Europamesterskapet i bobsleigh

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk

Europamesterskapet i bobsleigh & skeleton ble arrangert første gang i 1929 i Davos, og arrangeres hvert år. Fra og med 2004 kom kvinnene med og fra og med 2003 kom skeleton med i mesterskapet.

Bobsleigh[rediger | rediger kilde]

Toer-bob menn[rediger | rediger kilde]

Sted Gull Sølv Bronse
1929 Sveits Davos Nederland
Eddie van de Pol
P.M. Metzelaar
Tyskland
M. Volk
H. Strelin
Storbritannia
B.A.J. Qutram
C.M. Qutram
1965 Italia Cortina d’Ampezzo Østerrike
Erwin Thaler
Adolf Koxeder
Italia
Erwin Moser
Enzo Pierini
Italia
Angelo Frigerio
Sergio Mocelli
1966 Tyskland Garmisch-Partenkirchen Østerrike
Erwin Thaler
Adolf Koxeder
Østerrike
Manfred Hofer
Karl Pichler
Vest-Tyskland
Anton Pensberger
Helmut Wurzer
1967 Østerrike Igls Østerrike
Erwin Thaler
Reinhold Durnthaler
Romania
Ion Panțuru
Nicolae Naegoe
Vest-Tyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
1968 Sveits St. Moritz Vest-Tyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
Storbritannia
Patrick Evely
Toni Fields
Storbritannia
John Blockey
Mike Freeman
1969 Italia Cervinia Østerrike
Erwin Thaler
Reinhold Durnthaler
Romania
Ion Panțuru
Dumitru Focşeneanu
Italia
Bruno Servadei
Andrea Clemente
1970 Italia Cortina d’Ampezzo Italia
Gianfranco Gaspari
Mario Armano
Vest-Tyskland
Horst Floth
Pepi Bader
Vest-Tyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
1971 Tyskland Königssee Vest-Tyskland
Horst Floth
Pepi Bader
Sveits
Hans Candrian
Peter Schärer
Vest-Tyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
1972 Sveits St. Moritz Vest-Tyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
Vest-Tyskland
Horst Floth
Pepi Bader
Sveits
Jean Wicki
Edy Hubacher
1973 Italia Cervinia Vest-Tyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
Vest-Tyskland
Horst Floth
Willi Holdorf
Østerrike
Walter Delle Karth jun.
Fritz Sperling
1976 Sveits St. Moritz Sveits
Erich Schärer
Peter Schärer
Vest-Tyskland
Stefan Gaisreiter
Donat Ertel
Sveits
Fritz Lüdi
Karl Häseli
1978 Østerrike Igls Øst-Tyskland
Horst Schönau
Harald Seifert
Øst-Tyskland
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
Øst-Tyskland
Bernhard Lehmann
Matthias Trübner
1979 Tyskland Winterberg Øst-Tyskland
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
Sveits
Erich Schärer
Ulrich Bächli
Øst-Tyskland
Meinhard Nehmer
Bogdan Musiol
1980 Sveits St. Moritz Sveits
Hans Hiltebrand
Walter Rahm
Øst-Tyskland
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
Sveits
Erich Schärer
Ulrich Bächli
1981 Østerrike Igls Sveits
Hans Hiltebrand
Walter Rahm
Øst-Tyskland
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
Vest-Tyskland
Wolfgang Eidenschink
Andreas Geiger
1982 Italia Cortina d’Ampezzo Sveits
Erich Schärer
Max Rüegg
Øst-Tyskland
Horst Schönau
Andreas Kirchner
Sveits
Hans Hiltebrand
Ulrich Bächli
1983 Jugoslavia Sarajevo Øst-Tyskland
Bernhard Lehmann
Bogdan Musiol
Øst-Tyskland
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
Sveits
Ralph Pichler
Urs Leuthold
1984 Østerrike Igls Sovjetunionen
Jānis Ķipurs
Aivars Šnepsts
Øst-Tyskland
Detlef Richter
Dietmar Jerke
Sovjetunionen
Zintis Ekmanis
Vladimir Aleksandrov
1985 Sveits St. Moritz Sovjetunionen
Zintis Ekmanis
Vladimir Aleksandrov
Øst-Tyskland
Wolfgang Hoppe
Dietmar Schauerhammer
Sveits
Hans Hiltebrand
Meinhard Müller
1986 Østerrike Igls Øst-Tyskland
Wolfgang Hoppe
Dietmar Schauerhammer
Øst-Tyskland
Bernhard Lehmann
Bogdan Musiol
Øst-Tyskland
Detlef Richter
Steffen Grummt
1987 Italia Cervinia Øst-Tyskland
Wolfgang Hoppe
Dietmar Schauerhammer
Sovjetunionen
Jānis Ķipurs
Vladimir Aleksandrov
Sveits
Gustav Weder
Bruno Gerber
1988 Jugoslavia Sarajevo Øst-Tyskland
Volker Dietrich
Peter Förster
Heiko Querner
Sveits
Nico Baracchi
Donat Acklin
Sovjetunionen
Vyacheslav Savlev
Alexei Golowin
1989 Tyskland Winterberg Sveits
Gustav Weder
Bruno Gerber
Øst-Tyskland
Wolfgang Hoppe
Bogdan Musiol
Vest-Tyskland
Rudi Lochner
Markus Zimmermann
1990 Østerrike Igls Sveits
Gustav Weder
Curdin Morell
Sovjetunionen
Zintis Ekmanis
Juris Tone
Sovjetunionen
Māris Poikāns
