Verdenscupen i langrenn 2004/05

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Verdenscupen i langrenn 2004/05
Forrige2003/04
Neste2005/06

Verdenscupen i langrenn 2004/05 ble innledet i Düsseldorf 23. oktober 2004 og ble avsluttet i Falun 20. mars 2005. Sammenlagtvinnere ble Marit Bjørgen og Axel Teichmann.

Kalender[rediger | rediger kilde]

Menn[rediger | rediger kilde]

Sted Disiplin Dato Vinner Nr. 2 Nr. 3
1 Tyskland Düsseldorf Sprint F 23. oktober Sverige Peter Larsson Norge Tor-Arne Hetland Italia Cristian Zorzi
2 Sverige Gällivare 15 km K 20. november Tyskland Axel Teichmann Tyskland René Sommerfeldt Russland Vassilij Rotsjev
3 Finland Kuusamo 15 km F 27. november Frankrike Vincent Vittoz Tyskland Axel Teichmann Italia Giorgio Di Centa
4 Finland Kuusamo 15 km K 28. november Tyskland Axel Teichmann Russland Vassilij Rotsjev Tyskland René Sommerfeldt
5 Sveits Bern Sprint F 4. desember Norge Tor-Arne Hetland Sverige Thobias Fredriksson Norge Johan Kjølstad
6 Italia Val di Fiemme 30 km skiatlon 11. desember Tyskland Axel Teichmann Tyskland Jens Filbrich Frankrike Vincent Vittoz
7 Italia Asiago Sprint K 14. desember Norge Jens Arne Svartedal Norge Tor-Arne Hetland Sverige Björn Lind
8 Østerrike Ramsau 30 km F, fellesstart 18. desember Frankrike Vincent Vittoz Sverige Anders Södergren Tyskland Axel Teichmann
9 Estland Otepää 15 km K 8. januar Estland Andrus Veerpalu Norge Frode Estil Estland Jaak Mae
10 Estland Otepää Sprint K 9. januar Avlyst (flyttet til Lahtis 5. mars)
11 Tsjekkia Nové Město 15 km F 15. januar Frankrike Vincent Vittoz Østerrike Christian Hoffmann Tyskland Tobias Angerer
12 Tsjekkia Nové Město Sprint F 16. januar Norge Johan Kjølstad Italia Freddy Schwienbacher Sverige Björn Lind
13 Italia Pragelato 30 km skiatlon 22. januar Tsjekkia Lukáš Bauer Sverige Mathias Fredriksson Norge Kristen Skjeldal
14 Tyskland Reit im Winkl 15 km F 12. februar Slovakia Martin Bajčičák Italia Giorgio Di Centa Østerrike Christian Hoffmann
15 Tyskland Reit im Winkl Sprint K 13. februar Norge Eldar Rønning Norge Odd-Bjørn Hjelmeset Polen Janusz Krężelok
Ski-VM 2005 (16.- 27. februar)
16 Finland Lahtis Sprint K 5. mars Norge Børre Næss Norge Tor-Arne Hetland Norge Eldar Rønning
17 Finland Lahtis 15 km F 6. mars Tsjekkia Lukáš Bauer Østerrike Christian Hoffmann Italia Thomas Moriggl
18 Norge Drammen Sprint K 9. mars Norge Tor-Arne Hetland Norge Eldar Rønning Norge Børre Næss
19 Norge Oslo 50 km K 12. mars Estland Andrus Veerpalu Tyskland Jens Filbrich Norge Odd-Bjørn Hjelmeset
20 Sverige Göteborg Sprint F 16. mars Norge Trond Iversen Finland Keijo Kurttila Norge Ola Vigen Hattestad
21 Sverige Falun 30 km skiatlon 19. mars Russland Eugeni Dementiev Tyskland Tobias Angerer Slovakia Martin Bajčičák

Lagøvelser[rediger | rediger kilde]

