Østerrike under Vinter-OL 2010

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Østerrike under De olympiske leker
Flag of Austria.svg
Østerrikes flagg – Flaggbærere
IOK–kode  AUT
NOK Österreichisches Olympisches Comité
Nettstedwww.oeoc.at (de)
Østerrike under Vinter-OL 2010 i Vancouver
Deltakere: 80 utøvere i 13 idretter
Flaggbærer Andreas & Wolfgang Linger
Medaljer:
Rang: 9
Gull
4
Sølv
6
Bronse
6
Totalt
16
Olympisk historie (oversikt)
Sommerleker
1896 · 1900 · 1904 · 1908 · 1912 · 1920 · 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016
Vinterleker
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014 · 2018
Andreas & Wolfgang Linger var flaggbærere for den østerrikske delegasjonen under innmarsjen på åpningsseremonien.

Østerrike under Vinter-OL 2010. 80 sportsutøvere fra Østerrike i 13 grener deltok under Vinter-OL 2010 i Vancouver i Britisk Columbia i Canada 12. til 28. februar 2010. Med 16 medaljer endte nasjonen på 9.-plass i medaljestatistikken.

Medaljer[rediger | rediger kilde]

De olympiske ringer 2010 Vancouver   Gull     Sølv   Bronse   Total  
Østerrikes flagg Østerrike 4 6 6 16

Medaljevinnerne[rediger | rediger kilde]

Østerrike Østerrike under Vinter-OL 2010 Vancouver De olympiske ringer
Medaljer Utøvere Sport Øvelse Resultat
Gull Andrea Fischbacher Alpint Alpint Super-G, damer 1.20,14
Gull Wolfgang Linger
Andreas Linger
Aking Aking toer, menn 1.22,705
Gull Wolfgang Loitzl
Andreas Kofler
Thomas Morgenstern
Gregor Schlierenzauer
Skihopping Skihopping Lagkonkurranse 1107,9 poeng
Gull Bernhard Gruber
David Kreiner
Felix Gottwald
Mario Stecher
Kombinert Kombinert Laghopp/stafett 48.55.6
Sølv Nina Reithmayer Aking Aking ener, damer 2.47,014
Sølv Christoph Sumann Skiskyting Skiskyting 15 km jaktstart, menn 33.54,9
Sølv Marlies Schild Alpint Alpint Slalåm, damer 1.43,32
Sølv Simon Eder
Daniel Mesotitsch
Dominik Landertinger
Christoph Sumann
Skiskyting Skiskyting Stafett, menn 1:22:16.7
Sølv Andreas Matt Freestyle Freestyle Skicross menn
Sølv Benjamin Karl Snøbrett Snøbrett Parallell storslalåm menn
Bronse Gregor Schlierenzauer Skihopping Skihopping K-90 268,0 poeng
Bronse Gregor Schlierenzauer Skihopping Skihopping K-120 262,2 poeng
Bronse Elisabeth Görgl Alpint Alpint utfor, damer 1.45,65
Bronse Elisabeth Görgl Alpint Alpint Storslalåm, damer 2.27,25
Bronse Marion Kreiner Snøbrett Snøbrett Parallell storslalåm kvinner
Bronse Bernhard Gruber Kombinert Kombinert Stor bakke/10 km 25:43.7

Aking Aking[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Aking under Vinter-OL 2010

Utøver Øvelse Totalt
1. løp 2. løp 3. løp 4. løp Tid Plassering
Veronika Halder Singel kvinner 42.015 41.881 42.078 42.143 2:48.117 12
Nina Reithmayer Singel kvinner 41.728 41.563 41.884 41.839 2:47.014 Sølvmedalje
Wolfgang Kindl Singel menn 48.707 48.755 49.080 48.673 3:15.215 9
Daniel Pfister Singel menn 48.583 48.707 48.883 48.553 3:14.726 6
Manuel Pfister Singel menn 48.677 48.835 49.064 48.693 3:15.269 10
Andreas Linger
Wolfgang Linger
Dobbel menn 41.332 41.373 1:22.705 Gullmedalje
Markus Schiegl
Tobias Schiegl
Dobbel menn 41.727 41.801 1:23.528 8