Andrei Gorochow
1991 Italia Cervinia Sveits
Gustav Weder
Bruno Gerber
Tyskland
Volker Dietrich
Peer Joechel
Italia
Günther Huber
Stefano Ticci
1992 Tyskland Königssee Sveits
Gustav Weder
Donat Acklin
Tyskland
Christoph Langen
Günther Eger
Tyskland
Sepp Dostthaler
Mike Sehr
1993 Sveits St. Moritz Sveits
Gustav Weder
Donat Acklin
Sveits
Celest Poltera
Marco Battaglia
Tyskland
Sepp Dostthaler
Mike Sehr
1994 Frankrike La Plagne Tyskland
Christoph Langen
Peer Joechel
Italia
Günther Huber
Stefano Ticci
Sveits
Gustav Weder
Donat Acklin
1995 Tyskland Altenberg Tyskland
Christoph Langen
Kai-Uwe Kohlert
Tyskland
René Spies
Sven Peter
Sveits
Reto Götschi
Guido Acklin
1996 Sveits St. Moritz Tyskland
Christoph Langen
Olaf Hampel
Sveits
Reto Götschi
Guido Acklin
Tyskland
Sepp Dostthaler
Thomas Platzer
1997 Tyskland Königssee Italia
Günther Huber
Antonio Tartaglia
Tyskland
Sepp Dostthaler
Thomas Platzer
Sveits
Reto Götschi
Guido Acklin
1998 Østerrike Igls Sveits
Reto Götschi
Guido Acklin
Tyskland
Christoph Langen
Olaf Hampel
Italia
Günther Huber
Antonio Tartaglia
1999 Tyskland Winterberg Sveits
Reto Götschi
Guido Acklin
Sveits
Christian Reich
Urs Aeberhard
Tyskland
Sepp Dostthaler
Olaf Hampel
2000 Italia Cortina d’Ampezzo Tyskland
André Lange
René Hoppe
Italia
Günther Huber
Ubaldo Ranzi
Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
2001 Tyskland Königssee Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
Sveits
Christian Reich
Steve Anderhub
Tyskland
René Spies
Franz Sagmeister
2002 Italia Cortina d’Ampezzo Sveits
Christian Reich
Steve Anderhub
Tyskland
André Lange
Kevin Kuske
Sveits
Martin Annen
Beat Hefti
2003 Tyskland Winterberg Tyskland
René Spies
Marco Jakobs
Tyskland
André Lange
Kevin Kuske
Sveits
Ralph Rüegg
Beat Hefti
2004 Sveits St. Moritz Tyskland
Christoph Langen
Christoph Heyder
Sveits
Ivo Rüegg
Beat Hefti
Tyskland
André Lange
Kevin Kuske
2005 Tyskland Altenberg Tyskland
André Lange
Martin Putze
Tyskland
René Spies
Franz Sagmeister
Sveits
Martin Annen
Beat Hefti
2006 Sveits St. Moritz Tyskland
André Lange
Kevin Kuske
Sveits
Ivo Rüegg
Cédric Grand
Sveits
Martin Annen
Beat Hefti
2007 Italia Cortina d’Ampezzo Tsjekkia
Ivo Danilevič
Roman Gomola
Sveits
Ivo Rüegg
Cédric Grand
Tyskland
André Lange
Kevin Kuske
2008 Italia Cesena Russland
Alexandr Zubkov
Alexey Voyevoda
Tyskland
André Lange
Kevin Kuske
Italia
Simone Bertazzo
Samuele Romanini
2009 Sveits St. Moritz Tyskland
André Lange
Martin Putze
Sveits
Beat Hefti
Thomas Lamparter
Tyskland
Thomas Florschütz
Marc Kühne
2010 Østerrike Igls Sveits
Beat Hefti
Thomas Lamparter
Tyskland
André Lange
Kevin Kuske
Sveits
Daniel Schmid
Jürg Egger
2011 Tyskland Winterberg Russland
Alexandr Zubkov
Alexey Voyevoda
Tyskland
Thomas Florschütz
Kevin Kuske
Tyskland
Karl Angerer
Alexander Mann
2012 Tyskland Altenberg Tyskland
Thomas Florschütz
Kevin Kuske
Tyskland
Maximilian Arndt
Marko Hübenbecker
Sveits
Beat Hefti
Thomas Lamparter
2013 Østerrike Igls [1] Sveits
Beat Hefti
Thomas Lamparter
Tyskland
Thomas Florschütz
Kevin Kuske
Tyskland
Francesco Friedrich
Jannis Baecker
2014 Tyskland Königssee Sveits
Beat Hefti
Alex Baumann
Sveits
Rico Peter
Thomas Lamparter
Tyskland
Thomas Florschütz
Kevin Kuske
2015 Frankrike La Plagne Tyskland Tyskland
Francesco Friedrich
Martin Grothkopp
LatviaLatvia Latvia
Oskars Melbārdis
Daumants Dreiškens
SveitsSveits Sveits
Rico Peter
Bror van der Zijde
2016 Sveits St. Moritz SveitsSveits Sveits
Beat Hefti
Alex Baumann
Tyskland Tyskland
Nico Walther
Christian Poser
Tyskland Tyskland
Maximilian Arndt
Kevin Kuske
2017 Tyskland Winterberg Tyskland Tyskland
Francesco Friedrich
Thorsten Margis
Tyskland Tyskland
Johannes Lochner
Joshua Bluhm
LatviaLatvia Latvia
Oskars Ķibermanis
Matīss Miknis
2018 Østerrike Igls Tyskland Tyskland
Francesco Friedrich
Thorsten Margis
SveitsSveits Sveits
Clemens Bracher
Michael Kuonen
Tyskland Tyskland
Johannes Lochner
Joshua Bluhm
2019 Tyskland Königssee Tyskland Tyskland
Francesco Friedrich
Martin Grothkopp
Tyskland Tyskland
Johannes Lochner
Christian Rasp
FrankrikeFrankrike Frankrike
Romain Heinrich
Dorian Hauterville

