Kortbane-EM i svømming 2015

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Kortbane-EM i svømming 2015
European Short Course Swimming Championships 2015
Sted Wingate Institute, Netanya, Israel
Start 2. desember
Slutt 6. desember 2015

Europamesterskapet i svømming på kortbane 2015 ble avholdt i Netanya, Israel fra tirsdag 2. til søndag 6. desember 2015.[1][2][3]

Deltagere[rediger | rediger kilde]

Norge[rediger | rediger kilde]

Medaljesammendrag[rediger | rediger kilde]

Menn[rediger | rediger kilde]

Øvelser: Gull: Tid Sølv: Tid Bronse: Tid
50 m fri Jevgenij Sedov
Russland Russland
20,87 Marco Orsi
Italia Italia
20,92 Sebastian Szczepanski
Polen Polen
21,21
100 m fri Marco Orsi
Italia Italia
46,05 Pieter Timmers
Belgia Belgia
46,61 Sebastian Szczepanski
Polen Polen
46,87
200 m fri Paul Biedermann
Tyskland Tyskland
1.42,68 Pieter Timmers
Belgia Belgia
1.42,85 Glenn Surgeloose
Belgia Belgia
Vjatsjeslav Andrusenko
Russland Russland
1.43,55
400 m fri Péter Bernek
Ungarn Ungarn
3.35,46 Paul Biedermann
Tyskland Tyskland
3.35,96 Gabriele Detti
Italia Italia
3.37,22
1500 m fri Gregorio Paltrinieri
Italia Italia
14.08,06
VR
Gabriele Detti
Italia Italia
14.18,00 Henrik Christiansen
Norge Norge
14.23,60
50 m rygg Tomasz Polewka
Polen Polen
22,96 Chris Walker-Hebborn
Storbritannia Storbritannia
Simone Sabbioni
Italia Italia
23,09
100 m rygg Radosław Kawęcki
Polen Polen
49,64 Stanislav Donets
Russland Russland
50,30 Chris Walker-Hebborn
Storbritannia Storbritannia
50,35
200 m rygg Radosław Kawęcki
Polen Polen
1.48,33
MR
Yakov Toumarkin
Israel Israel
1.49,84 Simone Sabbioni
Italia Italia
1.50,75
50 m bryst Damir Dugonjič
Slovenia Slovenia
26,20 Adam Peaty
Storbritannia Storbritannia
26,21 Oleg Kostin
Russland Russland
Alexander Murphy
Irland Irland
26,35
100 m bryst Marco Koch
Tyskland Tyskland
56,78 Adam Peaty
Storbritannia Storbritannia
56,96 Giedrius Titenis
Litauen Litauen
57,02
200 m bryst Marco Koch
Tyskland Tyskland
2.00,53
MR
Dániel Gyurta
Ungarn Ungarn
2.01,99 Andrew Willis
Storbritannia Storbritannia
2.02,76
50 m butterfly Andrij Hovorov
Ukraina Ukraina
22,36 Yauhen Tsurkin
Hviterussland Hviterussland
22,56 Aleksandr Popkov
Russland Russland
22,69
100 m butterfly László Cseh
Ungarn Ungarn
49,33 Matteo Rivolta
Italia Italia
49,70 Nikita Konovalov
Russland Russland
50,28
200 m butterfly László Cseh
Ungarn Ungarn
1.49,00
ER
Viktor Bromer
Danmark Danmark
1.51,62 Simon Sjödin
Sverige Sverige
1.52,89
100 m individuell medley Sergey Fesikov
Russland Russland
52,00 Yakov Toumarkin
Israel Israel
52,62 Andreas Vazaios
Hellas Hellas
52,67
200 m individuell medley László Cseh
Ungarn Ungarn
1.51,36
ER
Philip Heintz
Tyskland Tyskland
1.53,21 Diogo Carvalho
Portugal Portugal
1.53,45
400 m individuell medley Dávid Verrasztó
Ungarn Ungarn
4.02,43 Roberto Pavoni
Storbritannia Storbritannia
4.02,69 Gal Nevo
Israel Israel
4.04,68
4×50 m fri stafett Russland Russland
Jevgenij Sedov (20,71)
Andrej Arbuzov (20,94)
Aleksandr Kliukin (20,93)
Nikita Konovalov (20,91)
1.23,49 Italia Italia
Federico Bocchia (21,56)
Marco Orsi (20,46)
Giuseppe Guttuso (21,20)
Filippo Magnini (21,22)
1.24,44 Hviterussland Hviterussland
Yauhen Tsurkin (21,83)
Anton Latkin (21,11)
Viktar Staselovitsj (21,03)
Artjom Matsjekin (21,04)
1.25,01
4×50 m medley stafett Italia Italia
Simone Sabbioni (23,29)
Fabio Scozzoli (25,88)
Matteo Rivolta (22,19)
Marco Orsi (20,35)
1.31,71
MR
Russland Russland
Andrei Shabasov (23,46)
Oleg Kostin (26,05)
Aleksandr Popkov (22,26)
Jevgenij Sedov (20,40)
1.32,17 Hviterussland Hviterussland
Pavel Sankovitsj (23,45)
Ilya Shymanovich (26,59)
Yauhen Tsurkin (21,99)
Anton Latkin (21,18)
1.33,21