Alpint Alpint[rediger | rediger kilde]

Andrea Fischbacher vant gull i super-G
Utøver Gren 1. omgang 2. omgang Totalt
Tid Tid Tid Plassering
Romed Baumann Kombinasjon menn DNF Gikk ikke videre
Storslalåm menn 1:17.29 1:21.51 2.38.80 5
Eva-Maria Brem Storslalåm kvinner 1:15.38 1:12.24 2:27.62 7
Anna Fenninger Utfor kvinner 1:49.95 25
Kombinasjon kvinner 1:27.19 46.08 2:13.27 16
Super-G kvinner 1:22.30 16
Andrea Fischbacher Utfor kvinner 1:45.68 4
Super-G kvinner 1:20.14 Gullmedalje
Elisabeth Görgl Utfor kvinner 1:45.65 Bronsemedalje
Kombinasjon kvinner 1:25.60 47.98 2:13.58 18
Super-G kvinner 1:21.14 5
Slalåm kvinner 53.01 51.96 1:44.97 7
Storslalåm kvinner 1:15.12 1:12.13 2:27.25 Bronsemedalje
Johann Grugger Utfor menn 1:55.81 22
Reinfried Herbst Slalåm menn 49.23 51.55 1:40.78 10
Marcel Hirscher Storslalåm menn 1:17.48 1:21.04 2:38.52 4
Slalåm menn 48.92 51.28 1:40.20 5
Michaela Kirchgasser Kombinasjon kvinner 1:27.09 44.26 2:11.35 9
Slalåm kvinner 52.31 DNF
Storslalåm kvinner 1:16.26 1:12.14 2:28.40 15
Klaus Kröll Utfor menn 1:54.87 9
Zackary Lindler Super-G menn 1:42:00 25
Regina Mader Utfor kvinner 1:47.53 14
Manfred Pranger Slalåm menn DNF Did not advance
Benjamin Raich Kombinasjon menn 1:54.70 51.43 2:46.13 6
Super-G menn 1:31.35 14
Slalåm menn 48.33 51.48 1:39.81 4
Storslalåm menn 1:17.66 1:21.17 2:38.83 6
Mario Scheiber Utfor menn 1:54.52 4
Super-G menn 1:31.93 20
Marlies Schild Slalåm kvinner 51.40 51.92 1:43.32 Sølvmedalje
Nicole Schmidhofer Super-G kvinner DNF
Philipp Schörghofer Storslalåm menn 1:18.37 1:21.00 2:39.37 12
Georg Streitberger Super-G menn 1:31.49 17
Kombinasjon menn 1:55.55 DNS
Michael Walchhofer Utfor menn 1:54.88 10
Super-G menn 1:32.00 21
Kathrin Zettel Kombinasjon kvinner 1:26.01 44.49 2:10.50 4
Slalåm kvinner 52.59 53.00 1:45.59 13
Storslalåm kvinner 1:15.28 1:12.25 2:27.53 5

Stefanie Köhle, Mario Matt og Hannes Reichelt ble trukket fra troppen før åpningen av OL

Bobsleigh Bobsleigh[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Bobsleigh under Vinter-OL 2010

Utøvere Øvelse Totalt
1. løp 2. løp 3. løp 4. løp Tid Plassering
Wolfgang Stampfer
Jürgen Mayer
Toer-bob menn DSQ Gikk ikke videre
Jürgen Loacker
Christian Hackl
Toer-bob menn 52.55 52.86 52.73 52.64 3:30.78 18
Wolfgang Stampfer
Christian Hackl
Jürgen Mayer
Johannes Wipplinger
Firer-bob menn 53.64 DNS

Freestyle Freestyle[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Freestyle under Vinter-OL 2010

