
Hellas Hellas
93.9
Duett friprogram Anastasija Davydova
Anastassija Ermakova
Russland Russland
98.8 Gemma Mengual
Paola Tirados
Spania Spania
97.5 Eleftheria Ftouli
Evanthia Makrygianni
Hellas Hellas
94.0
Lag friprogram Russland Russland 98.8 Spania Spania 97.3 Italia Italia 93.6
Friprogram kombinasjon Russland Russland 97.9 Spania Spania 95.9 Italia Italia 93.5

Svømming i åpent vann[rediger | rediger kilde]

Medaljetabell[rediger | rediger kilde]

Nr. Nasjon Gull Sølv Bronse Totalt
1 Tyskland Tyskland 4 1 2 7
2 Russland Russland 1 2 1 4
3 Frankrike Frankrike 1 1 1 3
4 Nederland Nederland 1 1
4 Ungarn Ungarn 1 1
6 Tsjekkia Tsjekkia 2 2
7 Italia Italia 1 1

Resultater menn[rediger | rediger kilde]

Øvelse: Gull: Tid Sølv: Tid Bronse: Tid
5 km Thomas Lurz
Tyskland Tyskland
56:00.1 Christian Hein
Tyskland Tyskland
56:01.1 Simone Ercoli
Italia Italia
56:01.8
10 km Thomas Lurz
Tyskland Tyskland
1:58:12.1 Maarten van der Weijden
Nederland Nederland
1:58:13.5 Christian Hein
Tyskland Tyskland
1:58:16.6
25 km Gilles Rondy
Frankrike Frankrike
5:10:17.3 Anton Sanachev
Russland Russland
5:10:18.2 Stephane Gomez
Frankrike Frankrike
5:10:19.3

Resultater damer[rediger | rediger kilde]

Øvelse: Gull: Tid Sølv: Tid Bronse: Tid
5 km Ekaterina Seliverstova
Russland Russland
1:01:50.8 Cathi Dietrich
Frankrike Frankrike
1:01:52.3 Jana Pechanova
Tsjekkia Tsjekkia
Larisa Ilchenko
Russland Russland
1:01:52.4
10 km Angela Maurer
Tyskland Tyskland
2:07:10.8 Rita Kovács
Ungarn Ungarn
2:07:14.3 Jana Pechanova
Tsjekkia Tsjekkia
2:07:15.6
25 km Angela Maurer
Tyskland Tyskland
5:35:19.1 Natalia Pankina
Russland Russland
5:35:25.1 Stefanie Biller
Tyskland Tyskland
5:35:29.5

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]

Commons-logo.svg Commons: Kategori:Europeisk langbanemesterskap i svømming 2006 – bilder, video eller lyd