Forklaring: VR - Verdensrekord; ÅBT - Årsbestetid; ER - Europeisk rekord; NR - Nasjonalrekord; MR - Mesterskapsrekord

a  Svømmere som bare deltok i innledningsheatene og mottok medaljer.

Kvinner[rediger | rediger kilde]

Øvelser: Gull: Tid Sølv: Tid Bronse: Tid
50 m fri Ranomi Kromowidjojo
Nederland Nederland
23,56 Sarah Sjöström
Sverige Sverige
23,63 Jeanette Ottesen
Danmark Danmark
23,94
100 m fri Sarah Sjöström
Sverige Sverige
51,37 Ranomi Kromowidjojo
Nederland Nederland
51,59 Veronika Popova
Russland Russland
52,02
200 m fri Federica Pellegrini
Italia Italia
1.51,89 Veronika Popova
Russland Russland
1.52,46 Femke Heemskerk
Nederland Nederland
1.52,81
400 m fri Jazmin Carlin
Storbritannia Storbritannia
3.58,81 Katinka Hosszú
Ungarn Ungarn
3.58,84 Boglárka Kapás
Ungarn Ungarn
3.59,02
800 m fri Jazmin Carlin
Storbritannia Storbritannia
8.11,01 Boglárka Kapás
Ungarn Ungarn
8.11,43 Sharon van Rouwendaal
Nederland Nederland
8.15,84
50 m rygg Katinka Hosszú
Ungarn Ungarn
26,13 Aleksandra Urbańczyk
Polen Polen
26,27 Sanja Jovanović
Kroatia Kroatia
26,45
100 m rygg Katinka Hosszú
Ungarn Ungarn
55,42
MR
Alicja Tchórz
Polen Polen
57,17 Eygló Ósk Gústafsdóttir
Island Island
57,42
200 m rygg Katinka Hosszú
Ungarn Ungarn
1.59,84
MR
Daria Ustinova
Russland Russland
2.01,57 Eygló Ósk Gústafsdóttir
Island Island
2.03,53
50 m bryst Jenna Laukkanen
Finland Finland
29,71 Fanny Lecluyse
Belgia Belgia
29,84 Natalia Ivanejeva
Russland Russland
29,99
100 m bryst Jenna Laukkanen
Finland Finland
1.04,56 Moniek Nijhuis
Nederland Nederland
1.05,21 Viktoriya Zeynep Gunes
Tyrkia Tyrkia
1.05,32
200 m bryst Fanny Lecluyse
Belgia Belgia
2.18,49 Maria Astashkina
Russland Russland
2.19,69 Viktoriya Zeynep Gunes
Tyrkia Tyrkia
2.19,73
50 m butterfly Sarah Sjöström
Sverige Sverige
24,58
MR
Jeanette Ottesen
Danmark Danmark
25,04 Silvia Di Pietro
Italia Italia
25,26
100 m butterfly Sarah Sjöström
Sverige Sverige
55,03
MR
Jeanette Ottesen
Danmark Danmark
55,68 Alexandra Wenk
Tyskland Tyskland
56,43
200 m butterfly Franziska Hentke
Tyskland Tyskland
2.03,01 Lara Grangeon
Frankrike Frankrike
2.03,85 Alessia Polieri
Italia Italia
2.04,37
100 m individuell medley Katinka Hosszú
Ungarn Ungarn
56,67
MR
Siobhan-Marie O'Connor
Storbritannia Storbritannia
57,65 Marrit Steenbergen
Nederland Nederland
59,00
200 m individuell medley Katinka Hosszú
Ungarn Ungarn
2.02,53
MR
Siobhan-Marie O'Connor
Storbritannia Storbritannia
2.05,13 Louise Hansson
Sverige Sverige
2.07,96
400 m individuell medley Katinka Hosszú
Ungarn Ungarn
4.19,75 Hannah Miley
Storbritannia Storbritannia
4.26,87 Lara Grangeon
Frankrike Frankrike
4.27,31
4×50 m fri stafett Italia Italia
Silvia Di Pietro (24,03)
Erika Ferraioli (23,59)
Aglaia Pezzato (24,14)
Federica Pellegrini (24,29)
1.36,05 Nederland Nederland
Inge Dekker (24,41)
Femke Heemskerk (24,01)
Tamara van Vliet (24,52)
Ranomi Kromowidjojo (23,26)
1.36,20 Russland Russland
Rozaliya Nasretdinova (24,40)
Veronika Popova (23,92)
Daria Kartashova (24,19)
Natalia Lovtcova (24,11)
1.36,62
4×50 m medley stafett Nederland Nederland
Tessa Vermeulen (27,51)
Moniek Nijhuis (29,27)
Inge Dekker (25,10)
Ranomi Kromowidjojo (22,97)
1.44,85 Sverige Sverige
Louise Hansson (27,23)
Sophie Hansson (29,82)
Sarah Sjöström (24,33)
Magdalena Kuras (23,96)
1.45,34 Italia Italia
Elena Gemo (26,95)
Martina Carraro (30,06)
Silvia Di Pietro (24,98)
Erika Ferraioli (23,74)
1.45,73

