Hopp til innhold

Kina under Vinter-OL 2010

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Kina under De olympiske leker

Kinas flagg – Flaggbærere
IOK–kode  CHN
NOK Kinas olympiske komité
Nettstedwww.olympic.cn (zh) (en)
Kina under Vinter-OL 2010 i Vancouver
Deltakere: 94
Medaljer: Gull
5
Sølv
2
Bronse
4
Totalt
11
Olympisk historie (oversikt)
Sommerleker
1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016 · 2020 · 2024
Vinterleker
1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014 · 2018 · 2022  · 2026
Andre relaterte deltakelser
 Republikken Kina (1932 · 1936 · 1948)
Han Xiaopeng var flaggbærer for Kina under åpningsseremonien

Kina under Vinter-OL 2010. 94 sportsutøvere fra Folkerepublikken Kina deltok under Vinter-OL 2010 i Vancouver i Britisk Columbia i Canada 12. til 28. februar 2010. Dette var den største delegasjonen Kina har sendt til et vinter-OL noensinne.

De olympiske ringer 2010 Vancouver   Gull     Sølv   Bronse   Total  
Kinas flagg Kina 52411

Medaljevinnerne

[rediger | rediger kilde]
Kinas flagg Kina under Vinter-OL 2010 Vancouver De olympiske ringer
MedaljerUtøvereSportØvelseResultat
GullWang MengKortbaneløp Kortbaneløp500 meter, damer43,048
GullWang MengKortbaneløp Kortbaneløp1 000 meter, damer1.29,213
GullZhou YangKortbaneløp Kortbaneløp1 500 meter, damer2.16,993 (OR)
GullShen Xue
Zhao Hongbo
Kunstløp Kunstløpparløp216,57
GullSun Linlin
Wang Meng
Zhang Hui
Zhou Yang
Kortbaneløp Kortbaneløp3000 meter stafett, damer4.06.610 (WR)
SølvLi NinaFreestyle Freestylehopp207,23
SølvPang Qing
Tong Jian
Kunstløp Kunstløpparløp213,31
BronseWang BeixingSkøyter Skøyter500 meter, damer1.16,63
(38,487+38,144)
BronseGuo XinxinFreestyle Freestylehopp, damer205,22
BronseLiu ZhongqingFreestyle Freestylehopp, menn242,53
BronseWang Bingyu
Liu Yin
Yue Qingshuang
Zhou Yan
Curling Curlingdamersemifinale:
Sveriges flagg 4 - 9
bronsefinale:
Sveits’ flagg 12 - 6

Alpint Alpine grener

[rediger | rediger kilde]
Menn
Utøver Gren 1. omgang 2. omgang Totalt Plassering
Li Lei Storslalåm 1:30.36 1:36.90 3:07.26 75
Slalåm 59.43 1:01.43 2:00.86 43
Kvinner
Utøver Gren 1. omgang 2. omgang Totalt Plassering
Xia Lina Storslalåm 1:30.41 1:28.48 2:58.89 59
Slalåm 1:10.60 Fullførte ikke

Utdypende artikkel: Curling under Vinter-OL 2010

Menn
Tabell etter innledende spill Skip V T P PM Runder
vunnet
Runder
tapt
Blanke
runder
Stjålne
runder for
Stjålne
runder mot
Skudd %
Canadas flagg Canada Kevin Martin9075363628142485
Norges flagg Norge Thomas Ulsrud7264434032157184
Sveits’ flagg Sveits Ralph Stöckli6353453533208981
Sveriges flagg Sverige Niklas Edin5450523436206882
Storbritannias flagg Storbritannia David Murdoch5457443529209481
Tysklands flagg Tyskland Andy Kapp4548603538119875
Frankrikes flagg Frankrike Thomas Dufour36315822341671373
Kinas flagg Kina Wang Fengchun275260373797577
Danmarks flagg Danmark Ulrik Schmidt2740573129126678
USAs flagg USA John Shuster27435932411891276
Kvinner
Tabell etter innledende spill Skip V T P PM Runder
vunnet
Runder
tapt
Blanke
runder
Stjålne
runder for
Stjålne
runder mot
Skudd %
Canadas flagg Canada Cheryl Bernard81563740292013481
Sveriges flagg Sverige Anette Norberg7256523636135979
Kinas flagg Kina Wang Bingyu6361473937127874
Sveits’ flagg Sveits Mirjam Ott6367484036712676
Danmarks flagg Danmark Angelina Jensen45496131401551274
Tysklands flagg Tyskland Andrea Schöpp3652563540154775
Storbritannias flagg Storbritannia Eve Muirhead365459364111101575
Japans flagg Japan Moe Meguro3664703637135573
Russlands flagg Russland Ludmila Privivkova36536036401413977
USAs flagg USA Debbie McCormick274365363612121177
De kinesiske curlingjentene
Semifinaler Finale
      