Firer-bob menn[rediger | rediger kilde]

Sted Gull Sølv Bronse
1967 Østerrike Igls Romania
Ion Panțuru
Nicolae Neagoe
Petre Hristovici
Gheorghe Maftei
Østerrike
Erwin Thaler
Reinhold Durnthaler
Herbert Gruber
Adolf Koxeder
Vest-Tyskland
Franz Wörmann
Hubert Braun
Klaus Ostler
Josef Gerg
1968 Sveits St. Moritz Sveits
Jean Wicki
Hans Candrian
Willi Hofmann
Walter Graf
Romania
Ion Panțuru
Petre Hristovici
Nicolae Neagoe
Gheorghe Maftei
Storbritannia
John Blockey
Timothy Thorn
John Brown
Mike Freeman
1969 Italia Cervinia Italia
Alberto Frigo
Gino Basuino
Antonio Brancaccio
Luciano De Paolis
Romania
Ion Panțuru
Dumitru Focşeneanu
Raimond Ţancov
Nicolae Neagoe
Vest-Tyskland
Herbert Pitka
Leonhard Samm
Hermann Pschorr
Franz Frey
1970 Italia Cortina d’Ampezzo Vest-Tyskland
Wolfgang Zimmerer
Stefan Gaisreiter
Walter Steinbauer
Peter Utzschneider
Spania
Eugenio Baturone
Julio Satorre
José Manuel Pérez
Guillermo Rosal
Romania
Ion Panțuru
Nicolae Neagoe
Dumitru Pascu
Ion Zangor
1971 Østerrike Igls Romania
Ion Panțuru
Ion Zangor
Dumitru Pascu
Dumitru Focşeneanu
Vest-Tyskland
Wolfgang Zimmerer
Stefan Gaisreiter
Walter Steinbauer
Peter Utzschneider
Vest-Tyskland
Horst Floth
Donat Ertel
Jan Thölke
Pepi Bader
1972 Sveits St. Moritz Sveits
Hansruedi Müller
Herbert Ott
Rudolf Born
Hans Hiltebrand
Vest-Tyskland
Herbert Pitka
Hermann Pschorr
Helmut Wurzer
Franz Frey
Østerrike
Werner Delle Karth
Fritz Sperling
Walter Delle Karth jun.
Werner Moser
1973 Italia Cervinia Vest-Tyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
Stefan Gaisreiter
Fritz Ohlwärter
Sveits
Fritz Lüdi
Thomas Hagen
Ferdi Müller
Karl Häseli
Sveits
René Stadler
Werner Camichel
Erich Schärer
Peter Schärer
1976 Sveits St. Moritz Vest-Tyskland
Stefan Gaisreiter
Hans Wagner
Donat Ertel
Walter Gillik
Vest-Tyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
Bodo Bittner
Manfred Schumann
Sveits
Erich Schärer
Peter Schärer
Werner Camichel
Joseph Benz
1978 Østerrike Igls Østerrike
Fritz Sperling
Franz Köfel
Franz Rednack
Walter Köck
Øst-Tyskland
Meinhard Nehmer
Hans-Jürgen Gerhardt
Bernhard Germeshausen
Raimund Bethge
Øst-Tyskland
Horst Schönau
Horst Bernhardt
Harald Seifert
Bogdan Musiol
1979 Tyskland Winterberg Øst-Tyskland
Meinhard Nehmer
Jochen Babock
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
Sveits
Erich Schärer
Ulrich Bächli
Tony Rüegg
Hans-Jörg Trachsel
Øst-Tyskland
Horst Schönau
Horst Bernhardt
Andreas Kirchner
Bogdan Musiol
1980 Sveits St. Moritz Sveits
Erich Schärer
Ulrich Bächli
Ruedi Marti
Joseph Benz
Sveits
Peter Schärer
Max Rüegg
Tony Rüegg
Hans-Jörg Trachsel
Sveits
Hans Hiltebrand
Ulrich Schindler
Walter Rahm
Armin Baumgartner
1981 Østerrike Igls Øst-Tyskland
Bernhard Germeshausen
Matthias Trübner
Henry Gerlach
Hans-Jürgen Gerhardt
Øst-Tyskland
Horst Schönau
Detlef Richter
Dietmar Jerke
Andreas Kirchner
Øst-Tyskland
Bernhard Lehmann
Bogdan Musiol
Roland Wetzig
Eberhard Weise
1982 Italia Cortina d’Ampezzo Sveits
Ralph Pichler
Kurt Ott
Urs Leuthold
Klaus
Øst-Tyskland
Detlef Richter
Michael Richter
Thomas Forch
Dietmar Jerke
Østerrike
Walter Delle Karth
Günter Krispel
Johann Lindner
Ferdinand Grössing
1983 Jugoslavia Sarajevo Sveits
Ekkehard Fasser
Kurt Poletti
Hans Märcy
Rolf Strittmatter
Øst-Tyskland
Bernhard Lehmann
Bogdan Musiol
Ingo Voge
Eberhard Weise
Sveits
Silvio Giobellina
Urs Salzmann
Heinz Stettler
Rico Freiermuth
1984 Østerrike Igls Sveits
Silvio Giobellina
Heinz Stettler
Urs Salzmann
Rico Freiermuth
Øst-Tyskland
Detlef Richter