Utøver Øvelse Kvalifisering 1/8 finale Kvartfinale Semifinale Finale
Tid Rank Rank Rank Rank Totalt Rank
Katharina Gutensohn Skicross kvinner 1:21.26 25 Q 3 Gikk ikke videre 26
Karin Huttary Skicross kvinner 1:18.84 8 Q 1 Q 1 Q 1 Q Big Final
4
4
Patrick Koller Skicross menn 1:15.22 28 Q 4 Gikk ikke videre 30
Andrea Limbacher Skicross kvinner 1:20.86 23 Q 4 DNF Gikk ikke videre 24
Andreas Matt Skicross menn 1:13.13 4 Q 2 Q 2 Q 2 Q Big Final
2
Sølvmedalje
Katrin Ofner Skicross kvinner 1:20.61 22 Q 3 Gikk ikke videre 23
Markus Wittner Skicross menn 1:15.91 30 Q 2 Q 4 Gikk ikke videre 15
Thomas Zangerl Skicross menn 1:13.44 6 Q 3 Gikk ikke videre 18
Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
Poeng Plass Poeng Plass
Margarita Marbler Kulekjøring kvinner 23.77 8 Q 23.69 6

Skøyter hurtigløp Hurtigløp på skøyter[rediger | rediger kilde]

Utøver Distanse 1. løp 2. løp Totalt
Tid Plass Tid Plass Tid Plass
Anna Rokita 1500 m kvinner 2:02.67 28
3000 m kvinner 4:16.42 16

Kombinert Kombinert[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Kombinert under Vinter-OL 2010

Utøver Øvelse Skihopp Langrenn Totalt
Poeng Plass Tidsforskjell Langrennstid Totaltid Plassering
Christoph Bieler Normalbakke/10 km 125.0 3 0:42 26:32.0 27:14.0 25
Stor bakke/10 km 116.8 4 0:41 25:40.7 26:21.7 10
Felix Gottwald Normalbakke/10 km 102.5 41 2:12 24:20.2 26:32.2 14
Stor bakke/10 km 78.8 40 3:13 24:29.4 27:42.4 17
Bernhard Gruber Stor bakke/10 km 127.0 1 0:00 25:43.7 25:43.7 Bronsemedalje
David Kreiner Normalbakke/10 km 117.5 20 1:12 25:24.5 26:36.5 15
Mario Stecher Normalbakke/10 km 122.5 7 0:52 25:08.7 26:00.7 5
Stor bakke/10 km 109.8 10 1:09 25:12.1 26:21.1 8
Mario Stecher
David Kreiner
Bernhard Gruber
Felix Gottwald
Laghopp stor bakke/4 x 5 km 479.9
121.7
114.7
131.0
112.5
3 0:36 48:55.6
11:57.7
11:49.0
12:04.3
13:04.6
49:31.6 Gullmedalje

Kunstløp Kunstløp[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Kunstløp under Vinter-OL 2010

Utøver Øvelse OD KP/Mal:Tool tip FL/FD Totalt
Poeng Plass Poeng Plass Poeng Plass Poeng Plass
Viktor Pfeifer Herrer 60.88 23 115.05 20 175.93 21
Miriam Ziegler Kvinner 43.84 26 Gikk ikke videre 26

Langrenn Langrenn[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Langrenn under Vinter-OL 2010

Utøver 10 km fristil 15 km jaktstart 30 km klassisk 4 × 5 km stafett Sprint Lagsprint
Kateřina Smutná - 29.-plass 32.-plass - 11.-plass -

Skøyter kortbaneløp Kortbaneløp på skøyter[rediger | rediger kilde]

Utøver Distanse Heat Kvartfinale Semifinale Finale Plassering
Tid Plass Tid Plass Tid Plass Tid Plass
Veronika Windisch 1000 m kvinner 1:32.775 3 Gikk ikke videre 22
1500 m kvinner 2:24.440 5 Gikk ikke videre 25

Skeleton Skeleton[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Skeleton under Vinter-OL 2010

Utøver Øvelse Totalt
1. løp 2. løp 3. løp 4. løp Totalt Plassering
Matthias Guggenberger Menn 52.75 53.02 53.03 53.01 3:31.81 8

Skihopp Skihopp[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Skihopp under Vinter-OL 2010

