Hopp til innhold

Junior Eurovision Song Contest 2009

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Junior Eurovision Song Contest 2009
Datoer
Vertskap
StedSportspalasset
Ukrainas flagg Kyiv, Ukraina
ProgramledereAni Lorak
Timur Mirosjnytsjenko
Dmytro Borodin
KringkasterUkrainas flagg NTU
Deltakelse
Deltakere13 land
VinnerNederlands flagg Nederland
Ralf Mackenbach
«Click, Clack»
TilbakeSveriges flagg Sverige
Trakk segBulgarias flagg Bulgaria
Hellas’ flagg Hellas
Litauens flagg Litauen
Junior Eurovision Song Contest
◄ 2008        2010 ►

Junior Eurovision Song Contest 2009 var den sjuende utgaven av Junior Eurovision Song Contest og ble avholdt i Kyiv, Ukraina lørdag 21. november.[1] 13 land deltok i konkurransen.[2] Nederland vant Junior Eurovision Song Contest for første gang, med sangen «Click Clack», framført på nederlandsk av Ralf Mackenbach.

Arrangør

[rediger | rediger kilde]

Natsionalna telekompanija Ukraïny ble valgt som arrangør av konkurransen i konkurranse med belarusiske BTRC og serbiske RTS.[3][4]

Deltakere

[rediger | rediger kilde]

13 land deltok. Sverige returnerte, mens Bulgaria, Hellas og Litauen trakk seg.[2]

Nr. Land Språk Artist Tittel Norsk oversettelse Plass Poeng
01 Sveriges flagg Sverige Svensk Mimmi Sandén «Du» Du 6 68
02 Russlands flagg Russland Russisk Jekaterina Rjabova «Malenkij prints»
(Маленький принц)
Den lille prinsen 2 116
03 Armenias flagg Armenia Armensk Luara Hajrapetjan «Barcelona»
(Բարսելոնա)
– 2 116
04 Romanias flagg Romania Rumensk Ioana Bianca Anuţa «Ai puterea în mâna ta» Kraften er i hånden 13 19
05 Serbias flagg Serbia Serbisk Ništa Lično «Onaj pravi»
(Онаj прави)
Den rette 10 34
06 Georgias flagg Georgia Georgisk og engelsk Princesses «Lurji prinveli»
(ლურჯი ფრინველი)
Den blå fuglen 7 68
07 Nederlands flagg Nederland Nederlandsk Ralf Mackenbach «Click, Clack» Klikk-klakk 1 121
08 Kypros’ flagg Kypros Gresk Rafaéla Kósta «Thalassa, ílios, aéras, fotiá»
(Θάλασσα, ήλιος, αέρας, φωτιά)
Hav, sol, luft, ild 11 32
09 Maltas flagg Malta Engelsk Francesca og Mikaela «Double Trouble» Dobbelt-trøbbel 8 55
10 Ukrainas flagg Ukraina Ukrainsk Andranik Aleksanjan «Try topoli, try surmy»
(Три тополі, три сурми)
Tre popler, tre trompeter 5 89
11 Belgias flagg Belgia Nederlandsk Laura Omloop «Zo Verliefd» Så forelsket 4 113
12 Belarus’ flagg Belarus Russisk Juryj Demidovitsj «Volsjebniy krolik»
(Волшебный кролик)
Magiske kanin 9 48
13 Nord-Makedonias flagg Makedonia Makedonsk Sara Markovska «Za ljubovta»
(За љубовта)
For kjærlighet 12 31
Deltakere Resultat
Total Sveriges flagg Russlands flagg Armenias flagg Romanias flagg Serbias flagg Georgias flagg Nederlands flagg Kypros’ flagg Maltas flagg Ukrainas flagg Belgias flagg Belarus’ flagg Nord-Makedonias flagg
Sveriges flagg Sverige 68452536254758
Russlands flagg Russland 11661081077107128127
Armenias flagg Armenia 1161012671210126101081
Romanias flagg Romania 191123
Serbias flagg Serbia 34213323314
Georgias flagg Georgia 68356714710652
Nederlands flagg Nederland 1211288128888812710
Kypros’ flagg Kypros 3273211123
Maltas flagg Malta 5524444841642
Ukrainas flagg Ukraina 894712102105543105
Belgias flagg Belgia 11381075126126125612
Belarus’ flagg Belarus 48613531746
Nord-Makedonias flagg Makedonia 31562321
Alle land ble gitt 12 poeng før stemmegivingen for å forhindre at noen fikk null poeng.

Under er listen over land som fikk 12 poeng:

AntallLand som fikk 12 poengLand som ga 12 poeng
4Belgias flagg BelgiaMakedonia, Malta, Nederland, Serbia
3 Armenias flagg ArmeniaGeorgia, Kypros, Russland
Nederlands flagg NederlandBelgia, Romania, Sverige
2Russlands flagg RusslandBelarus, Ukraina
1Ukrainas flagg UkrainaArmenia

Referanser

[rediger | rediger kilde]
  1. ↑ Mikheev, Andy. «Ukrainian broadcaster NTU has officially confirmed the date of Junior Eurovision 2009». Besøkt 20. februar 2009.
  2. 1 2 Bakkar, Sietse. «Exclusive: 13 countries to be represented at Junior 2009!». Arkivert fra originalen 10. august 2009. Besøkt 8. juni 2009.
  3. ↑ Konstantopoulos, Fotis. «Three bids for Junior Eurovision 2009» (på engelsk). Besøkt 4. desember 2008.
  4. ↑ Floras, Stella. «JESC - Ukraine: To host Junior Eurovision 2009» (på engelsk). Arkivert fra originalen 9. juni 2008. Besøkt 8. juni 2009.
Autoritetsdata