1 Canadas flagg Canada 6
4 Sveits’ flagg Sveits 5
1 Canadas flagg Canada 6
2 Sveriges flagg Sverige 7
2 Sveriges flagg Sverige 9
3 Kinas flagg Kina 4
Bronsefinale
   
4 Sveits’ flagg Sveits 6
3 Kinas flagg Kina 12

Freestyle Freestyle

[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Freestyle under Vinter-OL 2010

Menn
Gren Utøver Kvalifisering Finale
Poeng Plass Poeng Plass
Hopp Han Xiaopeng 192.52 21 Gikk ikke videre
Jia Zongyang 242.52 1 Q 237.57 6
Liu Zhongqing 229.67 11 Q 242.53 Bronse
Qi Guangpu 230.28 10 Q 234.85 7
Kvinner
Gren Utøver Kvalifisering Finale
Poeng Plass Poeng Plass
Hopp Cheng Shuang 180.91 4 Q 187.87 7
Guo Xinxin 189.16 3 Q 205.22 Bronse
Li Nina 192.10 2 Q 207.23 Sølv
Xu Mengtao 168.55 8 Q 191.61 6

Ishockey Ishockey

[rediger | rediger kilde]
Innledende runder K V VO TO T M MM D P
 USA 33000311309
 Finland 3200178-16
 Russland 31002319-163
 Kina 30003316-130

Kunstløp Kunstløp

[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Kunstløp under Vinter-OL 2010

Shen Xue og Zhao Hongbo fra Kina satte ny verdensrekord for total poengsum, med 216.57 poeng. Det var første gang siden 1960 at et russisk eller sovjetisk lag ikke vant gullmedaljen.
Utøver Gren O KP/OD FL/FD Totalt
Poeng Plass Poeng Plass Poeng Plass Poeng Plass
Liu Yan Kvinner singel 51.74 19 91.73 18 143.47 19
Shen Xue,
Zhao Hongbo
Parløp 76.66 1 139.91 2 216.57 Gull
Pang Qing,
Tong Jian
Parløp 71.50 4 141.81 1 213.31 Sølv
Zhang Dan,
Zhang Hao
Parløp 71.28 5 123.06 4 194.34 5
Huang Xintong,
Zheng Xun
Isdans 29.22 19 45.03 20 71.27 20 145.52 19

Langrenn Langrenn

[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Langrenn under Vinter-OL 2010

Menn
Utøver Distanse Kvalifisering Kvartfinale Semifinale Finale
Tid Plass Tid Plass Tid Plass Tid Plass
Xu Wenlong 15 km fristil 37:39.5 68
Sun Qinghai Sprint 3:38.52 12 3:43.1 5 Gikk ikke videre
Sun Qinghai
Xu Wenlong
Lagsprint 19:43.6 10 Gikk ikke videre
Kvinner
Utøver Distanse Kvalifisering Kvartfinale Semifinale Finale
Tid Plass Tid Plass Tid Plass Tid Plass
Li Hongxue 10 km fristil 27:05.7 35
15 km jaktstart 43:24.3 37
Li Xin 10 km fristil 29:38.5 65
Man Dandan Sprint 4:08.55 51 Gikk ikke videre
Man Dandan
Li Hongxue
Lagsprint 20:02.7 9 Gikk ikke videre

Skiskytnig Skiskyting

[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Skiskyting under Vinter-OL 2010

Menn
Utøver Distanse Tid Plassering
Zhang Chengye 20 km 51:31.0 19
10 km sprint 26:19.9 32
12.5 km jaktstart 36:28.7 35
Kvinner
Utøver Distanse Tid Plassering
Song Chaoqing 15 km 46:30.3 53
7.5 km sprint 21:38.2 32
10 km jaktstart 34:46.6 43
Wang Chunli 15 km 44:18.0 33
7.5 km sprint 22:13.4 50
10 km jaktstart 34:01.8 35
Liu Xianying 15 km 43:16.2 20
7.5 km sprint 22:14.6 51
10 km jaktstart 33:41.2 30
Kong Yingchao 15 km 46:46.2 58
7.5 km sprint 22:30.9 61
Wang Chunli
Liu Xianying
Kong Yingchao
Song Chaoqing
4 x 6 km stafett 1:12:16.9 9
Liu Yuanyuan Startet ikke

