Hestesport under Sommer-OL 1936

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
De olympiske ringer

Hestesport under Sommer-OL 1936. Hestesport var med på det olympiske programmet for sjuende gang under 1936 i Berlin. Det ble konkurrert i tre disipliner; feltritt, dressur og sprangridning om seks olympiske titler, tre individuelle og tre i lag. Konkurransene ble gjennomført i perioden 12. til 16. august og alle gullmedaljene ble vunnet av Tyskland.

Medaljer[rediger | rediger kilde]

De olympiske ringer Hestesport under Sommer-OL 1936 Berlin Hestesport
 Nr.  Land Gull Sølv Bronse Totalt
1. Tyskland Tyskland (GER) 6 1 0 7
2. Frankrike Frankrike (FRA) 0 1 0 1
Nederland Nederland (NED) 0 1 0 1
Polen Polen (POL) 0 1 0 1
Romania Romania (ROU) 0 1 0 1
USA USA (USA) 0 1 0 1
7. Danmark Danmark (DEN) 0 0 1 1
Portugal Portugal (POR) 0 0 1 1
Storbritannia Storbritannia (GBR) 0 0 1 1
Sverige Sverige (SWE) 0 0 1 1
Ungarn Ungarn (HUN) 0 0 1 1
Østerrike Østerrike (AUT) 0 0 1 1
Totalt 6 6 6 18



Dressur[rediger | rediger kilde]

Individuelt[rediger | rediger kilde]

Plass Land Rytter og hest Poeng
1. Tyskland GER Heinz Pollay
på «Kronos»
1760,0
2 Tyskland GER Friedrich Gerhard
på «Absinth»
1745,5
3 Østerrike AUT Alois Podhajsky
på «Nero»
1721,5



Lagkonkurranse[rediger | rediger kilde]

Plass Land Rytter og hest Poeng
1. Tyskland GER Heinz Pollay
på «Kronos»
Friedrich Gerhard
på «Absinth»
Hermann von Oppeln-Bronikowski
på «Gimpel»
5074,0
2. Frankrike FRA Gerard de Ballorre
på «Debaucheur»
Daniel Gillois
på «Nicolas»
André Jousseaume
på «Favorite»
4846,0
3. Sverige SWE Gregor Adlercreutz
på «Teresina»
Sven Colliander
på «Kal xx»
Folke Sandström
på «Pergola»
4660,5



Sprangridning[rediger | rediger kilde]

Individuelt[rediger | rediger kilde]

Plass Land Rytter og hest Prikker / tid
1. Tyskland GER Kurt Hasse
på «Tora»
4 / 59,2 sek
2. Romania ROU Henri Rang
på «Delfis»
4 / 72,8 sek
3. Ungarn HUN Josef von Platthy
på «Sellö»
8



Lagkonkurranse[rediger | rediger kilde]

Plass Land Rytter og hest Prikker
1. Tyskland GER Kurt Hasse
på «Tora»
Marten von Barnekow
på «Nordland»
Heinz Brandt
på «Alchimist»
44,00
2. Nederland NED Henri van Schaik
på «Santa Bell»
Jan Adrianus de Bruine
på «Trixie»
Johan Greter
på «Ernica»
51,50
3. Portugal POR Luís Mena e Silva
på «Fossette»
Domingos de Sousa
på «Merle Blanc»
José Beltrão
på «Biscuit»
56,00



Feltritt[rediger | rediger kilde]

Individuelt[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver og hest Poeng
1. Tyskland GER Ludwig Stubbendorff
på «Nurmi»
37,70
2 USA USA Earl Foster Thomson
på «Jenny Camp»
99,90
3. Danmark DEN Hans Lunding
på «Jason»
102,20



Lagkonkurranse[rediger | rediger kilde]

Plass Land Utøver og hest Poeng
1. Tyskland GER Ludwig Stubbendorff
på «Nurmi»
Rudolf Lippert
på «Fasan»
Konrad von Wangenheim
på «Kurfürst»
676,65
2. Polen POL Zdzisław Kawecki
på «Bambino»
Seweryn Kulesza
på «Toska»
Henryk Leliwa-Roycewicz
på «Arlekin III»
991,70
3. Storbritannia GBR Alec Scott
på «Bob Clive»
Edward Howard-Vyse
på «Blue Steel»
Richard Fanshawe
på «Bowie Knife»
9195,50