Thomas Forch
Matthias Legler
Dietmar Jerke
Sveits
Ekkehard Fasser
Hans Märcy
Kurt Poletti
Rolf Strittmatter
1985 Sveits St. Moritz Sveits
Silvio Giobellina
Heinz Stettler
Urs Salzmann
Rico Freiermuth
Øst-Tyskland
Wolfgang Hoppe
Roland Wetzig
Ingo Voge
Dietmar Schauerhammer
Sveits
Hans Hiltebrand
Urs Leuthold
Kurt Ott
Meinhard Müller
1986 Østerrike Igls Sveits
Hans Hiltebrand
Kurt Meier
Erwin Fassbind
André Kisser
Øst-Tyskland
Bernhard Lehmann
Matthias Trübner
Ingo Voge
Bogdan Musiol
Østerrike
Peter Kienast
Franz Siegl
Gerhard Redl
Christian Mark
1987 Italia Cervinia Øst-Tyskland
Wolfgang Hoppe
Dietmar Schauerhammer
Roland Wetzig
Bogdan Musiol
Sveits
Ralph Pichler
Heinrich Notter
Edgar Dietsche
Celest Poltera
Sveits
Ekkehard Fasser
Kurt Meier
Werner Stocker
Rolf Strittmatter
1988 Jugoslavia Sarajevo Vest-Tyskland
Christian Schebitz
Uwe Höring
Gerhard Oechsle
Leroy Hieber
Øst-Tyskland
Volker Dietrich
René Hannemann
Torsten Körner
Axel Kühn
Sveits
Silvio Giobellina
Curdin Morell
Urs Salzmann
Celest Poltera
1989 Tyskland Winterberg Østerrike
Ingo Appelt
Harald Winkler
Gerhard Redl
Jürgen Mandl
Øst-Tyskland
Harald Czudaj
Tino Bonk
Karsten Brannasch
Peter Förster
Østerrike
Peter Kienast
Thomas Schroll
Franz Siegl
Kurt Teigl
1990 Østerrike Igls Østerrike
Peter Kienast
Thomas Schroll
Martin Riedl
Johann Lindner
Østerrike
Ingo Appelt
Gerhard Redl
Jürgen Mandl
Harald Winkler
Sveits
Gustav Weder
Bruno Gerber
Lorenz Schindelholz
Curdin Morell
1991 Italia Cervinia Sveits
Gustav Weder
Bruno Gerber
Lorenz Schindelholz
Curdin Morell
Tyskland
Dirk Wiese
Thorsten Wölm
Oliver Rogge
Olaf Hampel
Tyskland
Volker Dietrich
Sven Rühr
Frank Jacob
Thomas Rex
1992 Tyskland Königssee Tyskland
Harald Czudaj
Tino Bonk
Axel Jang
Alexander Szelig
Østerrike
Hubert Schösser
Hannes Conti
Martin Riedl
Gerhard Haidacher
Romania
Paul Neagu
Laurenţiu Budur
László Hodos
Costel Petrariu
1993 Sveits St. Moritz Sveits
Gustav Weder
Donat Acklin
Kurt Meier
Domenico Semeraro
Tyskland
Dirk Wiese
Christoph Bartsch
Oliver Rogge
Wolfgang Haupt
Østerrike
Hubert Schösser
Gerhard Redl
Harald Winkler
Gerhard Haidacher
1994 Frankrike La Plagne Italia
Günther Huber
Antonio Tartaglia
Stefano Ticci
Mirko Ruggiero
Storbritannia
Mark Tout
George Farell
Jason Wing
Lenny Paul
Tyskland
Dirk Wiese
Christoph Bartsch
Michael Liekmeier
Wolfgang Haupt
1995 Tyskland Altenberg Tyskland
Wolfgang Hoppe
Ulf Hielscher
René Hannemann
Carsten Embach
Østerrike
Hubert Schösser
Gerhard Redl
Thomas Schroll
Martin Schützenauer
Tyskland
Harald Czudaj
Karsten Brannasch
Alexander Szelig
Udo Lehmann
1996 Sveits St. Moritz Tyskland
Christoph Langen
Sven Rühr
Markus Zimmermann
Olaf Hampel
Tyskland
Wolfgang Hoppe
Torsten Voss
Sven Peter
Carsten Embach
Sveits
Marcel Rohner
Markus Wasser
Thomas Schreiber
Roland Tanner
1997 Tyskland Königssee Sveits
Reto Götschi
Guido Acklin
Daniel Giger
Beat Seitz
Sveits
Marcel Rohner
Markus Nüssli
Thomas Schreiber
Roland Tanner
Tyskland
Dirk Wiese
Christoph Bartsch
Torsten Voss
Michael Liekmeier
1998 Østerrike Igls Tyskland
Harald Czudaj
Torsten Voss
Steffen Görmer
Alexander Szelig
Østerrike
Hubert Schösser
Peter Leismüller
Erwin Arnold
Martin Schützenauer
Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
Kai-Uwe Kohlert
Olaf Hampel
1999 Tyskland Winterberg Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
Thomas Platzer
Sven Rühr
Sveits
Marcel Rohner
Markus Nüssli
Beat Hefti
Silvio Schaufelberger
Tyskland
Harald Czudaj
Torsten Voss
Udo Lehmann
Carsten Embach

