Nederland under Sommer-OL 2004

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Gå til: navigasjon, søk
Nederland under De olympiske leker
Nederland
Nederlands flagg
IOK–kode  NED
NOK Nederlands olympiske komité
Nettsted www.sport.nl (nl)
Nederland under Sommer-OL 2004 i Athen
Deltakere: 216 fordelt på 22 øvelser
Flaggbærer Mark Huizinga
Medaljer: Gull
4
Sølv
9
Bronse
9
Totalt
22
Olympisk historie (oversikt)
Sommerleker
1896 · 1900 · 1904 · 1908 · 1912 · 1920 · 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012
Vinterleker
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014

Nederland under Sommer-OL 2004. 216 sportsutøvere fra Nederland deltok i 22 sporter under sommer-OL 2004 i Athen. De kom på 18. plass med fire gull-, ni sølv- og ni bronsemedaljer. Judoka Mark Huizinga var landets flaggbærer under åpningsseremonien.

Medaljer[rediger | rediger kilde]

De olympiske ringer 2004 Athen   Gull     Sølv   Bronse   Total  
Nederland Nederland 4 9 9 22

Medaljevinnerne[rediger | rediger kilde]

Nederland Nederland under sommer-OL 2004 i Athen De olympiske ringer
Medaljer Utøver Sport Øvelse Resultat
Gull Inge de Bruijn Svømming Svømming 50 meter fri, damer 24,58
Gull Anky van Grunsven
på «Salinero»
Hestesport Hestesport Dressur 79,278
Gull Pieter van den Hoogenband Svømming Svømming 100 meter fri, menn 48,17
Gull Leontien Zijlaard-van Moorsel Sykling Sykling Landevei tempo, damer
Sølv Mia Audina Badminton Badminton Single, damer
Sølv Edith Bosch Judo Judo 70 kg, damer
Sølv Inge de Bruijn Svømming Svømming 100 meter fri, damer 54,16
Sølv Pieter van den Hoogenband Svømming Svømming 200 meter fri, menn 1.45,23
Sølv Pieter van den Hoogenband Svømming Svømming 200 meter fri, menn 1.45,23
Sølv Johan Kenkhuis
Pieter van den Hoogenband
Mitja Zastrow
Klaas-Erik Zwering
Svømming Svømming 4 x 100 meter fri, menn 3.14,36
Sølv Michiel Bartmann
Chun Wei Cheung
Geert Jan Derksen
Gerritjan Eggenkamp
Jan-Willem Gabriëls
Daniel Mensch
Diederik Simon
Matthijs Vellenga
Gijs Vermeulen
Roing Roing Åtter, menn 5.43,75
Sølv Minke Booij
Ageeth Boomgaardt
Chantal de Bruijn
Lisanne de Roever
Mijntje Donners
Sylvia Karres
Fatima Moreira de Melo
Eefke Mulder
Maartje Scheepstra
Janneke Schopman
Clarinda Sinnige
Minke Smabers
Jiske Snoeks
Macha van der Vaart
Miek van Geenhuizen
Lieve van Kessel
Landhockey Landhockey Landhockey, damer Semifinale:
4 - 2 Argentina

Finale:
1 - 2 Tyskland
Sølv Matthijs Brouwer
Ronald Brouwer
Jeroen Delmee
Teun de Nooijer
Geert-Jan Derikx
Rob Derikx
Marten Eikelboom
Floris Evers
Erik Jazet
Karel Klaver
Jesse Mahieu
Rob Reckers
Taeke Taekema
Sander van der Weide
Klaas Veering
Guus Vogels
Landhockey Landhockey Landhockey, menn Semifinale:
3 - 2 Tyskland

Finale:
1 - 2 Australia
Bronse Bart Brentjens Sykling Sykling Terreng, menn
Bronse Inge de Bruijn Svømming Svømming 100 meter butterfly, damer 57,99
Bronse Dennis van der Geest Judo Judo +100 kg, menn
Bronse Deborah Gravenstijn Judo Judo 57 kg, damer
Bronse Mark Huizinga Judo Judo 90 kg, menn
Bronse Leontien Zijlaard-van Moorsel Sykling Sykling 3000 meter forfølgelsesritt, damer
Bronse Kirsten van der Kolk
Marit van Eupen
Roing Roing Dobbelsculler lettvekt, damer 6.58,54
Bronse Chantal Groot
Inge Dekker
Marleen Veldhuis
Inge de Bruijn
Svømming Svømming 4 x 100 meter fri, damer 3.37,59
Bronse Froukje Wegman
Marlies Smulders
Nienke Hommes
Hurnet Dekkers
Annemarieke van Rumpt
Annemiek de Haan
Sarah Siegelaar
Helen Tanger
Ester Workel
Roing Roing Åtter, damer 6.19,85