Utøver Øvelse Kvalifisering 1. omgang 2. omgang
Poeng Plass Poeng Plass Poeng Totalt Plassering
Andreas Kofler Normalbakke Prequalified 121.0 17 Q 120.5 241.5 19
Stor bakke Prequalified 127.2 4 Q 134.0 261.2 4
Wolfgang Loitzl Normalbakke Prequalified 124.5 12 Q 130.5 255.0 11
Stor bakke Prequalified 124.1 6 Q 106.2 230.3 10
Thomas Morgenstern Normalbakke Prequalified 130.0 4 Q 128.5 258.5 8
Stor bakke Prequalified 123.6 7 Q 123.1 246.7 5
Gregor Schlierenzauer Normalbakke Prequalified 128.0 7 Q 140.0 268.0 Bronsemedalje
Stor bakke Prequalified 125.4 5 Q 136.8 262.2 Bronsemedalje
Wolfgang Loitzl
Andreas Kofler
Thomas Morgenstern
Gregor Schlierenzauer
Laghopp 547.3
140.4
126.1
135.9
144.9
1 Q 560.6
141.8
138.6
135.0
145.2
1107.9 Gullmedalje

Skiskyting Skiskyting[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Skiskyting under Vinter-OL 2010

Menn
Utøver Sprint Jaktstart Normaldistanse Fellesstart Stafett
Simon Eder 11.-plass 4.-plass 6.-plass 25.-plass Sølv Sølv
Dominik Landertinger 34.-plass 14.-plass 23.-plass 7.-plass Sølv Sølv
Daniel Mesotitsch 45.-plass 41.-plass 9.-plass 5.-plass Sølv Sølv
Friedrich Pinter - - - - -
Christoph Sumann 12.-plass Sølv Sølv 8.-plass 4.-plass Sølv Sølv

Snowboard Snøbrett[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Snøbrett under Vinter-OL 2010

Utøver Øvelse Kvalifisering 1/8 finale Kvartfinale Semifinale Finale
Tid Plass Plass Plass Plass Totalt Plass
Mario Fuchs Snowboardcross menn 1:21.53 5 Q 2 Q 1 Q 4 Q B-finale
3
7
Lukas Gruner Snowboardcross menn 1:22.04 12 Q 1 Q 2 Q 3 Q B-finale
2
6
Doresia Krings Snowboardcross kvinner 1:28.98 10 Q 3 Gikk ikke videre 10
Maria Ramberger Snowboardcross kvinner 1:33.08 16 Q 4 Gikk ikke videre 16
Manuela Riegler Snowboardcross kvinner DNS
Markus Schairer Snowboardcross menn 1:23.33 21 Q 3 Gikk ikke videre 23
Utøver Øvelse Kvalifisering 1/8 finale Kvarterfinale Semifinale Finale
5-8 Rankings Rank
Tid Plass Motstander
Tid
Motstander
Tid
Motstander
Tid
Motstander
Tid
Siegfried Grabner Parallell storslalåm menn DNF Gikk ikke videre 30
Doris Günther Parallell storslalåm kvinner 1:23.20 3 Q Tyskland Selina Joerg
L +0.41
Gikk ikke videre 9
Benjamin Karl Parallell storslalåm menn 1:17.45 4 Q Italia Aaron March
W -2.27
Slovenia Žan Košir
W DSQ
Frankrike Mathieu Bozzetto
W -2.58
Canada Jasey Jay Anderson
L +0.35
Sølvmedalje
Marion Kreiner Parallell storslalåm kvinner 1:22.52 1 Q Ukraina Annamari Chundak
W -2.29
Tyskland Anke Karstens
W -8.34
Russland Ekaterina Ilyukhina
L +0.14
B-finale
TysklandSelina Joerg
W -2.29
Bronsemedalje
Ina Meschik Parallell storslalåm kvinner 1:24.51 11 Q Frankrike Camille de Faucompret
W -4.88
Tyskland Selina Joerg
L +0.08
Østerrike Claudia Riegler
W -0.91
Tyskland Anke Karstens
L +0.64
6
Andreas Promegger Parallell storslalåm menn 1:16.49 1 Q USA Chris Klug
L DSQ
Gikk ikke videre 9
Claudia Riegler Parallell storslalåm kvinner 1:23.74 7 Q Japan Tomoka Takeuchi
W -12.68
Nederland Nicolien Sauerbreij
L +0.30
Østerrike Ina Meschik
L +0.91
Tyskland Amelie Kober
W DNS
7
Ingemar Walder Parallell storslalåm menn DSQ 29 Gikk ikke videre 29

Eksterne lenker[rediger | rediger kilde]