Østerrike

Wolfgang Stampfer
Jochen Buck
Erwin Arnold
Martin Schützenauer
2000 Italia Cortina d’Ampezzo Frankrike
Bruno Mingeon
Emmanuel Hostache
Christophe Fouquet
Max Robert
Latvia
Sandis Prūsis
Mārcis Rullis
Matis Zacmanis
Jānis Ozols
Tyskland
Christoph Langen
Sven Rühr
Thomas Patzer
Jörg Treffer
2001 Tyskland Königssee Tyskland
Matthias Benesch
Torsten Voss
Udo Lehmann
Alexander Szelig
Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
Sven Peter
Alexander Metzger
Tyskland
André Lange
Lars Behrendt
René Hoppe
Carsten Embach
2002 Italia Cortina d’Ampezzo Tyskland
André Lange
Enrico Kühn
Kevin Kuske
Carsten Embach
Frankrike
Bruno Mingeon
Eric Le Chanony
Christophe Fouquet
Max Robert
Tyskland
Matthias Benesch
Torsten Voss
Udo Lehmann
Alexander Szelig
2003 Tyskland Winterberg Latvia
Sandis Prūsis
Jānis Silarājs
Mārcis Rullis
Jānis Ozols
Tyskland
André Lange
René Hoppe
Enrico Kühn
Carsten Embach
Sveits
Martin Annen
Urs Aeberhard
Silvio Schaufelberger
Cédric Grand
2004 Sveits St. Moritz Tyskland
André Lange
Udo Lehmann
Kevin Kuske
René Hoppe
Sveits
Ivo Rüegg
Ali Dincer
Beat Hefti
Christian Aebli
Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
Enrico Kühn
Alexander Metzger
2005 Tyskland Altenberg Russland
Alexandr Zubkov
Alexander Zubkov
Sergey Golubev
Dmitry Stepushkin
Tyskland
André Lange
René Hoppe
Thomas Pöge
Martin Putze
Tyskland
Matthias Höpfner
Marc Kühne
Andreas Barucha
Stefan Barucha
2006 Sveits St. Moritz Sveits
Martin Annen
Thomas Lamparter
Beat Hefti
Cédric Grand
Tyskland
André Lange
René Hoppe
Kevin Kuske
Martin Putze
Russland
Alexandr Zubkov
Sergey Golubev
Alexei Seliverstov
Dmitry Stepushkin
2007 Italia Cortina d’Ampezzo Tyskland
André Lange
Alexander Rödiger
Kevin Kuske
Martin Putze
Russland
Yevgeni Popov
Roman Oreshnikov
Dmitry Trunenkov
Dmitry Stepushkin
Sveits
Ivo Rüegg
Roman Handschin
Thomas Lamparter
Cédric Grand
2008 Italia Cesena Latvia
Jānis Miņins
Daumants Dreiškens
Oskars Melbārdis
Intars Dambis
Sveits
Martin Galliker
Jürg Egger
Olexander Streltsov
Patrick Blöchliger
Tyskland
André Lange
René Hoppe
Kevin Kuske
Martin Putze
2009 Sveits St. Moritz Russland
Alexandr Zubkov
Roman Oreshnikov
Dmitry Trunenkov
Dmitry Stepushkin
Tyskland
Thomas Florschütz
Marc Kühne
Andreas Barucha
Alexander Metzger
Tyskland
Karl Angerer
Andreas Udvari
Thomas Pöge
Gregor Bermbach
2010 Østerrike Igls Tyskland
André Lange
René Hoppe
Kevin Kuske
Martin Putze
Sveits
Ivo Rüegg
Roman Handschin
Cédric Grand
Thomas Lamparter
Tyskland
Thomas Florschütz
Ronny Listner
Richard Adjei
Andreas Barucha
2011 Tyskland Winterberg Tyskland
Manuel Machata
Richard Adjei
Andreas Bredau
Florian Becke
Tyskland
Thomas Florschütz
Ronny Listner
Kevin Kuske
Andreas Barucha