Hurtigløp Skøyter, hurtigløp

[rediger | rediger kilde]
Menn
Distanse Utøver 1. løp 2. løp Totalt
Tid Plass Tid Plass Tid Plass
500 m Wang Nan 35.915 26 35.928 25 71.84 25
Yu Fengtong 35.116 7 35.120 7 70.23 7
Zhang Zhongqi 35.175 14 35.113 6 70.288 10
Liu Fangyi 36.193 34 36.047 27 72.24 28
1000 m Wang Nan 1:11.82 31
1500 m Sun Longjiang 1:51.30 35
Gao Xuefeng 1:50.78 34
Kvinner
Distanse Utøver 1. løp 2. løp Totalt
Tid Plass Tid Plass Tid Plass
500 m Jin Peiyu 38.68 6 38.771 11 77.45 8
Wang Beixing 38.48 3 38.144 3 76.63 Bronse
Xing Aihua 38.79 11 38.849 16 77.64 13
Zhang Shuang 38.53 5 38.807 13 77.33 7
1000 m Jin Peiyu 1:17.97 18
Ren Hui 1:19.18 33
Wang Beixing 1:18.30 24
Yu Jing 1:19.13 32
1500 m Wang Fei 2:00.65 20
3000 m Fu Chunyan 4:20.62 25
Wang Fei 4:18.42 22

Kotbaneløp Skøyter, kortbaneløp

[rediger | rediger kilde]
Menn
Distanse Utøver Heat Kvartfinale Semifinale Finale
Tid Plassering Tid Plassering Tid Plassering Tid Plassering
500 m Han Jialiang 41.869 1 Q 41.443 3 Gikk ikke videre
Liang Wenhao Diskvalifisert
Ma Yunfeng 41.954 3 Gikk ikke videre
1000 m Han Jialiang 1:26.479 1 Q 1:25.856 2 Q 1:25.462 4 QB 1:32.023 6
Liang Wenhao 1:26.249 2 Q 1:25.060 3 Gikk ikke videre
Ma Yunfeng 1:25.814 4 Gikk ikke videre
1000 m Liu Xianwei 2:14.354 3 Q 2:14.500 5 Q Gikk ikke videre
Liang Wenhao 2:16.152 1 Q 2:15.453 2 Q 2:48.192 6
Song Weilong 2:20.095 6 Gikk ikke videre
5000 m stafett Han Jialiang
Liu Xianwei
Ma Yunfeng
Song Weilong
6:43.601 1 QA 6:44.630 4
Kvinner
Wang Meng i midten under medaljeutdelingen etter 500-meteren
Distanse Utøver Heat Kvartfinale Semifinale Finale
Tid Plassering Tid Plassering Tid Plassering Tid Plassering
500 m Wang Meng 43.926 1 Q 43.284 1 Q 42.985 1 QA OR 43.048 Gull
Zhou Yang 44.115 1 Q 44.106 1 Q 43.992 3 QB 44.725 5
Zhao Nannan 1:02.132 4 Gikk ikke videre
1000 m Wang Meng 1:30.958 1 Q 1:32.267 1 Q 1:30.573 2 QA 1:29.213 Gull
Zhou Yang 1:30.781 1 Q 1:29.849 1 Q 1:29.049 1 QA Diskvalifisert
Sun Linlin 1:30.629 2 Q 1:30.589 3 Gikk ikke videre
1500 m Wang Meng 2:29.199 1 Q Diskvalifisert
Zhou Yang 2:24.246 1 Q 2:21.049 2 QA 2:16.993 Gull
Sun Linlin 2:24.031 2 Q 2:24.777 3 QB 2:42.960 10
3000 m stafett Sun Linlin
Wang Meng
Zhang Hui
Zhou Yang
4:08.797 1 Q 4:06.610 Gull WR

Snøbrett Snøbrett

[rediger | rediger kilde]

Utdypende artikkel: Snøbrett under Vinter-OL 2010

Menn
Gren Utøver Kvalifisering Semifinale Finale
1. løp 2. løp Plassering 1. løp 2. løp Plassering 1. løp 2. løp Plassering
Halfpipe Shi Wancheng 15.8 18.0 19 Gikk ikke videre
Zeng Xiaoye 14.0 32.8 5 Q 32.9 16.2 10 Gikk ikke videre
Kvinner
Gren Utøver Kvalifisering Semifinale Finale
1. løp 2. løp Plassering 1. løp 2. løp Plassering 1. løp 2. løp Plassering
Halfpipe Cai Xuetong 14.1 19.3 23 Gikk ikke videre
Liu Jiayu 26.3 33.3 12 Q 41.1 36.2 2 Q 39.3 34.9 4
Sun Zhifeng 38.2 39.9 6 QF n/a 29.8 33.0 7

Q=Kvalifisert til neste runde, QF=Direkte kvalifisert til finalen

Eksterne lenker

[rediger | rediger kilde]