Sted Disiplin Dato Vinner Nr. 2 Nr. 3
1 Tyskland Düsseldorf Sprintstafett 24. oktober Norge Norge
Håvard Bjerkeli
Tor-Arne Hetland
Tyskland Tyskland
Tobias Angerer
Axel Teichmann
Tyskland Tyskland III
Toni Lang
Andreas Stitzl
2 Sverige Gällivare 4 x 10 km stafett 21. november Tyskland Tyskland
Jens Filbrich
Tobias Angerer
René Sommerfeldt
Axel Teichmann
Italia Italia
Giorgio Di Centa
Fulvio Valbusa
Pietro Piller Cottrer
Cristian Zorzi
Frankrike Frankrike
Christophe Perrillat
Vincent Vittoz
Emmanuel Jonnier
Benoit Chauvet
3 Sveits Bern Sprintstafett 5. desember Russland Russland Norge Norge Italia Italia
4 Italia Val di Fiemme 4 x 10 km stafett 12. desember Norge Norge
Jens Arne Svartedal
Odd-Bjørn Hjelmeset
Frode Estil
Tore Ruud Hofstad
Italia Italia
Giorgio Di Centa
Fulvio Valbusa
Pietro Piller Cottrer
Cristian Zorzi
Frankrike Frankrike
Christophe Perrillat
Vincent Vittoz
Emmanuel Jonnier
Alexandre Rousselet
5 Italia Asiago Sprintstafett 15. desember Norge Norge Russland Russland Norge Norge II
6 Italia Pragelato Sprintstafett 23. januar Tyskland Tyskland
Jens Filbrich
Axel Teichmann
Sverige Sverige
Thobias Fredriksson
Björn Lind
Tyskland Tyskland II
René Sommerfeldt
Andreas Schlütter
7 Sverige Falun 4 x 10 km stafett 20. mars Norge Norge
Jens Arne Svartedal
Odd-Bjørn Hjelmeset
Kristen Skjeldal
Tore Ruud Hofstad
Italia Italia
Roland Clara
Valerio Checchi
Pietro Piller Cottrer
Giorgio Di Centa
Sverige Sverige
Thobias Fredriksson
Niklas Karlsson
Anders Södergren
Mathias Fredriksson

Kvinner[rediger | rediger kilde]

Sted Disiplin Dato Vinner Nr. 2 Nr. 3
1 Tyskland Düsseldorf Sprint F 23. oktober Norge Marit Bjørgen Sverige Anna Dahlberg Italia Gabriella Paruzzi
2 Sverige Gällivare 10 km K 20. november Norge Marit Bjørgen Estland Kristina Smigun Finland Virpi Kuitunen
3 Finland Kuusamo 10 km F 26. november Tsjekkia Kateřina Neumannová Estland Kristina Smigun Russland Natalja Baranova-Masalkina
4 Finland Kuusamo 10 km K 28. november Estland Kristina Smigun Tsjekkia Kateřina Neumannová Norge Marit Bjørgen
5 Sveits Bern Sprint F 4. desember Norge Marit Bjørgen Tyskland Claudia Künzel Norge Ella Gjømle
6 Italia Val di Fiemme 15 km skiatlon 11. desember Norge Marit Bjørgen Estland Kristina Smigun Italia Gabriella Paruzzi
7 Italia Asiago Sprint K 14. desember Norge Marit Bjørgen Finland Virpi Kuitunen Norge Ella Gjømle
8 Østerrike Ramsau 15 km F, fellesstart 18. desember Estland Kristina Smigun Norge Kristin Størmer Steira Russland Jevgenija Medvedeva-Abruzova
9 Estland Otepää 10 km K 8. januar Norge Marit Bjørgen Norge Hilde Gjermundshaug Pedersen Tsjekkia Kateřina Neumannová
10 Estland Otepää Sprint K 9. januar Avlyst (flyttet til Lahtis 5. mars)
11 Tsjekkia Nové Město 10 km F 15. januar Tsjekkia Kateřina Neumannová Norge Marit Bjørgen Russland Julija Tsjepalova
12 Tsjekkia Nové Město Sprint F 16. januar Norge Marit Bjørgen Finland Pirjo Manninen Tyskland Claudia Künzel
13 Italia Pragelato 15 km skiatlon 22. januar Norge Kristin Størmer Steira Tsjekkia Kateřina Neumannová Tyskland Claudia Künzel
14 Tyskland Reit im Winkl 10 km F 12. februar Russland Jevgenija Medvedeva-Abruzova Russland Olga Zavjalova Russland Julija Tsjepalova
15 Tyskland Reit im Winkl Sprint K 13. februar Finland Virpi Kuitunen Norge Marit Bjørgen Sverige Anna Dahlberg
Ski-VM 2005 (16.- 27. februar)
16 Finland Lahtis Sprint K 5. mars Sverige Lina Andersson Finland Kirsi Välimaa Finland Virpi Kuitunen
17 Finland Lahtis 10 km F 6. mars Russland Julija Tsjepalova Tsjekkia Kateřina Neumannová Frankrike Karine Philippot
18 Norge Drammen Sprint K 9. mars Finland Virpi Kuitunen Sverige Lina Andersson Sverige Anna Dahlberg
19 Norge Oslo 30 km K 12. mars Norge Marit Bjørgen Tsjekkia Kateřina Neumannová Finland Virpi Kuitunen
20 Sverige Göteborg Sprint F 16. mars Norge Marit Bjørgen Finland Aino-Kaisa Saarinen Finland Virpi Kuitunen
21 Sverige Falun 15 km skiatlon 19. mars Norge Marit Bjørgen Tsjekkia Kateřina Neumannová Russland Julija Tsjepalova