Russland

Alexandr Zubkov
Filipp Yegorov
Dmitry Trunenkov
Nikolay Khrenkov
2012 Tyskland Altenberg Tyskland
Maximilian Arndt
Alexander Rödiger
Marko Hübenbecker
Martin Putze
Russland
Alexandr Zubkov
Filipp Yegorov
Dmitry Trunenkov
Nikolay Khrenkov
Tyskland
Thomas Florschütz
Ronny Listner
Kevin Kuske
Thomas Blaschek
2013 Østerrike Igls[2] Tyskland
Maximilian Arndt
Alexander Rödiger
Marko Hübenbecker
Martin Putze
Sveits
Beat Hefti
Alex Baumann
Thomas Lamparter
Juerg Egger
Tyskland
Thomas Florschütz
Andreas Bredau
Kevin Kuske
Thomas Blaschek
2014 Tyskland Königssee[3] Sveits
Beat Hefti
Alex Baumann
Thomas Amrhein
Juerg Egger
Storbritannia
John James Jackson
Stuart Benson
Bruce Tasker
Joel Fearon
Tyskland
Francesco Friedrich
Alex Mann
Gregor Bermbach
Thorsten Margis
2015 Frankrike La Plagne LatviaLatvia Latvia
Oskars Melbārdis
Daumants Dreiškens
Jānis Strenga
Arvis Vilkaste
RusslandRussland Russland
Alexander Kasjanov
Ilvir Huzin
Aleksei Pushkarev
Aleksey Zaytsev
Tyskland Tyskland
Francesco Friedrich
Thorsten Margis
Martin Grothkopp
Candy Bauer
2016 Sveits St. Moritz Tyskland Tyskland
Maximilian Arndt
Kevin Korona
Martin Putze
Ben Heber
ØsterrikeØsterrike Østerrike
Benjamin Maier
Marco Rangl
Markus Sammer
Dănuț Moldovan
LatviaLatvia Latvia
Oskars Melbārdis
Daumants Dreiškens
Arvis Vilkaste
Jānis Strenga
2017 Tyskland Winterberg Tyskland Tyskland
Johannes Lochner
Sebastian Mrowka
Joshua Bluhm
Christian Rasp
Tyskland Tyskland
Nico Walther
Kevin Kuske
Kevin Korona
Eric Franke
ØsterrikeØsterrike Østerrike
Benjamin Maier
Stefan Laussegger
Markus Sammer
Dănuț Moldovan
2018 Østerrike Igls Tyskland Tyskland
Johannes Lochner
Marc Rademacher
Joshua Bluhm
Christian Rasp
Tyskland Tyskland
Francesco Friedrich
Candy Bauer
Martin Grothkopp
Thorsten Margis
LatviaLatvia Latvia
Oskars Melbārdis
Daumants Dreiškens
Helvijs Lūsis
Jānis Strenga
2019 Tyskland Königssee Tyskland Tyskland
Johannes Lochner
Florian Bauer
Marc Rademacher
Christian Rasp
LatviaLatvia Latvia
Oskars Ķibermanis
Matīss Miknis
Arvis Vilkaste
Jānis Strenga
Tyskland Tyskland
Francesco Friedrich
Candy Bauer
Martin Grothkopp
Alexander Schüller