Forklaring: VR - Verdensrekord; ÅBT - Årsbestetid; ER - Europeisk rekord; NR - Nasjonalrekord; MR - Mesterskapsrekord

a  Svømmere som bare deltok i innledningsheatene og mottok medaljer.

Mixed øvelser[rediger | rediger kilde]

Konkurranse: Gull: Tid Sølv: Tid Bronse: Tid
4×50 m fri stafett Italia Italia
Federico Bocchia (21,58)
Marco Orsi (20,46)
Silvia Di Pietro (23,63)
Erika Ferraioli (23,59)
1.29,26
MR
Russland Russland
Evgeny Sedov (21,14)
Nikita Konovalov (20,85)
Natalia Lovtcova (23,63)
Rozaliya Nasretdinova (23,97)
1.29,59 Nederland Nederland
Jesse Puts (21,74)
Ben Schwietert (21,78)
Inge Dekker (23,78)
Ranomi Kromowidjojo (22,73)
1.30,03
4×50 m medley stafett Italia Italia
Simone Sabbioni (23,50)
Fabio Scozzoli (25,99)
Silvia Di Pietro (25,24)
Erika Ferraioli (23,60)
1.38,33
MR
Russland Russland
Andrei Shabasov (23,52)
Andrej Nikolajev (25,69)
Alina Kashinskaya (25,47)
Rozaliya Nasretdinova (23,68)
1.38,36 Hviterussland Hviterussland
Pavel Sankovitsj (23,50)
Ilja Shymanovitsj (26,64)
Svetlana Khokhlova (25,33)
Aljaksandra Herasimenja (23,56)
1.39,03
c  Svømmere som bare deltok i innledningsheat og mottok medaljer.

Medaljetabell[rediger | rediger kilde]

      Vertnasjon

Plassering Nasjon Gull Sølv Bronse Totalt
1 Ungarn Ungarn 11 3 1 15
2 Italia Italia 7 5 5 17
3 Tyskland Tyskland 4 2 1 7
4 Russland Russland 3 7 7 17
5 Polen Polen 3 2 2 7
5 Sverige Sverige 3 2 2 7
7 Storbritannia Storbritannia 2 7 2 11
8 Nederland Nederland 2 3 4 9
9 Finland Finland 2 0 0 2
10 Belgia Belgia 1 3 1 5
11 Slovenia Slovenia 1 0 0 1
11 Ukraina Ukraina 1 0 0 1
13 Danmark Danmark 0 3 1 4
14 Israel Israel 0 2 1 3
15 Hviterussland Hviterussland 0 1 3 4
16 Frankrike Frankrike 0 1 1 2
17 Island Island 0 0 2 2
17 Tyrkia Tyrkia 0 0 2 2
19 Kroatia Kroatia 0 0 1 1
19 Hellas Hellas 0 0 1 1
19 Irland Irland 0 0 1 1
19 Litauen Litauen 0 0 1 1
19 Norge Norge 0 0 1 1
19 Portugal Portugal 0 0 1 1
Totalt 40 41 41 122[4]

Deltagende nasjoner[rediger | rediger kilde]

500 svømmere fra 48 nasjoner deltar i konkurransene. De eneste LEN-medlemmene som ikke deltar er Gibraltar, Monaco, Montenegro og San Marino.[2][3]

Referanser[rediger | rediger kilde]

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]