Lagøvelser[rediger | rediger kilde]

Sted Disiplin Dato Vinner Nr. 2 Nr. 3
1 Tyskland Düsseldorf Sprintstafett 24. oktober Norge Norge
Hilde Gjermundshaug Pedersen
Marit Bjørgen
Tyskland Tyskland II
Manuela Henkel
Evi Sachenbacher-Stehle
Italia Italia
Arianna Follis
Gabriella Paruzzi
2 Sverige Gällivare 4 x 5 km stafett 21. november Norge Norge
Kine Beate Bjørnås
Vibeke Skofterud
Hilde Gjermundshaug Pedersen
Marit Bjørgen
Finland Finland
Kirsi Välimaa
Virpi Kuitunen
Aino-Kaisa Saarinen
Riitta-Liisa Roponen
Tyskland Tyskland
Stefanie Böhler
Evi Sachenbacher-Stehle
Anke Reschwamm Schulze
Claudia Künzel
3 Sveits Bern Sprintstafett 5. desember Norge Norge
Ella Gjømle
Marit Bjørgen
Tyskland Tyskland
Stefanie Böhler
Claudia Künzel
Italia Italia
Arianna Follis
Gabriella Paruzzi
4 Italia Val di Fiemme 4 x 5 km stafett 12. desember Russland Russland
Larisa Kurkina
Natalja Baranova-Masalkina
Jevgenija Medvedeva-Abruzova
Julija Tsjepalova
Tyskland Tyskland
Manuela Henkel
Claudia Künzel
Stefanie Böhler
Evi Sachenbacher-Stehle
Norge Norge
Kine Beate Bjørnås
Vibeke Skofterud
Hilde Gjermundshaug Pedersen
Marit Bjørgen
5 Italia Asiago Sprintstafett 15. desember Norge Norge Finland Finland Sverige Sverige
6 Italia Pragelato Sprintstafett 23. januar Tyskland Tyskland
Viola Bauer
Claudia Künzel
Sverige Sverige
Emelie Öhrstig
Anna Dahlberg
Finland Finland
Aino-Kaisa Saarinen
Pirjo Manninen
7 Sverige Falun 4 x 5 km stafett 20. mars Finland Finland
Aino-Kaisa Saarinen
Kirsi Välimaa
Riitta-Liisa Roponen
Virpi Kuitunen
Norge Norge
Kine Beate Bjørnås
Hilde Gjermundshaug Pedersen
Kristin Mürer Stemland
Marit Bjørgen
Russland Russland
Larisa Kurkina
Natalja Baranova-Masalkina
Jevgenija Medvedeva-Abruzova
Julija Tsjepalova

Verdenscupen sammenlagt[rediger | rediger kilde]

Menn[rediger | rediger kilde]

Distanse
Plass Utøver Poeng
1. Tyskland Axel Teichmann 552
2. Frankrike Vincent Vittoz 506
3. Tyskland Tobias Angerer 402
4. Tyskland René Sommerfeldt 374
5. Italia Giorgio Di Centa 354
6. Russland Jevgenij Dementjev 351
7. Sverige Mathias Fredriksson 350
8. Tyskland Jens Filbrich 320
9. Tsjekkia Lukáš Bauer 319
10. Estland Andrus Veerpalu 302
Sprint
Plass Utøver Poeng
1. Norge Tor-Arne Hetland 564
2. Norge Eldar Rønning 327
3. Norge Trond Iversen 281
4. Sverige Thobias Fredriksson 267
5. Norge Børre Næss 265
6. Sverige Björn Lind 256
7. Norge Johan Kjølstad 251
8. Norge Jens Arne Svartedal 234
9. Finland Keijo Kurttila 171
10. Estland Anti Saarepuu 158

Kvinner[rediger | rediger kilde]

Sprint
Plass Utøver Poeng
1. Norge Marit Bjørgen 625
2. Finland Virpi Kuitunen 415
3. Sverige Anna Dahlberg 385
4. Finland Aino-Kaisa Saarinen 290
5. Tyskland Claudia Künzel 270
6. Sverige Lina Andersson 236
7. Finland Pirjo Muranen 232
8. Norge Ella Gjømle 218
9. Sverige Emelie Öhrstig 218
10. Norge Hilde Gjermundshaug Pedersen 165

Kilder[rediger | rediger kilde]