Toer-bob kvinner[rediger | rediger kilde]

Sted Gull Sølv Bronse
2004 Latvia Sigulda Tyskland
Cathleen Martini
Sandra Germain
Tyskland
Claudia Schramm
Nicole Herschmann
Sveits
Françoise Burdet
Karin Hagmann
2005 Tyskland Altenberg Tyskland
Cathleen Martini
Janine Tischer
Tyskland
Sandra Kiriasis
Anja Schneiderheinze
Nederland
Ilse Broeders
Jeanette Pennings
2006 Sveits St. Moritz Tyskland
Sandra Kiriasis
Anja Schneiderheinze
Italia
Gerda Weißensteiner
Jennifer Isacco
Tyskland
Susi Erdmann
Anne Dietrich
2007 Italia Cortina d’Ampezzo Tyskland
Sandra Kiriasis
Romy Logsch
Tyskland
Cathleen Martini
Janine Tischer
Italia
Jessica Gillarduzzi
Fabiana Mollica
2008 Italia Cesena Tyskland
Sandra Kiriasis
Berit Wiacker
Tyskland
Cathleen Martini
Janine Tischer
Sveits
Maya Bamert
Anne Dietrich
2009 Sveits St. Moritz Tyskland
Sandra Kiriasis
Berit Wiacker
Tyskland
Cathleen Martini
Janine Tischer
Storbritannia
Nicola Minichiello
Gillian Cooke
2010 Østerrike Igls Tyskland
Cathleen Martini
Romy Logsch
Sveits
Sabina Hafner
Hannelore Schenk
Tyskland
Sandra Kiriasis
Christin Senkel
2011 Tyskland Winterberg Tyskland
Sandra Kiriasis
Berit Wiacker
Tyskland
Anja Schneiderheinze-Stöckel
Christin Senkel
Nederland
Esme Kamphuis
Judith Vis
2012 Tyskland Altenberg Tyskland
Cathleen Martini
Janine Tischer
Tyskland
Sandra Kiriasis
Petra Lammert
Sveits
Fabienne Meyer
Hannelore Schenk
2013 Østerrike Igls[4] Tyskland
Sandra Kiriasis
Franziska Bertels
Tyskland
Anja Schneiderheinze
Lisette Thoene
Tyskland
Cathleen Martini
Stephanie Schneider
2014 Tyskland Königssee[5] Sveits
Fabienne Meyer
Tanja Mayer
Tyskland
Sandra Kiriasis
Franziska Fritz
Nederland
Esme Kamphuis
Judith Vis
2016 Sveits St. Moritz Tyskland Tyskland
Anja Schneiderheinze-Stöckel
Annika Drazek
BelgiaBelgia Belgia
Elfje Willemsen
Sophie Vercruyssen
Tyskland Tyskland
Stephanie Schneider
Lisa Marie Buckwitz
2017 Tyskland Winterberg Tyskland Tyskland
Mariama Jamanka
Annika Drazek
RusslandRussland Russland
Nadezhda Sergeeva
Anastasia Kocherzhova
ØsterrikeØsterrike Østerrike
Christina Hengster
Jennifer Jantina Oluumi Desire Onasanya
2018 Østerrike Igls Tyskland Tyskland
Stephanie Schneider
Annika Drazek
Tyskland Tyskland
Mariama Jamanka
Lisa Marie Buckwitz
Tyskland Tyskland
Anna Köhler
Ann-Christin Strack
2019 Tyskland Königssee Tyskland Tyskland
Mariama Jamanka
Annika Drazek
Tyskland Tyskland
Stephanie Schneider
Ann-Christin Strack
ØsterrikeØsterrike Østerrike
Katrin Beierl
Jennifer Jantina Oluumi Desire Onasanya

Skeleton[rediger | rediger kilde]

Menn[rediger | rediger kilde]

Sted Gull Sølv Bronse
2009 Sveits Sveits Tyskland
Frank Rommel
Storbritannia
Kristan Bromley
Sveits
Gregor Stähli
2010 Østerrike Østerrike Latvia
Martins Dukurs
Tyskland
Frank Rommel
Russland
Aleksandr Tretjakov
2011 Tyskland Winterberg Latvia
Martins Dukurs
Russland
Sergey Chudinov
Russland
Aleksandr Tretjakov
2012 Tyskland Altenberg Latvia
Martins Dukurs
Latvia
Tomass Dukurs
Tyskland
Alexander Kröckel
2013 Østerrike Igls Latvia
Martins Dukurs
Russland
Aleksandr Tretjakov
Latvia
Tomass Dukurs
2014 Tyskland Königssee Latvia
Martins Dukurs
Latvia
Tomass Dukurs
Tyskland
Frank Rommel
2015 Frankrike La Plagne Latvia Martins Dukurs (LAT) Russland Aleksandr Tretyakov (RUS) Latvia Tomass Dukurs (LAT)
2016 Sveits St. Moritz Latvia Martins Dukurs (LAT)

Latvia Tomass Dukurs (LAT)

None awarded Russland Nikita Tregubov (RUS)
2017 Tyskland Winterberg Latvia Martins Dukurs (LAT) Latvia Tomass Dukurs (LAT) Russland Aleksandr Tretyakov (RUS)
2018 Østerrike Igls Latvia Martins Dukurs (LAT) Russland Nikita Tregubov (RUS) Tyskland Axel Jungk (GER)
2019 Østerrike Igls Latvia Martins Dukurs (LAT) Tyskland Axel Jungk (GER) Russland Aleksandr Tretyakov (RUS)

Kvinner[rediger | rediger kilde]

Sted Gull Sølv Bronse
2003 Sveits St. Moritz Tyskland
Monique Riekewald
Tyskland
Diana Sartor
Sveits
Tanja Morel
2004 Tyskland Altenberg Tyskland
Diana Sartor
Tyskland
Kerstin Jürgens
Tyskland
Steffi Jacob
2005 Tyskland Altenberg Tyskland
Kerstin Jürgens
Sveits
Maya Pedersen-Bieri
Tyskland
Diana Sartor
2006 Sveits St. Moritz Sveits
Maya Pedersen-Bieri
Storbritannia
Shelley Rudman
Sveits
Tanja Morel
2007 Tyskland Königssee Tyskland
Anja Huber
Sveits
Maya Pedersen-Bieri
Tyskland
Julia Eichhorn
2008 Italia Cesana Pariol Tyskland
Anja Huber
Russland
Svetlana Trunova
Tyskland
Kerstin Jürgens
2009 Sveits St. Moritz Storbritannia
Shelley Rudman
Tyskland
Marion Trott
Sveits
Maya Pedersen-Bieri
2010 Østerrike Igls Tyskland
Anja Huber
Tyskland
Kerstin Szymkowiak
Storbritannia
Shelley Rudman
2011 Tyskland Winterberg Storbritannia
Shelley Rudman
Tyskland
Anja Huber
Storbritannia
Amy Williams
2012 Tyskland Altenberg Tyskland
Anja Huber
Tyskland
Katharina Heinz
Storbritannia
Shelley Rudman
2013 Østerrike Igls Russland
Jelena Nikitina
Russland
Maria Orlova
Østerrike
Janine Flock
2014 Tyskland Königssee Østerrike
Janine Flock
Storbritannia
Shelley Rudman
Tyskland
Sophia Griebel
2015 Østerrike Igls Storbritannia Lizzy Yarnold (GBR) Østerrike Janine Flock (AUT) Storbritannia Rose McGrandle (GBR)
2016 Sveits St. Moritz Østerrike Janine Flock (AUT) Tyskland Tina Hermann (GER) Sveits Marina Gilardoni (SUI)
2017 Tyskland Winterberg Tyskland Jacqueline Lölling (GER) Østerrike Janine Flock (AUT) Tyskland Tina Hermann (GER)
2018 Østerrike Igls Russland Elena Nikitina (RUS) Tyskland Jacqueline Lölling (GER) Østerrike Janine Flock (AUT)
2019 Østerrike Igls Østerrike Janine Flock (AUT) Russland Elena Nikitina (RUS) Tyskland Jacqueline Lölling (GER)

Referanser[rediger | rediger kilde]

  1. ^ «FIBT Bob & Skeleton ECh 2012/13 Innsbruck-Igls: Official Results 2 Man Bob» (PDF). 19. januar 2013. Arkivert fra originalen (PDF) 29. januar 2014. Besøkt 28. januar 2014. 
  2. ^ «FIBT Bob & Skeleton ECh 2012/13 Innsbruck-Igls: Official Results 4 Man Bob» (PDF). 20. januar 2013. Arkivert fra originalen (PDF) 29. januar 2014. Besøkt 28. januar 2014. 
  3. ^ «FIBT European Championships Bob & Skeleton Koenigssee presented by BMW: Official Results 4 Man Bob» (PDF). 26. januar 2014. Arkivert fra originalen (PDF) 28. januar 2014. Besøkt 28. januar 2014. 
  4. ^ «FIBT Bob & Skeleton ECh 2012/13 Innsbruck- Igls: Official Results Bob Women» (PDF). 18. januar 2013. Arkivert fra originalen (PDF) 29. januar 2014. Besøkt 28. januar 2014. 
  5. ^ «FIBT European Championships Bob & Skeleton Koenigssee presented by BMW: Official Results Bob Women» (PDF). 26. januar 2014. Arkivert fra originalen (PDF) 29. januar 2014. Besøkt 28. januar 2014.